Administration 

Danmark er et hadet land

For tre år siden var Danmark stort set ukendt i verden. Så satte Kurt Westergaard sin pen til papiret. I dag er Danmark et af de mest hadede lande blandt islamister i den muslimske verden.

Det tog under en time at ændre Danmarks image for evigt.

I den time tegnede Kurt Westergaard en tegning af Muhammed med en bombe i sin turban. Og skabte et værk, som skulle vise sig at kaste Danmark ud i en årelang krise i den muslimske verden.

Efter pennen var sluppet, og tegningen trykt, rullede den langsomme lavine. En lavine, der i løbet af tre år har ændret Danmark fra at være en ukendt andedam i det meste af verden – til at være hadet af tusinder af islamister i den muslimske verden.

Dusinvis er blevet dræbt i demonstrationer mod Danmark over tegningen. Tre ambassader er blevet brændt af, danske varer er blevet boykottet – og i går blev Danmarks ambassade i Islamabad angrebet af en selvmordsbomber.

I dag må tegningens ophavsmand på grund af dødstrusler leve i skjul, hvor han følger demonstrationer og angreb mod danske ambassader.

»Det er uhyggeligt. Men det viser, hvor lille verden er blevet. Muhammed-krisen vil vare min tid ud, er jeg sikker på. Tegningen lever sit eget liv uafhængigt af mig,« siger Kurt Westergaard.

Tegning udløste hadet

Det er endnu ikke opklaret, om gårsdagens angreb mod ambassaden i Pakistan er en direkte reaktion på genoptrykningen af Kurt Westergaards famøse tegning. Men eksperterne er alle enige om, at Muhammed-krisen er den begivenhed, der har sat Danmark på fundamentalisternes kort over yndlingsmål.

»Muhammed-sagen var det, der udløste hele den situation, vi befinder os i nu. Efter Muhammed-sagen har verdens øjne været rettet mod Danmark, og da de så blev genoptrykt, indså den muslimske verden, at det hverken var en tilfældighed eller en fejl, at tegningerne blev trykt. Det har ført til vrede mange steder,« siger Mehdi Mozaffari, der er professor i islamiske studier på Århus Universitet.

Det kræver kun et par klik med en mus at finde hadet mod Danmark. En søgning på ordet 'Denmark' giver ikke længere kun billeder af Den Lille Havfrue og H. C. Andersen-hjemmesider.

»Fuck Denmark«

I dag giver søgningen på 'Denmark' også Osama bin Ladens opfordringer til at angribe Danmark på grund af tegningerne. Eller museklikket leder til grupper på netværket Facebook med titler som 'I hate Denmark', 'Jeg vil vædde med, at jeg kan finde en million, der hader Danmark' eller bare det simple 'Fuck Denmark'.

»Han er vores profet. Forstår du ikke, at han er den som reddede os? Vi burde bekæmpe jer, ikke kun hade,« skriver en jordaner på én af siderne.

Muhammed-krisen har ændret Danmarks image i verden. Men ikke helt på den måde, mange danskere tror, påpeger en verdens førende eksperter inden for imagepleje blandt lande.

»I danskere tror ofte, at I er kendt for jeres 'hygge' og H. C. Andersen. Faktum er, at de fleste i verden ikke kan skelne Danmark fra Norge og ved meget lidt om jeres land. Det har Muhammed-krisen ændret i den muslimske verden. Fra at være et land, de færreste anede noget om, er I nu blevet 'landet med tegningerne' i store dele af den muslimske verden,« siger britiske Simon Anholt, der rådgiver Storbritannien og en række andre lande om, hvordan de fremstår bedst udadtil.

Tegninger ulmer

Simon Anholt lavede en større undersøgelse af Danmarks image efter den første Muhammed-krise og har siden fulgt Danmarks vej til tops på islamisternes hadelister.

I Vesten har Muhammed-krisen ikke haft den store effekt på Danmarks image. Folk i vestlige lande glemmer hurtigt, hvor tegningerne egentligt kom fra, påpeger Simon Anholt – og i USA fik indbyggerne direkte et mere positivt billede af Danmark efter den første tegningekrise. Måske i taknemmelighed over i en periode ikke længere at være de mest hadede. Men i den muslimske verden udviskes effekten af tegningerne ikke så let.

»Tegningerne ligger som ulmende gløder, der af og til blusser op. Religion er et stærkt redskab til at sætte folk i bås, og når først halvdelen af verden har brandet Danmark som muslim-hadende og snævertsynede, så er det svært at ændre, selvom det er forkert. Jeg tror, det vil vare længe, før I slipper for at være 'landet med tegningerne' i den muslimske verden,« siger Anholt, der råder Danmarks regering til at lave flere konkrete projekter i Mellemøsten, så danskerne kan blive kendt for andet end de famøse tegninger.

Håb forude?

Hvis verden er en andedam, er Danmark gået fra at være dammens stille, ukendte ælling til at være på jægernes sigtekorn. Men som i H. C. Andersens eventyr kan der også være fordele ved at stå ud fra mængden.

Tegner Kurt Westergaard håber, at hans Muhammed-tegning på kan være med til at sætte fokus på dem, der misbruger religion til terror.

»Tegningerne har været katalysator for en større proces. Selv om det, der er sket i Pakistan er forfærdeligt, så er der også nogle positive konsekvenser af Muhammed-krisen. Demokrati er vejen frem, og det har tidligere vundet over nazisme og kommunisme,« siger Kurt Westergaard.

faktaboks

Forhadte lande

Danmark er blevet medlem af en ekslusiv gruppeaf fire lande, som har én ting til fælles: De er særligt lagt for had iden muslimske verden.

1. Israel

Israel blev oprettet i 1948og har siden været i krig med adskillige af sine muslimske naboer. Somresultat er Israel det mest hadede land i verden blandt islamister.

2. USA

USAstøttede fra begyndelsen Israels oprettelse og begyndte efter AndenVerdenskrig at føre en mere aktiv udenrigspolitik i Mellemøsten.Golfkrigen i 1991, krigen mod Afghanistan i 2001 og krigen mod Irak i2003 har gjort USA mere og mere upopulær blandt islamister.

3. Danmark

Erpå rekordtid gået fra et være nærmest ukendt i den muslimske verden tilat være hadet blandt islamister fra Marokko til Malaysia. Hovedårsagener Muhammed-krisen, men også indsatsen i Afghanistan og Irak harspillet ind.

4. Holland

Islamkritikeren Ayaan Hirsi Ali oghøjrepolitikeren Geert Wilders har fået Holland på hadelisten blandtislamister. Specielt efter anti-islam-filmen 'Fitna' har vreden bredtsig. Da de engelske ord for hollandsk og dansk ('dutch' og 'danish')minder om hinanden tror en del, at det er samme, forhadte land.

Kilder: BBC, Simon Anholt's Nation Brand Index og Nyhedsavisen

Muhammed-krisen

30. september 2005:Jyllands-Postenoffentliggør artiklen 'Muhammeds Ansigt'. Med artiklentrykkes 12tegninger af Muhammed – blandt andet Kurt Westergaardstegning afMuhammed med en bombe i turbanen.

12. oktober 2005:11ambassadører fra muslimske lande sender et brev tilstatsministerAnders Fogh Rasmussen (V) og beder om et møde for atdrøftetegningerne. De afvises.

26. januar 2006: Saudi-Arabienindlederen boykot af danske varer. Andre muslimske lande følger hurtigtefter.Specielt mejerigiganten Arla rammes hårdt.

4. til 6. februar 2006: Danske ambassader i Syrien, Libanon og Iran angribes og sat i brand.

November2005:En række imamer og folk fra danske islamiske organisationerrejser tilMellemøsten for at gøre opmærksom på Muhammed-tegningerne.

Februar2006:Demonstrationer i flere muslimske lande. I Nigeria, AfghanistanogPakistan mister adskillige livet under demonstrationerne.

6.oktober2006: Nyhedsavisen afslører, at Dansk Folkepartis Ungdom gjordegrin medMuhammed og tegnede karikaturer under et møde. Anders FoghRasmussentager afstand.

12. februar 2008: PolitietsEfterretningstjenesteanholder tre mænd ved Århus. De mistænkes for atplanlægge at dræbetegneren Kurt Westergaard.'

13. februar 2008:Samtlige størreaviser i Danmark, inklusiv Nyhedsavisen, genoptrykkeren eller flere afMuhammed-tegningerne i forbindelse med sagen om depåståede mordplanermod Kurt Westergaard.

Februar 2008: Demonstrationer og forbrugerboykot breder sig hurtigt i den muslimske verden efter genoptrykningen.

7. marts 2008: Islamister demonstrerer i Pakistans større byer over genoptrykningen af tegningerne.

2. juni 2008: Danmarks ambassade i Pakistan rammes af en selvmordsbombe. Mindst seks mister livet.

Nyheder

Diddy: Her er dommen

rødhåret kvinde og mand i sort jakkesæt
Kendte

Reality-stjerne klar

til Vild med dans

Nyheder

Flertal udenom regeringen

vil forbyde mandatkøb

frokosttallerken med laks
Nyheder

Spis det ikke: 

Solgt over hele landet

folk solbader på strand
Nyheder

Ny prognose:

Meget mere varme på vej 

Mand sidder ved bord med en kvinde på hver sin side.
Kendte

DiCaprio spottet i København

Mand på den røde løber
Kendte

Få dage før starten:

Rolf dropper touren

pollitilogo på hvid baggrund
Krimi

Lade brændt fuldstændig ned 

Mand med solbriller
Kendte

Kanye West har fået visum annulleret

Togstamme
Nyheder

DSB advarer

Forskellige slags solcreme
Sundhed

Denne solfaktor bør du bruge

Vindmølle
Nyheder

Folkeaktie i voldsom stigning

Ambulance holder på vej
Krimi

Fundet død på vej

To personer under solparaply
Rejser

Sådan dækker rejseforsikringen ved ekstrem varme

tagning fra retssal
Kendte

Jury i Diddy-sag er enige om fire ud af fem anklagepunkter

træer i regnvejr
Nyheder

DMI varsler farligt vejr 

person står udenfor i varmt vejr
Nyheder

2-årig dreng død:

Glemt i varm bil

person på festival
Nyheder

Roskilde Festival:

Varmerekord står for skud

par poserer ved galla
Kendte

Meldes klar til

Vild med dans

Sport

Stor dansk overraskelse

i Wimbledon

billede af restaurant der ligger ved sø
Nyheder

Noma åbner i USA

kokosnød med sugerør
Mad og drikke

Tilbagekalder kokosnød

Kassebil fra Forsvaret
Krimi

Fandt dynamit på loftsrum

gade i randers
Krimi

Karatespark og ukvemsord:

Mand terroriserer gade 

tennisspiller i aktion
Sport

Tauson får første sejr

i Wimbledon

et livreddertårn
Nyheder

Det betyder badeflagene

Et fly i luften
Rejser

Gigantisk handel: SAS køber 55 fly

portrætter af iranske politikere
Krimi

Dansker anholdt og mistænkt for at spionere for Iran

Nyheder

Kongelige fejrer Øresundsbroens jubilæum

et supermarked
Mad og drikke

Vi har EU's dyreste fisk og brød 

et cruiseskib
Helt vildt

Far redder barn som falder over bord fra krydstogstskib

en kop kaffe med mønster
Debat

Kaffeparadokset: Danskerne vil have den bedste kop – bare ikke derhjemme

en elbil ved havnen
Biler

Fire ud af fem nye privatbiler er elbiler

Trump og Musk ved en Tesla
Nyheder

Åben krig: Trump vil knække Musk' selskaber

folk på badebroer i varmen
Nyheder

Fantastisk sommerdag i vente

en Tesla Y
Biler

Tesla er tilbage

Trump og en gråhåret kvinde
Nyheder

Hackere vil offentliggøre regeringens e-mails

Udrykningskøretøjer på en vej
Krimi

22-årig dræbt på motorcykel 

Elon Musk i the oval office
Kendte

Elon Musk vil oprette nyt parti 

livredningstårn og strand i baggrunden
Nyheder

Livreddere fik travl

start på sommerferien

ældre kvinde med stort smil og smuk blå kjole
Kendte

Anne Laxholm: 

Det er synd for dem

falckbil holder ved siden af væltet lastbil
Krimi

Lastbil på hovedet i grøft

to mænd i jakkesæt hilser på hinanden
Nyheder

Forsvarsminister

vil besøge Grønland

pige på scene io blå badedragt med dannebrog
Kendte

Afsløring: Fra Grand

Prix til Vild med dans

Nyheder

Danske Vestas lukker i rødt 

varebil holder smadret på motorvej
Krimi

Motorvej blokeret:

Op til tre timers ventetid

meget varmt sydpå i europa
Nyheder

Danske rejseselskaber

giver gæster varmeråd

logo på legoland parken
Nyheder

Legoland i rekordsalg

stor bygning i centrum af aarhus
Krimi

Udvist: Voldtog

og røvede prostituerede 

politi til stede på vej
Krimi

Ramt af bus:

Fodgænger død 

par poserer
Nyheder

Vild med dans-stjerne:

En mavepuster

ødelagt lastbil
Krimi

Lastbil brager ind i gangbro 

par poserer ved galla
Kendte

57-årige Boris Becker:

Far for femte gang 

to fodboldspillere fejrer
Krimi

Bar spansk fodboldtrøje:

Skal i fængsel 

skilt foran bilka
Helt vildt

Efterlyser Bilka-millionær 

mand poserer
Krimi

Jes Dorphs millionkrav

afgøres inden jul 

dansere poserer
Film og TV

Slut med Vild med dans 

Nyheder

Facebook vil bruge

dine private billeder 

mand smiler
Kendte

Thomas Evers:

Det har ændret mit liv

dansepar poserer
Kendte

Tak for dansen:

Her er alle vinderne

i Vild med dans

Nyheder

Snigskytte dræber to

brandmænd 

storke i rede
Dyreliv

Danmarks storke skal klare sig selv 

folk bader
Nyheder

Solrig start på ugen

- men så kommer regnen

politi til stede ved butik
Krimi

Maskeret mand på cykel

skød mod kiosk

Sport

Lionel Messi ydmyget

Nyheder

Skandaliseret politier gør comeback

Fire brudepiger på vej til bryllup
Kongelige

Prinsessens datter

springer ud:

Biseksuel

Politimand ved væltet stillads
Krimi

Kraftigt vindstød vælter stort stillads

Mand op den røde løber smiler
Kendte

Seebach forsonet med sin bror

kontanter og kort i hånd på mand ved hæveautomat.
Nyheder

Nu kommer der gebyr på kontanter

Færge på hav med høje bølger
Nyheder

Kraftig blæst forsinker færge

en gade i England
Sundhed

Læger ser boom i astmapatienter 

trøffelkugler i æske
Nyheder

Spis dem ikke: Romkugler med muselort trækkes tilbage

en lottokupon
Helt vildt

Vinder 2,2 milliarder kr.

fede biler i den gamle have
Biler

Fede biler i Tivoli i dag

Nyheder

Gratis wifi på ferien er farligt

en sanger på scenen
Kendte

Skandale: Topnavn var på scenen i 12 minutter

en kvinde på en strand
Rejser

Strejker i Spanien kan ødelægge din ferie

Mads Mikkelsen på den røde løber
Kendte

Stenrige Mads Mikkelsen hæver 34 mio. kroner