Uafhængighedsdagen i Polen er normalt en festlig begivenhed, men tirsdag brugte mange mennesker helligdagen på uroligheder i landets hovedstad Warszawa.
Højreekstremister og fodboldhooligans udgjorde en stor del af de titusindvis af demonstranter, der var på gaden i anledningen af fejringen af Polens uafhængighed efter Første Verdenskrig.
Mindst 23 politibetjente blev såret i sammenstødene, der samtidig resulterede i omkring 220 anholdelser, oplyser Polens myndigheder. Medvirkende: Dansk tilrettelæggelse: Sune Skallerup
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.