Administration 

Palæstina på vej til højere status

I denne runde slår Mahmoud Abbas Israel og USA, men det løser ikke konflikterne (Foto: AP Photo/Majdi Mohammed)

FN-afstemning torsdag vil give Palæstina højere status, men ikke andet. Danmark stemmer for. Hævn fra Israel og USA må ventes.

Palæstina op graderes efter al sandsynlighed torsdag til en stat meget imod Israels og USAs ønsker. Et flertal i FNs Generalforsamling vil stemme at give de kontroversielle områder status som "observatør stat", hvilket indirekte er en anerkendelse af en nation.

USA og Israels andre få venner ved godt, at spillet er tabt til PLOs leder Mahmoud Abbas. De prøver derfor desperat at udvande resolutionen, før vedtagelse for at forhindre, at Palæstinenserne får rettigheder i andre internationale organer.

Danmark har besluttet at stemme for resolutionen. Fra næsten alle sider ser man gerne en palæstinensisk stat, men regeringen ville helst have EU-enighed om en svagere resolution end foreslået af Abbas og evt. en udskydelse. Frankrig vil også stemme positivt for resolutionen.

ICC og ICTJ

Målet for opponenterne er at forhindre, at Palæstinenserne kan indklage Israel for krigsforbrydelser ved Det Internationale Domstol, ICTJ. Det er her verdenes allerværste forbrydere imod menneskeheden får deres sag for.

Udsprunget af rettergangen imod nazi-forbrydere efter anden verdenskrig har domstolen på det seneste arbejdet med massive problemstillinger, som forbrydelserne efter sammenbruddet af det tidligere Yugoslavien og folkemordet i Rwanda.

Domstolen er nedsat til at bearbejde ugerninger af så kompliceret art, at skyldige politiske og militære ledere risikerer at gå fri. Flere gange foregår domshandlingerne i de lande, hvor skaderne er sket. Det gælder for eksempel Kosovo, Sierra Leone, Bosnien, Cambodja og Timor-Leste.

Sager om individer som f.eks. politiske ledere kan bringes for Den Internationale Kriminelle Domstol, ICC. Det gælder sager om handlinger efter 1. juli 2002. Sidst er Simone Gbagbo, politisk leder og partner til Elfenbenskystens tidligere præsident, den 22 november i år sigtet for kriminelle handlinger imod menneskeheden.

To stykker land

Palæstina består i dag af to stykker land, Vestbredden og Gaza, og områdernes stilling er rodet ind i gentagne konflikter og adskillige FN-resolutioner. Resolutionen ved gentage ønsket om en fri stat ved siden af Israel baseret på grænserne fra 1967.

Israel og USA frygter, at ICTJ kan træffe territoriale beslutninger, der gennemtvinger løsninger, som forhandlinger ellers skulle løse. At forhandle konflikten er gentagne gange brudt sammen. USAs udenrigsminister Hillary Clinton har skarpt advaret palæstinenserne imod at gå den vej.

Truslerne

Rygter, refereret i The Guardian, vil vide, at USA, Frankrig og Storbritannien har tvunget PLOs Abbas til at love ikke at gå til de internationale domstole i en hemmelig aftale. Imidlertid vil andre vide, at palæstinenserne er parate med en anklage. HIllary Clinton har fået den fremvist.

Israel og USA har magtmidler til deres rådighed, idet de sidder på kanalerne, der sender penge til Vestbredden og Gaza; sidstnævnte er i øvrigt hårdhændet blokeret af Israel.

PLO eller Hamas

Den Palæstinensiske frihedsbevægelse, PLO, har i årevis haft observatørstatus ved FN. PLO kontrollerer Vestbredden, mens det mere radikale Hamas styrer Gaza. Hidtil har de to være uenige, men Hamas har overraskende stillet sig bag PLO ved FN-dramaet.

I sig selv løser den historiske afstemning på et af verdens sejeste humanitære og politiske problemer intet. Bliver Palæstina en stat, vil det mere moderate PLO stå stærkere end Hamas, der netop har udkæmpet en ugelang væbnet konflikt med Israel.

I Mellemøsten ses konflikten mellem Hamas og Israel som en form for sejr for den militante Iran-støttede gruppe. Mahmoud Abbas kan politisk pakke sammen, hvis han ikke vinder sit høje diplomatiske spil torsdag.

Diplomati

Forhandlinger er også et krav i resolutionen, men de lykkes aldrig at komme i gang. I mellemtiden annekterer Israel mere og mere jord og fortsætter sine udvidelser af illegale bosættelser på jord, palæstinenserne anser for deres.

I sig selv er der ikke noget illegalt ved PLOs ønske om at blive anerkendt som en stat, og sandsynligheden for at flertallet FNs generalforsamling stemmer for resolutionen  er 100 procent. Lande med ambassader i Ramallah på Vestbredden må vente at blive sparket ud, hvis de stemmer imod.

Hævnen

Gennemfører Mahmoud Abbas sit forehavende vil Israel formentlig hævne sig ved at forsøge at styrte ham og bakke ud af Oslo-aftalerne, der skulle skabe fred gennem forhandlinger. Israel håber, at landet lykkes med at få Europa til at afvise resolutionen og dermed gøre staten Palæstina lidt illegitim.

En fortsættelse af den aktuelle ubalance vil næppe skabe andet end flere ydgydelser af blod, som set i den netop stilnede konflikt i Gaza. Valget i Israel næste år vil være stærkt påvirket af afstemningen og reaktionerne på den.

Hele Mellemøsten vil efter afstemningen vide, om de gamle stormagter i Europa mener det alvorligt med en løsning på konflikten. Allerede før afstemningen synes meningerne i EU at være delte med Frankrig (måske) tilhænger og briterne skarpe modstandere.

Tæt på verden

Journalist, Dan Larsen, verdensnyt.dk, skriver nyheder om de fattige lande for Avisen.dk. Danida bidrager til projektet.

et potourri af billeder
Debat

Søren Baastrup: Den sindssyge sommerguide

lille flyver ligger på hovedet i mark
Krimi

Fly styrtet på mark

redningsfolk slukker brand
Nyheder

Hamas nærlæser

forslag til våbenhvile

annette heick mellem sine forældre
Kendte

Heick optræder

på Roskilde Festival

billede af en vindmølle
Nyheder

Vestas i flot stigning

helikopter på skyet baggrund
Krimi

Drukneulykke ved

Roskilde Festival

folk solbader på strand
Nyheder

DMI:

Meget mere varme på vej 

rødhåret kvinde og mand i sort jakkesæt
Kendte

Reality-stjerne klar

til Vild med dans

Nyheder

Diddy: Her er dommen

frokosttallerken med laks
Nyheder

Spis det ikke: 

Solgt over hele landet

Nyheder

Flertal udenom regeringen

vil forbyde mandatkøb

Mand sidder ved bord med en kvinde på hver sin side.
Kendte

DiCaprio spottet i København

Mand på den røde løber
Kendte

Få dage før starten:

Rolf dropper touren

pollitilogo på hvid baggrund
Krimi

Lade brændt fuldstændig ned 

Mand med solbriller
Kendte

Kanye West har fået visum annulleret

Togstamme
Nyheder

DSB advarer

Forskellige slags solcreme
Sundhed

Denne solfaktor bør du bruge

Vindmølle
Nyheder

Folkeaktie i voldsom stigning

Ambulance holder på vej
Krimi

Fundet død på vej

To personer under solparaply
Rejser

Sådan dækker rejseforsikringen ved ekstrem varme

tagning fra retssal
Kendte

Jury i Diddy-sag er enige om fire ud af fem anklagepunkter

træer i regnvejr
Nyheder

DMI varsler farligt vejr 

person står udenfor i varmt vejr
Nyheder

2-årig dreng død:

Glemt i varm bil

person på festival
Nyheder

Roskilde Festival:

Varmerekord står for skud

par poserer ved galla
Kendte

Meldes klar til

Vild med dans

Sport

Stor dansk overraskelse

i Wimbledon

billede af restaurant der ligger ved sø
Nyheder

Noma åbner i USA

kokosnød med sugerør
Mad og drikke

Tilbagekalder kokosnød

Kassebil fra Forsvaret
Krimi

Fandt dynamit på loftsrum

gade i randers
Krimi

Karatespark og ukvemsord:

Mand terroriserer gade 

tennisspiller i aktion
Sport

Tauson får første sejr

i Wimbledon

et livreddertårn
Nyheder

Det betyder badeflagene

Et fly i luften
Rejser

Gigantisk handel: SAS køber 55 fly

portrætter af iranske politikere
Krimi

Dansker anholdt og mistænkt for at spionere for Iran

Nyheder

Kongelige fejrer Øresundsbroens jubilæum

et supermarked
Mad og drikke

Vi har EU's dyreste fisk og brød 

et cruiseskib
Helt vildt

Far redder barn som falder over bord fra krydstogstskib

en kop kaffe med mønster
Debat

Kaffeparadokset: Danskerne vil have den bedste kop – bare ikke derhjemme

en elbil ved havnen
Biler

Fire ud af fem nye privatbiler er elbiler

Trump og Musk ved en Tesla
Nyheder

Åben krig: Trump vil knække Musk' selskaber

folk på badebroer i varmen
Nyheder

Fantastisk sommerdag i vente

en Tesla Y
Biler

Tesla er tilbage

Trump og en gråhåret kvinde
Nyheder

Hackere vil offentliggøre regeringens e-mails

Udrykningskøretøjer på en vej
Krimi

22-årig dræbt på motorcykel 

Elon Musk i the oval office
Kendte

Elon Musk vil oprette nyt parti 

livredningstårn og strand i baggrunden
Nyheder

Livreddere fik travl

start på sommerferien

ældre kvinde med stort smil og smuk blå kjole
Kendte

Anne Laxholm: 

Det er synd for dem

falckbil holder ved siden af væltet lastbil
Krimi

Lastbil på hovedet i grøft

to mænd i jakkesæt hilser på hinanden
Nyheder

Forsvarsminister

vil besøge Grønland

pige på scene io blå badedragt med dannebrog
Kendte

Afsløring: Fra Grand

Prix til Vild med dans

Nyheder

Danske Vestas lukker i rødt 

varebil holder smadret på motorvej
Krimi

Motorvej blokeret:

Op til tre timers ventetid

meget varmt sydpå i europa
Nyheder

Danske rejseselskaber

giver gæster varmeråd

logo på legoland parken
Nyheder

Legoland i rekordsalg

stor bygning i centrum af aarhus
Krimi

Udvist: Voldtog

og røvede prostituerede 

politi til stede på vej
Krimi

Ramt af bus:

Fodgænger død 

par poserer
Nyheder

Vild med dans-stjerne:

En mavepuster

ødelagt lastbil
Krimi

Lastbil brager ind i gangbro 

par poserer ved galla
Kendte

57-årige Boris Becker:

Far for femte gang 

to fodboldspillere fejrer
Krimi

Bar spansk fodboldtrøje:

Skal i fængsel 

skilt foran bilka
Helt vildt

Efterlyser Bilka-millionær 

mand poserer
Krimi

Jes Dorphs millionkrav

afgøres inden jul 

dansere poserer
Film og TV

Slut med Vild med dans 

Nyheder

Facebook vil bruge

dine private billeder 

mand smiler
Kendte

Thomas Evers:

Det har ændret mit liv

dansepar poserer
Kendte

Tak for dansen:

Her er alle vinderne

i Vild med dans

Nyheder

Snigskytte dræber to

brandmænd 

storke i rede
Dyreliv

Danmarks storke skal klare sig selv 

folk bader
Nyheder

Solrig start på ugen

- men så kommer regnen

politi til stede ved butik
Krimi

Maskeret mand på cykel

skød mod kiosk

Sport

Lionel Messi ydmyget

Nyheder

Skandaliseret politier gør comeback

Fire brudepiger på vej til bryllup
Kongelige

Prinsessens datter

springer ud:

Biseksuel

Politimand ved væltet stillads
Krimi

Kraftigt vindstød vælter stort stillads

Mand op den røde løber smiler
Kendte

Seebach forsonet med sin bror

kontanter og kort i hånd på mand ved hæveautomat.
Nyheder

Nu kommer der gebyr på kontanter

Færge på hav med høje bølger
Nyheder

Kraftig blæst forsinker færge

en gade i England
Sundhed

Læger ser boom i astmapatienter 

trøffelkugler i æske
Nyheder

Spis dem ikke: Romkugler med muselort trækkes tilbage