Administration 

Til Løkke og Mette F.: Styrk trygheden for sosu'en, hvis I vil vinde valget

Ved Folketingets åbning tirsdag 3. oktober 2017 fik de to partiledere Mette Frederiksen (S) og Lars Løkke Rasmussen (V) en munter snak. I år bliver det nye folketingsår et skæbneår - og vejen til magten går via at genskabe lønmodtagernes tryghed. (Foto: Foto: Søren Bidstrup, Ritzau/Scanpix.)

Den statsminister, der åbner Folketinget i 2019, er den, der har forstået, at stigende ulighed og stigende pensionsalder bekymrer sosu'en, rengøringsassistenten og kontanthjælpsmodtageren. Utryghed for fremtidens arbejdsmarked og privatøkonomi skal vendes til tryghed, hvis man vil vinde valget.

Tirsdag 2. oktober er det sjette gang, at Lars Løkke Rasmussen (V) som statsminister går på talerstolen og åbner et nyt folketingsår.

Han gjorde det første gang i 2009. Igen i 2010.

Da Venstre tabte regeringsmagten i 2011 til Socialdemokratiet, fik Helle Thorning-Schmidt i de næste fire år åbningstalen. Og da Løkke generobrede magten i 2015, kunne han igen binde slipset for at redegøre for 'Rigets almindelige stilling og de af regeringen påtænkte foranstaltninger', som grundloven foreskriver.

Måske er det sidste gang Løkke holder en åbningstale i Folketinget. Det er valgår og dermed skæbneår for Venstres formand. Ligesom det er skæbneår for Socialdemokratiets formand  Mette Frederiksen.

Politikere tænker mere på arbejdsudbud end på arbejdsomsorg.

Nøgletal i Løkkes favør

Lars Løkke har teten – som statsminister får han tirsdag kongefamiliens og hele Danmarks opmærksomhed fra Folketingets talerstol. Her vil han konstatere, at vi har robust vækst og et rekordhøjt antal danskere i job. Ledigheden falder. »Vi har et lækkert samfund. Danmark er på arbejde,« vil være Løkkes melodi, ligesom for et par uger siden på DI-topmødet.

En lang række økonomiske nøgletal er med Løkke. Det skal han have. Og han vil pointere, at regeringen har haft travlt og fremlagt blandt andet et erhvervsuddannelsesudspil for at få flere unge til at blive faglærte. At man har en plan for afbureaukratisering. Og en plan for at skabe bedre sammenhæng og mere arbejdsglæde i den offentlige sektor.  

Og han vil henvise til regeringens finanslovsforslag for næste år »Større tryghed og mere nærhed«, hvor der er afsat ekstra godt fire milliarder til mere velfærd for børn, unge og ældre.  

Mette Frederiksen vil sidde i Folketingssalen og lytte til Løkke, mens hun krydser fingre for, at hun er på talerstolen som statsminister i 2019.  

I dag føler mange lønmodtagere sig klemt og glemt.

Lige nu er der lagt op til en valggyser mellem to nogenlunde lige store blokke. Når sosuen, rengøringsassistenten, industriarbejderen eller en af Danmarks godt 100.000 arbejdsløse skal stemme, vil de tage bestik af, hvem der gør dem mest trygge, mener blandt andre forfatteren Lars Olsen. 

I dag føler mange lønmodtagere sig nemlig klemt og glemt. Klemt af reformer, hvor pensionsalderen gradvist stiger, dagpengenes værdi falder, arbejdstempo og krav til omstillingsparathed stiger. Og glemt, fordi økonomien buldrer derudad, og virksomhederne råber på mere arbejdskraft, og politikere tænker mere på arbejdsudbud end på arbejdsomsorg.

For der er utryghed. Der er stress og udbrændthed. Hæsblæsende tempo og nye krav på arbejdsmarkedet. Der er deltidsjob og korttidskontrakter. Der er svimlende travlt for sosuer i ældreplejen. Og lønpres og social dumping i store dele af byggebranchen og servicesektoren.

Helt eller delt Danmark?

Der er voksende kløfter mellem de, der er med, og de, der er på kanten og udenfor.

Har vi et helt Danmark eller et delt Danmark? Hvad vil it-specialister, ingeniører med friværdi, en maskinpark af espressomaskiner og robotstøvsugere og abonnement til teaterforestillinger svare? Og hvad med pædagogmedhjælperne på deltid, rengøringsassistenten med natarbejde og den 59-årige murer med smerter i kroppen?

Den statsminister, der åbner Folketinget i 2019, er ham eller hende, der har forstået, at stigende ulighed og stigende pensionsalder bekymrer mange danske lønmodtagere.

De er utrygge både for deres egen privatøkonomi nu og her og i alderdommen. Men også bange for ikke at slå til på arbejdsmarkedet, ikke at magte at arbejde til pensionsalderen. Og de føler sig hægtet af, når topnyhederne igen handler om manglen på arbejdskraft og behovet for at give adgang til udenlandsk arbejdskraft, hvor lønningerne lige skrues en tak nedad.

Fagbevægelsen har læst skriften på væggen

Fagbevægelsen har netop lanceret en ny kampagne ’Styrk dagpengene’, ligesom fagbevægelsen advarer om, at stigende pensionsalder, nedslidning og lønmodtagere, der får dårligere helbred og dårligere liv på grund af dårligt arbejdsmiljø.

Selvom ledigheden er rekordlav, og industriteknikere, smede og elektrikere har gode job med gode lønninger, har 3F, HK, FOA og andre LO-forbund læst skriften på væggen: Vi er nødt til at genoprette folks tillid til, at de kan klare sig og leve gode arbejdsliv.  

I dag tvinger udhulingen af dagpengene mange til at træffe hårde valg. Som den syge gartner Charlotte Rasmussen, der til Avisen.dk har fortalt, at hun vil forsøge at sælge sit hus og flytte på campingplads for at klare sig. Ligesom andre arbejdsløse har hun svært ved at betale regninger til medicin, tandlæge og husleje for dagpengene.

Valgresultatet vil afhænge af, hvem der taler ind i hjertekulen på de arbejdsløse, de ufaglærte og dem på kanten af vækst-Danmark.

Dagpengereformens forringelser er en hård nyser for mange. Det samme er førtidspensions- og fleksjobreformen.  Mette Frederiksen har for nylig bebudet, at hun vil tage et opgør med den udskældte førtidspensionsreform, som hun selv stod i spidsen for som beskæftigelsesminister. Reformen har været et mareridt for mange syge lønmodtagere, der er blevet sendt i såkaldte ressourceforløb for at bringe dem tættere på arbejdsmarkedet. 

Løkke vil fra talerstolen tale om et rigere og tryggere Danmark, hvor der er råd til velfærd. Og Mette Frederiksen vil i andre vendinger tale om at prioritere social tryghed, og at alle børn og alle på kanten af samfundet skal have en chance.

Det forsvundne folk kræver handling

Men kontanthjælpsmodtagerne, førtidspensionisterne, de arbejdsløse og folk på kanten af arbejdsmarkedet hopper ikke på fine ord og løfter. De kræver politisk handling, der genskaber trygheden i deres liv.  

Mistilliden til politikerne vokser i disse år, og som forfatteren Lars Olsen advarer om i sin nye og læseværdige bog 'Det forsvundne folk' handler det om, at de føler sig marginaliseret og koblet af opsvinget. 

Derfor kommer valgresultatet til at afhænge af, hvem der taler ind i hjertekulen på de arbejdsløse, de ufaglærte og dem på kanten af vækst-Danmark. Kan Mette Frederiksen eller Lars Løkke få den gruppe danskere til at stole på, at de vil styrke trygheden, er de kommet et godt stykke tættere på magten. 

Dette er et blog-indlæg og ikke et udtryk for Avisen.dk's holdning. Hvis du finder, at indlægget er æreskrænkende eller indeholder injurier, så send en mail til tip@avisen.dk.

politi dansk
Krimi

Politiet rykkede ud efter klager over lejr: Fire rumænere sendt væk

Det Danske Cyberlandshold ved EM i Tyskland.
Nyheder

Danmarks unge hackere overrasker ved stort europamesterskab

dansk politi
Krimi

Lovede politiet at lade bilen stå - men det var løgn

Too Good To Go
Nyheder

Nu kan du spare penge på meget mere end overskudsmad

Ung fyr i hættetrøje
Krimi

Teenager fløj til England for 25.000 euro: På hotelværelset lå to pistoler

Lastbil på vej
Nyheder

Danskerne har samlet stort beløb ind til Ukraine

roblox
Krimi

Gratis Robux? Her ligger fælden for børn

fadet 6 udsigt
Kendte

TV-vært kan score en svimlende milliongevinst

retten i Århus
Krimi

48 ofre og 150 forsøg: Svindler blev ved og ved

hund og ejer
Dyreliv

Din hund mærker mere, end du måske tror

Zenia Stampe
Nyheder

Dit Facebook-opslag kan få uventede konsekvenser

retten i Svendborg
Krimi

25-årig groomede og afpressede børn online - næsten 70 børn ramt

femern
Nyheder

Cyberangreb ramte Femern: Nu er der nyt

penge
Sport

Mistanke om uregelmæssigheder ved fodboldkamp i Togo

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden

dansk politi
Krimi

Kraftig brand ved vandmølle: Politiet beder om hjælp

ko indien
Helt vildt

Kidnappet og fanget i bil: Så kom der en ko

Skole pakistan tag faldet ned
Nyheder

Pakistansk skole blev dødsfælde: Mange børn har mistede livet

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Svindlere går målrettet efter ældre kvinder

børn på fugletur
Underholdning

Nu kan børn få pip i efterårsferien

Michael Fjeldsør, Centerleder
Nyheder

Fem millioner skal afsløre hemmeligheden bag Carl Nielsens musik

københavn
Nyheder

Boligmarkedet skifter gear: Her går det frem

vestre Landsret
Krimi

Skar bremserør over og oprettede falske sexannoncer

Sara Lygum
Film og TV

Sara Lygum skal afsløre dyre boligfælder

FCM
Sport

Ulvene topper listen: Slår alle danske rivaler

tinyhouse
Nyheder

Flere danskere vil bo småt: Nu reagerer kommunerne

Højesteret
Krimi

Historisk dom: AI-billeder af overgreb straffes som ægte

retten i Roskilde
Krimi

Tvang kæresten til seksuelle handlinger på webcam

løberne
Sport

10.000 løbere indtager København: Her er den gode nyhed

Netflix
Sport

Netflix sikrer stor VM-aftale: Viser alle 104 kampe

dansk politi
Krimi

Efter to overfald i Risskov: DNA-match førte politiet til 19-årig

Retten i Odense
Krimi

81-årig stak sin underbo ihjel: Nu forklarer han hvorfor

retten nykøbing
Krimi

15 butikstyverier på to dage: Nu falder hammeren

ai
Nyheder

Stem her: AI truer jobbet - men danskerne tager det helt roligt

sommerhus
Nyheder

Sommerhusmarkedet vender: Nu rykker danskerne mod vest

cigaret
Nyheder

Millioner på vej: Otte tilbud sikres fast støtte

politi dansk
Krimi

81-årig anholdt efter dødeligt knivstikkeri i Odense

retten frederiksberg
Krimi

Akupunktør slikkede kvinde på brystet under behandling

koncert
Nyheder

Musikmillionerne fordeles skævt: Nye tal afslører store forskelle

retten i Glostrup
Krimi

Rutinekontrol afslørede langt mere end politiet forventede

Ønskeskyen
Nyheder

Falske webshops lokker: Tre tegn bør vække mistanke

Jakob Mark
Nyheder

Hjælper mennesker med demens - men få bruger den

Fodboldspillere
Sport

Danske klubber blander sig i kampen om europæisk finale

Tobias Rahim
Kendte

Popstjerne vender tilbage til dansk festival efter fire år

Kirsten Schwalbe
Nyheder

112 år og 218 dage: Kirsten slår historisk rekord

ambulance
Nyheder

Nu får ambulancer hjælp fra en uventet kant

Infantino
Sport

FIFA oplyste én løn: Dokument viser ekstra millionbeløb til Infantino

motorvej
Biler

Nu sker der noget på Hillerødmotorvejen

puff bar
Krimi

Mistænkelig varebil gemte på en milliondyr overraskelse

Richard Hammond
Biler

Top Gear-stjerne indgår nyt samarbejde om biler

Martin Høgsted
Nyheder

Storebæltsbroen lyser blåt for millioner af danskere

dansk politi
Krimi

Anholdt for afpresning: Kort efter opdagede politiet ham igen

vandhane
Nyheder

Danske forbrugere slipper for ekstra vandregning på milliarder

retten i holbæk
Krimi

Kontrollerede sin kones telefon, penge og færden: Nu er han dømt

mobil politi
Nyheder

Politiet flytter ud og får ny adresse i Skærbæk

mand sover
Livsstil

Danskerne køber søvnteknologi som aldrig før: Ét produkt hitter

retten i Sønderborg
Krimi

Smuglede 35 kilo amfetamin: Nu er straffen faldet

festivalen
Mad og drikke

Gratis madfestival i Aarhus har allerede stor interesse

Sommerhus
Nyheder

Mange sommerhusejere glemmer dette før vinteren

barn og far
Livsstil

Forældre mangler overskud: Her er hjælp til efterårsferien

NSK
Krimi

26-årig gemte våben og store mængder narkotika i hjemmet

ældre par
Nyheder

40 millioner kroner skal få flere ind i fællesskabet

Slot og besøgende
Underholdning

Kongeligt slot åbner dørene til efterårsfestival for hele familien

posen
Livsstil

Ikonisk blå pose får en overraskende forandring

Stresset kvinde
Nyheder

Chefer slipper for bøder trods dårligt psykisk arbejdsmiljø

forskerne bag, postdoc Jonas Holst Wolff og professor Jacob Giehm Mikkelsen. AU foto og privat
Nyheder

Forskere fra Aarhus kan rette fejl i menneskers gener

Karsten Bo Larsen Foto: Jakob Melgaard
Nyheder

Kommunerne har milliarder på kistebunden: Se din kommune

Halloween udklædning
Nyheder

Halloween er ikke sjov for alle børn: Sådan hjælper du bedst

nytår
Krimi

Unge kastede med kanonslag: Politiet advarer forældre

robot
Underholdning

WALL-E, R2-D2 eller Rasmus: Hvad skal robotterne hedde?

folkene bag
Nyheder

Fik diagnosen bipolar lidelse: Nu vil Jesper hjælpe andre

øl
Nyheder

Flere danskere søger hjælp: Nu sikres Alkolinjen millioner

Anne Waagstein, formand for Djøf Privat
Nyheder

Medarbejdere skal være forberedt, før krisen rammer arbejdspladsen

fiskekutter
Nyheder

1.900 ton fisk smides ulovligt ud: Minister vil gribe ind

Nickelback
Underholdning

Nickelback kommer til Danmark med stor verdensturné