Administration 

S-vælgere til Helle: Ingen dagpengeløsning, ingen stemme

I nytårstalen meddelte Helle Thorning-Schmidt (S), at der er brug for et nyt og bedre dagpengesystem. 1. maj annoncerede hun en nytænkning af reglerne om genoptjening. Mere konkret bliver det næppe på denne side af valget. (Foto: FOTO: Bax Lindhardt/Scanpix)

Flertallet af s-vælgere kræver løfte om forbedring af dagpengene, hvis de skal stemme på Socialdemokraterne. Det viser ny undersøgelse.

Socialdemokraterne skal melde klart ud, at de vil lempe reglerne for dagpenge, hvis de vil sikre sig stemmer fra 61 procent af de vælgere, der ved forrige valg til Folketinget satte kryds ved partiet.

Kun blandt Enhedslistens vælgere er der et stærkere ønske om, at partiet skal bekende sig til en blødere kurs på dagpengeområdet.

Det viser en ny undersøgelse, som Analyse Danmark har foretaget for Avisen.dk blandt 2.322 repræsentativt udvalgte danskere.

Ifølge arbejdsmarkedsforsker Henning Jørgensen viser undersøgelsen, at spørgsmålet om dagpenge udgør en brændende platform under Socialdemokraterne i de næste tre ugers valgkamp.

- Der er ikke kommet effektive redningskranse for alle de ledige, som er faldet ud af systemet med dagpenge - eller er på vej til det. Hvis Socialdemokraterne ikke kommer med konkrete bud på redningskranse, kan partiet tabe både valget og regeringsmagten, siger professoren fra Aalborg Universitet.

Vælgerne forlanger klart svar

Over 54.000 arbejdsløse har opbrugt retten til dagpenge siden 1. januar 2013, hvor dagpengeperioden blev halveret fra fire til to år. Dengang trådte reformen af dagpenge i kraft, som blev gennemført af Venstre og Konservative med opbakning fra Radikale og Dansk Folkeparti.

Undersøgelsen

Hvor enig eller uenig er du i følgende udsagn: "Det er vigtigt, at partiet, som jeg stemmer på ved det kommende folketingsvalg, klart giver udtryk for, at de vil lempe dagpengereglerne"?

Alle adspurgte:

  • Helt enig: 23 pct.
  • Delvist enig: 19 pct.
  • Hverken/eller: 27 pct.
  • Delvist uenig: 10 pct.
  • Helt uenig: 13 pct.
  • Ved ikke: 8 pct.

Adspurgte, som stemte S ved sidste valg:

  • Helt enig: 35 pct.
  • Delvist enig: 26 pct.
  • Hverken/eller: 20 pct.
  • Delvist uenig: 7 pct.
  • Helt uenig: 4 pct.
  • Ved ikke: 7 pct.

Kilde: Meningsmåling foretaget af Analyse Danmark for Avisen.dk i maj 2015. 2.322 repræsentativt udvalgte danskere deltog. 501 stemte socialdemokratisk ved sidste valg.

Den nuværende regering har taget en række politiske initiativer for at mindske problemet med arbejdsløse, der mister deres dagpenge. Og regeringen har nedsat en kommission, som skal komme med anbefalinger til en ny reform af dagpengesystemet.

Men det sker først til september – altså længe efter folketingsvalget den 18. juni.

Som Avisen.dk skriver i dag, forventer ni ud af ti vælgere, at de politiske partier melder en klar holdning til dagpengesystemet ud i valgkampen.

Det skaber en vanskelig situation for politikerne, der ønsker at give kommissionen arbejdsro, og samtidig har behov for at markere, at de forpligter sig på at gøre livet lettere for ledige på den anden side af valget.

Socialdemokraterne går til valg på et nyt og bedre dagpengesystem, hvor færre falder ud, men afviser konsekvent at lægge sig fast på et mildere krav til genoptjening af dagpenge. Noget som for eksempel den tidligere regeringspartner SF foreslår.

Ifølge Socialdemokraternes politisk ordfører, Maja Panduro, hersker der dog ingen tvivl om, at partiet er garant for en lempelse af dagpengereglerne.

- Det kan man ikke være i tvivl om, hvis man lytter til, hvad statsministeren har sagt. Du kan regne med, at det er en god idé at sørge for, at der fortsat sidder en socialdemokrat for bordenden, hvis man ønsker et bedre dagpengesystem, siger hun til Avisen.dk.

Venstre er med på ny reform

Overordnet svarer 42 procent i undersøgelsen, at de vil stemme på et parti, der klart giver udtryk for, at de vil lempe reglerne for dagpenge. For 27 procent er det ikke vigtigt, mens 23 procent ikke ønsker at stemme på et parti, som giver dagpengemodtagere længere snor.

Blandt Venstres vælgere er det kun 29 procent, som ønsker at lempe dagpengereglerne.

Ifølge arbejdsmarkedsordfører Hans Andersen kan man dog stadig godt sætte kryds ved Venstre, hvis man vil gøre livet lettere for dagpengemodtagere.

- Det kan man godt. For eksempel har vi jo allerede sagt, at vi gerne vil se på, om man kan lave mere lempelige regler, som kan gøre det mere attraktivt at tage job af kortere varighed, siger han.

Venstre står fast på dagpengereformen fra 2010, men vil gerne medvirke til en bred politisk aftale om et nyt dagpengesystem, hvis det ikke koster flere penge.

S i radikal spændetrøje

Det er også en betingelse for S-R-regeringens bebudede forbedringer af dagpengene, at det ikke må koste flere penge.

Og blandt de radikale vælgere er der kun 23 procent, som ønsker en lempelse af de nuværende dagpengeregler.

Netop på grund af modsætningerne imellem regeringspartierne i spørgsmålet om dagpenge er der lagt op til en svær linedans for Socialdemokraterne i løbet af valgkampen, vurderer professor Henning Jørgensen.

- Ledelsen af Socialdemokraterne er kommet ud af takt med sine egne kernevælgere. Disse ellers trofaste vælgere forstår ikke, at Socialdemokraterne i regering med Radikale er bundet på hænder og fødder i forhold til dagpengene, siger han.

Ifølge professoren bliver det dog svært for Socialdemokraterne at undgå, at kandidater i løbet af valgkampen enkeltvis går imod partitoppens ønske om ikke at forpligte sig på for eksempel mildere krav til genoptjening.

cyklister i kBH
Nyheder

Langer ud efter turister men bryder selv reglerne

EU flag
Nyheder

Danmark slår resten af EU: Ledige kommer hurtigst i job

Ferieby
Nyheder

Nu skal Danmarks hyggeligste ferieby findes: Stem på din favorit

Deltagerne
Underholdning

Blandt disse 19 gemmer sig flere forrædere

Ulv
Nyheder

Nye ulveråd til turister: Børn bør følges med voksne

Apple logo
Film og TV

Stor stigning: Apple sender regningen op for musik

rejseklar med pas og kuffert
Rejser

Rejseklar: Familie kunne spare 1.364 kroner på rejseforsikringen

villa på vej
Nyheder

Flere køber hus: Én landsdel slår ny rekord

dansk politi
Krimi

91-årig snydt af falsk hjemmeplejer: Stjal guldarmbånd

børnehave
Nyheder

Undersøgelse: Disse ting er danskerne mest skuffede over

Stige
Krimi

Politiet til boligejere: Lås dine stiger inde

Lufthavn
Rejser

Ny motorvej skal gøre turen til lufthavnen lettere for millioner

SKAT
Nyheder

Din kommune kan spare stort beløb: Så meget svarer det til per borger

de to med trøjen
Nyheder

Unik AGF-trøje på auktion: Overskuddet går til vigtig forskning

dansk politi
Krimi

Blev du truet i Assens? Politiet vil gerne i kontakt

hveps
Nyheder

Hvepsene rykker ind: Tjek dåsen, før du drikker

elbil
Biler

Store batterier: Nu kan din elbil række længere

Fødder på badevægt
Nyheder

Skjulte spiseforstyrrelser: Denne gruppe unge er i størst risiko

indkøb
Nyheder

Først faldt prisen - nu stiger den igen

køer
Nyheder

Færre danskere spiser kød: Især oksekød forsvinder fra tallerkenen

Bien og blomsten
Nyheder

Forskere slår alarm: Bier og sommerfugle forsvinder i Europa

Livredder på badestrand
Nyheder

Det lignede leg - men syvårig pige trak ikke vejret

hund får skæld ud
Dyreliv

Din hundetræning afslører mere om dig, end du tror

Claus Richter
Nyheder

Din bank ændrer sig: AI skal opdage svindel og styre mere af din rådgivning

mand ved pc
Nyheder

Bliver du hurtigt udmattet på jobbet? Dit syn kan være forklaringen

kvinde med potteplanter
Livsstil

Din stueplante sladrer om dig - især hvis den er halvdød

vikinger på heste
Underholdning

Klar til bersærkerbanen? Moesgaard vækker vikingerne til live

Barnehånd i voksenhånd
Nyheder

Når børn indlægges: Nyt redskab hjælper i psykiatrien

Kærestepar
Rejser

Danskerne jager den eneste ene på ferien - også når de er gift

Vingegaard og Pogacar
Sport

Vingegaard er på alles læber: Hilsner strømmer ind

syg kvinde nyser
Sundhed

Syg i din ferie: Her er reglerne

retten i Glostrup
Krimi

Tysker bag tremmer: Mistænkes for drabsforsøg

fest
Nyheder

Danskerne: Alkohol fylder for meget

kvinde i kemobehandling
Nyheder

Lægemiddelindustrien: Pris fylder for meget i vurdering af kræftmedicin

dansk politi
Krimi

Falske bankbude stoppet: Ofre får deres penge retur

Kvinde tjekker dæk
Rejser

Ekspert: Campingferien starter i indkørslen

ung der står udenfor
Nyheder

Politikerne lovede færre unge på kanten: Målet er ikke nået

Butik
Nyheder

Kunde på Reddit: Ansat deler mine indkøbsvaner - må man det?

træstammer
Krimi

Træstammer lå på togskinner: Nu efterlyser politiet vidner

Lotto kupon
Nyheder

12 millioner søger deres ejer

politi dansk
Krimi

Skud-episoden i Nørresundby: Politiet får fortsat henvendelser i sagen

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Ræs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret