Administration 

Line på kontanthjælp må sælge ud: "Det er lidt en form for brandslukning"

Line er nødt til at sælge nogle (Foto: Modelfoto: Bente Jæger)

Line er på kontanthjælp og vil gerne arbejde. Men hun tror ikke, at kontanthjælpsloftet bringer hende nærmere et job. Tværtimod.

Line bor i Aarhus med sine to piger på 11 og 15 år. Den 1. oktober mister hun 2.400 kroner om måneden i boligydelse som konsekvens af kontanthjælpsloftet.

Det vil højst sandsynligt betyde, at hun bliver nødt til at opsige familiens lejlighed, som ellers har været med til at skabe en stabil hverdag gennem de seneste år.

- Jeg har svært ved at forestille mig konsekvenserne af kontanthjælpsloftet. Det er som om, min fantasi ikke rækker til det, siger Line.

Line er en af de kontanthjælpsmodtagere, der må klare sig for færre penge i hverdagen på grund af kontanthjælpsloftet, der træder i kraft den 1. oktober. Hun har indvilliget i at fortælle sin historie, men ønsker at være anonym. Avisen.dk kender hendes identitet.

Line er på kontanthjælp på grund af angst og depression. Angsten begyndte, da hun var i begyndelsen af 20’erne og studerede i København. Det blev så slemt for hende, at hun til sidst ikke kunne møde op til undervisningen og blev nødt til at droppe ud af studiet.

Nogle år efter startede hun på en ny uddannelse og blev færdiguddannet pædagog og fik job. Men kort efter mistede hun jobbet igen, da det kun var på halv tid, og de supplerende dagpenge ophørte.

Derefter fulgte en række ubehagelige hændelser med en stribe indbrud i deres daværende lejlighed, hvor Line følte sig nødsaget til at flytte med sine piger, hvilket udløste både stress og depression. Efterfølgende var hun hjemløs i en periode. Da hun endelig fik anvist en akutbolig fra kommunen, døde hendes mor efter et hårdt sygdomsforløb.

- Det var en sindssyg hård periode, som virkelig sendte mig ned i sort hul i mange år. Nu var jeg endelig begyndt at synes, at der måske var lys for enden af tunnelen, men nu har jeg det som om, at jeg bliver banket tilbage i det sorte hul igen, hvis vi bliver tvunget til at flytte. Det vil virkelig være frygteligt, siger Line.

Opbakning hjalp Line videre

Line fortæller, at hun i løbet af de seneste år ellers er blevet bedre til at se det positive i de små ting i hverdagen, og at det også har været med til at løfte hende ud af det sorte hul, hun ellers har været nede i, i mange år.

Særligt i de seneste år har hun oplevet, hvordan folk hun kendte, men også folk, som hun ikke kendte, har hjulpet hende på forskellig vis.

- Nogen er kommet forbi med en pose mad, fordi de godt vidste, at min økonomi er presset. En anden samlede penge ind og lånte sin lejlighed ud til os, så vi kunne få en uges ferie i København med lommepenge. Det har virkelig været fantastisk at opleve, siger Line.

Af andre lyspunkter peger hun også på, at hendes yngste datter i dag har mulighed for at gå til svømning med hjælp fra et klippekort, hun har fået af kommunen. Mødrehjælpen har også hjulpet hende med blandt andet julehjælp, og så har hun fundet et fællesskab gennem ‘Næstehjælperne’ på Facebook, som er en gruppe for folk, der er ramt af reformer.

Fast bolig gav ro

Line synes især, at lyset for enden af tunnelen var begyndt at vise sig efter, at der var kommet ro på boligsituationen, som havde stresset hende i mange år.

- Det har helt klart været med til at løfte mig op, at vi har fået vores dejlige lejlighed. Hver gang jeg kigger ud af mit vindue, tænker jeg, at vi er heldige, men hvis vi mister vores hjem her, mister vi simpelthen vores fundament, siger Line.

Derfor prøver Line lige nu, at undgå - eller i hvert fald udskyde - kontanthjælpsloftets værste konsekvens: At hun bliver nødt til at flytte fra lejligheden med sine to piger. Det gør hun ved at sælge de få ting, hun har, selvom hun godt ved, at det ikke er en løsning, der bliver ved med at gå.

- Det er lidt en form for brandslukning, når jeg prøver at sælge nogle af mine ting, for til sidst vil jeg jo ikke have mere at sælge ud af. Men det er ligesom den eneste løsning, jeg kan se mig ud af lige nu, siger Line.

Det er ikke fordi Line ligger inde med mange ting, som hun kan sælge, men nogle arvestykker kan måske indbringe lidt af de penge, som hun mister ved kontanthjælpsloftet.

- Jeg har for eksempel arvet et mågestel fra min farmor og det er åbenbart hipt, så det kan jeg måske få nogle tusinde kroner for, siger Line.

Hun kan ikke se, hvordan hun skal kunne skære mere i sine faste udgifter.

- Jeg har i forvejen skåret helt ind til benet med den økonomi, vi har nu. Vores madbudget er meget lavt, for vi spiser ikke kød eller andre dyre produkter, og jeg har for længst skåret udgifter til sådan noget som en tv-pakke væk. Det er også mange år siden, at jeg har haft en forsikring, siger Line.

Bekymrede døtre

Line hverken kan eller vil skærme sine piger fra kontanthjælpsloftets konsekvenser. Hun ved også godt, at hendes store pige på 15 år følger med i medierne om, hvad kontanthjælpsloftet er.

- Hun er 15 år og lever bestemt ikke i nogen osteklokke, så jeg kan ikke på nogen måde snyde hende ved at sige, at alt er ok, siger Line.

Hun forklarer, at det kan være svært at forklare, hvad det er for en situation, de kan ende med at stå i om kort tid.

- Min store pige kommer nogle gange og spørger mig om, hvad det er, der sker. Hun vil vide, hvad kontanthjælpsloftet har af konsekvenser for os. Så står jeg der og ser vild ud i øjnene og svarer, at det ved jeg ikke, siger Line og uddyber:

- Det duer jo ikke. Det er utrygt for et barn ikke at vide, hvad der skal ske med os. Hun er jo bange for, hvad der skal ske med hendes mor og hendes søster. Jeg tror virkelig, at situationen nu stresser hende helt vildt, fordi hun godt ved, at fremtiden er usikker for os, siger Line.

Vil gerne ud af kontanthjælp

I dag kæmper Line mest af alt for at holde sig ude af en depressionstilstand. Men fordi hun de seneste år har fået mere ro på sit familieliv, har hun samtidig også fået mod på komme videre fra kontanthjælpssystemet. Men heller ikke det, er lige til.

- Jeg har følt mig fastlåst på kontanthjælp. I mange år har man ikke ville udrede mig, fordi man mente, jeg skulle skånes. Men jeg vil ikke skånes længere, jeg vil gerne handle mig ud af den situation, jeg står i nu, siger Line.

Hun håber, at hendes arbejdsevne kan blive udredt, så hun for eksempel kan starte i et ressourceforløb. Til et møde før sommerferien indvilligede hendes sagsbehandler i, at det ville blive næste skridt, men indtil videre har Line ikke hørt mere om, hvad der skal ske.

- Jeg ville få så meget livskvalitet af at komme ud og arbejde. Jeg ved, at jeg kan bidrage og give andre mennesker noget ved at komme i job og mine børn ville få en mor, som oplevede noget i løbet af en dag, siger Line.

Selvom hun på mange måder er mere optimistisk omkring sin egen situation, end hun har været længe, er hun bange for, at en så svær økonomisk situation, som kontanthjælpsloftet vil medføre, vil gøre det langt sværere for hende at komme videre.

- Jeg føler virkelig, at jeg risikerer at blive slået tilbage til nul. Jeg ved ikke, hvordan vi skal klare det, og det gør mig så ked af det, siger Line

Line er et opdigtet navn. Redaktionen kender hendes identitet.

annette heick mellem sine forældre
Kendte

Heick optræder

på Roskilde Festival

billede af en vindmølle
Nyheder

Vestas i flot stigning

helikopter på skyet baggrund
Krimi

Drukneulykke ved

Roskilde Festival

Nyheder

Diddy: Her er dommen

rødhåret kvinde og mand i sort jakkesæt
Kendte

Reality-stjerne klar

til Vild med dans

folk solbader på strand
Nyheder

DMI:

Meget mere varme på vej 

frokosttallerken med laks
Nyheder

Spis det ikke: 

Solgt over hele landet

Nyheder

Flertal udenom regeringen

vil forbyde mandatkøb

Mand sidder ved bord med en kvinde på hver sin side.
Kendte

DiCaprio spottet i København

Mand på den røde løber
Kendte

Få dage før starten:

Rolf dropper touren

pollitilogo på hvid baggrund
Krimi

Lade brændt fuldstændig ned 

Mand med solbriller
Kendte

Kanye West har fået visum annulleret

Togstamme
Nyheder

DSB advarer

Forskellige slags solcreme
Sundhed

Denne solfaktor bør du bruge

Vindmølle
Nyheder

Folkeaktie i voldsom stigning

Ambulance holder på vej
Krimi

Fundet død på vej

To personer under solparaply
Rejser

Sådan dækker rejseforsikringen ved ekstrem varme

tagning fra retssal
Kendte

Jury i Diddy-sag er enige om fire ud af fem anklagepunkter

træer i regnvejr
Nyheder

DMI varsler farligt vejr 

person står udenfor i varmt vejr
Nyheder

2-årig dreng død:

Glemt i varm bil

person på festival
Nyheder

Roskilde Festival:

Varmerekord står for skud

par poserer ved galla
Kendte

Meldes klar til

Vild med dans

Sport

Stor dansk overraskelse

i Wimbledon

billede af restaurant der ligger ved sø
Nyheder

Noma åbner i USA

kokosnød med sugerør
Mad og drikke

Tilbagekalder kokosnød

Kassebil fra Forsvaret
Krimi

Fandt dynamit på loftsrum

gade i randers
Krimi

Karatespark og ukvemsord:

Mand terroriserer gade 

tennisspiller i aktion
Sport

Tauson får første sejr

i Wimbledon

et livreddertårn
Nyheder

Det betyder badeflagene

Et fly i luften
Rejser

Gigantisk handel: SAS køber 55 fly

portrætter af iranske politikere
Krimi

Dansker anholdt og mistænkt for at spionere for Iran

Nyheder

Kongelige fejrer Øresundsbroens jubilæum

et supermarked
Mad og drikke

Vi har EU's dyreste fisk og brød 

et cruiseskib
Helt vildt

Far redder barn som falder over bord fra krydstogstskib

en kop kaffe med mønster
Debat

Kaffeparadokset: Danskerne vil have den bedste kop – bare ikke derhjemme

en elbil ved havnen
Biler

Fire ud af fem nye privatbiler er elbiler

Trump og Musk ved en Tesla
Nyheder

Åben krig: Trump vil knække Musk' selskaber

folk på badebroer i varmen
Nyheder

Fantastisk sommerdag i vente

en Tesla Y
Biler

Tesla er tilbage

Trump og en gråhåret kvinde
Nyheder

Hackere vil offentliggøre regeringens e-mails

Udrykningskøretøjer på en vej
Krimi

22-årig dræbt på motorcykel 

Elon Musk i the oval office
Kendte

Elon Musk vil oprette nyt parti 

livredningstårn og strand i baggrunden
Nyheder

Livreddere fik travl

start på sommerferien

ældre kvinde med stort smil og smuk blå kjole
Kendte

Anne Laxholm: 

Det er synd for dem

falckbil holder ved siden af væltet lastbil
Krimi

Lastbil på hovedet i grøft

to mænd i jakkesæt hilser på hinanden
Nyheder

Forsvarsminister

vil besøge Grønland

pige på scene io blå badedragt med dannebrog
Kendte

Afsløring: Fra Grand

Prix til Vild med dans

Nyheder

Danske Vestas lukker i rødt 

varebil holder smadret på motorvej
Krimi

Motorvej blokeret:

Op til tre timers ventetid

meget varmt sydpå i europa
Nyheder

Danske rejseselskaber

giver gæster varmeråd

logo på legoland parken
Nyheder

Legoland i rekordsalg

stor bygning i centrum af aarhus
Krimi

Udvist: Voldtog

og røvede prostituerede 

politi til stede på vej
Krimi

Ramt af bus:

Fodgænger død 

par poserer
Nyheder

Vild med dans-stjerne:

En mavepuster

ødelagt lastbil
Krimi

Lastbil brager ind i gangbro 

par poserer ved galla
Kendte

57-årige Boris Becker:

Far for femte gang 

to fodboldspillere fejrer
Krimi

Bar spansk fodboldtrøje:

Skal i fængsel 

skilt foran bilka
Helt vildt

Efterlyser Bilka-millionær 

mand poserer
Krimi

Jes Dorphs millionkrav

afgøres inden jul 

dansere poserer
Film og TV

Slut med Vild med dans 

Nyheder

Facebook vil bruge

dine private billeder 

mand smiler
Kendte

Thomas Evers:

Det har ændret mit liv

dansepar poserer
Kendte

Tak for dansen:

Her er alle vinderne

i Vild med dans

Nyheder

Snigskytte dræber to

brandmænd 

storke i rede
Dyreliv

Danmarks storke skal klare sig selv 

folk bader
Nyheder

Solrig start på ugen

- men så kommer regnen

politi til stede ved butik
Krimi

Maskeret mand på cykel

skød mod kiosk

Sport

Lionel Messi ydmyget

Nyheder

Skandaliseret politier gør comeback

Fire brudepiger på vej til bryllup
Kongelige

Prinsessens datter

springer ud:

Biseksuel

Politimand ved væltet stillads
Krimi

Kraftigt vindstød vælter stort stillads

Mand op den røde løber smiler
Kendte

Seebach forsonet med sin bror

kontanter og kort i hånd på mand ved hæveautomat.
Nyheder

Nu kommer der gebyr på kontanter

Færge på hav med høje bølger
Nyheder

Kraftig blæst forsinker færge

en gade i England
Sundhed

Læger ser boom i astmapatienter 

trøffelkugler i æske
Nyheder

Spis dem ikke: Romkugler med muselort trækkes tilbage

en lottokupon
Helt vildt

Vinder 2,2 milliarder kr.

fede biler i den gamle have
Biler

Fede biler i Tivoli i dag

Nyheder

Gratis wifi på ferien er farligt