Administration 

Kvindelig værnepligt – hvad handler det i virkeligheden om?

Debat
kvindelige soldater sammen med mandlige dittoer
(Foto: Martin Sylvest/Ritzau Scanpix)

"Forsvaret er ikke en social naturhøjskole, hvor man laver rollespil og prøver grænser af. Det er ej heller en arbejdsplads på lige fod med alle andre civile arbejdspladser. Det er en militær uddannelse, hvor man kan risikere livet..."

Dette er en klumme og udelukkende udtryk for skribentens egen holdning

Hvis svaret er kvindelig værnepligt – hvad var så spørgsmålet?

Nåh jo! Ligestillingsministeren har jo udtalt, at vi skal have opbygget et stærkt forsvar, derfor skal vi have kvindelig værnepligt?! Her savnes argumentation?

Og da hun samtidig mener, at ”mænd skal frisættes fra den maskuline norm”, så er det jo helt oplagt, at forsvaret skal feminiseres!

Lad derfor al mulig anden argumentation forstumme. Kvindelig værnepligt er en strategisk fortsættelse af feminiseringen af hele det danske samfund fra vugge til grav.

Det handler om woke, og det er lige præcis hvad regeringen, det meste af folketinget og forligskredsen er - woke! Dog lige med undtagelse af LA og DD, som i 11. time har sagt fra overfor lige præcis den del i forsvarsforliget. Og det er særdeles klogt.

Min påstand er nemlig, at hele det politiske parnas, efterhånden ligger meget langt fra den almindelige danskers opfattelse af politisk korrekthed og Woke i dette og i mange andre politiske spørgsmål, hvilket Århus Universitet for nylig har vist i en undersøgelse.

Alt skal feminiseres

Intet rum eller steder i samfundet må være overladt til de maskuline værdier alene. Alle segmenter skal feminiseres, så maskuliniteten kan passiviseres og helst helt elimineres. Og feminismens argument for det er, at de maskuline værdier, er forkerte, ødelæggende, undertrykkende og endda giftige. Det er blandt andet grunden til at ligestillingsministeren har proklameret, at ”Mænd skal frisættes for den maskuline norm” underforstået, at den er i vejen for feminismens fremmarch.

Der er bare det ved det, at Forsvarets opbygning og kultur er bygget på stærke maskuline værdier for at kunne fungere i en krigssituation. I krig er det maskuline værdier som disciplin, mod, kalkuleret risikovillighed, aggression, konkurrence, stoiskhed og gensidighed, der bæres af det testosteron, som mænd har 16 gange mere af end kvinder.

Og maskuliniteten bærer egenskaber og værdier som fællesskab, ære, loyalitet og en høj grad af selvtillid. Maskulinitet er derfor en fuldstændig uundværlig kvalitet og kompetence i den militære kontekst og i et udviklende samfund, som skal stimuleres, udvikles og raffineres til den opgave, som mænd gennem århundreder har haft og fortsat skal bestride.

Maskulinitetens rum og overgangsritual

Derfor har maskuliniteten brug for rum i samfundet, som ikke skal forstyrres af erotiske og feministisk ideologiske holdninger og normer – og slet ikke en Metoo krænkelseskultur.

Her har Forsvaret altid haft en meget vigtig samfundssocial betydning. Værnepligten har gennem tiden været et vigtigt overgangsritual for mange store drenge, der har gjort dem til unge modne og ansvarlige mænd i en kontekst at sved, pis og geværolie. Hvor makeuppen var to grønne sløringsstifte og grønne kviste i hjælmen. Og hvor de har erfaret, at de kan 5 gange mere end de selv tror, og 10 gange mere end deres mor tror. Deres fædre (dem, der har haft en) ved godt, hvad de drenge kan.

Gennem de sidste 10 år har mange unge mænd, der er vokset op alene med deres mor, og et stærkt feminiseret skolesystem søgt ind i forsvaret, netop for at møde en god og sund maskulin kultur. En verden hvor de fraværende maskuline egenskaber gennem opvæksten kunne stimuleres og udvikles, gennem fysiske udfordringer, psykologisk militær disciplinering, opbyggelse af en intern musketerånd og et sammenhold, hvor alle kender hinandens styrker og stoler på hinanden selv i svære og udfordrende situationer.

Værnepligten har ikke brug for krænkelseskort og cancel culture

Værnepligten har derfor gennem alle tider været en meget vigtig udviklings- og modningsproces for unge mænds maskulinitet, manddom og samfundsforpligtelse.

Med kvinders værneret ved vi allerede nu, at frafaldet blandt kvinder er væsentlig højere end mænds, hvorfor det er tab af uddannelse, som unge sunde mænd kunne have fået. Hertil kommer at den feminine forstyrrelse, har fremkaldt de samme problematikker og krænkelsesparathed, som Metoo har medført i det civile samfund.

Både det forhold at kvinder, har været optaget på lavere fysiske krav og højde (hvilket nu er sidestillet) og samtidig medbringer krænkelseskortet, som en helt særlig licens til at passivisere en hvilken som helst mandlig værnepligtig eller befalingsmand/officer, skaber en problematisk psykosocial ubalance, som underminerer det vigtige militære miljø.

Hertil kommer den erotiske effekt og påvirkning, som altid er i spil, når kvinder og mænd er sammen. Det er især for mænd en upassende forstyrrelse, der fjerner fokus fra den nødvendige relationsopbygning uden emotionelle forstyrrelser, den militær uddannelse kræver.

Allerede på førstedagen ved indkaldelsen bliver alle værnepligtige i dag samlet i et auditorium, hvor de mandlige værnepligtige for læst og påskrevet om udvisning af helt særlige hensyn til deres kvindelige medrekrutter, og ikke mindst konsekvenserne ved en krænkelsesadfærd.

Det handler ikke om ligestilling, men feminisering

Den form for feminisering er jeg ikke tilhænger af. Især fordi, at det er helt op til den enkelte kvindelige værnepligtige at afgøre, hvad der er en krænkelse ud fra et dybt subjektivt perspektiv – og hvad værre er. Risikoen for, at det kan blive misbrugt, er absolut til stede.

Set i det lys er det ikke det mest afgørende at diskutere, om kvinderne kan klare strabadserne, eller en påstand om, at det giver et meget bedre samarbejde, at mænd og kvinder uddanner sig sammen, når det altid vil være på kvindernes præmisser. Det vil uden nogen form for diskussion være den feminine norm, der vil være gældende i den nye militære kultur. Og det vil være en forringelse.

Værnepligten skal kønsopdeles – bedst for alle parter.

Forsvaret er ikke en social naturhøjskole, hvor man laver rollespil og prøver grænser af. Det er ej heller en arbejdsplads på lige fod med alle andre civile arbejdspladser. Det er en militær uddannelse, hvor man kan risikere livet.

HVIS kvinder skal tilbydes muligheden for at aftjene en værnepligt/ret, så vil man få meget større gavn af, at kønsopdelte militærenheder uddanner sig og udvikler sig hver for sig. Det vil sikre især de maskuline vigtige værdier i udviklingen af de mandlige værnepligtige.

Mobiliseringsstyrken

Inden 2030 skal Danmark kunne stille en komplet Brigade for at leve op til NATOs krav. Det sker dels gennem en fast stående styrke og en mobiliseringsstyrke. Mobiliseringsstyrken, som alle værnepligtige indgår i, efter endt værnepligt, medmindre man vælger at træde ind i stående styrke, vil udgøre en stor del af den samlede forsvarsstyrke.

Flertallet af kvinder, der forlader forsvaret efter endt værnepligt, vil inden for en forholdsvis kort periode efterfølgende vælge at sætte børn i verden. Det indebærer, at man skal indkalde småbørnsmødre til at gå i krig, hvis ballonen skulle gå op. Og endnu værre begge forældre, hvis begge har aftjent deres værnepligt. Er det hensigtsmæssigt set i et samfundsperspektiv?

Er det derfor hensigtsmæssigt at trække kvinderne igennem en værnepligt, med risiko for, at de trækker sig på grund af børnene, når nu der er rigeligt med unge mænd, som kan have stor nytte af den?

Den feministiske bølge stopper ved værnepligten

Jeg mener, at spørgsmålet om kvindelig værnepligt derfor er båret af den ødelæggende feministiske bølge, som i disse år skylder ind over samfundet, hvor intet maskulint præget område, må stå urørt tilbage. Det har intet med ligestilling at gøre, men derimod aktivistisk feminisering, som allerede nu er et vilkår i en lang række offentlige samfundsinstitutioner. Ingen taler om ligestilling og kønslig balance i alle de feminiserede sektorer, fordi her er den feminine norm fuldt og helt implementeret. Fokus er derfor på de tilbageværende mandlige bastioner.

Så min helt klare position er, at værnepligt skal være forbeholdt unge mænd, og at hvis kvinder vil yde en tilsvarende samfundstjeneste i form af værnepligt/ret, må det være i rene kvindelige militære enheder med specifikke opgaver, eller i et civilværn, som støtte for civilforsvaret og totalforsvaret.

Vi må sammen ”råbe vagt i gevær” og anerkende, at vi som samfund har brug for stærke maskuline værdier, som især kan udvikles i Forsvaret.

Portræt af en gråhåret mand
Torben Haugaard er selvstændig erhvervsrådgiver Foto: Privat

 

Roskilde Festival
Nyheder

Svindlere slår til hvert år: Hvordan opdager du fupbilletten?

danske penge
Nyheder

Havde ingen fødselsdagsgave - men så ringede telefonen

domstol
Krimi

Dom: Direktør hvidvaskede penge via virksomhed

Metroen
Nyheder

Metro-udvidelse: Se planerne her

vinderne
Nyheder

Hyldes for at øge trygheden lokalt

juice
Nyheder

Nu kan bilister få juice på farten

Caroline Wozniacki  med datteren
Kendte

Rørende Wozniacki-fødselsdag: Fylder 5 år

dansk politi
Krimi

Politiet kontrollerede massageklinikker: Fire er anholdt

Brøndbyfans
Krimi

Angreb kvinde i kørestol i Brøndby-kamp: Nu er han sigtet

AI foto fra Muskelsvindfonden hvor unge i en klasse alle ligner hinanden
Nyheder

Tænk hvis alle unge havde det samme ansigt

Dronningen og kunstneren sammen
Kongelige

Dronningen sætter pris på dansk digter

højesteret
Krimi

Oversergent voldtog værnepligtig på kaserne

Slagteriarbejdere
Nyheder

Særlig udsat gruppe af arbejdere får nu ekstra opmærksomhed

mand i jakke
Advertorial

Annonce

Sommerens overshirts, der løfter din stil som mand

politi dansk
Krimi

Spritbilist udvises: Påkørte mor og datter

cykelløb
Nyheder

Stort cykelløb kan drille trafikanterne

Pokemon box
Helt vildt

Er det her Danmarks største Pokémon-fan?

ulvehvalpe
Nyheder

Eksperter advarer: Ulve-hvalpe kan sulte ihjel

fodboldfans
Sport

Danmark er ikke med: Nu hepper danskerne på Norge

hundehvalp
Dyreliv

Dyrlægens priser er steget med 50 procent på få år

Lortetoilet
Helt vildt

Ville du købe denne lejlighed for over 3 millioner?

Kvinde der græder
Krimi

Er det psykisk vold? Syv tegn du skal kende

Offer for vold
Krimi

32-årig dømt: Voldtog og delte intime foto af eks-kæreste

To unge spiller basketball imens de regner brøker
Nyheder

Basketball gør børn bedre til brøkregning

Affaldssortering
Nyheder

87-årig oprører får opbakning fra skraldemænd

Børnehave
Nyheder

Næsten hvert femte forsøg på at ansætte en pædagog mislykkes

Cykelløb
Nyheder

Stort folkecykelløb i hjertet af København

Jesper Stein
Advertorial

Annonce

Markant krimiforfatter er klar med ny bog

lader elbil
Biler

Flere lader bilen i indkørslen

Intelligens test
Nyheder

Forskere: Tosprogede klarer sig dårligere i udbredt IQ-test

ældre kvinde på kontor
Nyheder

Ældre ansatte presses af højere krav i jobbet

Penge
Nyheder

God for millioner: Får alligevel en fødevarecheck

villavej på Sjælland
Nyheder

Presset boligmarked vokser ud af København

dansk politi
Krimi

Dødsulykke med bus: Nu sigtes chaufføren

penge sedler danske
Nyheder

Snart sidste chance: Flere deltidsansatte kan miste deres penge

Kantine dame
Nyheder

Flere københavnerne skal spise mindre kød 

retten i Sønderborg
Krimi

Udnyttede 96-årig og stjal mandens penge

dansk politi
Krimi

Affyrede panserværnsraket: Nu er syv personer anholdt

dansk politi
Nyheder

Banker og politi slår til mod overgreb på børn i Filippinerne

Kylian Mbappé
Sport

Dette land vinder VM ifølge danskerne

vestre Landsret
Krimi

Vanvittig motorcykelflugt: Nu er han dømt

Tesla
Biler

Afstemning: Er du tryg ved udsigten til selvkørende danske biler?

Hans Pilgaard
Kendte

Hans Pilgaard sætter ord på svær tid

dansk politi
Krimi

Revisor dømt: Snød staten for mere end 4 millioner

Pia Olsen Dyhr
Nyheder

Pia Olsen Dyhr står foran en stor opgave

ældre ved vindue
Nyheder

Blærebetændelse og dehydrering sender tusindvis af ældre på akut: Nu vil Ældre Sagen stoppe det

Køer på mark
Krimi

21 magre køer sultede i vintervejret

Selvkørende bil
Biler

Selvkørende biler er godkendt i Danmark: Her er hvad du må og ikke må

opioider
Nyheder

Dobbelt så mange unge skadet af farlige piller på fem år

dansk politi
Krimi

Teenager skød med automatvåben mod hoveddør

Avisen.dk
Nyheder

Googles AI-søgning rammer medierne hårdt

Team Rynkeby løbet
Nyheder

Skolebørn indsamler millioner til syge børn

København
Nyheder

Afstemning: Er du tryg ved at bo i København?

biler på motorvej
Nyheder

Leje af bil: Sådan undgår du at blive snydt

Slikkepind med kødbollesmag
Helt vildt

Det var ikke en joke: Smag den nye kødbolle-slikkepind

dansk politi
Krimi

Politiet fandt 470.000 piller i varebil

vestre Landsret
Krimi

Landsretten: Drabsmand skal 12 år i fængsel

Mand ved PC
Nyheder

Arbejdsstyrken skrumper - Nordjylland rammes hårdest

Martin Johannes Larsen
Film og TV

Er du loyal eller er du forræder?

Ai kontor
Nyheder

Nye EU-regler: Frygter for lønmodtagernes rettigheder

Roblox spil
Nyheder

Danske børn vil hellere game end dyrke sport og lege

Jobcenter
Nyheder

Kontanthjælp 6.400 danskere røg ned på mindstesats på ét år

tre kongelige heste i stalden
Kongelige

Se de kongelige heste komme på sommmergræs

Børn dyrker idræt
Nyheder

Børn fra hele landet er til OL-fest i København

Aalborg Portland
Nyheder

Her er den største klimastøtte nogensinde til en dansk virksomhed

Brøndby IF
Sport

Susanne må blive hjemme, når resten af familien tager til fodbold

kvinde snakker i mobil
Nyheder

Dansk ø stod pludselig uden adgang til 112

Skæve agurker
Nyheder

Danskerne er vilde med de krumme

dansk politi
Krimi

Ni anholdte i større narko-sag

oplader bil
Nyheder

Lader du også din elbil for meget? Se her hvordan du bør gøre

Aberne i junglen
Dyreliv

Dyrevenner jubler: Danse-aber vender hjem til regnskoven

Skildpadde fanget i dansk sø
Helt vildt

Morten kastede med majs - og fangede noget helt uventet

Bind og tamponer
Debat

DEBAT: Gratis menstruationsprodukter er et spørgsmål om ligestilling

Dame indløser pant
Nyheder

Danske dåser og flasker bliver lettere at genanvende

børn vasker hænder
Nyheder

Det kan blive sværere at beskytte børnene mod kemi

Plastik emballage
Nyheder

Hver dansker bruger i gennemsnit 161 kg plastik hvert år

Jomfru Ane Gade
Nyheder

Politikerne tog på vandring med politiet

Mand i Afrika får briller
Nyheder

Nu kan du sende dine brugte briller til Afrika

Natasha Swerdloff og Mette Bender
Advertorial

Annonce

Forfattere udfordrer: Sådan skaber du indre ro