Den tidligere Brøndby-angriber Johan Elmander står foran et skifte fra Galatasaray til Norwich i Premier League.
Svenskeren bekræfter i et interview med den tyrkiske tv-kanal NTV Spor, at han onsdag rejser til Storbritannien for at underskrive en kontrakt.
Allerede for fire dage siden indikerede Elmander, at han var på vej til Norwich, da han på Twitter skrev:
- Tak for alt. Næste udfordring ...
Opdateringen blev ledsaget af et link til et billede af Norwich' klublogo.
Det svenske nyhedsbureau TT har været i kontakt med den engelske klubs presseafdeling, der ikke ønsker at kommentere det mulige skifte.
Den 32-årige angriber optrådte for Brøndby fra 2004 til 2006, hvor han gjorde det fremragende og scorede masser af mål.
Siden har Elmander spillet for Toulouse i Frankrig og Bolton i den engelske Premier League før skiftet til Galatasaray i 2011.
Norwich åbnede i weekenden Premier League med at spille 2-2 hjemme mod Everton.
/ritzau/TT
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.