Administration 

Jacob Haugaard: Jeg er en overlever

Kendte
mand smiler
Selv om Jacob Haugaard har passeret pensionsalderen, har han ingen planer om at trække sig tilbage. - Når man har sådan en ild i røven som mig, skal du have noget at give dig til. Jeg vil påstå, at der er enormt mange mænd, der bliver slået ihjel af pension. De tænker: Nu skal jeg bare sidde ned og ikke lave noget. Og jeg tænker bare: Tak skal du have! Det er et hul, man falder i på mange måder, siger den kendte entertainer, der ugentligt tilbagelægger 1000 kilometer i bil for at tage fra job til job. (Arkivfoto). (Foto: Sarah Christine Nørgaard/Ritzau Scanpix)

Maj 2022 er begivenhedsrig for entertaineren Jacob Haugaard. Han kan fejre 40-års bryllupsdag og 30 år som ædru. Og så fylder han 70 år den 12. maj.

Det var langtfra alle omkring Jacob Haugaard, der troede, at han ville blive 70 år.

Selv døbte han og hans kammesjukker deres hyppige druk-derouter op gennem 80'erne "det lille selvmord".

Når Jacob Haugaard kigger tilbage på sit liv, beskriver han det som eventyret om den grimme ælling, der blev til en svane.

For den 12. maj fylder den kendte entertainer og multiartist 70 år.

- Som tiden læger alle sår, har jeg fundet en fred i mig selv. En ro, som jeg ikke troede, jeg kunne få, siger Jacob Haugaard på syngende aarhusiansk.

Daniel Jacob Haugaard er opvokset i Risskov, hvor familien flyttede til fra Færøerne, hvor han kom til verden i 1952 som søn af en færøsk mor og en dansk far.

Herfra udspringer hans farverige repertoire.

Hans karriere begyndte med musik, og folkeligt er han mest kendt for landeplagen "Hammer hammer fedt". Men faktisk står han også bag "Haveje", som Kim Larsen udødeliggjorde i 80'er-filmen "Midt om natten".

par ved at kysse
Jacob Haugaard blev gift med Ilse Wilmot på sin 30-års fødselsdag. Så samme dag, som han fylder 70 år, kan parret fejre rubinbryllup efter 40 år sammen som mand og kone. - Jeg skal give min kone nogle rubiner. Det skal jeg da, siger Jacob Haugaard. (Arkivfoto). Martin Sylvest/Ritzau Scanpix

Det var også musikken, der førte til hans første møde med hustruen Ilse Wilmot. Hun bragte to børn ind i ægteskabet, og sammen fik parret også to fælles børn.

Familien mistede Ilse Wilmots søn Nicolai i 2008 til muskelsvind.

Jacob Haugaard har i adskillige år været engageret i Muskelsvindfondens arbejde - blandt andet som konferencier for koncertkaravanen Grøn.

Musikken og komikken har altid fyldt meget i Jacob Haugaards virke.

I 80'erne mødte han sin professionelle partner, Finn Nørbygaard.

Sammen skabte de sketcher og fik danskerne til at sige "jadak, jadak og jadak". Senere dannede de duo i filmserien "Jydekompagniet" og i de ikoniske reklamer for Squash-sodavand.

mand ser alvorlig ud
Jacob Haugaard har fundet roen i troen: - Jeg kan godt kigge på folk og sige: Du skal altså gøre noget hver dag for at komme i himlen. Så griner folk. Men jeg mener det, siger den kendte entertainer. (Arkivfoto). Søren Bidstrup/Ritzau Scanpix

Den outrerede spradebasse elskede at tage pis på det hele, og i 1994 blev han valgt ind i Folketinget som løsgænger og serverede medvind på cykelstierne og Nutella i feltrationerne som valgflæsk.

- Det var jo bare en vittighed. Men den kulisse, jeg lavede den i, var jo virkelig, så ret hurtigt tænkte jeg: Jeg går ind i det her.

Jacob Haugaard sad i nogle sager med det afgørende mandat og engagerede sig særligt i socialpolitik.

- Folketinget ved slet ikke, hvor meget de hjalp mig. Der følte jeg mig lige pludselig brugbar. Jeg har altid fået at vide, jeg skulle gå min vej. Folk så hellere min hæl end min tå, fortæller Jacob Haugaard.

- Jeg fik nul i skolen. Jeg stod altid sidst, når der blev valgt hold i fodbold. Og pigerne syntes, jeg snakkede for meget. Der var altid bøvl med et eller andet. Jeg var træt af hele tiden at blive sorteret fra. Men her blev alle mine svagheder til styrker.

mand sidder i folketinget
Jacob Haugaard kom i Folketinget som løsgænger i 1994. Det var en practical joke, han hurtigt tog dødseriøst. - Det er mit bedste arbejde, jeg har haft, siger han - her foreviget med Centrum-Demokraternes formand Erhard Jacobsen. (Arkivfoto). Bjarke ørsted/Ritzau Scanpix

Jacob Haugaard drømte som barn om at blive berømt - om at blive set, anerkendt, accepteret.

Men i mange år var han mere berygtet end berømt.

Han skabte sig og skejede ud i et massivt misbrug af alkohol, stoffer, piller og hash.

Med årene eskalerede det. Han kunne gå i byen i Aarhus og vågne i Athen.

- Jeg drak mig simpelthen så vind og skæv. Det var helt forfærdeligt. De sagde: Dig kan man ikke sy et sæt tøj til. Du er helt ude af facon.

Misbruget dulmede traumerne fra årelange overgreb, som Jacob Haugaard som barn blev udsat for fra en slægtning, når han var på sommerferie i Færøerne - langt væk fra sine forældre.

- Jeg plejer at sige, at jeg var bøsse, til jeg var 12 år. Så syntes min onkel, jeg var for gammel. Alle mine jokes er jo bare for at sige virkeligheden.

Jacob Haugaard forsøgte flere gange at stoppe misbruget. Men selv om han havde sin hustru, deres fire børn, sine forældre og søskende, valgte han flasken.

Da et af børnene begyndte at stamme, kunne Ilse ikke mere og flyttede væk.

Men kærligheden forblev intakt.

Da hun i ren og skær desperation bildte ham ind, at hun havde fundet en anden, indså Jacob Haugaard, hvad han var ved at miste.

Han stod på kanten af kanten.

- Jeg betragter meget samlivet som et skakspil. Hvilken brik vil du nu flytte, Jacob?, fortæller han.

- Til slut sad jeg med en brik, som jeg egentlig havde fået øje på før. Jeg havde læst noget med den der Minnesota-kur. Jeg havde en intuitiv fornemmelse, men hvorfor det lykkedes mig, var selvfølgelig, fordi jeg var færdig. Fuldstændig kørt over.

Han lod sig indlægge og gjorde alt, hvad de sagde.

Det var det eller døden.

- En af nattevagterne på det her trøstesløse behandlingssted sagde til mig: Det er meget lettere at blive ædru, hvis du tror på Gud. Og så tog jeg det op igen.

Som barn gik Jacob Haugaard i kirke hver søndag.

På morens side af familien praktiserede de troen omend endnu mere.

Hans mormor læste højt fra Biblen hver aften. I hjemmet i bygden på Færøerne havde hun malet en engel på hoveddøren. Døren stod altid lidt åben, i frygt for at englen ville få vingerne i klemme, hvis den var lukket.

Hun var synsk, fortæller Jacob Haugaard, og i bygden var de lidt bange for hende, for hun kunne godt nedkalde forbandelser.

- Det er ikke så ualmindeligt i sådan nogle samfund. Og jeg har også altid troet på, at der var nogle, der så efter mig.

- Normale mennesker ville have været døde af det liv, jeg har levet. Jeg er en overlever, siger han nøgternt.

Jacob Haugaard har haft svært ved at sætte ord på sine følelser - drenge græder ikke, var han opdraget med.

Men i bønnen fik han lettet hjertet.

mand sidder på stol
Jacob Haugaard kan godt mærke, at han runder 70. - Jeg har altid været enormt stærk. Tynd og stærk. Men jeg kan mærke, at jeg ikke bliver stærkere, ligegyldigt hvad jeg laver. Jeg taber håret. Og hørelsen, synet og tænderne ... Men jeg kan stadig læse avisen uden briller, og både Ilse og jeg er ved godt helbred. Det er måske også derfor, jeg kan mærke, at jeg har fået en ro med alderen. Man skal være glad for det, man har, siger Jacob Haugaard. (Arkivfoto). Søren Bidstrup/Ritzau Scanpix

- Der ligger meget i den. Du kan sige dine problemer højt, men du er fri for psykologen, siger Jacob Haugaard.

- Det er også godt ved, at Ilse og jeg har været sammen så længe - hende kan jeg også sige mine problemer til. Det vigtigste er, at du siger det højt. Det er også ideen i Anonyme Alkoholikere.

Den 31. maj i år kan Jacob Haugaard markere 30 års ædruelighed.

19 dage inden kan han fejre 70-års fødselsdag - og endnu vigtigere: 40-års bryllupsdag med sin Ilse.

- Vi har det godt sammen. Vi griner, og vi lader aldrig solen gå ned over vores vrede. Jeg føler mig som en enormt - ikke alene - lykkelig, men også heldig mand.

/ritzau/

skuespillere samlet til fotografering
Kendte

DR-stjerne: Johnny Depp inspirerede mig

en mand i en tunnel
Film og TV

Phillip Faber klar
til nye udfordringer

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Fem er anholdt efter biluheld og slagsmål med knive og økser

en mand med en mikrofon
Kendte

Claus Elming er kommet

til skade før VM-brag

en tallerken mad
Nyheder

Populært spisested
får kæmpe bøde

politi og beredskab på stedet
Krimi

Kvinde er anholdt efter ildspåsættelse i butik

et hvidt pulver og en ske på et bord
Nyheder

Dømt advokat

sætter palæet til salg

en rytter kommer cyklende
Sport

Mads P. mister førertrøje med et sekund

beredskab arbejder
Krimi

Nyt om børnene

fra døds-ulykke

Nyheder

Zelenskyj klar til
30 dages våbenhvile

en dronning smiler
Kongelige

Dronning Margrethe

er udskrevet

en mand er klædt ud
Kendte

Esben Bjerre går 
konkurs - igen

fans på lægterne
Helt vildt

Fan betalte

fodboldbillet med fisk

Mugshots af to blonde mænd med skæg
Nyheder

Fældede ikonisk træ:
Nu er bagmænd dømt

Gråhåret dame med grå trøje
Nyheder

Blev 103 år:
Holocaust-overleveren
Margot Friedländer er død 

En kvinde og mand med jakkesæt
Kendte

Tv-legende i kørestol

et atomkraftværk set på afstand
Nyheder

Så mange danskere
er klar til atomkraft

En bisonokse ryster vand af sig
Helt vildt

Mand spiddet af bison

Blåt blink på polititag
Krimi

Mand dræbt i bilulykke: 

Havde fire børn i bilen

Mand i mørkt tennistøj og hvid kasket
Sport

Kæmpe comeback:
Holger Rune nedkæmper
drilsk argentiner

mand sidder og gør fagter
Kendte

Bill Gates forærer formuen væk

Indgang til retsbygning
Krimi

Drama i retten:
28-årig mand flygtet

Sport

Første dansker nogensinde:
Mads P. åbner Giroen med etapesejr

En mand med solbriller holder om noget lavere kvinde
Kendte

'Forræder'-stjerne jubler:
Skal giftes

Indgang til retten i Falster
Krimi

20-årig dømt for at bortføre og kronrage sin ekskæreste

rødt skilt på væggen til bygning
Krimi

Landbrugsleder dømt: 
Mishandlede hundredvis
af grise

kvinde kigger intenst
Kendte

Neel Rønholt bestjålet

Nyheder

Her er pavens plan 

mænd står med megafoner
Krimi

Paludan vil frifindes

dronning margrete poserer med familien
Kongelige

Dronning Margrethe i bedring

kvinde med briller smiler
Kendte

Sisse Sejrs stalkingsag

skal for landsretten 

mand poserer
Kendte

Stjerne-instruktør død

politibil med påskriften politi
Krimi

Sag om dødt barn: 
Kvinde løsladt

politibil med påskriften politi
Krimi

Lemlæstede dyr:

21-årig melder sig selv

bygning med planter foran
Helt vildt

Trekvart milliard 

højkant: Lotto Lars

sidder klar 

mand med hat poserer
Kendte

Angora-stjerne blev skør:

Brød med familie og

venner

par poserer
Kongelige

Dronningen i sorg:

Har mistet nær ven 

to personer smiler
Nyheder

Mette Frederiksen har

talt med Trump

barn går i naturen
Nyheder

Behageligt weekendvejr

står for døren

mand sidder i retssal
Nyheder

Anklage: Weinstein

forgreb sig på 16-årig

Pave vinker
Nyheder

Nyvalgt pave har kritiseret J.D. Vance

Hotel set ude fra
Sundhed

Dansk hotel

politianmeldt:

Klamme fund

Nyheder

Første amerikanske pave nogensinde

Fodboldspillere på holdfoto
Nyheder

Fodboldspillere beskudt på motorvej

Nyheder

Hvid røg fra Vatikanet:

En pave er valgt

Nyheder

Udenrigsministeriet har afholdt samtale med USA om Grønland

Nyheder

Dronning Margrethe indlagt

Politifolk og ambulance ved bygning
Krimi

Øksemand amok

på universitet:

Kvinde dræbt

Kvinde foran slot
Nyheder

Slotsfrue pludselig død

Mand i t-shirt klapper
Sport

Ny tjans til håndboldlegende

Mand bag vindue
Nyheder

Joe & the Juice med rekordomsætning:
Har aldrig stået stærkere

Mand i cowboyskjorte med rød baggrund
Kendte

Jørgen de Mylius i nyt job:

Varmer op for verdensstjerne

motorvejskø med mange biler og lastbiler, der holder stille
Nyheder

Motorvej spærret ved Aarhus

Marmoreret bøf
Nyheder

Slagterigigant: 
Dansk oksekød skal
være en luksusvare

En kvinde med en buket blomster i hånden
Kongelige

Dronning Margrethe sygemeldt

Nyheder

EU lemper ulve-regler

Mand i mørk jakke i folketingssalen
Nyheder

Lars Boje Mathiesen: 
Købte undertøj og
MacBook for partipenge

Mand og kvinde på rød løber i spraglet tøj
Nyheder

Nyt millionkrav i Lauritz-konkursbo

Billede af vindue med bogstaverne LGBT+
Nyheder

Kommune i modvind:
Stopper for stemmetræning
til transkønnede

Krimi

Kvinde sigtet: Baby afgået ved døden

En burger med sovs og ingen kød.
Nyheder

Kendt burgerkæde konkurs

To altaner med personer på. På den højre altan står en mand med et skydevåben og sigter mod den venstre
Krimi

Kæmpe politiopbud: 
Barrikaderede sig i
lejlighed med børn

En nyfødt baby bliver målt og vejet
Nyheder

Læger i opråb:
“Dyb bekymring” over ny fødeafdeling

En ladestander på en ladestanderplads
Nyheder

Kabeltyveri rammer el-bilister:
Mere end 140 ladere ødelagt på et år

Mand bag talerstol
Nyheder

Trump melder ud:
Stor handelsaftale
med stort land

en alligator i vandet
Dyreliv

Kvinde dræbt af alligator foran sin mand 

sort røg fra en skosten
Nyheder

Sort røg fra Vatikanet på konklavets første dag

Fodboldspillere jubler på banen
Sport

Silkeborg fælder Brøndby 

Udrykningskøretøjer på en vej
Krimi

Fører af motorcykel dræbt

to smukke kvinder
Kendte

Helena Christensen og Oh Land til kongelig FN-middag

en teenagepige med mørkt hår
Kendte

Alex fra Modern Family – blev tvangsfjernet som barn

tre generationer griner sammen
Nyheder

Er det fedt eller nice – vi er enige om humor

Lars løkke ved en bil
Nyheder

Løkke indkalder amerikansk ambassadør om mulig spionage 

Vance ser sur ud
Nyheder

Vance opfordrer til forhandlinger mellem Rusland og Ukraine

Et kampfly på et hangarskib
Helt vildt

To kampfly røg i vandet fra hangarskib

Krimi

Søger vidner til dreng på elløbehjul efter skyderi

Krimi

Jes Dorph: 

Tilfreds med dom

mand med foldede hænder ved skrivebord
Kendte

Silas Holst: Har

fået vild fod-tatovering

en retsbygning i solen
Krimi

Millioner blev hvidvasket i frisørsalon