Administration 

Iværksætter: Hvor godt kender du egentlig dig selv?

Jonathan Løw er iværksætter, foredragsholder og rådgiver indenfor innovation, iværksætteri og ledelse. Du kan følge Jonathan Løw’s arbejde på LinkedIn og Facebook.

HVIS DU skulle beskrive dig selv med nogle få sætninger, hvordan ville de så lyde? Ville de være positive eller negative, og ville de svare til, hvordan andre opfatter dig?

For nogle uger siden sprang jeg ud i at tage en arbejdsrelateret personlighedstest. Normalt er jeg ikke meget for den slags tests, for jeg føler egentlig, at jeg kender mig selv ret godt. Ikke desto mindre var det en spændende proces, og jeg har valgt at dele nogle af mine erfaringer derfra her på Avisen.dk, fordi jeg håber, at det måske også kan starte nogle refleksioner for dig som læser.

For mig var det en mulighed for at stoppe op og reflektere over: Er jeg på dette vej? Har jeg de rigtige kolleger og medarbejdere? Udnytter jeg de potentialer, jeg har, godt nok? Udlever jeg min passion og mit ønske om at gøre en forskel? Og ikke mindst: Er jeg den leder og kollega, jeg gerne vil være, overfor andre?

I dette konkrete tilfælde var det Insights, der havde udarbejdet en såkaldt ”Discovery” profil til mig, og i den anden sætning af min personprofil stod der:

”Jonathan Løws svagere sider kan omfatte en dårlig evne til at lytte.”

LIDT LÆNGERE fremme i rapporten fandtes en såkaldt farvedynamik, som handler om, hvorvidt man i sit arbejde må ”overkompensere” på nogle områder for at være den leder eller kollega, men egentlig ønsker at være ud fra sine kerneværdier som menneske. Og her slog den grønne farve højt ud.

Den grønne farve handler i denne tekst netop om til at lytte og udvise oprigtig nysgerrighed for andre – herunder både kolleger og kunder. Det interessante var for mig i den forbindelse, at jeg netop er meget bevidst omkring min egen svaghed på dette område i hverdagen.

Hvor jeg som privatperson Jonathan altid har fået at vide, at jeg er en god lytter, så ramte det ’spot on’, at jeg i mit arbejdsliv som Jonathan Løw gerne vil træne min evne til at lytte højere. Jeg har ofte en tendens til ikke at få lyttet nok, fordi jeg er så handlingsorienteret og passioneret omkring de ting, jeg laver, at jeg til tider kan gå så meget ind i min zone, at jeg glemmer verden omkring mig.

DET ER også derfor, at jeg har valgt at navngive min virksomhed Listen Louder, selvom det nogle gange kan være et udfordrende virksomhedsnavn. Jeg tror, at mange af mine følgere på LinkedIn og Facebook tænker mig som et menneske, der må være virkelig god til at lytte, siden netop det at lytte blev en del af firmanavnet.
Sandheden er imidlertid nærmere den, at jeg har valgt et navn, der skal udtrykke en stræben efter et ideal samt en livsfilosofi, jeg tror på, men som ikke af den grund gør mig til nogen Dalai Lama.

Nu skal det dertil tilføjes, at buddhisternes spirituelle leder heller ikke ligefrem er mit idealbillede på den, jeg gerne selv vil være. Jeg mødte faktisk Dalai Lama for ti år siden til en stor event i New York, og man kan kun blive inspireret af hans afbalancerede og vindende væsen, men han er på ingen måde min læremester, og jeg er hverken specielt religiøs eller mediterende i min hverdag.

JEG SER mig selv som et empatisk og rummeligt menneske, og derfor er det vigtigt for mig at tilstræbe lydhørheden som leder og debattør. Ikke desto mindre kan dette træde i baggrunden, når jeg virkelig brænder for givne opgaver og projekter, hvilket i min profil blev beskrevet med formuleringer som:

”Jonathan Løw stræber konstant efter at gøre sine originale idéer til en realitet.”
”Jonathan Løw er god til alting, der kræver hurtige ræsonnementer.”
”Målet er at få alle brikkerne til at falde på plads, men for Jonathan Løw bliver puslespillet ved med at vokse ved opdagelsen af hver ny brik.”
”Professionelt foretrækker Jonathan Løw det, der kunne være, frem for det, der faktisk er.”

Især sidstnævnte karakteristik rummer den dobbelthed, jeg som leder og iværksætter altid har været drevet af. Det kan lyde som en manglende taknemmelighed for det eksisterende og nuet, men er det langt fra. Det er nok nærmere en ild, der brænder i mig, og som kan gøre det svært altid at leve op til mit eget ideal omkring lydhørhed.

På mine rationelle og gode dage falder det at lytte højere mig relativt nemt, mens jeg, når jeg føler mig presset eller stresset, oftere tyr til de handlemåder, jeg instinktivt har, og som desværre ikke altid har lydhørheden i top.

Mit budskab til dig, der måtte læse og lytte med, er med afsæt i ovenstående, at uanset hvad, du arbejder med, så har du ligesom jeg sådanne dobbeltheder i dig. Når man som i mit tilfælde har valgt et yderst forpligtende firmanavn, så fører det nogle gange til en kombination af velmente og sarkastiske kommentarer på de sociale medier omkring, hvorvidt mit firmanavn ikke handler om at lytte højere? Altså at hvis man kalder sit firma det, så må man jo også selv være verdensmester i det. At man er forpligtiget på den måde.

TIL DET kan jeg kun svare: Ikke over evne! J Mit mål er ikke at blive en spirituel leder, ligesom jeg aldrig bliver ham, der sidder stille i baggrunden og lytter. Omvendt tror jeg heller ikke på, at vi som mennesker forbliver uforandrede livet igennem. Derfor inspirerer det, når der i profilen fx står:

”Jonathan Løw bør modstå sin trang til slet og ret at præstere og i stedet prøve mere villigt at delagtiggøre andre i, hvem han i virkeligheden er. Han er glad for demokratiske og involverende relationer, og han kan lide at udvikle idéer sammen med andre mennesker.”

Eksempelvis har jeg indført den praksis, at jeg forsøger at indlede alle møder med at være den sidste til at tale. Naturligvis hilser jeg pænt på, men herefter er det mit ønske, at andre skal give udtryk for deres tanker, holdninger og idéer, inden jeg kommer på banen. Det er en slags disciplineret måde at forsøge at lytte og blive klogere på.

JEG SER personligt livet som én lang læringsproces, og har du kunnet genkende dig selv i noget af ovenstående, vil jeg gerne dele tre gode og personlige anbefalinger fra rapporten med dig her til sidst. Du sletter blot Jonathan Løw og sætter dit eget navn i stedet:

- Jonathan Løw bør lære at slappe fuldstændig af
- Jonathan Løw skal indse, at andre ikke er så hurtige, som han selv er
- Jonathan Løw skal undlade at køre andre ligeså hårdt, som han kører sig selv.

Dette er et blog-indlæg og ikke et udtryk for Avisen.dk's holdning. Hvis du finder, at indlægget er æreskrænkende eller indeholder injurier, så send en mail til tip@avisen.dk.

Ung ved pc
Nyheder

Ministre raser over TikTok: Nu skal det stoppe

gul seddel i forruden
Nyheder

20.000 gule sedler: Nu er der mere ro på færgen

Jimmy med maleriet
Nyheder

Hornsleth har en særlig idé: Danskerne skal hjælpe

hunden
Dyreliv

Hund hylede fra ravine i fire døgn: Så kom Guillaume

mand på pc
Nyheder

21 sekunder: Så kom kvindehadet på skærmen

mand ved pc
Nyheder

Efter stort CPR-læk: Nu peger eksperter på løsningen

rådyr på vejen
Nyheder

18-årig undveg hjort: Så gik det helt galt

politiafspærring
Krimi

93-årig anholdt efter voldsomt knivangreb i indkøbscenter

hus med lys
Krimi

Indbrudstyvene har fået mere travlt: Her slår de til

vaccination
Nyheder

Har du husket det? Nu kommer påmindelsen

James McClean
Sport

Fodboldprofil åbner om opkast, selvstraf og årelange dødstrusler

Håndværker
Nyheder

42 års arbejdsliv: Men pensionsregnestykket overrasker

Politiet til stede ved ulykken
Krimi

Pickup kørte ind i ungdomskamp: To dræbt og ti kvæstet

hacker
Nyheder

Cyberkriminelle har fundet en ny vej ind

katolik
Nyheder

Kors løsrev sig under messe: Præst blev dræbt

pige med bamser
Sport

Her bliver måljubelen ekstra blød og bamset

Hemiptarsenus ornatus
Dyreliv

Han rystede en bregne og gjorde et særligt fund

Harley Davidson
Biler

Syv biler og en Harley Davidson under hammeren

politi dansk
Krimi

Politiet satte en stopper for festen på hjul

klapperslange
Nyheder

Hun troede, spanden gemte på dyrefoder: Så opdagede hun slangen

Squishy
Nyheder

Legetøj lugter af benzin: Nu er der svar

LOL
Film og TV

Otte komikere får én regel: Hold masken!

folk på bænken
Nyheder

Hver anden savner en ven: Nu rykker FCK ud

stifterne
Iværksætteri

Nu kan juletræet få et liv efter jul

politi dansk
Krimi

Politiet rykkede ud efter klager over lejr: Fire rumænere sendt væk

Det Danske Cyberlandshold ved EM i Tyskland.
Nyheder

Danmarks unge hackere overrasker ved stort europamesterskab

dansk politi
Krimi

Lovede politiet at lade bilen stå - men det var løgn

Too Good To Go
Nyheder

Nu kan du spare penge på meget mere end overskudsmad

Ung fyr i hættetrøje
Krimi

Teenager fløj til England for 25.000 euro: På hotelværelset lå to pistoler

Lastbil på vej
Nyheder

Danskerne har samlet stort beløb ind til Ukraine

roblox
Krimi

Gratis Robux? Her ligger fælden for børn

fadet 6 udsigt
Kendte

TV-vært kan score en svimlende milliongevinst

retten i Århus
Krimi

48 ofre og 150 forsøg: Svindler blev ved og ved

hund og ejer
Dyreliv

Din hund mærker mere, end du måske tror

Zenia Stampe
Nyheder

Dit Facebook-opslag kan få uventede konsekvenser

retten i Svendborg
Krimi

25-årig groomede og afpressede børn online - næsten 70 børn ramt

femern
Nyheder

Cyberangreb ramte Femern: Nu er der nyt

penge
Sport

Mistanke om uregelmæssigheder ved fodboldkamp i Togo

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden

dansk politi
Krimi

Kraftig brand ved vandmølle: Politiet beder om hjælp

ko indien
Helt vildt

Kidnappet og fanget i bil: Så kom der en ko

Skole pakistan tag faldet ned
Nyheder

Pakistansk skole blev dødsfælde: Mange børn har mistede livet

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Svindlere går målrettet efter ældre kvinder

børn på fugletur
Underholdning

Nu kan børn få pip i efterårsferien

Michael Fjeldsør, Centerleder
Nyheder

Fem millioner skal afsløre hemmeligheden bag Carl Nielsens musik

københavn
Nyheder

Boligmarkedet skifter gear: Her går det frem

vestre Landsret
Krimi

Skar bremserør over og oprettede falske sexannoncer

Sara Lygum
Film og TV

Sara Lygum skal afsløre dyre boligfælder

FCM
Sport

Ulvene topper listen: Slår alle danske rivaler

tinyhouse
Nyheder

Flere danskere vil bo småt: Nu reagerer kommunerne

Højesteret
Krimi

Historisk dom: AI-billeder af overgreb straffes som ægte

retten i Roskilde
Krimi

Tvang kæresten til seksuelle handlinger på webcam

løberne
Sport

10.000 løbere indtager København: Her er den gode nyhed

Netflix
Sport

Netflix sikrer stor VM-aftale: Viser alle 104 kampe

dansk politi
Krimi

Efter to overfald i Risskov: DNA-match førte politiet til 19-årig

Retten i Odense
Krimi

81-årig stak sin underbo ihjel: Nu forklarer han hvorfor

retten nykøbing
Krimi

15 butikstyverier på to dage: Nu falder hammeren

ai
Nyheder

Stem her: AI truer jobbet - men danskerne tager det helt roligt

sommerhus
Nyheder

Sommerhusmarkedet vender: Nu rykker danskerne mod vest

cigaret
Nyheder

Millioner på vej: Otte tilbud sikres fast støtte

politi dansk
Krimi

81-årig anholdt efter dødeligt knivstikkeri i Odense

retten frederiksberg
Krimi

Akupunktør slikkede kvinde på brystet under behandling

koncert
Nyheder

Musikmillionerne fordeles skævt: Nye tal afslører store forskelle

retten i Glostrup
Krimi

Rutinekontrol afslørede langt mere end politiet forventede

Ønskeskyen
Nyheder

Falske webshops lokker: Tre tegn bør vække mistanke

Jakob Mark
Nyheder

Hjælper mennesker med demens - men få bruger den

Fodboldspillere
Sport

Danske klubber blander sig i kampen om europæisk finale

Tobias Rahim
Kendte

Popstjerne vender tilbage til dansk festival efter fire år

Kirsten Schwalbe
Nyheder

112 år og 218 dage: Kirsten slår historisk rekord

ambulance
Nyheder

Nu får ambulancer hjælp fra en uventet kant

Infantino
Sport

FIFA oplyste én løn: Dokument viser ekstra millionbeløb til Infantino

motorvej
Biler

Nu sker der noget på Hillerødmotorvejen

puff bar
Krimi

Mistænkelig varebil gemte på en milliondyr overraskelse

Richard Hammond
Biler

Top Gear-stjerne indgår nyt samarbejde om biler

Martin Høgsted
Nyheder

Storebæltsbroen lyser blåt for millioner af danskere