Landsholdets angrebsjoker Lasse Vibe viste lørdag, at han også kan udfylde en jokerrolle for sin klub Brentford.
Vibe kom fra bænken og til banen, scorede målet til 1-0 og var dermed en stor faktor i den sejr på 3-0, som Brentford kunne rejse hjem fra Nottingham Forest med.
Pointene er tiltrængte for Brentford, der i en svær sæson i The Championship, Englands næstbedste række, frister en tilværelse lidt over nedrykningsstregen.
Med sejren over Nottingham Forest har Brentford seks point ned til nedrykningspladserne, og holdet har endda spillet en kamp færre end holdene under sig i tabellen.
Lasse Vibes scoring faldt kort inde i anden halvleg, før Nico Yennaris og ligeledes indskiftede Sergi Canos cementerede sejren.
Anders Lindegaard vogtede målet for Preston, som på udebane vandt med 2-1 over Blackburn, og Simon Makienok blev skiftet ind, da Charlton vandt 2-1 hjemme over Birmingham på et sent mål.
Jonas Knudsen var med i hele kampen, da Ipswich på udebane spillede 0-0 mod Wolverhampton.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.