Administration 

Hvordan skal milliarderne så fordeles?

En vælger mødte torsdag op på afstemningsstedet i Mongoliet. (Foto: AP Photo/Kyodo News)

Mongoliet har afholdt valg, som taberen ikke vil acceptere resultatet af. Befolkningen vil gerne mærke lidt til landets enorme rigdom.

Mongoliet har været til valg, hvor det altdominerende emne har været fordelingen af de mange milliarder, der pludselig er kommet til landet gennem minedrift. 
Regeringspartiet, MPP, ser ud til at have tabt, og det klager man over. Det ser dog ikke ud til, at noget parti får flertal.

Mongoliet har haft en forrygende økonomisk udvikling efter en række internationale mineselskaber er begyndt at investere i landets omfattende ressourcer. Væksten har været over 17 procent sidste år.

Værdien af Mongoliets naturressourcer anslås til 1.000 milliarder. Den politiske debat handler om at bruge pengene til arbejdspladser. dollars. Indtil videre har det meste af befolkningen ikke set meget til velstanden.

Politisk udvikling

Mongoliet var stærkt domineret af Sovjetunionen, men skiftede lynhurtigt til et demokrati, der har været styret af de gamle kommunister i socialdemokratisk iklædning (MPP). Imidlertid brød landets økonomi totalt sammen efter USSR forsvandt.

De tidligere kommunister har dog ikke holdt sig tilbage overfor de frie markedskræfter. Næsten alt har været tilladt, og udenlandske investorer har haft mulighed for at få majoritet i mineselskaber.

Nu har MPP tabt til højrepartiet, MDP, der mener at kunne skabe arbejdspladser i det fattige land ved at bruge pengene på en anden måde. Indtil årsskiftet var de to partiet i koalition og styrede landet sammen.

Det venstreorienterede regeringsparti har lidt under, at de dominerende politiker og Mongoliets tidligere præsident, Nambar Enkhbayar, er brudt ud af partiet og har oprettet sit eget nye parti.

Hans politiske koalition, der ikke bryder sig om udenlandske mineselskaber, har formentlig en femtedel af stemmerne, og det kan blive afgørende for regeringsdannelse. Koalitionen vil have kontrakterne med miniselskaberne genforhandlet.

Politisk er Enkhbayar dog en belastning. Han er sigtet for korruption. Retssagen indledte den 4. juni i år. Han mener sagen er politisk og har sultestrejket i 12 dage, indtil han blev frigivet den 14. maj, rapporterer jurist.org.

Valgsystemet

Det tabende regeringsparti, MPP, er utilfreds med resultatet, og mener det hele skal gå om. Argumentet er, at det nye elektroniske afstemningssystem alligevel ikke virkede tilfredsstillende.

Regeringsparti og otte mindre partier vil have omvalg. Klagen drejer sig om, at det system, de selv har fået indført, skulle være grundlovsstridigt. Vinderen, højrepartiet, MDP, klager ikke.

[pagebreak]Ved sidste valg for 4 år siden måtte man igennem en manual optælling, hvilket medførte stor ballede med fire dødsfald til følge. Folk var overbevist om, at der blev fusket med optællingen.

Kravet om et omvalg er afvist lørdag af Mongoliets valgmyndigheder. Der er foretaget kontroloptælling flere steder, og resultaterne er som de elektroniske.

Nyt system

De tekniske vanskeligheder drejede sig om elektronisk overførsel af data. Mongoliet er på størrelse med Frankrig men har kun små tre millioner indbyggere.

Afstandene er enorme og der er ikke internet alle vegne.

I mongoliets nye valgsystem, der skal skaffe 96 politikere i parlamentet, er 48 mandater fordelt i valgdistrikter til lokale vindere, mens resten fordeles proportionelt efter landsresultaterne. Ingen fa de to store partier ser ud til at få 39 mandater.

I øvrigt var meningen at skabe flere pladser i parlamentet til kvinder.

Det handler om mineraler

Mongoliet ligger klemt inde mellem stormagterne Kina og Rusland og har ikke adgang til havet. Mineselskabet Mongolian Mining Corp.  bygger en 250 kilometer lang jernbane til Kina for en lille milliard dollars. Den er færdig i 2015.

Behovet for kul i den folkerige nabo er ubegrænset og importen fra Mongoliet ventes at fordobles. Tidligere har Australien været den førende leverandør at kul til Kina. Mongoliet siges at have nok kul til Kinas forbrug de næste 50 år.

Der er så mange forskellige ressourcer i det tørre, fattige land kendt for Gobi-ørkenen, at man nærmest kan samle mineraler op med næverne. En stor del af befolkningen er hyrder. Mongoliet er noget bekymret for udenlandsk dominans af sine naturressourcer.

Virkeligheden er, at Kina har vredet armen om på Mongoliet og betaler 30 procent mindre end verdensmarkedsprisen for kullene. Kina har monopol på landets eksport og kan kvæle dets økonomi, skulle grænsen blive lukket.

Det skete faktisk i 2002, fordi tibetanske Dalai Lama kom på besøg. Mongoliet er nervøs for at blive et andet Tibet totalt domineret af den store nabo. Det fattige og mennesketomme nyrige land forsøger at blive gode venner med USA. Interessen er gensidig.

Tæt på verden

En af landets mest erfarne u-landsjournalister, Dan Larsen, skriver nyheder om de fattige lande for Avisen.dk. Danida bidrager til projektet.

madpandekager i et fad
Nyheder

Solgt i hele landet
- spis dem ikke

bowlingkugler
Nyheder

Bebudet konkurs

sort-hvidt foto af Maude
TV/Streaming

Matador forsvinder fra DR-tjeneste

En mand og en kvinde med en mannequin iført rødt lingeri imellem sig
Nyheder

Sexshop med millionunderskud

Skiltet foran retten i Hjørring
Krimi

Skyldig: Dræbte og voldtog 13-årig pige i Hjallerup

Indgangen til retten i Lyngby
Krimi

Skolepædagog skal i fængsel for krænkelser af piger

Sport

Medier: Fodboldstjerne dræbt i ulykke

facade af en bygning på Nørrebro
Krimi

Fire mænd tiltalt for brandattentat mod dansk NGO

Gul parkeringsbøde i forrude
Nyheder

FDM: Nu er kontroversiel parkeringsbøde helt forbudt

Et kæmpe område med åben ild
Nyheder

Skovbrand hærger danskerparadis

Døren til en politibil
Krimi

Vanvidskørsel: 
19-årig kvinde greb rattet med 110 i timen

To voksne kvinder holder om hinanden, den ene har et barn på skødet
Nyheder

Færgeforlis ved tropeø: 
38 meldt savnet

et potourri af billeder
Debat

Søren Baastrup: Den sindssyge sommerguide

lille flyver ligger på hovedet i mark
Krimi

Fly styrtet på mark

redningsfolk slukker brand
Nyheder

Hamas nærlæser

forslag til våbenhvile

annette heick mellem sine forældre
Kendte

Heick optræder

på Roskilde Festival

billede af en vindmølle
Nyheder

Vestas i flot stigning

helikopter på skyet baggrund
Krimi

Drukneulykke ved

Roskilde Festival

folk solbader på strand
Nyheder

DMI:

Meget mere varme på vej 

rødhåret kvinde og mand i sort jakkesæt
Kendte

Reality-stjerne klar

til Vild med dans

Nyheder

Diddy: Her er dommen

frokosttallerken med laks
Nyheder

Spis det ikke: 

Solgt over hele landet

Nyheder

Flertal udenom regeringen

vil forbyde mandatkøb

Mand sidder ved bord med en kvinde på hver sin side.
Kendte

DiCaprio spottet i København

Mand på den røde løber
Kendte

Få dage før starten:

Rolf dropper touren

pollitilogo på hvid baggrund
Krimi

Lade brændt fuldstændig ned 

Mand med solbriller
Kendte

Kanye West har fået visum annulleret

Togstamme
Nyheder

DSB advarer

Forskellige slags solcreme
Sundhed

Denne solfaktor bør du bruge

Vindmølle
Nyheder

Folkeaktie i voldsom stigning

Ambulance holder på vej
Krimi

Fundet død på vej

To personer under solparaply
Rejser

Sådan dækker rejseforsikringen ved ekstrem varme

tagning fra retssal
Kendte

Jury i Diddy-sag er enige om fire ud af fem anklagepunkter

træer i regnvejr
Nyheder

DMI varsler farligt vejr 

person står udenfor i varmt vejr
Nyheder

2-årig dreng død:

Glemt i varm bil

person på festival
Nyheder

Roskilde Festival:

Varmerekord står for skud

par poserer ved galla
Kendte

Meldes klar til

Vild med dans

Sport

Stor dansk overraskelse

i Wimbledon

billede af restaurant der ligger ved sø
Nyheder

Noma åbner i USA

kokosnød med sugerør
Mad og drikke

Tilbagekalder kokosnød

Kassebil fra Forsvaret
Krimi

Fandt dynamit på loftsrum

gade i randers
Krimi

Karatespark og ukvemsord:

Mand terroriserer gade 

tennisspiller i aktion
Sport

Tauson får første sejr

i Wimbledon

et livreddertårn
Nyheder

Det betyder badeflagene

Et fly i luften
Rejser

Gigantisk handel: SAS køber 55 fly

portrætter af iranske politikere
Krimi

Dansker anholdt og mistænkt for at spionere for Iran

Nyheder

Kongelige fejrer Øresundsbroens jubilæum

et supermarked
Mad og drikke

Vi har EU's dyreste fisk og brød 

et cruiseskib
Helt vildt

Far redder barn som falder over bord fra krydstogstskib

en kop kaffe med mønster
Debat

Kaffeparadokset: Danskerne vil have den bedste kop – bare ikke derhjemme

en elbil ved havnen
Biler

Fire ud af fem nye privatbiler er elbiler

Trump og Musk ved en Tesla
Nyheder

Åben krig: Trump vil knække Musk' selskaber

folk på badebroer i varmen
Nyheder

Fantastisk sommerdag i vente

en Tesla Y
Biler

Tesla er tilbage

Trump og en gråhåret kvinde
Nyheder

Hackere vil offentliggøre regeringens e-mails

Udrykningskøretøjer på en vej
Krimi

22-årig dræbt på motorcykel 

Elon Musk i the oval office
Kendte

Elon Musk vil oprette nyt parti 

livredningstårn og strand i baggrunden
Nyheder

Livreddere fik travl

start på sommerferien

ældre kvinde med stort smil og smuk blå kjole
Kendte

Anne Laxholm: 

Det er synd for dem

falckbil holder ved siden af væltet lastbil
Krimi

Lastbil på hovedet i grøft

to mænd i jakkesæt hilser på hinanden
Nyheder

Forsvarsminister

vil besøge Grønland

pige på scene io blå badedragt med dannebrog
Kendte

Afsløring: Fra Grand

Prix til Vild med dans

Nyheder

Danske Vestas lukker i rødt 

varebil holder smadret på motorvej
Krimi

Motorvej blokeret:

Op til tre timers ventetid

meget varmt sydpå i europa
Nyheder

Danske rejseselskaber

giver gæster varmeråd

logo på legoland parken
Nyheder

Legoland i rekordsalg

stor bygning i centrum af aarhus
Krimi

Udvist: Voldtog

og røvede prostituerede 

politi til stede på vej
Krimi

Ramt af bus:

Fodgænger død 

par poserer
Nyheder

Vild med dans-stjerne:

En mavepuster

ødelagt lastbil
Krimi

Lastbil brager ind i gangbro 

par poserer ved galla
Kendte

57-årige Boris Becker:

Far for femte gang 

to fodboldspillere fejrer
Krimi

Bar spansk fodboldtrøje:

Skal i fængsel 

skilt foran bilka
Helt vildt

Efterlyser Bilka-millionær 

mand poserer
Krimi

Jes Dorphs millionkrav

afgøres inden jul 

dansere poserer
Film og TV

Slut med Vild med dans 

Nyheder

Facebook vil bruge

dine private billeder 

mand smiler
Kendte

Thomas Evers:

Det har ændret mit liv

dansepar poserer
Kendte

Tak for dansen:

Her er alle vinderne

i Vild med dans

Nyheder

Snigskytte dræber to

brandmænd