Administration 

Direktørens aktier kan få metroen til at slingre

Vælger Ørestadsselskabet de bedste til at bygge ny metro i København, når udvælgeren selv har aktier i COWI, der ønsker at få ordren? Uheldig dobbeltrolle, mener flere eksperter.

• Metro-chef i dobbeltrolle

I 2006 er Arne Steen Jacobsen fuldt og fast COWI s mand.

I omkring 30 år har han arbejdet for den store danske konsulentvirksomhed. Han er steget i graderne fra projektleder til direktør for COWI s jernbane- og tunneldivision og videre til posten som COWI s direktør for metroen. Fuld af selvtillid fortæller han fredag den 10. februar i 2006, at bygningen af den nye metrocityring ligger godt til COWI.

»Det er et spændende projekt og en vigtig opgave for os. Vi har haft de indledende samtaler med Ørestadsselskabets ledelse,« siger han dengang i fagbladet Ingeniøren.

Interessekonflikten

I september sidste år skifter Arne Steen Jacobsen job. Fra den ene dag til den anden stopper han som projektdirektør for metroen i COWI og starter som projektdirektør i Ørestadsselskabet.

I sin nye stilling skal han være fuldstændig neutral og være med til at bestemme, hvem der skal stå for byggeriet af den nye metrocityring. Det er et af de største anlægsopgaver i Københavns nyere historie. Metrocityringen kommer til at koste mere end 15 milliarder kroner.

Med sig fra COWI har han medarbejderaktier for omkring 400.000 kroner, viser papirer, som Nyhedsavisen er kommet i besiddelse af. Og netop aktierne bringer ham i en uheldig dobbeltrolle, vurderer flere eksperter.

»Der er ikke noget galt i, at han har været ansat i COWI, men at han har aktier og dermed økonomiske interesser i virksomheden er dybt problematisk. Det er en sammenblanding af interesser, som er meget uheldig. Det får ham til at virke inhabil,« fastslår Steen Valentin, lektor på Handelshøjskolen i København.

Også juraprofessor Paul Krüger Andersen fra Handelshøjskolen i Århus mener, det er problematisk, at Arne Steen Jacobsen har aktier i COWI.

»Enhver bør kunne se, at der kan være en interessekonflikt. Hvis jeg skulle give Ørestadsselskabet et råd, ville jeg finde en beslutningsmodel, hvor Arne Steen Jacobsen var med til at definere betingelserne for udbuddet, men går ud på sidelinjen, når forhandlingerne om, hvem der skal have ordrer til metrobyggeriet, går i gang,« understreger han.

Usikre motiver

Men Arne Steen Jacobsen har ikke siddet på sidelinjen, når der skulle træffes beslutninger om den nye metrocityring. Knap fire måneder efter, at han er tiltrådt som projektdirektør i Ørestadsselskabet, er han med til at beslutte, at COWI og fire andre rådgiverfirmaer er kvalificerede til at byde på milliardordren. Arne Steen Jacobsen kender baggrunden for COWI s tilbud godt. Da han var COWI s metro-direktør, var han ansvarlig for de forundersøgelser COWI, lavede om metrocityringen.

»Når man har en fortid i COWI og en kone, der er ansat samme sted, så bør man selv anstændigvis ikke være med i beslutninger om ordrer til COWI. Jeg nægter at tro på, at den mand eller i hvert fald ledelsen i Ørestadsselskabet ikke er opmærksom på problematikken,« siger Claus W. Silf-verberg, direktør i Dansk Aktionærforening.

Sælg aktierne

Steen Valentin, lektor på Handelshøjskolen i København, og juraprofessor Michael Steinicke fra Syddansk Universitet opfordrer stærkt Arne Steen Jacobsen til at sælge aktierne i COWI for at slippe af med dobbeltrollen.

Men Arne Steen Jacobsen ønsker ikke at svare på, om han vil sælge aktierne, eller hvordan han bærer sig ad med at være neutral.

»Jeg siger ikke noget. Hvis min pressechef mener, jeg skal tale med dig, så kommer vi tilbage til det,« meddeler han, og her slutter samtalen.

Arne Steen Jacobsens kone arbejder i COWI. Heller ikke hun vil fortælle, om aktierne i COWI er solgt.

»Hvorfor skulle vi det? Jeg har ingen kommentarer. Ingen kommentarer, og den her er ikke længere. Farvel,« og der lyder et klonk, da Pia Susanne Jacobsen smækker røret på. Det er tydeligt, at familien ikke bryder sig om mistanken om inhabilitet. Modsat de andre eksperter mener professor i forvaltningsret Claus Haagen Jensen heller ikke, der er noget at kritisere.

»Den lange fortid, Arne Steen Jacobsen har haft i COWI, er ikke et problem, fordi det netop er fortid. Fortiden kan være både positiv og negativ for COWI,« siger han og tilføjer, at aktieposten på 400.000 kroner er så lille, at den næppe spiller nogen rolle.

Han tilføjer, at Ørestadsselskabets direktør er nødt til at have stor erfaring inden for metrobyggeri, og det har Arne Steen Jacobsen fra arbejdet i COWI. Alle de eksperter, Nyhedsavisen har talt med, understreger, at der ikke er regler eller love, som forbyder Arne Steen Jacobsen at have aktier i COWI og samtidig være med til at bestemme, om firmaet skal have ordren. Moralsk er dobbeltrollen dog noget rod, mener de fleste eksperter.

»Det kan skade Ørestadsselskabets image. Man bør tage problemer om interessekonflikter i opløbet. Hvis man forsøger at tie problemer ihjel, er skadevirkningerne langt større bagefter,« konkluderer Paul Krüger Andersen, juraprofessor på Handelshøjskolen i Århus.

Metroen bliver forsinket

Og skaden for Ørestadsselskabet kan blive stor. Klagenævnet for Udbud er netop ved at tage stilling til, om Ørestadsselskabet ulovligt favoriserer COWI. Taber Ørestadsselskabet sagen, kan selskabet være tvunget til at udelukke COWI fra at rådgive om metroen. Sker det ikke, vil de andre firmaer kunne søge om erstatning på grund af unfair konkurrence. Klagesagen kan også føre til, at udbuddet til den nye metrocityring skal gå helt om.

Det kan tage mange måneder at lave nye forundersøgelser og vurdere tilbud endnu engang, og så bliver københavnernes nye metro forsinket.

Claus Richter
Nyheder

Din bank ændrer sig: AI skal opdage svindel og styre mere af din rådgivning

mand ved pc
Nyheder

Bliver du hurtigt udmattet på jobbet? Dit syn kan være forklaringen

kvinde med potteplanter
Livsstil

Din stueplante sladrer om dig - især hvis den er halvdød

vikinger på heste
Underholdning

Klar til bersærkerbanen? Moesgaard vækker vikingerne til live

Barnehånd i voksenhånd
Nyheder

Når børn indlægges: Nyt redskab hjælper i psykiatrien

Kærestepar
Rejser

Danskerne jager den eneste ene på ferien - også når de er gift

Vingegaard og Pogacar
Sport

Vingegaard er på alles læber: Hilsner strømmer ind

syg kvinde nyser
Sundhed

Syg i din ferie: Her er reglerne

retten i Glostrup
Krimi

Tysker bag tremmer: Mistænkes for drabsforsøg

fest
Nyheder

Danskerne: Alkohol fylder for meget

kvinde i kemobehandling
Nyheder

Lægemiddelindustrien: Pris fylder for meget i vurdering af kræftmedicin

dansk politi
Krimi

Falske bankbude stoppet: Ofre får deres penge retur

Kvinde tjekker dæk
Rejser

Ekspert: Campingferien starter i indkørslen

ung der står udenfor
Nyheder

Politikerne lovede færre unge på kanten: Målet er ikke nået

Butik
Nyheder

Kunde på Reddit: Ansat deler mine indkøbsvaner - må man det?

træstammer
Krimi

Træstammer lå på togskinner: Nu efterlyser politiet vidner

Lotto kupon
Nyheder

12 millioner søger deres ejer

politi dansk
Krimi

Skud-episoden i Nørresundby: Politiet får fortsat henvendelser i sagen

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Ræs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen

mand taler i mikrofon
Livsstil

Her er sommerens mest populære podcasts

Skilt om larver
Debat

DEBAT: Det farligste dyr i Danmark er mennesket