Norske Sarpsborg tog torsdag aften et stort skridt mod gruppespillet i Europa League, og det skete med hjælp fra to danskere.
Både Matti Lund Nielsen og Patrick Mortensen scorede nemlig på straffespark i holdets 3-1-sejr på hjemmebane over israelske Maccabi Tel Aviv.
Dermed har det norske mandskab et glimrende udgangspunkt før returopgøret om en uge i Israel.
En tidlig føring satte skub i tingene for Sarpsborg, og da Matti Lund Nielsen i det syvende minut fordoblede føringen på et fladt spark til 2-0, så det for alvor godt ud.
En fremstormende Maccabi-keeper nedlagde Sarpsborgs Muhammed Rashad ti minutter inde i anden halvleg.
Dommeren pegede på straffepletten, hvorfra Mortensen bankede den sikkert ind i modsatte side af målmanden.
Simon Kjær var ikke i truppen hos Sevilla, som på udebane vandt 1-0 over Sigma Olomouc i det første af to opgør.
Den tidligere FC København-spiller Christoffer Remmer var med fra start hos Molde, som gæstede russiske Zenit Skt. Petersborg.
Molde gik til pause foran 1-0, men måtte til sidst se sig slået 1-3.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.