Administration 

Danmark stiller skrappe krav til ledige

Foto: Colourbox
Det er ikke en ren badeferie på sofaen at være arbejdsløs. Der stilles masser af krav til de danske arbejdsløse. (Foto: Foto: Colourbox)

Tre lande stiller skrappere krav til deres ledige end Danmark.

Arbejdsløse gider ikke arbejde, og de kan slippe af sted med at gå og dandere den. Sådan har det lydt i den offentlige debat, og debatten er blevet forstærket af Dovne Robert. Men nu viser en analyse, at kravene til arbejdsløse i Danmark er blandt verdens hårdeste.

Analysen er foretaget af Ugebrevet A4 på baggrund af tal fra den internationale økonomiske samarbejdsorganisation OECD. Analysen viser, at danske arbejdsløse, hvis de vil have offentlig forsørgelse, skal leve op til de fjerde skrappeste krav målt i forhold til arbejdsløse i de rigeste lande i verden.

Kun i Norge, Tyskland og i Polen stilles der skrappere krav til ledige, end der gøres i Danmark. Sverige ligger på en tiendeplads. Helt i bund ligger Sydkorea, hvor der ifølge OECD's oplysninger er særdeles lempelige forhold for arbejdsløse.

OECD har målt og tildelt mellem et og fem point til de såkaldte rådighedskrav, som landene stiller til ledige, hvis de vil have offentlig forsørgelse. Ugebrevet A4's analyse tager udgangspunkt i de fire krav, som er helt centrale, når det handler om at stå til rådighed for arbejdsmarkedet. Det er i øvrigt de samme kriterier, som Dansk Arbejdsgiverforening benytter i sin seneste arbejdsmarkedsrapport.

I Danmark handler rådighedskravene blandt andet om:

· Som udgangspunkt har man pligt til at udnytte sine arbejdsmuligheder.

· Man skal kunne og ville tage et ledigt job med dags varsel.

· Nyledige skal straks lade sig registrere i jobcentret.

· Ledige har pligt til at tage job, som ligger inden for en radius på tre timers offentlig transport.

Trods de internationalt set hårde krav til ledige er kravene ikke afgørende for at skabe dynamik på arbejdsmarkedet. Det mener underdirektør Erik Simonsen fra Dansk Arbejdsgiverforening (DA).

- Det er klart, at det alt andet lige er bedre, at Danmark er nummer 4 end nummer 24 på OECD's liste, men vi skal bare lægge til, om det reelt set lykkes os at administrere reglerne efter de intentioner, der ligger bag. Og DA kan konstatere, at det i det daglige ikke lykkes at få kravene til at fungere, fordi vi ikke formår at få besat en række job i den lavere ende af lønskalaen, siger Erik Simonsen.

Heller ikke Venstres medlem af Folketingets beskæftigelsesudvalg Hans Andersen falder på halen over, at Danmark byder ledige de fjerde hårdeste rådighedskrav blandt verdens rigeste lande.

Venstre vil fortsat, som en del af en kommende kontanthjælpsreform, kræve, at ledige tager job overalt i landet, sådan som man gør i Norge. I Danmark kan ledige inden for de første tre måneders ledighed nøjes med at tage job i en radius af tre timer med offentlig transport.

Bor man i København, bør man efter Hans Andersens mening som udgangspunkt straks rykke til Esbjerg, hvis det er der, arbejdet er.

- Det er løgn, at der ikke er job at få i Esbjerg. Og der er job at få i Skagen - i sommerhalvåret. De job bliver jo ikke søgt. Det kan jeg se, når jeg læser aviser og lytter til, hvad arbejdsgiverne siger. De bliver ikke søgt af kontanthjælpsmodtagere. De bliver søgt af europæere fra andre lande. Så en fjerde plads på OECD's liste eller ej - det får ikke os til at ændre vores krav til en kontanthjælpsreform, siger Hans Andersen.

På de fire kriterier, som er medtaget i analysen, scorer Norge maksimumpoint i tre kategorier, mens Danmark får toppoint i to af kategorierne. Danmark ligger helt i top i kategorien »rådighed under aktivering«, som også er den eneste kategori, hvor Norge ikke scorer maksimumpoint.

Forskellen skyldes, at ledige i aktivering i Norge er 'fredet' og altså ikke behøver at søge job, mens de for eksempel får undervisning. I Danmark derimod skal ledige i aktivering søge job og påtage sig anvist arbejde.

Socialdemokraternes arbejdsmarkedsordfører, Leif Lahn Jensen, er glad for OECD-undersøgelsen. Den giver ham et tiltrængt våben i den daglige politiske krig mod borgerlige politikere, oplyser han.

- Jeg går ikke op i fjerdepladser eller noget, men det her bekræfter os i, at de ledige ikke kan være nogle dovne hunde, men at de skal gøre, hvad de kan for at få et job. Borgerlige politikere er ude på et sidespor, når de siger, at har du ikke noget at lave, er det nok fordi, du er doven, siger Leif Lahn Jensen.

Hos lønmodtagerne i LO-fagbevægelsen vurderer leder Ejner K. Holst, at vi i Danmark med denne liste bør få øjnene op for, at ledighed ikke er en dans på roser.

- Jeg vil godt understrege, at man selvfølgelig skal stå til rådighed. Det er en del af pakken, hvis man vil have dagpenge. Men den enorme fokus på, at ledighed er selvforskyldt, skyldes det forkvaklede menneskesyn, som de borgerlige gennem ti års styre fik ind i dagpengesystemet, siger Ejner K. Holst og påpeger, at han er træt af at høre på, at der ikke er incitamenter til at arbejde i Danmark.

dansk politi
Krimi

Lovede politiet at lade bilen stå - men det var løgn

Too Good To Go
Nyheder

Nu kan du spare penge på meget mere end overskudsmad

Ung fyr i hættetrøje
Krimi

Teenager fløj til England for 25.000 euro: På hotelværelset lå to pistoler

Lastbil på vej
Nyheder

Danskerne har samlet stort beløb ind til Ukraine

roblox
Krimi

Gratis Robux? Her ligger fælden for børn

fadet 6 udsigt
Kendte

TV-vært kan score en svimlende milliongevinst

retten i Århus
Krimi

48 ofre og 150 forsøg: Svindler blev ved og ved

hund og ejer
Dyreliv

Din hund mærker mere, end du måske tror

Zenia Stampe
Nyheder

Dit Facebook-opslag kan få uventede konsekvenser

retten i Svendborg
Krimi

25-årig groomede og afpressede børn online - næsten 70 børn ramt

femern
Nyheder

Cyberangreb ramte Femern: Nu er der nyt

penge
Sport

Mistanke om uregelmæssigheder ved fodboldkamp i Togo

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden

dansk politi
Krimi

Kraftig brand ved vandmølle: Politiet beder om hjælp

ko indien
Helt vildt

Kidnappet og fanget i bil: Så kom der en ko

Skole pakistan tag faldet ned
Nyheder

Pakistansk skole blev dødsfælde: Mange børn har mistede livet

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Svindlere går målrettet efter ældre kvinder

børn på fugletur
Underholdning

Nu kan børn få pip i efterårsferien

Michael Fjeldsør, Centerleder
Nyheder

Fem millioner skal afsløre hemmeligheden bag Carl Nielsens musik

københavn
Nyheder

Boligmarkedet skifter gear: Her går det frem

vestre Landsret
Krimi

Skar bremserør over og oprettede falske sexannoncer

Sara Lygum
Film og TV

Sara Lygum skal afsløre dyre boligfælder

FCM
Sport

Ulvene topper listen: Slår alle danske rivaler

tinyhouse
Nyheder

Flere danskere vil bo småt: Nu reagerer kommunerne

Højesteret
Krimi

Historisk dom: AI-billeder af overgreb straffes som ægte

retten i Roskilde
Krimi

Tvang kæresten til seksuelle handlinger på webcam

løberne
Sport

10.000 løbere indtager København: Her er den gode nyhed

Netflix
Sport

Netflix sikrer stor VM-aftale: Viser alle 104 kampe

dansk politi
Krimi

Efter to overfald i Risskov: DNA-match førte politiet til 19-årig

Retten i Odense
Krimi

81-årig stak sin underbo ihjel: Nu forklarer han hvorfor

retten nykøbing
Krimi

15 butikstyverier på to dage: Nu falder hammeren

ai
Nyheder

Stem her: AI truer jobbet - men danskerne tager det helt roligt

sommerhus
Nyheder

Sommerhusmarkedet vender: Nu rykker danskerne mod vest

cigaret
Nyheder

Millioner på vej: Otte tilbud sikres fast støtte

politi dansk
Krimi

81-årig anholdt efter dødeligt knivstikkeri i Odense

retten frederiksberg
Krimi

Akupunktør slikkede kvinde på brystet under behandling

koncert
Nyheder

Musikmillionerne fordeles skævt: Nye tal afslører store forskelle

retten i Glostrup
Krimi

Rutinekontrol afslørede langt mere end politiet forventede

Ønskeskyen
Nyheder

Falske webshops lokker: Tre tegn bør vække mistanke

Jakob Mark
Nyheder

Hjælper mennesker med demens - men få bruger den

Fodboldspillere
Sport

Danske klubber blander sig i kampen om europæisk finale

Tobias Rahim
Kendte

Popstjerne vender tilbage til dansk festival efter fire år

Kirsten Schwalbe
Nyheder

112 år og 218 dage: Kirsten slår historisk rekord

ambulance
Nyheder

Nu får ambulancer hjælp fra en uventet kant

Infantino
Sport

FIFA oplyste én løn: Dokument viser ekstra millionbeløb til Infantino

motorvej
Biler

Nu sker der noget på Hillerødmotorvejen

puff bar
Krimi

Mistænkelig varebil gemte på en milliondyr overraskelse

Richard Hammond
Biler

Top Gear-stjerne indgår nyt samarbejde om biler

Martin Høgsted
Nyheder

Storebæltsbroen lyser blåt for millioner af danskere

dansk politi
Krimi

Anholdt for afpresning: Kort efter opdagede politiet ham igen

vandhane
Nyheder

Danske forbrugere slipper for ekstra vandregning på milliarder

retten i holbæk
Krimi

Kontrollerede sin kones telefon, penge og færden: Nu er han dømt

mobil politi
Nyheder

Politiet flytter ud og får ny adresse i Skærbæk

mand sover
Livsstil

Danskerne køber søvnteknologi som aldrig før: Ét produkt hitter

retten i Sønderborg
Krimi

Smuglede 35 kilo amfetamin: Nu er straffen faldet

festivalen
Mad og drikke

Gratis madfestival i Aarhus har allerede stor interesse

Sommerhus
Nyheder

Mange sommerhusejere glemmer dette før vinteren

barn og far
Livsstil

Forældre mangler overskud: Her er hjælp til efterårsferien

NSK
Krimi

26-årig gemte våben og store mængder narkotika i hjemmet

ældre par
Nyheder

40 millioner kroner skal få flere ind i fællesskabet

Slot og besøgende
Underholdning

Kongeligt slot åbner dørene til efterårsfestival for hele familien

posen
Livsstil

Ikonisk blå pose får en overraskende forandring

Stresset kvinde
Nyheder

Chefer slipper for bøder trods dårligt psykisk arbejdsmiljø

forskerne bag, postdoc Jonas Holst Wolff og professor Jacob Giehm Mikkelsen. AU foto og privat
Nyheder

Forskere fra Aarhus kan rette fejl i menneskers gener

Karsten Bo Larsen Foto: Jakob Melgaard
Nyheder

Kommunerne har milliarder på kistebunden: Se din kommune

Halloween udklædning
Nyheder

Halloween er ikke sjov for alle børn: Sådan hjælper du bedst

nytår
Krimi

Unge kastede med kanonslag: Politiet advarer forældre

robot
Underholdning

WALL-E, R2-D2 eller Rasmus: Hvad skal robotterne hedde?

folkene bag
Nyheder

Fik diagnosen bipolar lidelse: Nu vil Jesper hjælpe andre

øl
Nyheder

Flere danskere søger hjælp: Nu sikres Alkolinjen millioner

Anne Waagstein, formand for Djøf Privat
Nyheder

Medarbejdere skal være forberedt, før krisen rammer arbejdspladsen

fiskekutter
Nyheder

1.900 ton fisk smides ulovligt ud: Minister vil gribe ind

Nickelback
Underholdning

Nickelback kommer til Danmark med stor verdensturné

politi dansk
Krimi

69-årig vagt sendt på hospitalet efter håndboldkamp

Victor Froholdt
Sport

Dansker topper opsigtsvækkende liste: Vurderes til 626 millioner