Administration 

Blogger: Lad os udnytte vores forskelligheder til at forandre systemet!

Lad os opmuntre hinanden og inspirere hinanden til at handle, så vi sammen kan få ændret på forholdene i psykiatrien, lyder opfordringen fra blogger Mia Kristina Hansen.

Jeg har været udannet som pædagog i snart 20 år. På min nuværende arbejdsplads, som er et socialpsykiatrisk bosted, blev en af mine kollegaer stukket ihjel med en kniv af en beboer. Det var et chok, men desværre også noget, vi havde talt om kunne ske. Det fik mig til at fortælle min mening offentligt, fordi min oplevelse er, at politikere og embedsmænd ikke ved nok om virkeligheden. Jeg har igennem årene arbejdet både inden for handicapområdet, daginstitutionsområdet og nu i socialpsykiatrien. Jeg ønsker åbenhed om vilkårene i det offentlige, for jeg oplever at nedskæringer har forringet vores arbejdsvilkår og muligheden for at hjælpe samfundets svageste. Jeg håber også, at min blog kan inspirere andre offentlige ansatte til at åbne op og fortælle deres historier fra virkeligheden.

DER ER mange, der kæmper en kamp for at få bedre forhold i psykiatrien, både ansatte, pårørende og psykiatribrugere.

Der findes fagforeningerne, som skal hjælpe de ansatte, og der findes forskellige foreninger, som kæmper for psykiatribrugerne og de pårørende. Jeg oplever også, at det enkelte menneske kæmper en kamp, hvor man godt kan få følelsen af at være alene, og følelsen af at diverse foreninger egentligt ikke hjælper lige i nuet.

Jeg tænker ikke, at det er noget nyt, det har været sådan i mange år, og mange er kommet af med deres følelser ved for eksempel at skrive læserbreve i aviserne. I dag kan man bruge alle mulige medier til, at komme af med sine følelser på, og andre mennesker kan spejle sig i det man skriver, og få følelsen af at ikke at være alene. Man kan kommentere, like og dele med sine venner, og dermed være med til få spredt et budskab, som man synes er vigtigt, at andre mennesker bliver bekendt med. Det kan godt være, at det heller ikke ændre på nuet, men det giver den enkelte en følelse af at gøre noget, hvis ikke man har kræfterne til selv at være opsøgende. Det hjælper med at holde fokus på behovet for ændringer, og samtidig oplever jeg, at det giver en fællesskabsfølelse, som giver grundlag for aktiv handling.

SÅ LAD os bruge de sociale medier som et sted, hvor vi kan fortælle vores historier, og lad os udnytte vores forskelligheder. Lad os opmuntre hinanden og inspirere hinanden til at handle, så vi sammen kan få ændret på forholdene i psykiatrien. Lad os anerkende, at vi på hver vores måde prøver at forandre systemet, uden at stille os til dommer for, om det er godt nok. Jeg tror på, at alle prøver det bedste de kan, og det vigtigste for mig selv er at mærke opbakningen gennem den tilkendegivelse, jeg får. Det giver mig modet til at forsætte kampen.

Jeg vil dele en historie fra en mand, som er blevet inspireret af de ting, mine kollegaer og jeg har gjort. Det er en af de historier, der får mig til at forsætte med at skrive, og det er en historie, som jeg gerne vil dele, fordi jeg synes, at den er et godt eksempel på de problemstillinger, der er, når man gerne vil hjælpe en psykisk syg person til et bedre liv. Historien handler om, hvordan denne mand er bekymret for sin psykisk syge bror, og hvordan han igennem mange år har prøvet at få ændret på sin bror situation, men uden held.

"Kort fortalt er mit eneste nulevende familiemedlem en bror på 64 år, som siden sin barndom har været psykisk handicappet. Hans diagnose er skizofreni og autisme. Jeg har mere eller mindre varetaget omsorgen for min bror siden min mor, som den sidste af mine forældre, afgik ved døden i 1991. Han har ikke været i tandlægebehandling siden 1967. Desuden fik han i forbindelse med en galdestensoperation i 1999 konstateret diabetes type 2. Da han er dybt skizofren, er han fuldstændig blottet for sygdoms- og virkelighedserkendelse. Derfor afviser han også at opsøge en privatpraktiserende øjenlæge og en statsautoriseret fodterapeut for at få undersøgt sine øjne mindst én gang årligt og få behandlet sine fødder cirka hver 6. uge. I adskillige år har han heller ikke været i regelmæssig konsultation hos sin praktiserende læge for blandt andet at få målt sit blodsukker regelmæssigt. Til orientering har han siden 1993 boet alene og ensom i sit rækkehus i udkanten af Aalborg. Det købte jeg til ham for hans arveandel efter min mors død i 1991. Min bror burde reelt bo i et velegnet botilbud. Da han desuden er meget stridbar, afviser han også denne løsning.

PROBLEMET ER yderligere tilspidset af, at jeg i 2010 fik konstateret kræftsygdommen Myelomatose (kræft i rygmarven) og dermed er uhelbredelig syg. Siden efteråret 2009 er jeg blevet opereret 11 gange for en hypofysetumor, kræften i ryggen samt en nethindeløsning på venstre øje.  

I 2015 havde jeg adskillige møder med lederen af distriktspsykiatrien i det område, hvor min bror bor. Desværre uden at opnå konkrete resultater. Der trænger grundlæggende til at blive ryddet op i såvel hospitals- som distriktspsykiatrien. Det drejer sig ikke udelukkende om den meget nødvendige udvidelse af antallet af sengepladser (det nuværende antal er latterlige 2.900 på landsplan – i 1976 ved de daværende amters overtagelse af psykiatrien fra staten var der 30.000 sengepladser i psykiatrien) og mere personale. Vi har i høj grad også brug for et mere kompetent, engageret og beslutningsdygtigt personale.

Til sidst kan jeg fortælle dig, at jeg har kæmpet som en løve for at skabe optimale forhold for min bror. Jeg har fået hans sag offentliggjort i en meget seriøs artikel på hele to sider i Ekstrabladet i år 2000, fået den offentliggjort i den lokale avis seks-syv gange, været i TV-avisen, kontaktet den sociale brevkasse ved Hanne Reintoft, henvendt mig til alle relevante instanser på højeste plan, fået råd og vejledning fra Peter Duetoft fra det for længst opløste parti Centrumdemokraterne og af afdøde Tove Fergo fra Venstre. Alt sammen forgæves. Det er IKKE de pårørende, som skal samle op efter et sygt system. Jeg må sige, at jeg er dødtræt af resultatløse møder med ansatte i det offentlige sygstem, hvor man gang på gang får en ”sludder for en sladder” og ingen nødvendige afgørelser bliver truffet. De ekstremt psykisk syge uden virkeligheds- og sygdomserkendelse kan ikke tale deres egen sag. Desuden er de som en svag gruppe oplagte mål for politikernes besparelser. De problemer, som kendetegner dansk psykiatri i 2016, har været kendt og diskuteret i mange år, uden at der er opnået forandringer til det bedre. Vi er helt enige. Både patienter, pårørende og ansatte er dødtrætte af den typiske danske laden-stå-til-mentalitet og af alle de fine politiske hensigtserklæringer og løfter, som ikke bliver omsat i praksis."

DET KAN godt være, at verden ikke ændres på Facebook eller Twitter, som Jan Hoby skriver i sit blogindlæg fra den 1. august. Men jeg oplever, at det er med til at skabe et fundament, hvorfra der kan komme handlinger. Et fundament, der giver mennesker modet til at handle, selvom man egentlig har opgivet at gøre noget.

Dette er et blog-indlæg og ikke et udtryk for Avisen.dk's holdning. Hvis du finder, at indlægget er æreskrænkende eller indeholder injurier, så send en mail til tip@avisen.dk.

en stor ejendom set fra luften
Helt vildt

Vild bolig til salg

- sætter ny rekord

en mand smiler bredt
Nyheder

Michelin-kok runder

vild uge af med trofæ

en prins ser misfornøjet ud
Kongelige

Prins Joachims kro

leverer igen underskud

Pengesedler og mønter
Nyheder

Tusinder kan hente solidt

tilskud til indkomsten

en lystyacht i havoverfladen
Kendte

Milliardærs luksusyacht bjærget

portræt af dorthe kollo
Kendte

Dorthe Kollo: 
Derfor sælger jeg

en luftballon
Nyheder

Otte meldes dræbt

i luftballonstyrt

reningskrans og skilt med badning forbudt
Nyheder

Her må du ikke bade

smilende ældre kvinde
Kendte

Efter Forræder: 
Drukner i frække tilbud

tre polotikere bag høje borde
Krimi

Udelukker Sass fra partiet

farvede bobler på blå baggrund
Nyheder

Spil med Avisen:

Helt gratis

politi logo på bil
Krimi

Chauffør i lastvogn

med giga brandert

Nyheder

Nationaldag fejres

med sælfangst og flag

mange mennesker i begravelsesoptog
Nyheder

Iran anholder 22 for

relation til spiontjenester

to mænd hilser på hinanden med håndtryk
Nyheder

Vance: Soldater

nødvendige i Los Angeles

Nyheder

Novo med nyt

vægttabsmiddel 

Irina Olsen i sort, udringet kjole på en rød løber
Kendte

Dansk tv-kendis erkender: 
De sidder ikke, som de plejer

Holger Rune slår til en tennisbold
Sport

Nedtur: Rune ude af Wimbledon-opvarmning

En hånd holder en sprøjte
Nyheder

Amerikanske hjertelæger anbefaler Wegovy

To cyklister på almindelige cykler
Sport

Forventer trafikkaos i weekenden 

Kandis-Johnny står på en scene med sin guitar og smiler til kameraet
Kendte

Kandis overrasker:

Laver musik med danske stjerner

Kran løfter en bil væk fra en trappe og ned på gaden
Helt vildt

Se videoen: 
Her tager 81-årig bilen
ned ad ikonisk trappe

Billede af brødstykker
Nyheder

Spis det ikke: 
Brød kaldes tilbage

ET æsel i pap og mette frederiksen
Nyheder

Mette F fejret med æselgavekort og kram

billede af hånd med lottokupon
Nyheder

Familie vandt lotto-millioner sammen

keld og hilda - popægteparret i Tivoli
Kendte

Se videoen: Rørende

farvel til Keld og Hilda

Krimi

Beslaglægger rutebus:
Chauffør med tårnhøj promille

portræt af smilende mand
Kendte

Rasmus Bjerg: 

Vildt vægttab

Nyheder

Kronprinsen lover 

at overholde Grundloven

sangeren robbie williams omgivet af sin stab
Nyheder

Robbie Williams:

Anmeldere vildt uenige

mand og kvinde taler fortroligt sammen
Nyheder

Otte partier kræver

undersøgelse af Løkke

badegæster på strand
Nyheder

Solrig weekend:

Lokalt 30 graders varme

politibiler på rad og række
Nyheder

Sporvogn brager

ind i pizzeria 

en mand kigger på fotografen
Kendte

Melvin Kakooza

indgår forlig

en mand smiler
Kendte

Andreas Mogensen springer

ud som teaterstjerne

tre personer stillet op til fotografering
Kendte

Keld og Hilda Heick hyldes: 

- Jeg tror, det bliver svært

to personer smiler til fotografen
Kendte

Tv-vært scorer millioner

en bygning set fra gaden
Nyheder

Kendt restaurant lukker

et bjerg
Nyheder

Canada får lov til at udvinde kritisk metal i Grønland

lys og genstande
Krimi

Slog 13-årig ekskæreste ihjel: - Min hjerne kortsluttede

Toppen af hospital set fra park
Krimi

Seks børn kørt på hospitalet

Kvinde med tallerken i hånden vinker
Kendte

TV-kok fundet død:

Blev blot 55 år

Kvinde på talerstol
Nyheder

Efter meetoo-sag:

Fagboss får nyt job

skilt med retten på Frederiksberg
Krimi

Frisør hvidvasker sig
til tre års fængsel

Bandidos-rygmærke på rocker
Krimi

Bandidos-folk forsøgt dræbt med skud og bombe

Håndværkere og demonstranter
Nyheder

Demonstranter fjernet

af håndværkere

Mand og kvinde sidder i havemøbler
Kendte

Flytter sammen med datter og svigersøn

Mand i jakke og slips ser bekymret ud
Nyheder

Løkke meldt til politiet

Folk fylder sandsække
Nyheder

Danskere advares om orkan

Trump smiler mens to mænd fremviser fodboldtrøjer
Nyheder

Trump har godkendt angrebsplan mod Iran

Brændende bygning
Krimi

Brand i kolonihavehus:

Person fundet død

kvinde i blomstret kjole og håret i en top
Kendte

Efter skilsmisse:

Lejlighed for 13 millioner

billede af tekst på pc-skærm
Nyheder

Mere hjælp til selvkontrol

på de sociale medier

to portrætter af mænd sat op mod hinanden
Nyheder

Amerikansk centralbank

upopulær hos Trump

mand og kvinde i galla- hun i gult
Kendte

Dar Salim: 

Scorer millioner

politi og folk i beskyttelsesdragter
Krimi

Søn fængslet for vanrøgt

efter 77-årig mors dødsfald

Hånd fyldt med rosiner
Nyheder

Tilbagekaldes: 
Spis dem ikke

Nyheder

Trump: Iran er

i store problemer

Efterlysningsbillede af ung mand
Krimi

Efterlyst:

Har du set ham

gående mand i hvid skjorte, jakke og slips
Nyheder

Løkke: Fonseca-

penge er ikke ulovligt

Politibil
Krimi

Politiets teori:
Mand dræbte kvinde og derefter sig selv

Claus Elming smilende og afslappet med hænderne bag ryggen til en premiere
Kendte

Tv-vært kvæstet efter styrt: 
Måtte cykle til hospitalet

nærbillede af wammen
Nyheder

Svinger sparekniven: 

Tusindvis af offentlige jobs ryger

Nyheder

Alle dumper:
Stor kiosk-aktion afslører massiv svindel 

En mobiltelefon viser EuroMillions-app'en.
Helt vildt

Historisk lottogevinst: 
Vinder 1,8 milliarder

Lagakagehusets facade
Nyheder

Kendt bagerkæde med dundrende underskud

Sort-hvid billede af to fodboldspillere
Sport

Fodboldlegende er død

Nyheder

Vulkanudbrud rammer ferieparadis

Billede af Øresundsbroen fra landsiden mod vand
Nyheder

Øresundsbroen er verdens dyreste

To storke i en rede
Nyheder

Ynglesucces:
Højeste antal storkeunger
i 40 år

Politibetjente ved afspærring
Krimi

Mand og kvinde fundet døde

Par på den røde løber
Kendte

"Sommerdahl"-skuespiller død:

Blev blot 61 år

Portræt af kvinde, der smiler til kameraet
Krimi

Postbud myrdede og skar hovedet af kæresten

forbryderfoto af mand
Nyheder

Superstjerne indlagt efter overdosis i fængsel

Mand sidder i stol og kigger ind i kameraet.
Kendte

Færdig på TV2

to politibetjente bag afspærring
Krimi

71-årig kvinde dræbt:

Mand anholdt på golfbane

billeder fra ulykke på motorvej
Nyheder

Ulykke på motorvej:

Campingvogn og

bil kolliderer

tallerken med kaffe, ost og rød peber
Mad og drikke

Tilbagekaldes: 

Spis den ikke

kvinde i gallakjole på den røde løber - blå kjole
Kendte

Trine Dyrholm:

Scorer flot pris