Administration 

Blogger: Underklassen har masser af moral!

Landsforeningen af Væresteder vil gøre op med forestillingen om, at underklassen ikke har nogen moral.

Cliff Kaltoft er sekretariatschef i Landsforeningen af VæreSteder (LVS). Gennem godt 20 år har han rådgivet skiftende regeringer om samfundets udsatte. LVS arbejder for at styrke socialt udsattes muligheder for forandring. Med kampagnen Den Gode Historie vil LVS indsamle 1000 positive vendepunktshistorier og derved illustrere, at det gode liv er opnåeligt med den rette hjælp - selv for de mest udsatte mennesker.

ALLE KAN blive grebet af lysten til fem minutters berømmelse. Af denne her forjættende fornemmelse af at blive set, blive lagt mærke til, være på. Vi kender mekanismen fra mange reality programmer og fra nyhedsjournalistikkens formidling af hakkelse fra døgnets rejsestald. Avissalg og seertal boostes af mennesker, der er villige til hvad som helst for deres fem minutters berømmelse. Sådan er det også med Karina Pedersen nye bog ”Helt ude i hampen - mails fra underklassen”, som er udgivet på Gyldendal.

Karina Pedersen er opvokset i Korskærparken i Fredericia, der er på regeringens ghettoliste. Hun er tidligere skribent på 180 grader og udskældt blogger på Politiken. Hun betegner sig selv som borgerlige liberal og er indædt modstander af velfærdsstaten, som hun kalder for ”den store Satan”. Det har hun nu forfattet en såkaldt bog om. Egentlig er det mig inderligt imod at bidrage til hendes 5 minutter, men jeg ved også af bitter erfaring, at hendes synspunkter vil blive brugt i et politisk spil, der ikke kærer sig om vilkårene for socialt udsatte, men om positionering og rå magt på Christiansborg. Når kuglerne er støbt, skal de stødes i mål. Uanset hvor urimeligt og bizart, det nu må forekomme.

Når nu bogen er udgivet, vil jeg anbefale vores politikere at læse den. Men gør det med et spørgsmål for øje: Hvad er udgangspunktet for vores socialpolitik? Bygger vi lovgivning på positive forventninger til hinanden, på et ønske om at skabe større sammenhængskraft og mere fællesskab, eller er hadet til de udsatte grupper blevet så stor, at vi giver los og blot lovgiver i vrede? For mig at se, er Karinas bog et psykologisk dokument over en personlig vrede, et uforløst had, som er mere kuldslået end den sibiriske permafrost. Logikken er jo den enkelte, at al den kærlighed hun ikke selv mødte som barn, den skal også tages fra alle andre. Fra snyderne, fra bedragerne, fra misbrugerne, fra platuglerne, de kriminelle, de moralsk anløbne. Det er synd for Karina, men som politik er det fatalt.

JEG ER ikke deltager i et socialpolitisk OL, hvor vi konstant jagter nye rekorder i idioti og mediestunts. Sammen med rigtig, rigtig mange andre er jeg optaget af at gøre en reel forskel for de flere og flere socialt udsatte, vi møder i disse år. For mig handler det om at møde hinanden med respekt og værdighed, og om en grundfæstet tro på, at alle mennesker har noget værdifuldt at bidrage med. Hvis de får muligheden for det.

I Landsforeningen af Væresteder har vi igangsat kampagnen ”Den Gode Historie”. Formålet er netop at gennemhulle forestillingen om, at udsatte mennesker har en dårlig moral, og at de i virkeligheden slet ikke ønsker at komme ud af deres elendighed. I disse måneder strømmer det ind med livsbekræftende fortællinger om, hvordan problemerne kan overvindes. Det er samtidig beretninger, der vidner om en stærk personlig kraft og vilje til at være en del af fællesskabet og at bidrage til det. Historierne er mangfoldige og er et anderledes seriøst bidrag til forståelsen af den egentlige dynamik i vores stræben efter det gode liv end den, vi møder i Gyldendals seneste rædselskabinet.

Om ganske kort tid runder vi 1001 gode historier, hvilket enhver kan overbevise sig om ved at besøge hjemmesiden www.dengodehistorie.net. Senere på året følger en bogudgivelse med fokus på de vendepunkter, der ligger til grund for oplevelsen af social forandring og positiv udvikling. Det glæder jeg mig enormt til at kunne præsentere. Her vil man kunne læse personlige beretninger fra en række mennesker, der har knækket koden og er kommet videre efter et liv med misbrug, kriminalitet, psykiske problemer, hjemløshed og fattigdom. Egentlig havde jeg forestillet mig, at bogen skulle udgives på eget forlag. For hvem ville ellers investere i noget så opbyggeligt? Men måske er der andre muligheder nu.
 
I HVERT fald skal Gyldendal eller andre forlag være velkomne. Jeg vil rigtig gerne deltage i et samarbejde, der kan styrke formidlingen af en række beretninger fra det udsatte Danmark. Beretninger der peger fremad og som, nå ja, er opbyggelige i den forstand, at de tilbyder masser af indsigt og inspiration til en fortsat udvikling af vores socialpolitik. Hvis der ellers kan skabes ørenlyd, og vi fortsat er i stand til at lytte.

Dette er et blog-indlæg og ikke et udtryk for Avisen.dk's holdning. Hvis du finder, at indlægget er æreskrænkende eller indeholder injurier, så send en mail til tip@avisen.dk.

Natasja Crone
Underholdning

Populært debat-program vender tilbage til skærmen

Partierne bag
Nyheder

Budgetaftale i København: Milliarder til skoler og socialområdet

dansk politi
Krimi

Politiet efter endnu et svindelnummer: Sådan undgår du dem

Løbet
Nyheder

Nyt halvmaraton vil undgå at lukke store dele af København

D-vitaminer
Sundhed

Forskere finder mulig vitamin-effekt mod svær åreforkalkning

medicin
Nyheder

Flere danskere frygter ulighed i adgangen til bedste medicin

Ejendom
Nyheder

Kendt fra TV 2: Nu er den spektakulære lade til salg

cykel
Krimi

Er dette din cykel? Politiet efterlyser ejere til flere cykler

Mads Pedersen
Sport

Mads P. sælger Tour-udstyr: Pengene går til unge cykeltalenter

sorte køer
Krimi

Ubudne gæster i haven: En flok køer var på udflugt

retten i Roskilde
Krimi

Forældre dømt: Vold slog deres søn ihjel

elbil og kvinde der lader
Nyheder

Elprisen eksploderede i august: Dyreste måned siden energikrisen

Maritime dage
Nyheder

525 unge får dørene åbnet til Det Blå Danmark

Vejarbejde
Nyheder

Kø og forsinkelser: Vejarbejde rammer Svendborgmotorvejen i fire uger

iltsvind
Nyheder

Se video: 38 danske kystvande ramt af iltsvind efter varm sommer

ukrudtsbrænder
Krimi

Brændte partner med ukrudtsbrænder: Nu er han dømt

Beredskabsstyrelsen
Nyheder

Borgere kan møde udrykningskøretøjer og omkørsler torsdag

husmandsbrug
Nyheder

Landmænd går imod protester: Bakker op om omstridt gødskningslov

dansk politi
Krimi

Politiet slog til under renovering: To mænd anholdt i Hammel

Christian Rabjerg Madsen
Nyheder

36 danskere har talt: Otte bud på bedre forhold for grise

dansk politi
Krimi

Politi til forældre: Interesser jer for jeres børns liv på nettet

Familie i kolonihave
Nyheder

Forbund advarer efter TV 2-dokumentar: Kolonihaver kan blive dyrere

Lego skibet
Underholdning

Originalt Lego-kongeskib fra 1998 sættes nu på auktion

Testflyvning
Iværksætteri

Fra USA til Japan: Dansk iværksætter tester mobilnet fra stratosfæren

aggressiv hund
Krimi

Hund måtte aflives efter angreb - politiet fandt ketamin og sværd

dansk politi
Krimi

Politiet fandt over 6000 flasker med lattergas

kbh lufthavn
Nyheder

Rekordmange fløj fra København: Spanien topper sommerens ferieliste

Penge
Nyheder

Tjek din kommune: Så mange er registreret i RKI

AI
Nyheder

Danske myndigheder går sammen med EU om AI og techgiganter

FCK trøjer
Sport

FCK spiller i særlige trøjer og sender pengene til Røde Kors

elever til valg
Nyheder

Tusindvis af skoleelever går til valg i denne uge

Maria Reumert Gjerding
Nyheder

Nye pesticidtal bekymrer minister: Vil have en ny strategi

Skelet
Nyheder

Arkæologer finder 20 skeletter under København

dansk politi
Krimi

90-årig fik stjålet pung under indkøb: Politiet kommer med fem råd

hjemløs
Nyheder

Over 6.000 er hjemløse: Minister kalder nye tal nedslående

Får
Nyheder

Ny pulje åbner: 60 millioner kroner til ulvesikrede hegn

vinderne
Iværksætteri

Fire iværksættere vinder 250.000 kroner til genbrug af beton

jacob Mark
Nyheder

Ældreminister vil sænke SOSU-medarbejdernes sygefravær

Værterne
Nyheder

Fire kendte værter står i spidsen for årets Knæk Cancer-show

Tupac
Krimi

Efter næsten 30 år er der faldet dom i Tupac-mordet

William Jansen og Simon Jensen
Mad og drikke

Populær pitakæde slår dørene op til endnu to spisesteder

retten i esbjerg
Krimi

Mand får 8 års fængsel for vold med døden til følge

Martin Miehe-Renard
Underholdning

Tivolirevyen vender tilbage i 2027 med kendt instruktør i spidsen

børn i naturen
Nyheder

160.000 børn rykker ud i naturen i denne uge

Krisecentret Dannerhuset
Nyheder

Børn på omkring 40 krisecentre får gratis avis i et år

filmen
Film og TV

Tre danske film kæmper om at blive årets Oscar-kandidat

Ikea
Nyheder

Hundredvis af IKEA-varer bliver billigere: Priser falder op til 25 procent

dansk politi
Krimi

Teenagere bag groft masse-overfald til byfest: Politiet søger vidner

dansk politi
Krimi

16-årig anholdt: Sigtet for fire brande i Præstø og Mern

Olsen Banden
Underholdning

Skide godt Egon - nu fejres danskernes største biografhit

Løbets stiftere
Nyheder

Over 500 har meldt sig: Familieløb udsolgt i fire byer

hacker
Nyheder

Sikkerhedsfolk advarer: Falske drømmejobs skjuler hackerangreb

demo
Nyheder

Traktorer i København: Demonstration kan generere trafikken tirsdag

Fuhlendorff
Underholdning

Fuhlendorff: Hvornår blev jeg den gamle?

indlandsis
Nyheder

30 år i træk: Indlandsisen skrumper igen

retten i holbæk
Krimi

Mor og datter dømt: Smuglede kokain til Danmark

Folkene bag
Iværksætteri

Finsk techgigant køber dansk AI-virksomhed med 50 specialister

Forælderkøb
Nyheder

Boligjagt og studiestart: Hver anden forælder overvejer at træde til økonomisk

medina
Kendte

Nu kan du komme til at bo i Medinas villa

dansk politi
Krimi

Kørte ud over klippe: Bil faldt syv meter

dansk politi
Krimi

Delte nøgenvideo af sin eks: Så gik det galt i detentionen

grafik web
Advertorial

Annonce

Sådan vælger du den rette bredbåndsforbindelse til husstanden

dansk politi
Krimi

17-årig uden kørekort på forrykt køretur: Ramte to huse

Ambassadørerne
Underholdning

Koala, kænguruer og musik: Australia Day indtog København Zoo

dansk politi
Krimi

Speeder i stedet for bremse: Så gik det helt galt på p-pladsen

dansk politi
Nyheder

Bilist på vanvittig farlig køretur gennem Øresundstunnelen

Politikere til Pride
Nyheder

Minister til kamp mod hadforbrydelser: Øget fokus på muslimer

Gustav Salinas
Kendte

Rygterne svirrer: Hvad skal Gustav Salinas nu?

fartkontrol
Krimi

Bilist kørte 126 km/t - så blev han snuppet af politiet

Hvidovre fans
Sport

Lille Malthe blev hånet online - så trådte en ægte fodbold-fan til

dansk politi
Krimi

13-årig trak kniv: Mente at mand talte med de forkerte

Yahya Hassan
Underholdning

Kan du huske Yahya Hassan? Nyt teaterstykke fortæller hans historie

screening bøgerne
Nyheder

Vold mod de yngste børn skal opdages tidligere

Pia Olsen Dyhr
Nyheder

45 kommuner ønskede penge: 22 får del i pulje

Retten i Viborg
Krimi

Dom i Gjern-sagen: Kvinde får 12 år

Køge brand
Nyheder

Kæmpe brand kunne lugtes langt væk

still fra serien
Film og TV

Snart kan du komme med ned i Danmarks dybeste hemmelighed

folkemøde
Nyheder

Børn og unge skal selv forme deres omgivelser

Boligbyggeri
Nyheder

Aarhus bygger: 4.200 nye boliger på vej