Administration 

Blogger-Johnny: Medierne er med til at fremme terror

Ved at døgndække følgerne af terror og berømme de “helte”, som har begået terror, gør medierne sig skyldige i af skabe de næste terrorister, mener blogger Johnny Larsen.

Johnny Larsen er opvokset på Nørrebro i København. Mod alle odds fik han en uddannelse som journalist i 1987 - efter 17 år som ufaglært og derfor temmelig nedslidt.

Han har skrevet en bog, sange og en opera, og lidt af manglende evne til at holde mund. Johnny været ramt af depression siden børneårene og har været selvbehandlet, indtil han blev ramt af svær sygdom i 2009.

 

Følg Johnny Larsen på Twitter

DER SIDDER jeg så i min lænestol. Forarget over, at franskmændene forærer en væltet cykelrytter den trøje, han lige har tabt. Aftenen forsvinder i cykeltræning med den yngste, hygge efter træningen og så en film på flimmeren, så jeg kan falde i søvn på sofaen, mens en actionhelt overdøver min tinnitus.

Næste morgen vågner jeg og sætter mig for at læse nyheder og gøre mig morsom på Twitter ved at skrive om, at Fuglsang må erklæres vinder af etapen i 2015, hvor han blev væltet af en motorcykel, og Riis skal være vinder af enkeltstarten i 1997, hvor hans cykel gik i smadder, og Hoogerland skal have etapesejren, efter han røg ind i pigtrådshegnet. Jeg skriver og trykker send. Tager en kop kaffe og åbner en netavis … så rammer det mig. I en anden fane kører Twitter på højtryk. I panik skifter jeg til Twitter og rammes igen.

En idiot har myrdet næsten 100 mennesker og såret en masse børn. En festdag i Nice blev forvandlet til et mareridt, som ingen, der var der, nogensinde vil glemme.

På Twitter og i netmedierne væltede det frem med billeder, som meget meget få behøver se for at forstå, hvor frygteligt det er at være genstand for en terrorhandling. Dækningen er total, forargelsen forudsigelig og politikerne falder over hinanden for at komme med forargelse og bemærkninger om, hvor rystede de er. Vores egen Lars Løkke Rasmussen er en af dem. Tårerne trænger sig på. Det gør ondt.

LARS LØKKE kunne sammen med medierne bruge lige så mange tårer og lige så megen dækning på ofrene for arbejdsløshed, sygdom, nedværdigelse og fattigdom. Alt sammen noget Lars Løkke hver dag står i spidsen for at sprede ud over den danske befolkning. Men der er ikke “live-dækning”. Vi ser ikke manden fra Brøndby eller manden fra Næstved dø i det selvantændte flammehav, og var der en video, ville den aldrig blive vist. Tavsheden er total og skræmmende.

Når der er terrorister på spil derimod er medierne klar til at forsyne os med mere, end vi ønsker, og dermed er medierne med til at fremme den terror, der skræmmer, lemlæster, ryster os og fylder mange af os med had. Ikke kun mod terrorister, men mod en hel religion, mens både medierne og vi andre glemmer, at alt har et udspring, alt har en årsag, og den årsag er ikke nødvendigvis religion.

Ved at døgndække følgerne af terror og berømme de “helte”, som har begået terror, gør medierne, journalisterne, sig skyldige i af skabe de næste terrorister. Der skabes myter, der kreeres endnu flere mennesker, som af uforståelige årsager er klar til at begå terror for 15 minutters berømmelse.

Omar fra Nørrebro, der endte sit liv i en blodpøl efter at have skudt og dræbt i København, var helten, stjernen på Nørrebro i et halvt døgn. Mest af alt fordi medierne bragede løs om, hvad han havde gjort og viste følgerne af det. Berettede intenst om, hvordan han undslap politiet. Han var sine venners modige helt. Ikke nødvendigvis fordi han og de var muslimer, men fordi han var en oprører. Han var James Dean, og medierne gav den gas… uden der er nogen nyhedsmæssig grund til det. Tværtimod. Årsager, baggrund, motiver druknede eller blev bare skjult, mens medierne dyrkede gys og vrede.

DET ER slet og ret medieterror, når medierne bombarderer os med konsekvenserne og rent psykologisk skaber flere terrorister, flere som er villige til at være med i finalen i de desperates X-Factor. De går fra anonyme og uønskede til for evigt huskede helte og idoler. De gjorde noget, de blev til noget.

Mediernes terrorhyldest tjener først og fremmest det formål at skabe fjendebilleder - at gøre os alle bange for en bestemt gruppe. Men terror kommer alle steder fra. Hvis medierne for alvor mente, at det var en nyhedspligt at vise de grimme konsekvenser af terror, så kan de rapportere dagligt fra Israel, Palæstina, Mexico og mange andre steder. Men det gør de ikke. Der er heller ingen medier, som beskæftiger sig med den “terror” som politikere bevæbnet med regneark, betalte jakkesæt og bestikkelse udøver på 10.000-vis af uskyldige i deres egne hjem.

Formålet er altså ikke at give os information om terror og overgreb på mennesker, men alene at skabe fjender.

Disse 10 regler fra onthemedia.org er værd at huske for os der bliver ramt af mediernes breaking-terror

  1. Umiddelbart efter en terrorhandling tager næsten alle fejl.
  2. Som altid, lokale, ikke-anonyme og bekræftede kilder har bedst info.
  3. Mellem alle de mange udmeldinger, skal du fokusere på dem som er stabile.
  4. Jo mere følelsesbetonet rapport, desto mindre troværdig er den.
  5. Tag ikke én eneste politiker alvorligt.
  6. Tjek alle eksperters baggrund og motiver.
  7. Hold øje med de klicheer medierne bruger:
    - “Hjernen bag” forsyner terrorister med mere, end de har
    - “Sofistikeret” er en overvurdering af ragnarok
    - “Hidtil uset” er løgn for der er intet “nyt” i terrormetoderne.
  8. Hele befolkningsgrupper/religioner bliver syndebukke. Ignorer altid den slags!
  9. Vis styrke og mod… lad være med retweete/dele. Antallet af gentagelser af fejl forveksles tit med sandhed.
  10. Vær tålmodig.

Naturligvis skal vi høre fra medierne, at terrorhandlinger har fundet sted, men det tjener intet formål at svælge i det, eller at bringe billeder, bare fordi de findes. Når medierne gør det (især tv) er det primært af frygt for, at andre gør det, hvis man selv opfører sig ansvarligt.

Heldigvis mistede medierne interessen for terrorangrebet i Nice, så billedstrømmen stilnede af, for 24 timer senere kunne de køre livedækning af et kupforsøg i Tyrkiet.

Dette er et blog-indlæg og ikke et udtryk for Avisen.dk's holdning. Hvis du finder, at indlægget er æreskrænkende eller indeholder injurier, så send en mail til tip@avisen.dk.

folkeskole
Nyheder

Skoler kan blive ramt: Hver anden kommune varsler besparelser

Frederiksborg Slot
Kongelige

Nyt officielt portræt af kong Frederik afsløres senere i september

politi dansk
Krimi

Bil faldt syv meter ned: Politiet søger vidner

bro
Krimi

Bil ramt: Hvem kaster igen sten fra motorvejsbroer?

Helene Toxværd
Nyheder

København sætter flere penge af: Skal bremse ulovlig udlejning

 Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Nyt id-kort på byggepladser skal bekæmpe social dumping

Lasse Boje
Nyheder

Alvorlig fejl hos politiet: Børneattester og våbentilladelser sat i bero

kort
Nyheder

Politiet lukker luftrummet for droner over store dele af København

Psykisk syg
Nyheder

Har du oplevet det? Nu søger LAP danskere fra hele landet

Regnbueflag
Nyheder

Regeringen vil hjælpe udsatte LGBT+-personer ud af hjemløshed

Cold Hawaii Big Air
Sport

Vildt vejr på vej: Verdenseliten indtager Cold Hawaii

elløbehjul
Krimi

Politiet beslaglagde elkøretøjer: Ét kunne indstilles til 85 km/t

Messen
Underholdning

Ny stor KREA-messe rykker ind i Valby Hallen i weekenden

Skole elever med tasker
Nyheder

Elever bortvist fra eksamen efter AI-snyd på flere skoler

Festuge Aarhus
Underholdning

Aarhus midtby bliver til én stor fest på lørdag

Udeservering
Nyheder

Lavere gebyr kan give bedre vilkår for Københavns udeserveringer

Børn i pool
Rejser

Efterårsferien er næsten udsolgt: Her er de billigere alternativer

Karoline Lindgaard
Nyheder

Gratis bind og tamponer på vej til alle københavnske folkeskoler

CARLLO YABOY
Underholdning

Trygheden er steget i Greve Nord: Fredag fejres udviklingen

Harry Potter
Film og TV

HBO viser nyt glimt af Harry Potter før premieren til jul

Svømmehal
Nyheder

København skærper kontrollen med kønsopdelt svømning

Cirkusrevyen holdet
Underholdning

Cirkusrevyen 2027: Her er holdet

Partnervold modelfoto
Krimi

Markant strafskærpelse: Grov vold straffes 100 procent hårdere

FB opslag med børn og drikke
Nyheder

To sommerlande får kritik for sodavandsreklamer rettet mod børn

iltsvind
Nyheder

Ny kvælstoflov er vedtaget: Minister glæder sig

mark
Nyheder

Landbrugets organisation efter ny lov: Det bliver sværere og dyrere

møde
Nyheder

Færre på magten: De største virksomheder får direkte adgang til politikerne

parkeringsplads
Nyheder

Flertal foretrækker digital parkering: Nu foreslår DI fælles regler

elever i skole
Nyheder

Undersøgelse: Her er unge mest i fare for at droppe ud af uddannelsen

Natasja Crone
Underholdning

Populært debat-program vender tilbage til skærmen

Partierne bag
Nyheder

Budgetaftale i København: Milliarder til skoler og socialområdet

dansk politi
Krimi

Politiet efter endnu et svindelnummer: Sådan undgår du dem

Løbet
Nyheder

Nyt halvmaraton vil undgå at lukke store dele af København

D-vitaminer
Sundhed

Forskere finder mulig vitamin-effekt mod svær åreforkalkning

medicin
Nyheder

Flere danskere frygter ulighed i adgangen til bedste medicin

Ejendom
Nyheder

Kendt fra TV 2: Nu er den spektakulære lade til salg

cykel
Krimi

Er dette din cykel? Politiet efterlyser ejere til flere cykler

Mads Pedersen
Sport

Mads P. sælger Tour-udstyr: Pengene går til unge cykeltalenter

sorte køer
Krimi

Ubudne gæster i haven: En flok køer var på udflugt

retten i Roskilde
Krimi

Forældre dømt: Vold slog deres søn ihjel

elbil og kvinde der lader
Nyheder

Elprisen eksploderede i august: Dyreste måned siden energikrisen

Maritime dage
Nyheder

525 unge får dørene åbnet til Det Blå Danmark

Vejarbejde
Nyheder

Kø og forsinkelser: Vejarbejde rammer Svendborgmotorvejen i fire uger

iltsvind
Nyheder

Se video: 38 danske kystvande ramt af iltsvind efter varm sommer

ukrudtsbrænder
Krimi

Brændte partner med ukrudtsbrænder: Nu er han dømt

Beredskabsstyrelsen
Nyheder

Borgere kan møde udrykningskøretøjer og omkørsler torsdag

husmandsbrug
Nyheder

Landmænd går imod protester: Bakker op om omstridt gødskningslov

dansk politi
Krimi

Politiet slog til under renovering: To mænd anholdt i Hammel

Christian Rabjerg Madsen
Nyheder

36 danskere har talt: Otte bud på bedre forhold for grise

dansk politi
Krimi

Politi til forældre: Interesser jer for jeres børns liv på nettet

Familie i kolonihave
Nyheder

Forbund advarer efter TV 2-dokumentar: Kolonihaver kan blive dyrere

Lego skibet
Underholdning

Originalt Lego-kongeskib fra 1998 sættes nu på auktion

Testflyvning
Iværksætteri

Fra USA til Japan: Dansk iværksætter tester mobilnet fra stratosfæren

aggressiv hund
Krimi

Hund måtte aflives efter angreb - politiet fandt ketamin og sværd

dansk politi
Krimi

Politiet fandt over 6000 flasker med lattergas

kbh lufthavn
Nyheder

Rekordmange fløj fra København: Spanien topper sommerens ferieliste

Penge
Nyheder

Tjek din kommune: Så mange er registreret i RKI

AI
Nyheder

Danske myndigheder går sammen med EU om AI og techgiganter

FCK trøjer
Sport

FCK spiller i særlige trøjer og sender pengene til Røde Kors

elever til valg
Nyheder

Tusindvis af skoleelever går til valg i denne uge

Maria Reumert Gjerding
Nyheder

Nye pesticidtal bekymrer minister: Vil have en ny strategi

Skelet
Nyheder

Arkæologer finder 20 skeletter under København

dansk politi
Krimi

90-årig fik stjålet pung under indkøb: Politiet kommer med fem råd

hjemløs
Nyheder

Over 6.000 er hjemløse: Minister kalder nye tal nedslående

Får
Nyheder

Ny pulje åbner: 60 millioner kroner til ulvesikrede hegn

vinderne
Iværksætteri

Fire iværksættere vinder 250.000 kroner til genbrug af beton

jacob Mark
Nyheder

Ældreminister vil sænke SOSU-medarbejdernes sygefravær

Værterne
Nyheder

Fire kendte værter står i spidsen for årets Knæk Cancer-show

Tupac
Krimi

Efter næsten 30 år er der faldet dom i Tupac-mordet

William Jansen og Simon Jensen
Mad og drikke

Populær pitakæde slår dørene op til endnu to spisesteder

retten i esbjerg
Krimi

Mand får 8 års fængsel for vold med døden til følge

Martin Miehe-Renard
Underholdning

Tivolirevyen vender tilbage i 2027 med kendt instruktør i spidsen

børn i naturen
Nyheder

160.000 børn rykker ud i naturen i denne uge

Krisecentret Dannerhuset
Nyheder

Børn på omkring 40 krisecentre får gratis avis i et år

filmen
Film og TV

Tre danske film kæmper om at blive årets Oscar-kandidat

Ikea
Nyheder

Hundredvis af IKEA-varer bliver billigere: Priser falder op til 25 procent

dansk politi
Krimi

Teenagere bag groft masse-overfald til byfest: Politiet søger vidner

dansk politi
Krimi

16-årig anholdt: Sigtet for fire brande i Præstø og Mern

Olsen Banden
Underholdning

Skide godt Egon - nu fejres danskernes største biografhit