Der var tale om intet mindre end en tabloid-krig forud for nyheden om, at våbnet, der angiveligt dræbte den tidligere svenske statsminister Oluf Palme, var blevet fundet.
Det var tabloidavisen Expressen, der først kunne trykke historien. Men da konkurrenten Aftonbladet har lidt senere deadline, og da de to blade sender deres førsteudgaver til hinanden, frygtede Expressen, at Aftonbladet ville kunne nå at ?stjæle? historien. Noget måtte altså gøres, og Expressens ledelse besluttede at trykke en falsk udgave af avisen uden historien om våbenfundet.
Den falske avisudgave blev udelukkende sendt til konkurrenterne på Aftonbladet, og dermed opdagede Aftonbladet ikke historien, før det var for sent.
I magasinet Resumé giver Aftonbladets informationschef Oluf Brundin udtryk for, at Expressen har opført sig som en gadedreng:
»Røver- og soldaterlege af den type burde høre en fjern fortid til,« siger han.
Men informationschefen er nok mest irriteret over, at Expressen tirsdag blev læst langt mere omkring de svenske middagsborde end Aftonbladet.
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.