Da amerikaneren Tim Smyczek tabte 5-7 til spanieren Marcel Granollers i femte og afgørende sæt i US Open natten til mandag, var han med til at sætte en skidt rekord.
Tim Smyczek var nemlig den sidste overlevende amerikaner i herresingle, og nu er det første gang i US Opens historie, at USA ikke har en eneste spiller repræsenteret i fjerde runde i herresingle.
- Jeg ville virkelig gerne havde vundet for jer. Jeg manglede bare lige det sidste, var Smyczeks reaktion til fansene i Flushing Meadows.
Nu er det nok ikke alene Tim Smyczek, fansene skal bebrejde den manglende succes. Som nummer 109 i verden, er han kun med i US Open på et wildcard, og han kæmpede godt i sit nederlag på 4-6, 6-4, 6-0, 3-6 og 5-7.
Den kedelige rekord i US Open er kun en af flere denne sommer. For første gang siden 1912 nåede ingen amerikanere til tredje runde i Wimbledon.
Og på et tidspunkt i sidste måned så tennisverdenen for første gang nogensinde en verdensrangliste uden en amerikaner i top-20.
Verdensranglisten opdateres hver uge, og lige nu er John Isner imidlertid tilbage i top-20. Han er nummer 17. USA har i øvrigt kun to spillere i top-40 og seks i top-100.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.