Administration 

Ældre: Puha, godt man ikke er børnefamilie i dag

Debatten om klynk eller ikke klynk fra børnefamilierne har kørt på højtryk i medierne. Analyse Danmark har nu spurgt de ældre, hvem de mener, har/har haft det hårdest som børnefamilie: Dem selv eller familier i dag? 35 procent mener, det er blevet sværere at være børnefamilie, mens 14 procent mener, det er blevet lettere. (Foto: Polfoto/arkiv)

Hver tredje dansker over 60 år mener, det er blevet vanskeligere at være børnefamilie, viser en ny stor undersøgelse. Rettighederne er blevet forbedret de seneste 30-40 år, men ændrede strukturer i samfundet har lagt massivt pres på familierne, lyder det.

Hvem har egentlig haft det hårdest? Småbørnsfamilier i 70’erne eller småbørnsfamilier i dag?

Spørger man de danskere, der har rundet de 60 år, så mener hver tredje, at det er blevet sværere eller langt sværere at være børnefamilie i dag, end dengang de selv eller deres jævnaldrende havde små børn.

Ligeså mange mener, det er status quo, mens 21 procent siger, det er blevet lettere eller meget lettere.

Det viser en større undersøgelse, Analyse Danmark har lavet for Avisen.dk, hvor man specifikt har spurgt flere end 1.500 danskere over 60 år.

- Jeg er glad for, at der er så stor en gruppe, der anerkender, at det er sværere, for det mener vi bestemt, det er. Det er så meget anderledes, at være forældre i dag end det var i 70’erne, siger formanden for Forældrenes Landsforening, Dorthe Boe Danbjørg.

Folk med mindre børn arbejder mest

Hun peger blandt andet på, at vi pendler mere og længere efter jobbet, og at mor og far samlet set arbejder mere.

-I 70’erne var kvinderne på deltid eller arbejdede slet ikke, mens børnene var små. I dag arbejder dem med børn under 11 år mere, end dem der har ældre børn eller ingen børn har, siger Dorthe Boe Danbjørg.

Hun henviser til tal fra Arbejdskraftundersøgelsen i 2014, som Danmarks Statistik behandlede for Politiken. De viste, at børn ikke er indikator for kortere arbejdstid i dag. Tværtimod.

Småbørnsforældre er “fucked up”

Karen Lumholt, der er direktør i den familiepolitiske tænketank CURA siger, at ser man isoleret på rettigheder, så er der kommet bedre forhold.

- De, der mener, det er blevet lettere, ser formentlig på, at vi har fået længere barsel og bedre rettigheder generelt. Men de 35 procent, der siger, det er sværere, kan blandt andet være bedsteforældre. De kan godt se, at børn og børnebørn er pressede i hverdagen. Man kan jo se på forældre i dag, hvor svært de har ved at være nærværende over for deres børn. Med mine egne teenageres ord: De er fucked up. De er hele tiden i gang, siger Karen Lumholt.

Væk fra mor og far 8 timer dagligt

Og hvorfor er de så fucked up?

Det er de blandt andet fordi, den forlængede barsel, orlov til far og andre rettighedsbaserede forbedringer ikke kan opveje, at arbejdsmarkedet og samfundet har ændret sig markant.

Kvinderne har ædt sig ind på vidensjob, som betyder, at også de nu er mentalt på arbejde 24-7. Derfor bliver mange familier drænet for overskud i dag og kæmper mod dårlig samvittighed på job og hjemme, siger Karen Lumholt.

- I dag er normen, at et lille barn er adskilt 8 timer om dagen fra forældrene. Og forældre og bedsteforældre fornemmer tydeligt, at det her altså ikke er så godt. Vi kender ikke de fulde konsekvenser for familierne af de nye strukturer på arbejdsmarkedet, men noget er begyndt at vise sig - blandt andet i form af voldsom stigning i stress og unges mistrivsel, siger Karen Lumholt.

Børnefamilier har overhalet det gode liv

En af de ældre, der har børnefamiliernes hverdag tæt på, er Lone Møller. Hun er landskoordinator i Home Start, som er en social organisation, hvor frivillige hjælper trængte børnefamilier med madlavning og andet praktisk.

Hun peger på, at børnefamilier i dag også selv lægger et urimeligt pres på familien.

- Børnefamilier har bare sagt fuld fart frem ud i overhalingsbanen og vil gerne det hele. Men vi har overhalet det gode liv, vores børns gode liv. Nu ser man børnene i weekenden eller på vej ind i seng, og ellers har man ryggen til dem. Vi er nødt til at anerkende, hvad det kræver at skabe et familieliv - nemlig tid, siger 66-årige Lone Møller.

En helt anden klemme i dag

Lone Møller var selv enlig mor, men synes tiderne har ændret sig på en måde så børnefamilier sidder i en helt anden klemme i dag. Noget der også giver sig udslag i det frivillige arbejde, hun laver.

I landssekretariatet i Home Start står omkring 1.000 familier og venter på at få hjælp fra en frivillig. Og i lokalafdelingerne vælter det ind med familier.

- Det er et faktuelt tegn på, at børnefamilierne er pressede i dag. Der er ingen, der henvender sig uden, at der er en alvorlig baggrund for det. Det kan jeg sige med sikkerhed, fortæller Lone Møller.

Alt lå tættere på

En anden væsentlig ændring i samfundet over de seneste 30-40 år er, at flere flytter til de store byer - væk fra netværket. Opløsningen af de nære samfund betyder, at børnefamilier står mere alene.

- Da dem over 60 havde børn, var der flere og mindre skoler og institutioner. Alt lå tættere på. Også familierne boede tættere på hinanden. Det var medvirkende til, at hverdagen var lettere at få til at hænge sammen, siger Dorthe Boe Danbjørg.

Hun peger også på bedsteforældres stigende velstand, der betyder, at de rejser, spiller golf og i det hele taget har et aktivt liv, så de heller ikke er så meget til stede.

Jeg gik da bare ind til Åge

Ifølge Karen Lumholt er den øgede mobilitet og urbaniseringen den mest evidente ændring i vilkårene for børnefamilier. Unge, der er vokset op på Falster, flytter til København i kraft af studier og job.

Når de så får børn, så er der ingen i nærheden til at hjælpe.

- Jeg er 55, og når folk på min alder fortæller om deres opvækst, så siger de: Min mor kom da også først hjem klokken fem, men jeg gik da bare ind til Margrete eller til Åge, som havde ål i sit bryggers. Familierne var en del af et lokalsamfund. Det er man ikke på samme måde i dag. Unge forældre er udspændt mellem en isoleret privatsfære og et arbejde, som er kommet til at fylde ekstremt meget.

Ældre om børnefamilier

 

Spørgsmål:

Mener du, at det er blevet nemmere eller sværere at være forælder i dag, end da du selv - eller dine jævnaldrende - havde børn under 16 år?

 

Det er meget sværere i dag: 7 procent

 

Det er sværere i dag: 27 procent

 

Det er lige let/svært i dag: 35 procent

 

Det er lettere i dag: 14 procent

 

Det er meget lettere i dag: 7 procent

 

Svarene er givet i forbindelse med en større undersøgelse af balancen mellem arbejdsliv- og familieliv, som Analyse Danmark har lavet for Ugebrevet A4 og Avisen.dk

 

1506 ældre over 60 år har svaret

Crocs
Nyheder

Dresscode: Er det ok med joggingtøj, klipklapper og shorts på jobbet? 

Modtagerne af dusøren
Nyheder

Tre unge stoppede voldtægt på festival: Nu er de hædret

Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Minister: Kønsopdelt svømning skal stoppe nu

Niels og Benjamin Hav
Kendte

Benjamin Hav i poetisk samarbejde med sin far

retten i Sønderborg
Krimi

25-årig dømt: Politiet fandt over 15 kg narko

Flyver i Kastrup
Nyheder

Klimaråd: Det skal være dyrere at flyve

København rådhus
Nyheder

AI kommer - men jobbene bliver

sol og strand
Nyheder

DMI slår alarm: Op til 35 grader på vej

Asbest
Nyheder

Arbejdsmiljø: Nu kan chefen straffes med fængsel

Bob Dylan
Kendte

Legende gæster Horsens til oktober

 mayonnaise
Nyheder

Smid denne mayonnaise ud

Katrine Daugaard
Debat

DEBAT: Når kommunerne bliver konkurrenter med statens kreditkort

dansk politi
Krimi

Fuld bilist kørte zigzag mellem skolebørn

kvinde græder
Krimi

Voldtægtsmareridt i Køge: Nu skal han i forvaring

Isabella med hue
Kongelige

Kongelig student strålede om kap med solen

Morten Bødskov
Nyheder

Minister er rystet over lønsvindel i landbruget

Hacker
Nyheder

Danskerne har lav tillid til staten ved angreb

Monika Rubin
Nyheder

Lovforslag: Slut med at udnytte sårbare mennesker

Retten i Næstved
Krimi

Hjemmerøveri og drabsforsøg: Skød gennem hoveddør

Studenter kørsel
Nyheder

Politiet har et ekstra øje på studenterne

skilpadde
Dyreliv

Tamme skildpadder ender ulovligt i danske søer

venner hygger
Sundhed

Kære studenter: Hold fast i dine gamle klassekammerater 

badesø med gæster
Nyheder

Badesøer kan være farlige: Bør tjekkes nu

fængselsbetjent i Nyborg
Nyheder

Det er blevet mere sikkert at arbejde i et fængsel

Præst
Sundhed

Hospitalspræst: Vi moderne mennesker er vant til at kunne styre alting

overblik
Nyheder

Dagens overblik 24. juni 

Dreng leger med vandet
Nyheder

International hæder til København

bål
Underholdning

Kæmpe Sankt Hans fest i Tivoli

Sebastian Dorset og Suzan Hecht
Kendte

Kendis-par har ikke travlt: Forlovet i 11 år

retten i Sønderborg
Krimi

Rumænsk mand på indbrudstur: Står bag 58 indbrud

Girafmor og kalv
Dyreliv

Dyrepasserne var på plettet: Lille giraf-kalv reddet i zoo

retten i Sønderborg
Krimi

Narkosælger får 13 år og udvises af Danmark for altid

Retten i Odense
Krimi

Bandeopgør: Teenager udsat for seksuelt overfald

Mand ked af det
Sundhed

Bedre hjælp til selvmordstruede

Frugt pakning
Nyheder

Forskning løser stort transport-problem for frugt og grønt

venner hygger
Sundhed

Kære studenter: Hold fast i dine gamle klassekammerater 

Vold
Krimi

Unge og gruppevold under lup 

Kulturmødet
Underholdning

Nu indtager kulturen igen Mors: Du er inviteret med

bål
Nyheder

Lille killing mistede livet i Sankt Hans bål: Dyrenes Beskyttelse kommer med klar opfordring

Kvinde træner
Sundhed

Millioner på vej til kvinders sundhed

Hormuz-strædet
Nyheder

Disse brancher er mest sårbare på oliens pris

Slottet Rosenborg
Nyheder

Populært slot fejrer stort jubilæum

dansk politi
Krimi

Butikstyve stjal for næsten 13.000 kroner 

overblik
Nyheder

Dagens overblik 23. juni

dansk politi
Krimi

Solgt kokain: Nu skal de lang tid i fængsel

dansk politi
Krimi

Politiklagemyndigheden: Video-spark efterforskes som voldssag

Efetrlyste Jamie
Krimi

Politiet efterlyser denne mand: Mistænkt for overfald med glasflaske

retten i Herning
Krimi

Bandekonflikt: Fire nye anholdelser

mennesker i solen
Nyheder

Det er tørt derude: Pas på når du griller og tænder bål

Dronning margrethe
Kongelige

Stok og højt humør i Tivoli

Morten Bødskov
Nyheder

Bødskov går efter menneske-smuglerne i ny video

dansk politi
Krimi

 Video skaber debat: Sparker betjent mand i hovedet?

ulve
Nyheder

Borgerforslag: Fang ulvene og send dem væk

Jazz spiller
Underholdning

Masser af jazz for store og små

dansk politi
Krimi

Vil du klage over politiet: Sådan gør du

Ulv fra Oksbøl
Nyheder

Natten til i dag for 213 år siden blev Danmarks sidste dalevende vilde ulv skudt

Barn far
Nyheder

Færre vil adoptere: Utryghed præger området

Kvinde deprimeret
Sundhed

Selvmordstanker eller en svær livskrise? Her kan du få hjælp

Gravid mavse
Nyheder

Gravide slipper for papirjournal

Morten Falk
Sport

Her er alderen ingen hindring

Gyllespreder
Nyheder

Politisk flertal ønsker mindre gylle på markerne

Retten i Esbjerg
Krimi

Politiet søger vidner til formodet rockeropgør

dansk politi
Krimi

Udenlandske bilister får fartbøder for 41 millioner kroner

Kvinde med fødderne i springvand i KBH
Sundhed

Sådan ved du, om du drikker nok vand i varmen

politi dansk
Krimi

Pludselig stod han i kvindernes soveværelser og rørte ved dem

vildsvin
Nyheder

Afstemning: Skal vi have vildsvin i de danske skove?

Umut Sakarya
Kendte

Kendis-kok åbner kro på Fyn

Gravid mavse
Nyheder

Gravide slipper for papirjournal

dansk politi
Krimi

Butikstyve forsøgte at svindle i Bilka og Føtex

Bøger
Advertorial

Annonce

Giv bøgerne nyt liv - og gør en god handel

fly
Nyheder

Mange LGBTQ+-rejsende skjuler deres seksuelle identitet

dansk politi
Krimi

Opgør midt i boligområde: Får 12 års fængsel for drabsforsøg

dronningen
Kongelige

Nu kan du gå i dronningens fodspor på Gavnø

Mette Frederiksen
Nyheder

Frederiksen: Nu skal vi have asylcentre uden for Europa

Pia Olsen Dyhr
Debat

DEBAT: Danmarks Naturfredningsforening og partiet SF

Parterne i aftalen
Nyheder

Regeringen og Danske Regioner har lavet ny aftale for 2027

Cecilie Frøkjær
Kendte

Ærlig Cecilie Frøkjær: Reddet af morgen-tv

Rasmus Munch Søndergaard
Nyheder

Han koblede danskhed til mælk, og nu starter han sit eget parti

Sommer vejr
Nyheder

Vildt weekend-vejr: Hedebølge og tordenkaos