Administration 

Anders var whistleblower: Noget af det værste er at stå alene

Anders Kærgaard endte med at blive idømt en bøde på 13.000 kroner for at offentliggøre en video, der viste, at danske soldater ikke greb ind overfor mishandling af irakiske civile. (Foto: Foto: Veron/Pressefoto)

Whistleblowere risikerer at miste alt, når de står frem og råber op om ulovligheder, fortæller Anders Kærgaard, der beviste, at danske soldater så passivt til at irakiske civile blev mishandlet.

Det kan have store konsekvenser, når man råber op om ulovligheder. Sådan fortæller næstformand i whistleblowerorganisationen Veron, Anders Kærgaard, der selv er tidligere whistleblower.

I 2012 offentliggjorde han en video, der viste, at danske soldater så passivt til, at irakiske sikkerhedsstyrker slog, sparkede og mishandlede 36 civile irakere under den danskledede Operation Green Desert i 2004.

23 af irakerne lagde sag an mod den danske stat, der ikke havde grebet ind overfor torturen, der stod på i 70 dage.

- Der var to grunde til, at jeg gjorde det. Det ene er det menneskelige aspekt. Hvis det var mig, der fik tæsk og en masse irakere så på, ville jeg sætte pris på, at bare en af dem sagde fra. Det andet handler om værdisæt. Jeg havde en tro på, at soldater var der for at gøre en forskel, og det frustrerede mig, at ingen tog sig af det, siger Anders Kærgaard til Avisen.dk.

Den video, Anders Kærgaard offentliggjorde, fik til sidst Forsvaret til at indrømme, at de havde givet urigtige oplysninger. Statens forsvarer, Kammeradvokaten, havde ellers flere gange benægtet, at der var optaget video.

Hvad er en whistleblower?

En whistleblower informerer om forhold, der er kritisable eller direkte ulovlige, og sørger for, at de kommer i offentlighedens kendskab.

Oftest ville forholdene være gældende i organisationer, virksomheder, instutioner eller selskaber, hvor whistlebloweren selv er ansat.

Tit er whislebloweren fanget i et dilemma mellem loyalitet overfor eksempelvis arbejdsgiveren eller organisationen og så loyaliteten overfor fællesskabet og samfundet. Ofte risikerer whistleblowere at begå lovbrud, når de lækker oplysninger.

I whistleblowerorganisationen Veron arbejder man med to krav, der skal være opfyldt, for at man kan betegnes som whistleblower, fortæller organisationens næstformand Anders Kærgaard. For det første skal sagen være i offentlighedens interesse, og whistlebloweren skal inden sagen bliver offentlig have forsøgt at råbe op internt.

UDVID

Store personlige konsekvenser

Mandag var englænderen Howard Wilikinson i Danmark. Her var han til åben høring på Christiansborg. 

I sin stilling som chef for Danske Banks handelsafdeling i Baltikum forsøgte han flere gange at råbe op om mistænkelige kunder i bankens estiske fillial, der er omdrejningspunkt i den massive hvidvask-skandale, hvor banken anklages for at have hvidvasket for 1.500 milliarder kroner.

Sagen har ændret hans liv, og i dag frygter Howard Wilkinson for sin personlige sikkerhed, fortæller han til Berlingske.

For Anders Kærgaard har det også haft store konsekvenser, at han valgte at offentliggøre videoen fra Irak.

- Hele mit livsgrundlag var, at jeg var soldat. I dag er jeg ikke længere en del af forsvaret, og jeg kan ikke blive sikkerhedsgodkendt. Hele den tilværelse, jeg havde, eksisterer ikke længere. Den mistede jeg. Dommen i min sag betyder, at jeg i dag er straffet. Før den havde jeg aldrig været i karambolage med loven. Det er et klassisk tiltag at gå efter budbringeren ved at miskreditere folk, siger Anders Kærgaard.

Artiklen fortsætter under billedet

Anders Kærgaard på pressemødet i 2012, hvor videoen blev vist frem. Foto: Torkil Adsersen/Ritzau Scanpix

Fik en bøde

Anders Kærgaard endte med at blive idømt en bøde på 13.000 kroner for ikke at ville udlevere navnet på den kollega, der gav ham videoen.

Ingen andre blev dømt, og i 2014 lukkede forsvaret for undersøgelsen af Operation Green Desert uden at rejse yderligere tiltaler.

Og netop det at stå alene i kampen mod staten er en vigtig grund til, at organisationen Veron overhovedet eksisterer. 

- Noget af det værste er at stå alene med alle udfordringer og problemer. Vi vil gerne være modtyngde til staten og stiller jurister og vejledere til rådighed. Det er helt unødvendigt, at man skal stå frem med navns nævnelse i medierne og miste alt, fordi man gør opmærksom på ulovligheder, siger Anders Kærgaard.

- Du er oppe mod et kæmpe juridisk system. Måske vinder du moralsk. Min sag har jo betydet, at vi i dag kigger på, om vi behandler fanger ordentligt. Men det ændrer ikke på, at der tit og ofte kun står en selv tilbage til at betale prisen, siger Anders Kærgaard.

Organisationen kæmper også for, at loven i højere grad tilgodeser whistleblowere.

- Folk slipper afsted med alt muligt, og samtidig kriminaliseres folk for at gøre opmærksom på problemerne. Vi så gerne, at man lavede en uafhængig instans under Folketingets Ombudsmand, hvor man fortroligt kan henvende sig, og så tager de sagen videre, siger Anders Kærgaard.

I 2015 fik Anders Kærgaard Menneskerettighedsprisen og for nylig blev ’Whistlebloweren’ som begreb nomineret til titlen som årets dansker af Berlingske. 

Han arbejder som politisk rådgiver flere partier i Folketinget på enkeltsager om ytringsfrihed, sikkerheds- og forsvarspolitik.

Mand med briller smiler
Nyheder

Efter 60 år:

Milliardær trækker sig

Nyheder

Biskopper til Trump:

Lad være med at

gøre grin med os

Politi og ambulancer på vej
Nyheder

Rejser millionkrav efter dødsulykke

Portræt af kronprinsesse Victoria
Kongelige

Kronprinsesse samlede skrald

Portræt af kvinde
Nyheder

Connie Hedegaard scorer topjob

Fodboldspillere på banen
Sport

Dansker spolerer Bayerns mesterskabsfest

Indgang til retsbygning
Krimi

Fire mænd tiltalt:

Voldtog og plyndrede

prostituerede

kasse med forskellige skrabelod
Helt vildt

Vandt millioner 1. april:

Ingen troede på ham

Portræt af mand foran port.
Kendte

Rachlin fyret

Fly ved at lande i lufthavn
Rejser

Massive forsinkelser i Grønlands nye internationale lufthavn

Krimi

Landsret løslader mand der påkørte flere i København

Trump forklædt som pave
Nyheder

Pave Trump 

to billeder af en gade
Bøger

Fantastisk foto-bog over København – dengang og nu

en skov i maj
Nyheder

Lunt og solrigt vejr på vej

Nyheder

To nye er anholdt i sag om trippeldrab

et par i sengen
Sex og samliv

Generer naboens høje sexlyde dig

en cigaret holdt i en hånd
Sundhed

Chance for at overleve lungekræft er stadig lav 

en sort Rolls
Biler

Topmodel fylder 100 år

pelargonier i blomst
Livsstil

Her er planten sneglene hader

en racerkører jubler
Sport

18-årig skriver Formel 1-historie 

en bil i flammer
Krimi

Syv turister slået ihjel i USA

alligatorer i vandet
Helt vildt

Flypassagerer overlever 36 timer i sump med alligatorer 

politi på gaden
Krimi

Yngre mand stadig i kritisk tilstand efter skudepisode 

to politikere hilser på hinanden
Nyheder

Inflation og Trump optager australiere ved valg

mand i jakkesæt står og klapper - baggrund med lys
Nyheder

Kommende vicekansler:

Vil se på muligt forbud 

Nyheder

Wegovy-pille får

grønt lys til test i USA

kongelige familie på balkonen
Kongelige

Rystet prins Harry: Far vil ikke tale med mig

mand holder sort hat foran sig
Nyheder

DR-legende er død

fodboldspillere i aktion
Sport

Randers ind i medaljekamp

Nyheder

Kører ind i menneskemængde 

forbudsskilt
Nyheder

Drik det ikke: Sodavand

trækkes nu tilbage

flok mennesker med skilte
Nyheder

Drama ved slagterbutik:

Klamme svin

to mænd og kvinde i midten
Kendte

X Factor:

40 år og pølsefest

Sport

Prins Harry taber sag 

skorstenen på vatikanet
Nyheder

Skorsten er klar i Vatikanet

billede af sort powerbank
Nyheder

Efter strømnedbrud:

Powerbanks hitter

unge mennesker går på gaden
Nyheder

Fire personer

anholdt i svensk drabssag

Nyheder

Efter 75-årigs påkørsel: 

Kørekortregler granskes

Mand smiler
Nyheder

Milliardær død i ulykke

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Bortførte 15-årig

ekskæreste i bagagerum:

- Det var dumt

mand med skjorte og jakke
Kendte

Dennis Knudsen

er flyttet ind i villa

til 12 millioner 

kvinde poserer på slot
Kendte

Sarah Grünewald:

Jeg sked i bukserne

politibil med påskriften politi
Krimi

Kvinde reddede to små

børn ud af varm bil 

skilt på facade på retsbygning
Krimi

Fodboldfan frifundet:

Kaldte betjent for fucking

nørd

Nyheder

Gør det billigere at

have et realkreditlån

person sidder på facebook på computer og telefon
Krimi

Ramt af mystiske links 
i kommentarspor

person går med paraply
Nyheder

Nu skifter vejret 

mand med rødt slips vinker
Nyheder

J.D. Vance: Krigen

slutter ikke foreløbigt

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Retssag begynder:

15-årig pige blev bortført

og fik klippet håret af

Smilende kvinde med solbriller og en taske over skulderen
Kendte

Helle Thorning tjener millioner på lejlighedssalg

Facade på bygning
Nyheder

Ikonisk lampefirma løfter salget til knap 900 millioner kroner

Smilende kvinde i dunjakke ved havnebad
Kendte

Lene Beier med godt nyt: 
Vender tilbage

Mand i dunjakke på fodboldstadion holdende en mikrofon
Sport

Fodboldlegende scorer 
38 år yngre model 

en mand stillet op til fotografering
Krimi

Godsejer tilstår

Mand i jakkesæt med et diasbillede bag sig
Nyheder

Medie: Forlader Det Hvide Hus

Krimi

Alvorlig påkørsel:
75-årig bilist nægter alt

en masse mennesker med røde faner og arme i vejret
Nyheder

1. maj-uro:
Hummelgaard kæmpede
mod båthorn og røgbomber

to mønter
Helt vildt

SE VIDEO:

Lastbil væltede med

otte millioner mønter

Mand i lyst jakkesæt med et WHO's logo bag sig
Nyheder

WHO advarer:
Største krise
i mands minde

udrykningskøretøjer ved ulykke
Krimi

75-årig forlanges fængslet efter massepåkørsel

Glad kvinde med arm hævet
Nyheder

Dronning Margrethe får religiøs pris 

to kvinder griner sammen
Helt vildt

Vandt en mio. i Lotto:
- Jeg købte da bare en ny

en mand taler foran en skærm med en illustration
Nyheder

Konkurs sender stor

millionregning

videre til borgerne

Krimi

LIGE NU: Letbane påkører person - trafikken er spærret

indgangen til en stor bygning
Krimi

Kræftsag stoppes

politi arbejder
Krimi

75-årig sigtet mand tog fejl af speeder og bremse

Nyheder

Mette F.: Danmark

skal igen være en

stor skibsbyggernation

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Dreng overfaldet holdt
og fanget - syv anholdt

et tog set fra siden
Nyheder

Bro stopper tog 
til og fra lufthavn

mange biler på p-plads
Nyheder

Tesla-salg styrtdykker fortsat

en bil sat til opladning
Biler

Elbiler overhaler

snart dieselbilerne

larver går i række
Nyheder

Kamp mod giftig larve fortsætter

store flammer kommer op fra bygning
Krimi

Voldsom gårdbrand

- bygning kollapset

mænd går på vej med sne
Kongelige

Kongen giver ok-tegn 

en bil på ulykkesstedet
Krimi

Påkørsel: Ældre mand er afhørt

en mand taler
Nyheder

USA og Ukraine underskriver aftale

glad mand med smil og stort krøllet hår
Kendte

Høster vild succes

22 år efter sin død

to fodboldspillere i blåt og gult jubler
Sport

Vildt drama i Brøndby

ét øje helt tæt på
Nyheder

Gå ikke til Louis Nielsen: 
Lukker i weekenden