Administration 

Veteran fik nej til erstatning: Skal man vade rundt i døde mennesker?

Michael Kjeldsen har fået afslag på erstatning ef (Foto: Foto: Kåre Kildall Rysgaard)

Michael fik afslag på erstatning for PTSD. I afslaget står blandt andet, at krigsminder fra Afghanistan var ganske uskyldige. Flere soldater får samme besked. Krig var ikke farligt nok til PTSD.

»Det føles, som om hun taster en pinkode over telefonen.«

Sådan husker Michael Kjeldsen samtalen med forsvarets psykolog. Og så ramler det. De næste tre timer ligger han og græder. Konen tager forskrækket børnene og kører en tur.

Pinkoden låser op for de minder, som før var lukket inde. Nu kommer de som perler på en snor.

Michael Kjeldsens mén fra krigen har givet ham PTSD, men han er af de veteraner, der har fået afslag på at få anerkendt det som en erhvervssygdom med begrundelsen om, at det, de har oplevet, ikke har været slemt nok.

Minderne sidder stadig dybt i ham. Døde og lemlæstede kolleger. Raketangreb og skyderier. En dansk soldat, der skød vildt omkring sig. Minen han påkørte med den pansrede Piranha-vogn. Og skuffelsen hos flokken af ældre irakere, da vognen gav et ryk - og kørte videre. 

Han husker også, da han som 19-årig i Bosnien blev vækket og så direkte ind i en pegende pistol. Der havde været indbrud i lejren. Michael havde nattevagt den forrige nat og var faldet i søvn i tv-stuen. Kompagnichefen så støvler stikke ud fra sofarækken. Råbte og pegede med pistolen. Han troede, det var tyven. Det var det ikke, men Michael husker at være blevet truet på livet.

Det minder ham om, at han også føler sig truet af Forsvaret i dag.  Han arbejdede for Forsvaret i Nordjylland og var lige blevet far. Nattesøvnen var elendig. Aftalen med Forsvaret var en firedages uge, hvor han ikke skulle på øvelser. Så kom forsvarsforliget og en ny chef.  Den næstkommanderende gav ham en ny besked:

»Hvis jeg ikke tog med på øvelse, havde jeg ikke en fremtid i hæren. Det var en ret stor trussel mod min identitet,« siger Michael.

Efterfølgende bliver Michael Kjeldsen stresssygemeldt og talte med forsvarets psykolog. Det var her, hun spurgte ind til de tidligere udsendelser i Bosnien, Irak og Afghanistan - og indtastede pinkoden.

Flashback kommer for sent

Allerede da han kom hjem fra den seneste udsendelse til Afghanistan, havde Michael psykiske mén som søvnbesvær, vagtsomhed, let til gråd og koncentrationsbesvær.

Men det var først fem et halvt år efter, at flashbacks begynder at komme fra udsendelserne i Bosnien, Irak og Afghanistan. I speciallægeerklæringen står der, at der er tale om PTSD som følge af »potentielle livstruende omstændigheder under udsendelse for Forsvaret.« Der er ingen andre årsager.

Michael er sygemeldt og søger om erstatning. Efter to år kommer afgørelsen: Et afslag. Han får at vide, at han ikke udviklede fuld PTSD efter få år, så det kan ikke skyldes udsendelserne. I øvrigt har han ikke været udsat for noget så exceptionelt slemt under den sidste udsendelse til Afghanistan, at »det er egnet til at sætte sig i en egentlig sygdom«. Mange andre soldater får også afslag på erstatning med samme begrundelse: De har ikke oplevet noget, der er slemt nok.

Det var ganske uskyldigt 

Michael Kjeldsen er i chok over, at Arbejdsmarkedets Erhvervssikring, når frem til at Afghanistan ikke var så exceptionelt truende, at han blev syg. Selv oplevede han flere gange at være i livsfare. 

For eksempel i Camp Bastion. I grov kådhed skyder en soldat med sit maskingevær, og i vådeskudsulykken bliver en soldat ramt i ansigtet, så hjernen splatter ud. Kuglerne er dødelige indtil 1.500 meter. Michael står 50 meter væk. I panik flygter soldaten, der skød, og Michael kører rundt i en lastbil og leder efter ham. Pludselig mærker de et bump, og Michael tror, de har ramt ham. 

Arbejdsmarkedets Erhvervssikring når dog frem til, at han »ikke var nærmere involveret». (…) »Du troede, at I havde påkørt soldaten, men det var ganske uskyldigt.« 

Der er mange selvmordsbombere i Afghanistan. Da lastbilen nærmer sig, putter chaufføren begge fingre i ørerne og klemte øjnene i, som var han klar til braget. Michael er sikker på, at nu sker det, men braget kom ikke.

Derfor mener Arbejdsmarkedets Erhvervssikring ikke, at der var grund til at blive bange og skriver: 

»Der skete dog intet i disse situationer. (…) Der har været tale om et generelt trusselbillede« 

Det var heller ikke farligt nok i forhold til erstatning, da Michael var tæt på en mortergranat, som ikke var sprunget og ustabil. Eller da de under en eskorte fra Bastion til Price skød 100 til 150 varslingsskud undervejs af frygt for selvmordsbombere.

Michael Kjeldsen forstår det ikke:

»Skal man vade rundt i et hav af døde mennesker og være fysisk såret, før det er hårdt nok?« spørger han. Krig er ikke nok til erstatning Arbejdsmarkedets Erhvervssikring kommenterer ikke på den konkrete sag, men oplyser generelt, at soldater ifølge loven ikke kan få erstatning for posttraumatisk stress alene med den begrundelse, at de har været i krig. 

»Tilskadekomne skal selv have været udsat for konkrete farefulde situationer. Det vil for eksempel ikke være tilstrækkeligt at have hørt skud, at have hørt om angreb mod andre udsendte eller på anden måde indirekte være i nærheden af lignende situationer,« skriver kontorchef, Jane Hansen.

Livet på standby

Konklusionen er altså: Det er ikke nok at føle sig i fare. Man skal have været i konkret fare. Ti dages tilløb før konen fik besked Michael var så påvirket af afslaget, at det tog ham ti dage at fortælle sin kone det. Han endte med at skrive en mail. 

»Vores liv har stået på standby i flere år. Det er en tung byrde og afslaget ville påvirke hende hårdt,« siger han.

Nogle dage er han nede i kulkæderen og har ikke lyst til at omgås andre mennesker. Det er svært, når man har kone og børn. Andre dage går det bedre. 

Michael Kjeldsen har klaget over afslaget og håber de psykiske mén bliver anerkendt.

»Det betyder meget, at man åbent kan fortælle: Det er rigtigt, jeg fejler det her, og selvfølgelig var det mit arbejdets skyld,« siger han.

dansk politi
Krimi

På flugt fra politiet: Ramte lygtepæl og stak af igen

Limfjorden Rundt
Underholdning

47 skibe indtager Limfjorden med stor finale i Skive

marked
Underholdning

Gratis høstmarked søndag byder på smagsprøver, musik og historie

dansk politi
Krimi

Fartgal bilist målt til 165 km/t på motorvejen: Risikerer kørekortet

samlingen
Kendte

Peter Lund Madsens store passion: Nu sælges over 1.000 plader

Skuespillerne
Film og TV

Nu kommer filmen om historien om Soundboks

Claude AI
Nyheder

AI breder sig: Halvdelen af virksomheder prioriterer kun lidt træning

Fårup sommerland
Nyheder

Nordmændene vender tilbage: Fårup oplever markant fremgang

Hund bange gemmer sig under sofa
Dyreliv

Torden kan skræmme hunden: Sådan hjælper du, når uvejret rammer

Kampagne
Nyheder

Det bedste klimaråd til boligen? Gør ingenting

København
Nyheder

København vil slå EU: Hver tredje kommunale bygning skal løftes

Dagligvarer
Nyheder

Ny måling: Flere vil have lavere skat end billigere fødevarer

folkeskole
Nyheder

Skoler kan blive ramt: Hver anden kommune varsler besparelser

Frederiksborg Slot
Kongelige

Nyt officielt portræt af kong Frederik afsløres senere i september

politi dansk
Krimi

Bil faldt syv meter ned: Politiet søger vidner

bro
Krimi

Bil ramt: Hvem kaster igen sten fra motorvejsbroer?

Helene Toxværd
Nyheder

København sætter flere penge af: Skal bremse ulovlig udlejning

 Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Nyt id-kort på byggepladser skal bekæmpe social dumping

Lasse Boje
Nyheder

Alvorlig fejl hos politiet: Børneattester og våbentilladelser sat i bero

kort
Nyheder

Politiet lukker luftrummet for droner over store dele af København

Psykisk syg
Nyheder

Har du oplevet det? Nu søger LAP danskere fra hele landet

Regnbueflag
Nyheder

Regeringen vil hjælpe udsatte LGBT+-personer ud af hjemløshed

Cold Hawaii Big Air
Sport

Vildt vejr på vej: Verdenseliten indtager Cold Hawaii

elløbehjul
Krimi

Politiet beslaglagde elkøretøjer: Ét kunne indstilles til 85 km/t

Messen
Underholdning

Ny stor KREA-messe rykker ind i Valby Hallen i weekenden

Skole elever med tasker
Nyheder

Elever bortvist fra eksamen efter AI-snyd på flere skoler

Festuge Aarhus
Underholdning

Aarhus midtby bliver til én stor fest på lørdag

Udeservering
Nyheder

Lavere gebyr kan give bedre vilkår for Københavns udeserveringer

Børn i pool
Rejser

Efterårsferien er næsten udsolgt: Her er de billigere alternativer

Karoline Lindgaard
Nyheder

Gratis bind og tamponer på vej til alle københavnske folkeskoler

CARLLO YABOY
Underholdning

Trygheden er steget i Greve Nord: Fredag fejres udviklingen

Harry Potter
Film og TV

HBO viser nyt glimt af Harry Potter før premieren til jul

Svømmehal
Nyheder

København skærper kontrollen med kønsopdelt svømning

Cirkusrevyen holdet
Underholdning

Cirkusrevyen 2027: Her er holdet

Partnervold modelfoto
Krimi

Markant strafskærpelse: Grov vold straffes 100 procent hårdere

FB opslag med børn og drikke
Nyheder

To sommerlande får kritik for sodavandsreklamer rettet mod børn

iltsvind
Nyheder

Ny kvælstoflov er vedtaget: Minister glæder sig

mark
Nyheder

Landbrugets organisation efter ny lov: Det bliver sværere og dyrere

møde
Nyheder

Færre på magten: De største virksomheder får direkte adgang til politikerne

parkeringsplads
Nyheder

Flertal foretrækker digital parkering: Nu foreslår DI fælles regler

elever i skole
Nyheder

Undersøgelse: Her er unge mest i fare for at droppe ud af uddannelsen

Natasja Crone
Underholdning

Populært debat-program vender tilbage til skærmen

Partierne bag
Nyheder

Budgetaftale i København: Milliarder til skoler og socialområdet

dansk politi
Krimi

Politiet efter endnu et svindelnummer: Sådan undgår du dem

Løbet
Nyheder

Nyt halvmaraton vil undgå at lukke store dele af København

D-vitaminer
Sundhed

Forskere finder mulig vitamin-effekt mod svær åreforkalkning

medicin
Nyheder

Flere danskere frygter ulighed i adgangen til bedste medicin

Ejendom
Nyheder

Kendt fra TV 2: Nu er den spektakulære lade til salg

cykel
Krimi

Er dette din cykel? Politiet efterlyser ejere til flere cykler

Mads Pedersen
Sport

Mads P. sælger Tour-udstyr: Pengene går til unge cykeltalenter

sorte køer
Krimi

Ubudne gæster i haven: En flok køer var på udflugt

retten i Roskilde
Krimi

Forældre dømt: Vold slog deres søn ihjel

elbil og kvinde der lader
Nyheder

Elprisen eksploderede i august: Dyreste måned siden energikrisen

Maritime dage
Nyheder

525 unge får dørene åbnet til Det Blå Danmark

Vejarbejde
Nyheder

Kø og forsinkelser: Vejarbejde rammer Svendborgmotorvejen i fire uger

iltsvind
Nyheder

Se video: 38 danske kystvande ramt af iltsvind efter varm sommer

ukrudtsbrænder
Krimi

Brændte partner med ukrudtsbrænder: Nu er han dømt

Beredskabsstyrelsen
Nyheder

Borgere kan møde udrykningskøretøjer og omkørsler torsdag

husmandsbrug
Nyheder

Landmænd går imod protester: Bakker op om omstridt gødskningslov

dansk politi
Krimi

Politiet slog til under renovering: To mænd anholdt i Hammel

Christian Rabjerg Madsen
Nyheder

36 danskere har talt: Otte bud på bedre forhold for grise

dansk politi
Krimi

Politi til forældre: Interesser jer for jeres børns liv på nettet

Familie i kolonihave
Nyheder

Forbund advarer efter TV 2-dokumentar: Kolonihaver kan blive dyrere

Lego skibet
Underholdning

Originalt Lego-kongeskib fra 1998 sættes nu på auktion

Testflyvning
Iværksætteri

Fra USA til Japan: Dansk iværksætter tester mobilnet fra stratosfæren

aggressiv hund
Krimi

Hund måtte aflives efter angreb - politiet fandt ketamin og sværd

dansk politi
Krimi

Politiet fandt over 6000 flasker med lattergas

kbh lufthavn
Nyheder

Rekordmange fløj fra København: Spanien topper sommerens ferieliste

Penge
Nyheder

Tjek din kommune: Så mange er registreret i RKI

AI
Nyheder

Danske myndigheder går sammen med EU om AI og techgiganter

FCK trøjer
Sport

FCK spiller i særlige trøjer og sender pengene til Røde Kors

elever til valg
Nyheder

Tusindvis af skoleelever går til valg i denne uge

Maria Reumert Gjerding
Nyheder

Nye pesticidtal bekymrer minister: Vil have en ny strategi

Skelet
Nyheder

Arkæologer finder 20 skeletter under København

dansk politi
Krimi

90-årig fik stjålet pung under indkøb: Politiet kommer med fem råd

hjemløs
Nyheder

Over 6.000 er hjemløse: Minister kalder nye tal nedslående

Får
Nyheder

Ny pulje åbner: 60 millioner kroner til ulvesikrede hegn

vinderne
Iværksætteri

Fire iværksættere vinder 250.000 kroner til genbrug af beton

jacob Mark
Nyheder

Ældreminister vil sænke SOSU-medarbejdernes sygefravær