Tidligere minister og EU-kommissær Connie Hedegaard er blevet valgt som ny præsident for Kræftens Bekæmpelse.
Det er blevet besluttet lørdag på et repræsentantskabsmøde i Kolding, oplyser organisationen i en pressemeddelelse.
- Kræft er en så udbredt sygdom, at vi stort set alle har haft den inde på livet og måske mistet familiemedlemmer eller venner.
- En organisation med 400.000 medlemmer og 35.000 frivillige ildsjæle, der står sammen om en folkesag, er noget helt, helt særligt, som jeg meget gerne vil bidrage til, siger Connie Hedegaard.
Samtidig takker Kræftens Bekæmpelsens formand, Helen Bernt Andersen, den tidligere minister for at påtage sig opgaven.
- Med sin store erfaring, integritet og engagement i samfundets vigtigste sager er jeg overbevist om, at hun vil være en stærk stemme for vores sag og en vigtig drivkraft for kræftsagen, siger formanden.
Connie Hedegaard erstatter tidligere minister Lykke Friis, som er direktør i Tænketanken Europa. Hun har stået i spidsen for præsidiet siden 2016.
Medlemmer af præsidiet kan højst sidde tre valgperioder, og Lykke Friis var derfor ikke på valg, oplyser organisationen.
Her roser man den forhenværende præsident for at have været med til at "forme foreningens politiske retning og synlighed".
- Lykke Friis har bidraget med stor faglighed, energi og politisk indsigt i hovedbestyrelsens arbejde. Hun har haft blik for både de store linjer og de menneskelige perspektiver.
- Jeg vil gerne takke hende varmt for hendes indsats og dedikation til Kræftens Bekæmpelse, siger formand Helen Bernt Andersen.
Sammen med Connie Hedegaard udgør skuespiller Sofie Gråbøl og journalist og tv-vært Hans Pilgaard nu præsidiet i Kræftens Bekæmpelse.
/ritzau/