Anklagemyndigheden i Sydkorea har besluttet at rejse tiltale mod Samsung-chef Lee Jae-Yong og fire andre chefer for teknologigiganten.
Det oplyser en talsmand for en gruppe efterforskere, der har ansvaret for at undersøge en stor korruptionsskandale i landet, skriver Reuters.
Lee Jae-Yong, der i erhvervs- og forretningskredse i Vesten også kendes som Jay Y. Lee, bliver blandt andet tiltalt for bestikkelse og underslæb.
- Særlige anklagere har i dag (tirsdag, red.) rejst tiltalte mod vicebestyrelsesformand i Samsung Lee Jae-Yong for bestikkelse, underslæb, at skjule værdier i udlandet samt falsk vidneforklaring, siger talsmand Lee Kyu-Chul ifølge AFP.
Lee Jae-Yong blev anholdt 17. februar på grund af sin formodede rolle i en stor korruptionsskandale. Skandalen trækker tråde helt til landets suspenderede præsident, Park Geun-hye.
Med en formel tiltale hængende over hovedet er det ifølge AFP så godt som sikkert, at topchefen vil ende i retten. De fire andre chefer ventes at møde lignende anklager, men undgår formentlig en sag om falsk forklaring.
48-årige Lee Jae-Yong er en del af Samsungs øverste ledelse. Han er søn af Lee Kun-hee, som er bestyrelsesformand i gruppen.
Anklagerne mener, at Samsung har betalt i alt 43 milliarder won - eller godt 263 millioner kroner - i bestikkelse til virksomheder med tilknytning til præsidentens veninde Choi Soon-sil.
Det skulle være sket for at sikre regeringens opbakning til en fusion mellem to af Samsung-gruppens virksomheder.
Tidligere præsident Park Geun-hye kunne til gengæld ånde en smule lettet op mandag.
Hun er ligeledes mistænkt for at være indblandet i pengeafpresning og afventer en rigsretssag, men Sydkoreas anklagemyndighed får ikke lov at udvide dens efterforskning af præsidenten.
Beslutningen er truffet af premierminister Hwang Kyo-ahn. Han regerer i øjeblikket på vegne af Park, som blev suspenderet i december sidste år.
Anklagemyndigheden havde bedt om yderligere 30 dage til at undersøge den spektakulære sag.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.