Administration 

Sygeplejerske: Sundhedsvæsnet er ikke for de fattige og udstødte

Lise Müller er næstformand i SF. Hun er uddannet sygeplejerske og blev kendt i offentligheden, da en facebookopdatering om dårligt arbejdsmiljø førte til en samtale med hendes øverste chef. Lise Müller er i dag tilknyttet hjemmesygeplejen. Hun har tidligere siddet i regionsrådet og arbejder i dag halv tid som sygeplejerske og halv tid som politiker.

Af Lise Müller, sygeplejerske og SF-næstformand.

FRA JOBBET som hjemmesygeplejerske kan jeg rapportere om så forskellige leve- og opvækstvilkår, at man skulle tro, at det ikke fandt sted på samme planet. Hertil kommer, at de med kortest eller ingen uddannelse desværre bliver henvist til den rigtige hjælp i færre tilfælde, de har mindre sandsynlighed for at gennemføre behandlingen og de har mindst sandsynlighed for at vende tilbage i arbejde efter svær sygdom.

Hvorfor? Jo, systemet er mest af alt indrettet til at hjælpe dem, vi som sundhedsprofessionelle identificerer os med og som kan sundhedsvæsenets sprog og koder. En alkoholiker, der indlægges, burde være indlagt i mindst 5 dage til abstinensbehandling. På nuværende tidspunkt er de i gennemsnit indlagt i 1,4 dage. Kan du forestille dig en kræftpatient, der kun tilbydes ¼ af behandlingen? Nej vel! Er det retfærdigt? Og er det, helt ærligt, det samfund, vi gerne vil ha'?

EFTER AT Arbejderbevægelsens Erhvervsråd i november offentliggjorde, at 64.500 børn i 2017 levede under fattigdomsgrænsen, har der været travlt hos CEPOS, deres hangarounds og store dele af højrefløjen med at skyde det ned. Først kunne man slet ikke bruge den fattigdomsgrænse som AE havde brugt, så var det noget med, at det slet ikke var økonomisk armod, der var problemet og sidst – som respons på LO's forslag om et uligheds-stop, så kom den velkendte traver, også fra Kristian Jensen, at folk skal bare i arbejde og så er det ligegyldigt at uligheden stiger lidt.

Men AE bruger netop en relativ fattigdomsgrænse. De 64.500 børn lever altså i familier, der har en indkomst under halvdelen af medianindkomst, den midterste indkomst i Danmark.

I 2018 tjente en topdirektør 36 gange en almindelig LO-arbejders løn. I 1983 var det kun 7 gange. Selvom antallet af topchefer i Danmark ikke er vanvittigt stort, så er det et symbol på de forskydninger, der er og som er ved at ske.

Og det er ikke kun for topcheferne det sker: Selv i kriseårene fra 2008-2012 steg væksten i den disponible indkomst med 11.7% for overklassen, 7,7% for den højere middelklasse, 5,4% for middelklassen mens arbejderklassen kun steg 1,8% og underklassen sølle 0,5%. Uligheden stiger.

Samtidig er efterlønnen afskaffet, pensionsalderen forhøjet og førtidspension kan man spejde lige så længe efter som rejer i en rejeost.

Det kommer sammen med en stigende utryghed og faldende tillid især for grupperne nederst på den sociale rangstige. Det er ikke mange år siden, at den utryghed slet ikke kunne måles. Men nu er den her.

DER ER mennesker i Danmark, der er ramt af absolut fattigdom. De lever under en værdighedsgrænse og har svært ved at have råd til medicin og mad. Men nok så vigtigt er den relative fattigdom. Og det er den højefløjen, CEPOS og hangarounds og åbenbart Danmarks Arbejdsgiverforening har så svært ved at fatte:

Det betyder noget, hvordan vi er placeret ifht. andre medborgere i samfundet. Det betyder noget, hvordan vi ses på af andre, hvordan de vurderer os. Det er ekstremt vigtigt for vores velbefindende og noget af det, der stresser et menneske mest er oplevelsen af ikke at tælle, socialt, ikke at høre til.

Den absolutte fattigdom er bydende nødvendig at gøre noget ved, men den relative fattigdom er også dødsens farlig, for den betyder noget for tillidsopfattelsen i samfundet, for trivslen, for følelsen af kontrol.

Det bør være noget, politikere bekymrer sig om, når flere og flere giver udtryk for vrede eller apati ifht. det politiske niveau og samtidig bringer synspunktet til torvs om at nogle – herunder politikerne – blot tænker på sig selv og sørger for sig selv, så er det dødsensalvorligt.

FRA ET sundhedsperspektiv er det deprimerende og katastrofalt, at de borgere, der er mest syge og har mest brug for hjælp, er de, der har sværest ved at få den i et presset sundhedsvæsen, der mest af alt er beskæftiget med at rapportere tal om, hvor mange der behandles.

Uligheden i sundhed, uligheden i adgang til behandling og uligheden i hvilke sygdomme, der får politisk bevågenhed skriger til himlen. De fleste sundhedsprofessionelle vil gerne gøre noget ved den ulighed, men det kræver politisk vilje!

Med den nuværende regering, så bliver det kun værre, for de vil vrænge af os og kalde det misundelse og pille kittet ud af den sammenhængskraft, som er bygget op over det seneste århundrede.  Det er for længst bevist at de mest lige samfund også klarer sig bedst, har mindst kriminalitet, mindst psykisk sygdom og mest lykke. At ville modvirke ulighed med arbejde, er simpelthen ikke nok.

Dette er et blog-indlæg og ikke et udtryk for Avisen.dk's holdning. Hvis du finder, at indlægget er æreskrænkende eller indeholder injurier, så send en mail til tip@avisen.dk.

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Røs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen

mand taler i mikrofon
Livsstil

Her er sommerens mest populære podcasts

Skilt om larver
Debat

DEBAT: Det farligste dyr i Danmark er mennesket

Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Ledige seniorer diskrimineres på alder: Minister kræver handling

tandlæger
Sundhed

Tandlægeregningen kan variere voldsomt: Det har du krav på

bus flexbus
Biler

Nu kan du tage en grøn bus til sygehuset

retten i Kolding
Krimi

Brød ind i kirke: 29-årig får straksdom

håndværkere laver badeværelse
Nyheder

Her er boligens dyreste rum at renovere

retten i Sønderborg
Krimi

Dom: Udvist efter bølge af indbrud

depressiv kvinde skygge
Nyheder

Mangel på sengepladser kan skabe psykiatriske svingdørs-patienter 

Teen
Nyheder

Te tilbagekaldes: Drik den ikke

politi dansk
Krimi

Taget af politiet med over 130.000 ulovlige piller

Unge spiller fodbold.
Sport

F.C. København opretter ny forening for børn og unge

 tyv stjæler vin
Nyheder

Købmænd giver op: Anmelder ikke butikstyvene mere

bison i Yellowstone
Helt vildt

Video: Bison slynger bedstefar flere meter op i luften

Lego kunst
Underholdning

Millioner af LEGO-klodser bliver til kunst i København

Rodet køkken
Livsstil

Rod koster dig penge - og cirka 25 minutter af din tid hver dag

Livredder
Nyheder

I år er risikoen ekstra stor, hvis du bader

far med barn
Nyheder

Færre børn sparer samfundet milliarder

Barn med laptop
Nyheder

Nul skærm til små børn: Dansk forsker sår tvivl om EU-råd

Dør
Rejser

Airbnb i sommerferien? Denne fejl kan koste dig boligen

Familie ved stranden
Sundhed

Har du mistet en kær? En ferie kan vælte læsset