Administration 

Regeringen og DF trodser alle advarsler: Nu får unge på 15 lov at servere alkohol

Organisationer og eksperter forventer stigende alkoholforbrug blandt unge, og 3F advarer om risiko for sexchikane og fortrængning af regulære ansatte. Alligevel vil et politisk flertal torsdag åbne op for, at unge ned til 15 år kan servere alkohol.

Børnerådet vurderer, at det kan få ”alvorlige omkostninger for børns sundhed”.

3F advarer om risiko for seksuel chikane af mindreårige og øget arbejdsløshed blandt regulært ansatte i restaurationsbranchen.

Lægeforeningen kalder det ”stærkt problematisk” og ”et stort tilbageskridt i forhold til nedbringelse af alkoholforbrug”.

Ja, selv alkoholproducenternes brancheorganisation, VSOD - Vin & Spiritus Organisationen i Danmark, advarer i et høringssvar om, at forslaget er ”meget vidtgående og ikke i tråd med den mangeårige forebyggelsesindsats”.

Alligevel vil regeringen og Dansk Folkeparti torsdag vedtage en lovændring, som åbner op for, at unge ned til 15 år kan arbejde med servering af alkohol på caféer og restauranter indtil klokken 22. En lempelse, som i mange år har stået på ønskesedlen i restaurationsbranchen.

"Et vanvittigt forslag"

Professor og overlæge Ulrik Becker fra Statens Institut for Folkesundhed kalder det for ”et vanvittigt forslag”.

- Det er et meget mærkeligt signal at sende, at man alene tager hensyn til erhvervet, og slet ikke skeler til de folkesundhedsmæssige aspekter.

- Vi ved, at jo tidligere debutalder, man har, jo flere problemer får man senere i livet, og jo mere liberale for eksempel forældrene er i en tidlig alder, jo mere kommer man til at drikke. Det er kendt viden, så det er vanskeligt at forstå, hvorfor man gør det her, siger Ulrik Becker til Avisen.dk.

Selvom der ikke findes forskning, som direkte har belyst konsekvenserne ved at lade unge arbejde med at servere alkohol, advarer Ulrik Becker om, at det kan unge til at drikke mere og starte tidligere, hvis de arbejder med servering af alkohol i en ung alder.

Risikoen er for høj

- Det tror jeg, der er en stor risiko for, for de unge bliver udsat for et miljø, der har en meget liberal holdning til alkohol. Og der er masser af forskning, som viser, at restriktive tiltag over for børn og unge på alkoholområdet har effekt. Hvorfor søren skal vi ikke gøre mere for at beskytte unge mennesker mod det?, siger Ulrik Becker.

Hos fagforbundet 3F betegner man lovforslaget som ”uansvarligt”. Både fordi billige ungarbejdere kan fortrænge ordinært ansatte, men også fordi de unge risikerer at blive udsat for ubehagelige situationer og seksuel chikane fra berusede kunder.

- Unge, som gerne vil ind i vores branche, skal have en god start på arbejdslivet. Men risikoen er simpelthen for høj, hvis man lader unge ned til 15 år arbejde på steder, hvor der serveres alkohol, siger Thorkild Holmboe-Hay, konsulent i 3F Privat Service, Hotel og Restauration.

Spøgelser ved højlys dag

Tods de mange advarsler er Dansk Folkepartis erhvervsordfører, Hans Kristian Skibby, ikke betænkelig ved at lempe reglerne for ungarbejdere.

- De unge skal selvfølgelig ikke ud og seksuelt chikaneres eller drikkes fulde i arbejdstiden, men jeg tror heller ikke, at det er det, der kommer til at ske med den her lov. Der synes jeg nok, at man ser spøgelser ved højlys dag, siger han til Avisen.dk.

Ifølge DF-ordføreren har man gjort meget for at ”hegne loven pænt og forsvarligt ind”.

- Vi har sikret, at unge kun kan arbejde på steder med udskænkning af alkohol, når der er +18årige til stede, og på steder hvor hovedformålet er servering af mad.  Det betyder, at barer og bodegaer, og dem, der kun laver cowboytoast og en stak pommes fritter, ikke er omfattet af det her.

Unge kan servere i Nyhavn

Hans Kristian Skibby tilføjer, at lovændringen først og fremmest skal gøre det muligt, at ungarbejdere kan få lov til at servere og rydde af på familierestauranter, i sommerlande og på feriecentre, som i dag er lukket land, fordi der serveres alkohol.

Men det åbner op for meget mere end det, lyder kritikken fra 3F.

- Unge kan godt stå og skænke en fadøl uden problemer, hvis det foregår i Faarup Sommerland, men det her gælder også Nyhavn, Damhuskroen eller Dyrehavsbakken. Det er også byfester, polterabend og firmafesten i bokseklubben. Hvis der serveres mad, så er det åbent for de unge, siger Thorkild Holmboe-Hay.

Vi ved, hvad der virker

Hvis det stod til professor Ulrik Becker, skulle politikerne gå den stik modsatte vej og stramme reglerne og hæve aldersgrænserne for både køb og salg af alkohol. I hvert fald hvis man mener det alvorligt med at nedbringe unges forbrug af alkohol.

- Højere aldersgrænser, færre alkoholbevillinger, kortere åbningstider og minimumspriser på alkohol. Vi ved nøjagtigt, hvad det er for tiltag, der virker. Men de bliver bare ikke brugt.

- Når vi snakker om rygning, taler alle om sundhedsskadelige effekter, men når det gælder alkohol, så er det slet ikke på den politiske dagsorden. Det virker mærkeligt, siger han.

 

et potourri af billeder
Debat

Søren Baastrup: Den sindssyge sommerguide

lille flyver ligger på hovedet i mark
Krimi

Fly styrtet på mark

redningsfolk slukker brand
Nyheder

Hamas nærlæser

forslag til våbenhvile

annette heick mellem sine forældre
Kendte

Heick optræder

på Roskilde Festival

billede af en vindmølle
Nyheder

Vestas i flot stigning

helikopter på skyet baggrund
Krimi

Drukneulykke ved

Roskilde Festival

folk solbader på strand
Nyheder

DMI:

Meget mere varme på vej 

rødhåret kvinde og mand i sort jakkesæt
Kendte

Reality-stjerne klar

til Vild med dans

Nyheder

Diddy: Her er dommen

frokosttallerken med laks
Nyheder

Spis det ikke: 

Solgt over hele landet

Nyheder

Flertal udenom regeringen

vil forbyde mandatkøb

Mand sidder ved bord med en kvinde på hver sin side.
Kendte

DiCaprio spottet i København

Mand på den røde løber
Kendte

Få dage før starten:

Rolf dropper touren

pollitilogo på hvid baggrund
Krimi

Lade brændt fuldstændig ned 

Mand med solbriller
Kendte

Kanye West har fået visum annulleret

Togstamme
Nyheder

DSB advarer

Forskellige slags solcreme
Sundhed

Denne solfaktor bør du bruge

Vindmølle
Nyheder

Folkeaktie i voldsom stigning

Ambulance holder på vej
Krimi

Fundet død på vej

To personer under solparaply
Rejser

Sådan dækker rejseforsikringen ved ekstrem varme

tagning fra retssal
Kendte

Jury i Diddy-sag er enige om fire ud af fem anklagepunkter

træer i regnvejr
Nyheder

DMI varsler farligt vejr 

person står udenfor i varmt vejr
Nyheder

2-årig dreng død:

Glemt i varm bil

person på festival
Nyheder

Roskilde Festival:

Varmerekord står for skud

par poserer ved galla
Kendte

Meldes klar til

Vild med dans

Sport

Stor dansk overraskelse

i Wimbledon

billede af restaurant der ligger ved sø
Nyheder

Noma åbner i USA

kokosnød med sugerør
Mad og drikke

Tilbagekalder kokosnød

Kassebil fra Forsvaret
Krimi

Fandt dynamit på loftsrum

gade i randers
Krimi

Karatespark og ukvemsord:

Mand terroriserer gade 

tennisspiller i aktion
Sport

Tauson får første sejr

i Wimbledon

et livreddertårn
Nyheder

Det betyder badeflagene

Et fly i luften
Rejser

Gigantisk handel: SAS køber 55 fly

portrætter af iranske politikere
Krimi

Dansker anholdt og mistænkt for at spionere for Iran

Nyheder

Kongelige fejrer Øresundsbroens jubilæum

et supermarked
Mad og drikke

Vi har EU's dyreste fisk og brød 

et cruiseskib
Helt vildt

Far redder barn som falder over bord fra krydstogstskib

en kop kaffe med mønster
Debat

Kaffeparadokset: Danskerne vil have den bedste kop – bare ikke derhjemme

en elbil ved havnen
Biler

Fire ud af fem nye privatbiler er elbiler

Trump og Musk ved en Tesla
Nyheder

Åben krig: Trump vil knække Musk' selskaber

folk på badebroer i varmen
Nyheder

Fantastisk sommerdag i vente

en Tesla Y
Biler

Tesla er tilbage

Trump og en gråhåret kvinde
Nyheder

Hackere vil offentliggøre regeringens e-mails

Udrykningskøretøjer på en vej
Krimi

22-årig dræbt på motorcykel 

Elon Musk i the oval office
Kendte

Elon Musk vil oprette nyt parti 

livredningstårn og strand i baggrunden
Nyheder

Livreddere fik travl

start på sommerferien

ældre kvinde med stort smil og smuk blå kjole
Kendte

Anne Laxholm: 

Det er synd for dem

falckbil holder ved siden af væltet lastbil
Krimi

Lastbil på hovedet i grøft

to mænd i jakkesæt hilser på hinanden
Nyheder

Forsvarsminister

vil besøge Grønland

pige på scene io blå badedragt med dannebrog
Kendte

Afsløring: Fra Grand

Prix til Vild med dans

Nyheder

Danske Vestas lukker i rødt 

varebil holder smadret på motorvej
Krimi

Motorvej blokeret:

Op til tre timers ventetid

meget varmt sydpå i europa
Nyheder

Danske rejseselskaber

giver gæster varmeråd

logo på legoland parken
Nyheder

Legoland i rekordsalg

stor bygning i centrum af aarhus
Krimi

Udvist: Voldtog

og røvede prostituerede 

politi til stede på vej
Krimi

Ramt af bus:

Fodgænger død 

par poserer
Nyheder

Vild med dans-stjerne:

En mavepuster

ødelagt lastbil
Krimi

Lastbil brager ind i gangbro 

par poserer ved galla
Kendte

57-årige Boris Becker:

Far for femte gang 

to fodboldspillere fejrer
Krimi

Bar spansk fodboldtrøje:

Skal i fængsel 

skilt foran bilka
Helt vildt

Efterlyser Bilka-millionær 

mand poserer
Krimi

Jes Dorphs millionkrav

afgøres inden jul 

dansere poserer
Film og TV

Slut med Vild med dans 

Nyheder

Facebook vil bruge

dine private billeder 

mand smiler
Kendte

Thomas Evers:

Det har ændret mit liv

dansepar poserer
Kendte

Tak for dansen:

Her er alle vinderne

i Vild med dans

Nyheder

Snigskytte dræber to

brandmænd 

storke i rede
Dyreliv

Danmarks storke skal klare sig selv 

folk bader
Nyheder

Solrig start på ugen

- men så kommer regnen

politi til stede ved butik
Krimi

Maskeret mand på cykel

skød mod kiosk

Sport

Lionel Messi ydmyget

Nyheder

Skandaliseret politier gør comeback

Fire brudepiger på vej til bryllup
Kongelige

Prinsessens datter

springer ud:

Biseksuel

Politimand ved væltet stillads
Krimi

Kraftigt vindstød vælter stort stillads

Mand op den røde løber smiler
Kendte

Seebach forsonet med sin bror

kontanter og kort i hånd på mand ved hæveautomat.
Nyheder

Nu kommer der gebyr på kontanter

Færge på hav med høje bølger
Nyheder

Kraftig blæst forsinker færge

en gade i England
Sundhed

Læger ser boom i astmapatienter 

trøffelkugler i æske
Nyheder

Spis dem ikke: Romkugler med muselort trækkes tilbage