Sangen "You're Beautiful" gav ham sit helt store gennembrud i 2004, men nu undskylder den engelske sanger, James Blunt, for sin sang.
I den nyeste udgave af Hello Magazine indrømmer han, at kærlighedssangen både var irriterende og blev mast ned i halsen på folk.
Sangen begyndte efterfølgende at påvirke ham som artist, hvilket James Blunt fandt meget irriterende, fordi hans publikum begyndte at associere ordet med ham, forklarer han overfor Hello Magazine.
- I sidste ende så tror jeg, at jeg blev markedsført af en pladeselskab, der gerne ville appellere til kvinder ved hjælp af "Desperate Housewives"-reklamer, og det mister man 50 procent at befolkningen på at gøre, siger James Blunt.
Den engelske sanger mener desuden, at hans pladeselskab portrætterede ham som en person, der var det totalt modsatte af, hvem han i virkeligheden var.
- Jeg blev markedsført som en vanvittigt seriøs person og en meget ærlig person, og mine venner ved, at jeg er alt andet end det, siger James Blunt og tilføjer:
- Jeg har et par meget følsomme og ulykkelige sange, som jeg er kendt for, men jeg synes jeg er kommet videre nu. Folk kan se, at jeg ikke tager mig selv så højtideligt.
Newspaq
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.