Administration 

Kritik: Mål for praktikpladser er alt for lavt

Trods et fastsat mål risikerer tusindvis af unge ifølge Enhedslisten ikke at kunne komme i praktik for eksempel som kokkeelev.  (Foto: Arkivfoto: Keld Navntoft.)

Der er for nylig blevet fastsat et mål for at gøre noget ved manglen på praktikpladser til unge. Men målet er sat alt for lavt, mener Enhedslisten. Drop nu pessimismen og tag ja-hatten på, lyder svaret fra LO-formanden.

Tusindvis af unge står og mangler en praktikplads i deres uddannelse til frisør, murer eller anden form for faglært. Derfor er det for nyligt blevet aftalt, at der skal fremskaffes flere praktikpladser. Men det fastsatte mål er sat alt for lavt og vil næppe for alvor løse problemet med mangel på praktikpladser.

Den hårde kritik lyder fra Enhedslisten. Partiets ordfører for erhvervsuddannelserne, Jakob Sølvhøj, peger på, at man i den nye trepartsaftale har sat som mål, at i 2018 skal der være oprettet 2.100 ekstra praktikpladser. 

- Målet for praktikpladser i 2018 er umådelig ringe. Det er udtryk for mangel på ambitioner om for alvor at gøre noget ved, at så mange mangler en praktikplads, siger Jakob Sølvhøj til Avisen.dk.

Han peger på, at de 2.100 ekstra praktikpladser skal være oprettet i forhold til 2016. Men 2016 ser ud til at blive et sløvt år med hensyn til praktikpladser.

- Når man har valgt et så lavt et udgangspunkt, er det ikke svært at nå målet, siger Jakob Sølvhøj, og fortsætter:

- Det her betyder, at vi om to år kan stå i den samme situation som nu. Nemlig at over 14.000 mennesker går rundt og mangler en praktikplads. Selv på trods af at man når målet om 2.100 ekstra praktikpladser.

Få i praktik nu

Ifølge tal fra Undervisningsministeriet er der lige nu omkring 64.000 elever, som har en aftale om en praktikplads. Samme tidspunkt i 2015 havde 69.0000 en plads. Der er altså 5.000 færre, der har en praktikplads på hånden nu sammenlignet med i fjor. 

- Målet for 2018 betyder i praksis, at man sådan set ikke forventer at få skabt så mange flere praktikpladser i de kommende år, lyder det fra Jakob Sølvhøj. 

(Artiklen fortsætter under grafikken)

  

Prøv nu ja-hatten

Der er ikke grund til at kritisere treparts-aftalen. Det mener formanden for LO-fagbevægelsen, Lizette Risgaard.

- Jeg er da ked af, at Jakob Sølvhøj ikke mener, at målene i vores trepartsaftale er høje nok. Jeg kan blot konstatere, at det indtil nu ikke er lykkedes andre overhovedet at indgå en aftale, siger Lizette Risgaard til Avisen.dk. 

Hun opfordrer til at være mere optimistisk.  

- Frem for at vælge nej-hatten ville det klæde alle pessimisterne at prøve ja-hatten – det vil også have en positiv effekt på alle de unge og deres forældre, som rigtigt gerne vil et godt arbejdsliv med en erhvervsuddannelse som første skridt på vejen, lyder det fra Lizette Risgaard.

Angående kritikken af - at man har gjort det nemt for sig selv ved at vælge 2016 som udgangsår for antallet af praktikpladser -  mener Lizette Risgaard:

- Det er rigtigt, at der samlet set i 2016 hidtil ikke er indgået særligt mange praktikpladsaftaler. Men det skyldes jo ene og alene, at der i det offentlige – i kommunerne – ikke er oprettet særlig mange pladser.

- Det bliver der nu rådet bod på med den nye aftale om praktikpladser indenfor områderne SOSU-hjælper, SOSU-assistent og pædagogisk assistent.

Hun peger i øvrigt på, at antallet af praktikpladser i private virksomheder steg fra juni 2015 til juni 2016 med 2.300 pladser.

- Det er den udvikling, trepartsaftalen skal være med til at løfte endnu mere, skriver Lizette Risgaard. 

Flot bare at knække kurven

Målet for praktikpladser i 2018 er i orden. Det mener Socialdemokraternes ordfører for erhvervs-uddannelserne, Mattias Tesfaye.

- Nu har vi haft mangel på praktikpladser i årevis, så hvis bare man kan få knækket kurven for praktikpladser, vil det være et lille stykke historie. Så vil jeg hejse flaget, siger Mattias Tesfaye.

Han understreger dog, at han langt fra stiller sig tilfreds med 2.100 ekstra praktikpladser i 2018.

- De 2.100 vil formindske problemet, men det vil langt fra løse det. Der vil formodentlig stadigvæk være flere tusinde unge, der ikke kan få en rigtig praktikplads. Vi har et problem så længe, vi har dygtige og pligtopfyldende unge til at gå rundt, som ikke kommer ud i praktik, siger Mattias Tesfaye. 

Fint men ikke nok 

Det er fint med nogle mål for ekstra praktikpladser, men ikke nok. Det mener direktøren for Danske Erhvervskoler  og –Gymnasier, Lars Kunov.

- Det er godt, at man har fastsat et mål for 2018, og at man forpligter sig på at skaffe flere praktikpladser. Jeg havde dog gerne set et højere mål, og at praktikpladserne kom hurtigere, siger Lars Kunov.

Adspurgt om der fortsat vil være stor mangel på praktikpladser i 2018, siger han:

- Det er vanskeligt at vurdere. Lige nu oplever vi, at der kommer færre elever ind, så behovet for praktikpladser mindskes. Der skal iværksættes en række ting - her i blandt flere praktikpladser - for at få flere til at søge ind på erhvervs-uddannelserne, siger han.

Nyheder

USA: Aldrig sket før

fodboldspillere i aktion
Sport

FCK smider føring i Parken

Nyheder

Kongepyton løs i Viborg

mand i rumdragt
Nyheder

Mogensen: Første

dansker på rumvandring

portræt af mand
Kendte

Kandis-Johnny opereret

mand i dna dragt med hund
Krimi

Malmø:

Endnu en ramt af skud

Nyheder

SAS reddet fra konkurs

portræt af kvinde
Kendte

Høgh døjer med skade:

Skal måske opereres

storebæltsbroen
Nyheder

Fraråder kørsel

to mennesker på strand
Nyheder

Vildt vejr: 

Varmen er på vej

portræt af mand
Kendte

Bagedystdommer:

Flere knogler er brækket

portræt af kvinde
Nyheder

Statsminister:

Det er skrækindjagende

Nyheder

Hundredvis melder om skader efter voldsomt regnvejr i Jylland

Nyheder

Partier savner klima- og velfærdshandling i statsministertale

Krimi

Kvinde blev voldtaget – to udlændinge kendt skyldige

Nyheder

Ellemann: Jeg har været upræcis om CO2-afgift

En ældre mand ved en ældre sedan
Biler

Toyota i Danmark fylder 60 år

en stor sten
Livsstil

Gratis kulturoplevelser i efterårsferien

en mand med en kasket
Kendte

Rune Klan jubler: Skal være far igen

en smuk kvinde i en kjole
Kendte

Ditte Okman trækker stikket

et lille fly i luften
Helt vildt

Ung mor dræbt af fly mens hun slog græs

Biler på regnvåd vej
Nyheder

Kraftig regn forårsager en række uheld

en sur mand bag en bilrude
Kongelige

Skandaleprinsens ultimatum:

Renover eller flyt ud

en container
Krimi

Mærsk tager kampen op mod rockerne

en bankbygning
Nyheder

Bankerne skovler penge ind

en hestevogn fiser rundt om Christiansborg
Nyheder

FAKTA: Sådan foregår Folketingets åbning

Christiansborg ude fra
Nyheder

Danskernes tillid

til politikerne er

faldet markant

Lars Hjortshøj i profil med solbriller i nakken.
Kendte

Lars Hjortshøj viser kæresten

frem

Politibiler holder ved siden af hinanden.
Krimi

21-årig mand dør

efter overfald

i Brønshøj

Eb mand i blåt jakkesæt.
Nyheder

Overbelastet borgmester

sygemeldt

Manden dækket bag lagner på tribunen.
Nyheder

Fik hjertemassage

under fodboldkamp

- nu takker han

En tegning af hvordan huset kommer til at se ud
Nyheder

Hitlers fødested

bliver til politistation

Nyheder

Trump i retten: Det

er en heksejagt

En dommers hammer
Krimi

33-årig mand dømt for

drab og usømmelig

omgang med lig

Et marsvin
Nyheder

26.000 marsvin

forsvundet fra

dansk farvand

Siden af en politibil
Krimi

Kvinde forsvundet

siden søndag

Politiafspæring på stedet
Krimi

21-årig blev meldt

død: Nu er 19-årig

anholdt i sagen

kage på bord
Mad og drikke

Bag sundere kager

med kaffegrums og

brugte teblade 

mand interviewes
Kendte

David Beckham:

Jeg var et vrag

mand kigger
Nyheder

Jon Stephensen:

Ikke sikkert jeg bliver

perioden ud 

politi til stede på vej
Krimi

Politi i kontramelding:

21-årig er ikke død 

mand og kvinde poserer
Kendte

Nikolaj Coster-Waldau:

Catwalk med datteren

kvinde poserer
Kendte

Dansk sangstjerne

udskyder koncerter

politiafspærring ved sti
Krimi

Lig gravet ned i

kolonihave: 33-årig

kendt skyldig i drab

person sidder på altan
Rejser

Sådan bliver du snydt

når du booker hotel

motorvejsbro set fra luften
Nyheder

Bro rives ned: Motorvej 

spærres i 14 timer 

politibiler holder på vej
Krimi

21-årig mand udsat for grov forbrydelse 

kontrolrapport på restaurant
Mad og drikke

Indfører ny smileyordning

biler kører på våd vej
Nyheder

DMI: Kraftigt regnvejr på vej 

donald trump taler
Nyheder

Trump bekræfter: Jeg møder i retten mandag

mand står og kigger
Kendte

Gérard Depardieu: Afviser anklager om voldtægt

et politilogo på en dør
Krimi

Mystiske tyverier fra biler

en bil på en havnekaj
Biler

Salget af elbiler fordoblet

- Tesla stikker helt af

mobiltelefoner udstillet
Nyheder

iPhone ramt af softwarefejl

en mand snakker med pressen
Nyheder

Kasi-Jespers søster går personligt konkurs

et par
Kendte

Dansk kendispar i baby-ekstase: - Vi har kæmpet i seks år

et fly på landingsbanen
Nyheder

Missilsystem
afleveret på Bornholm

modelnavnet på en dieselbil
Biler

Bilejere i tusindvis kan

straffes med 1.500 kr.

to ved en pc
Nyheder

Netbetalinger ramt af teknisk fejl

en ulykke
Krimi

Alvorlig ulykke - 34-årig dræbt på stedet

en tagrende
Nyheder

Huset i oktober:

Tag dig i agt

for regn og rusk

lotto kupon
Nyheder

Otte nye lotto-millionærer

elmaster og elledninger i solnedgangen
Nyheder

Nu stiger el-prisen

statue af master fatman
Kendte

Vild med dans-stjerne: 
Mindes Master Fatman

bil
Nyheder

Stiger for niende måned i træk

portræt af kvinde
Film og TV

Sofie Gråbøl: 

Jeg blev blæst bagover

en pilot ved et kampfly
Nyheder

Kig op: Her kan du se de nye F-35-kampfly i dag

tv-skærm
Nyheder

Sådan skal dit tv hænge

portræt af mand
Nyheder

Minkavlere: Kan få hurtigere erstatning

plastick-skrald
Nyheder

I dag bliver engangsbestik forbudt

tallet 99 i balloner
Nyheder

Døende Jimmy Carter fylder 99 år

to mænd
Nyheder

Militære instruktører til Ukraine

et luftfoto af et gods
Nyheder

Dansker på Hawaii
køber dansk gods

en kvinde med tiarra
Kongelige

Ekspert: Alexandras

jagt på millioner

er "op ad bakke"

to personer med elcykler
Nyheder

Dansk elcykelfirma
vil undgå konkurs

en kvinde laver kyssemund
Kendte

Julie Zangenberg gift
med sin gourmetkok

en færge i havn
Nyheder

Dansk færge brager

ind i færgeleje

en bygning
Nyheder

Luksushotel

drejer nøglen om

Märtha Louise
Kongelige

Skandaleprinsessen bliver reality-stjerne

Løve
Nyheder

Løve dræber dyrepasser