Administration 

Psykisk terror på jobbet knækkede kvinde: Nu får hun erstatning

Det kan være utrolig svært at få anerkendt, at den diagnose man går rundt med skyldes dårlige forhold på arbejdet. En 50-årig kvinde har brudt igennem muren. (Foto: Foto: Modelfoto/Iris)

Efter syv år har den 50-årige kvinde fået anerkendt, at hendes sygdom skyldes hendes tidligere arbejde. Der er for stor tilbageholdenhed med at anerkende psykiske skader, mener advokat.

Nu kan der sættes et stort, tykt punktum. 

En 50-årig kvinde har nemlig efter syv års kamp fået anerkendt en psykisk arbejdsskade. Det kommer sig af, at hun blev udsat for psykisk terror på sin tidligere arbejdsplads, som gjorde, at hun til sidst måtte sygemelde sig.

Det er ellers ekstremt svært at få anerkendt psykiske sygdomme som arbejdsskader. Avisen.dk kunne i maj måned fortælle, at blot 4,1 procent af dem, der anmeldte en psykisk sygdom i 2016, fik den anerkendt som en arbejdsskade. Det var den laveste andel målt på de seneste 10 år.  

Sagen om kvinden, der bor i Midtjylland, bør sende et signal, mener Marianne Vind, der er næstformand i HK/Privat, kvindens fagforening, og som har kørt sagen. 

- Den kan få den betydning, at det dårlige psykiske arbejdsmiljø ikke længere må være acceptabelt. Jeg har længe set, at medarbejdere kan blive syge af dårligt psykisk arbejdsmiljø, men nu har vi også papir på, at det er skadende at arbejde under de her vilkår, siger Marianne Vind.

Ankerkendelsen fra Arbejdsmarkedets Erhvervssikring betyder, at kvinden får en erstatning. Hendes méngrad er opgjort til 10 procent. Derudover kan der også komme erstatning for tab af erhvervsevne, men den er endnu ikke opgjort.

Sygdommen skal blåstemples 

Som 34-årig blev hun ansat i en televirksomhed. Seks år senere kunne hun kalde sig afdelingsleder med fem medarbejdere.

Men da virksomheden skulle udvides, og hendes afdeling gik fra 5 til 23 medarbejdere, betød det samtidigt en masse ekstra opgaver og mindst 50 timers arbejde hver uge. Oveni kom et ekstremt psykisk pres fra en krævende chef, der skældte ud og råbte ad hende foran andre kolleger.

I 2008 har kvinden sit første sammenbrud og sygemeldes i fem uger. I februar 2009, nu som 42-årig, sygemeldes hun igen og vender aldrig tilbage.

Men det blev starten på en lang og sej kamp med et system, der først og fremmest ikke ville anerkende en sammenhæng mellem kvindens sygemelding og hendes arbejde i televirksomheden.

Advokat Birgitte Filtenborg fra Elmer Advokater, der fra 2011 kørte sagen for HK, fortæller, at det ikke er usædvanligt, at sådanne sager tager flere år. Hun peger dog på, at denne ligger i en den tunge ende af skalaen. 

- Der er generelt en meget stor tilbageholdenhed med at anerkende psykiske sager, siger hun. 

Her kan du se, hvordan sagen er forløbet. Artiklen fortsætter under tidslinjen

Frontkæmper

Men hvorfor vil man alligevel udsætte sig for syv år som kastebold frem og tilbage mellem Ankestyrelsen, Arbejdsmarkedets Erhvervssikring (tidligere Arbejdsskadestyrelsen), erhvervssygdomsudvalget og Retslægerådet?

Det er der ifølge Yun Ladegaard, forsker fra Institut for Psykologi ved Københavns Universitet, to primære årsager til. 

- Før det første at man ser sig selv som en frontkæmper i forhold til at forebygge, at det samme ikke sker for andre i fremtiden. Og for det andet at få en blåstempling og anerkendt, at det er arbejdet og ikke en selv, der var grunden til sygdom, siger Yun Ladegaard, der har forsket i det danske arbejdsskadesystem.

Ikke en listesygdom

I december sidste år blev den tidligere afdelingsleders sag vist for Retslægerådet. Rådet pegede på, at hun havde diagnosen uspecificeret belastningsreaktion, som kan forbindes med stress, depression og angst. 

Da diagnosen står ikke på listen over erhvervssygdomme - PTSD er den eneste psykiske sygdom, der gør - kræver det, at Arbejdsmarkedets Erhvervssikring indstiller sagen til erhvervssygdomsudvalget, som vil vurdere sagen og dermed indstille det enkelte tilfælde som en arbejdsskade. 

I udvalget er både lønmodtager- og arbejdsgiver-organisationer repræsenteret, samt Arbejdstilsynet og Sundhedsstyrelsen. 

Men når en afgørelse skal træffes, kan systemet være for firkantet opbygget med for meget politik, mener advokat Birgitte Filtenborg. 

 - Erhvervssygdomsudvalgets vurdering af en konkret sag har afgørende betydning for, om sagen bliver anerkendt i det administrative system, og her er problemet, at der i Erhvervssygdomsudvalget sommetider kan gå for meget politik i tingene, og at man laver nogle for firkantede kasser for, hvad man vil anerkende og ikke vil anerkende som en erhvervssygdom, siger Birgitte Filtenborg og tilføjer:

- Det bør i bund og grund primært være en lægefaglig vurdering, om der i den enkelte sag er en tilstrækkelig sandsynlig årsagssammenhæng mellem sygdommen og arbejdet.

Dansk Arbejdsgiverforening var sammen med De Offentlige Arbejdsgivere i flere omgange med til at afvise kvindens sygdom som arbejdsrelateret. I sidste omgang stemte de stadig imod, trods retslægerådets vurdering om overvejende sammenhæng mellem arbejdet og sygdommen, og selvom alle andre medlemmer af Erhvervssygdomsudvalget stemte for at anerkende sygdommen.

Lena Søby, der er chefkonsulent og medlem af Erhvervssygdomsudvalget for Dansk Arbejdsgiverforening, vil ikke kommentere den enkelte sag, men påpeger, at dokumentation er afgørende, når de skal tage stilling til de enkelte sager: 

- Vi ser mange anmeldelser, også begrundet i stress og lignende, som ikke kan anerkendes i arbejdsskadesystemet. Vi betvivler som arbejdsgiver ikke, om folk er syge. Men vi er optaget af, at det er sikkert, at den diagnose, der er stillet, er en følge af arbejdet, siger Lena Søby.

træer i regnvejr
Nyheder

DMI varsler farligt vejr 

person står udenfor i varmt vejr
Nyheder

2-årig dreng død:

Glemt i varm bil

person på festival
Nyheder

Roskilde Festival:

Varmerekord står for skud

par poserer ved galla
Kendte

Meldes klar til

Vild med dans

Sport

Stor dansk overraskelse

i Wimbledon

billede af restaurant der ligger ved sø
Nyheder

Noma åbner i USA

kokosnød med sugerør
Mad og drikke

Tilbagekalder kokosnød

folk solbader på strand
Nyheder

Ny prognose: Sol og sommer på vej 

gade i randers
Krimi

Karatespark og ukvemsord:

Mand terroriserer gade 

tennisspiller i aktion
Sport

Tauson får første sejr

i Wimbledon

et livreddertårn
Nyheder

Det betyder badeflagene

Et fly i luften
Rejser

Gigantisk handel: SAS køber 55 fly

portrætter af iranske politikere
Krimi

Dansker anholdt og mistænkt for at spionere for Iran

Nyheder

Kongelige fejrer Øresundsbroens jubilæum

et supermarked
Mad og drikke

Vi har EU's dyreste fisk og brød 

et cruiseskib
Helt vildt

Far redder barn som falder over bord fra krydstogstskib

en kop kaffe med mønster
Debat

Kaffeparadokset: Danskerne vil have den bedste kop – bare ikke derhjemme

en elbil ved havnen
Biler

Fire ud af fem nye privatbiler er elbiler

Trump og Musk ved en Tesla
Nyheder

Åben krig: Trump vil knække Musk' selskaber

folk på badebroer i varmen
Nyheder

Fantastisk sommerdag i vente

en Tesla Y
Biler

Tesla er tilbage

Trump og en gråhåret kvinde
Nyheder

Hackere vil offentliggøre regeringens e-mails

Udrykningskøretøjer på en vej
Krimi

22-årig dræbt på motorcykel 

Elon Musk i the oval office
Kendte

Elon Musk vil oprette nyt parti 

livredningstårn og strand i baggrunden
Nyheder

Livreddere fik travl

start på sommerferien

ældre kvinde med stort smil og smuk blå kjole
Kendte

Anne Laxholm: 

Det er synd for dem

falckbil holder ved siden af væltet lastbil
Krimi

Lastbil på hovedet i grøft

to mænd i jakkesæt hilser på hinanden
Nyheder

Forsvarsminister

vil besøge Grønland

pige på scene io blå badedragt med dannebrog
Kendte

Afsløring: Fra Grand

Prix til Vild med dans

Nyheder

Danske Vestas lukker i rødt 

varebil holder smadret på motorvej
Krimi

Motorvej blokeret:

Op til tre timers ventetid

meget varmt sydpå i europa
Nyheder

Danske rejseselskaber

giver gæster varmeråd

logo på legoland parken
Nyheder

Legoland i rekordsalg

stor bygning i centrum af aarhus
Krimi

Udvist: Voldtog

og røvede prostituerede 

politi til stede på vej
Krimi

Ramt af bus:

Fodgænger død 

par poserer
Nyheder

Vild med dans-stjerne:

En mavepuster

ødelagt lastbil
Krimi

Lastbil brager ind i gangbro 

par poserer ved galla
Kendte

57-årige Boris Becker:

Far for femte gang 

to fodboldspillere fejrer
Krimi

Bar spansk fodboldtrøje:

Skal i fængsel 

skilt foran bilka
Helt vildt

Efterlyser Bilka-millionær 

mand poserer
Krimi

Jes Dorphs millionkrav

afgøres inden jul 

dansere poserer
Film og TV

Slut med Vild med dans 

Nyheder

Facebook vil bruge

dine private billeder 

mand smiler
Kendte

Thomas Evers:

Det har ændret mit liv

dansepar poserer
Kendte

Tak for dansen:

Her er alle vinderne

i Vild med dans

Nyheder

Snigskytte dræber to

brandmænd 

storke i rede
Dyreliv

Danmarks storke skal klare sig selv 

folk bader
Nyheder

Solrig start på ugen

- men så kommer regnen

politi til stede ved butik
Krimi

Maskeret mand på cykel

skød mod kiosk

Sport

Lionel Messi ydmyget

Nyheder

Skandaliseret politier gør comeback

Fire brudepiger på vej til bryllup
Kongelige

Prinsessens datter

springer ud:

Biseksuel

Politimand ved væltet stillads
Krimi

Kraftigt vindstød vælter stort stillads

Mand op den røde løber smiler
Kendte

Seebach forsonet med sin bror

kontanter og kort i hånd på mand ved hæveautomat.
Nyheder

Nu kommer der gebyr på kontanter

Færge på hav med høje bølger
Nyheder

Kraftig blæst forsinker færge

en gade i England
Sundhed

Læger ser boom i astmapatienter 

trøffelkugler i æske
Nyheder

Spis dem ikke: Romkugler med muselort trækkes tilbage

en lottokupon
Helt vildt

Vinder 2,2 milliarder kr.

fede biler i den gamle have
Biler

Fede biler i Tivoli i dag

Nyheder

Gratis wifi på ferien er farligt

en sanger på scenen
Kendte

Skandale: Topnavn var på scenen i 12 minutter

en kvinde på en strand
Rejser

Strejker i Spanien kan ødelægge din ferie

Mads Mikkelsen på den røde løber
Kendte

Stenrige Mads Mikkelsen hæver 34 mio. kroner

to mænd ved en begravelse
Kongelige

Prins Harrys dystre fremtid – indgår ikke i Williams planer

tog med folk om bord og af
Nyheder

Nyt tiltag på Roskilde Festival gør det mere trygt

grafer på en computer
Nyheder

Vores pensionskonti klarer sig fint

e strand i Danmark
Sundhed

Slut med rygning på strande og i parker

senatet i washington
Nyheder

Trumps lovpakke overlever med minimalt flertal

en færge i rum sø
Krimi

Ulykke: Mand faldt over bord fra færge

en bowlingkugle vælter kegler
Nyheder

Rygter om konkurs:

Bowling-kæde

foretager mystisk lukning

to poser chips
Nyheder

Populære chips tilbagekaldes

en cykelrytter
Sport

Mads P. rammer dreng

på vej mod DM-guld

en pige sidder på skødet af sin mor politi står rundt om
Krimi

Drama i indkøbscenter

endte lykkeligt

en kop caffe latte
Helt vildt

Lotto-millionær

købte hundedyr

kaffemaskine, men ...

en model af et hjerte
Sundhed

Kamp mod livstruende

sygdom skærpes

et hangarskib
Nyheder

199 meter hangarskib er ankommet til København

stor menneskemængde i gader
Nyheder

Titusindvis trodser Orbán

- deltager i Budapest Pride

person holder basketballkort
Helt vildt

Michael Jordan-kort solgt

for 16 millioner kroner