Administration 

Det arabiske forår når fattige Malawi

Da en koalition af 80 rettighedsgrupper i sidste uge fik forbud imod en demonstration, gik folk i Malawi amok. (Foto: AP Photo/Diane Boles)

Malawis regerende "cheføkonom" rager uklar med sine egne og dem, der betaler regningen. Donorer smækker pengekassen i, og smider nøglen væk.

Et af verdens fattigste lande, Malawi, eksploderede i sidste uge i demonstrationer, hvor 18 blev dræbt af myndighederne. Befolkningen er træt af den enerådige præsident, der kalder sig landets cheføkonom.

Mens køerne for at købe brændstof bliver længere og længere, har præsident Bingu wa Mutharika raget sig ud i en blivende konflikt med alle landets donorer. Pengekassen ude i verden er smækket i, og præsidenten vil gerne have sig en ny privat jet.

Cheføkonomen har arbejdet for Verdensbanken, og Malawis økonomi har på papiret været fantastisk sund. En tredjedel af befolkningen i Malawi tjener mindre end 3 kroner om dagen. Hovedparten af befolkningen lever af smålandbrug.

De rige gemmer deres penge i udlandet. Folk er ludfattige. Præsidenten er enerådig. Korruption er alle vegne. Folk har fået nok. Det ligner opskriften på samme uro, som ses i Mellemøsten.

Oppositionen har nu givet regeringen frist til 16. august. Hvis ikke Mutharika vil lytte, må han føle vreden i gaderne, hedder det. Fredag svarede præsidenten, at han vil slå hårdt ned på folk, hvis de vender tilbage til gaderne.

Balladen

I april røg Malawi og Storbritannien i totterne på hinanden på grund af et lækket diplomatisk telegram, der udiplomatisk beskrev Malawis præsident som ”enerådig og uimodtagelig for kritik”.

Først smed afrikanerne den britiske ambassadør på porten, hvorefter London returnerede med samme medicin.

Briterne var godt sure over, at præsident Bingu wa Mutharika lige havde købt sig en ny privat jet til 70 millioner kroner. Det er spild af donormidler, mente man. Landet skulle hellere tage sig af sin trængte økonomi.

Derfor har London nu suspenderet bistand for 160 millioner kroner. Naturligvis havde det ikke noget at gøre med telegram-krisen, men Storbritannien er ved at reducere sin globale bistand 43 procent og vil fremover lægge kraftigere vægt på, at modtageren bruger pengene fornuftigt, skrev Financial Times.

[pagebreak]Donorstrejke

Donorkonflikten de seneste tre måneder med London i spidsen har stor indflydelse på livet i Malawi. Også Verdensbanken, Den Afrikanske Udviklingsbank, EU, Tyskland og Norge rapporteres at have smækket kassen i mere eller mindre midlertidigt.

Støtte til sundhed og uddannelse er ikke stoppet. Malawi er et yderst svagt og fattigt land, hvor 70.000 dør årligt af HIV-AIDS relaterede sygdomme. Der bor 13 millioner i det Afrikanske land, der ikke har adgang til havet. Det er omgivet af Mozambique, Zambia og Tanzania mod nord.

Malawi har nu alvorlig mangel på valuta. Det betyder, at mange virksomheder ikke kan skaffe fremmed valuta til indkøb af varer som brændstof. El-forsyningen stoppes dagligt i flere timer, og folk er vrede over tingenes tilstand.

Onsdag angreb folkemængder regeringspartiet, Det Progressive Demokratiske Parti, kontorer og smadrede alt. Demonstranterne vil have, at den folkevalgte Mutharika træder tilbage, fordi han regerer som en anden diktator.

Demonstrationer

Det hele startede temmelig civiliseret med 80 rettighedsgrupper i Malawi, der meddelte, at de ville holde en protest imod dårlig embedsførelse fra myndighederne siden. Det skulle ske onsdag.

Demonstrationerne blev forbudt, og det lykkedes ikke via domstole at få tilladelse. Inden høringerne var ovre var politiet begyndt at angribe demonstranter i gaderne med tåregas.

Der har været tidligere tilfælde af demonstrationer, der er blevet forhindret af myndighederne.

Utilfredsheden var dog særdeles meget større end ventet. I hovedstaden Llilongwe kom det til sammenstød mellem demonstranter og sikkerhedsstyrker, der brugte tåregas imod dem. Der forekom også plyndringer, siger myndighederne.

Sidst på ugen var deres stadig militære patruljer i de større byer. Folk er rasende over drabene på 18 demonstranter, mange tilskadekomne og 250 arrestationer.

Myndighederne gør deres for at forhindre, at man snakker om optøjerne og følgerne. De har slået hårdt ned på private radiostationer, der har rapporteret om uroen. Journalister har fået tæv.

[pagebreak]Kritikken

Oppositionen er meget kritiske over måden, Mutharika regerer på.

Protesterne kommer af oppositionens frustrationer over ikke at blive hørt i parlamentet og over de nu kroniske mangler på blandt andet brændstof.

Mutharika blev valgt i 2004 og genvalgt med løfter om at ordne økonomien og reducere korruption. I hans anden regeringsperiode er han blevet mere autokratisk. Regeringspartiet har flertal i parlamentet.

Mutharika har fået vedtaget love, der forhindrer borgere i at få erstatning for overgreb begået af myndigheder. Politiet har fået udvidere rettigheder til at kropsvisitere folk, og kritiske medier kan nu censurers eller blive lukket af myndighederne.

Og så har donorerne reageret negativt på hans dispositioner.

I sidste uge var det heller ikke velkomment, at hans støtter kørte rundt i byerne med dragne macheter og truede enhver, der ”fornærmede” præsidenten.

Ligeledes er det heller ikke velset, at præsident Mutharika allerede er i gang med at køre sin forhadte broder Peter Mutharika i stilling som næste politiske leder af landet.

Og de ansvarlige er ...

Præsident Mutharika beskylder oppositionen for uroen og modsat. Præsidenten siger, at det ikke er hans skyld, at der mangler brændstof til transport og madlavning. Det er den britiske regerings og Valutafondens skyld, siger han.

Valutafonden, IMF, har rådgivet landet for at få dets økonomi på fode siden 1964. Parterne er lige nu uenige om kursen på Malawis valuta er for høj eller for lav.

Malawi har været et problemland og imødeså en massiv hungersnød for få år siden. Mutharika formåede faktisk at rette op på tilstanden, godt hjulpet af udenlandske donorer. Den økonomiske vækst i landet har været solid på seks procent årligt siden 2005.

I henhold til landets statistikker er beskæftigelsen næsten 100 procent. Den nationale statistik definerer i sine undersøgelser en beskæftiget som en person, der indenfor den sidste uge har udført en times arbejde, betalt eller gratis.

Hele 40 procent af landets statsbudget er finansieret af donorar, men nu mener Mutharika, at landet bedre kan klare sig uden de fremmede penge.

En tredjedel af befolkningen i Malawi tjener mindre end 3 kroner om dagen. Den officelle minimumsløn på landet er 4 kroner om dagen, i byerne er den fem kroner, fortæller FNs arbejdsorganisation ILO.

I den sammenhæng er en ny skatteyderbetalt privat jet, en høj løn, en velbetalt hustru og enerådighed med til at skabe uro.

Tæt på verden

To af landets mest erfarne u-landsjournalister, Anne Hyll-Müller og Dan Larsen, skriver nyheder om de fattige lande for Avisen.dk. Danida bidrager til projektet.

en trafikulykke
Krimi

Landsret løslader mand der påkørte flere i København

Trump forklædt som pave
Nyheder

Pave Trump 

to billeder af en gade
Bøger

Fantastisk foto-bog over København – dengang og nu

en skov i maj
Nyheder

Lunt og solrigt vejr på vej

Nyheder

To nye er anholdt i sag om trippeldrab

et par i sengen
Sex og samliv

Generer naboens høje sexlyde dig

en cigaret holdt i en hånd
Sundhed

Chance for at overleve lungekræft er stadig lav 

en sort Rolls
Biler

Topmodel fylder 100 år

pelargonier i blomst
Livsstil

Her er planten sneglene hader

en racerkører jubler
Sport

18-årig skriver Formel 1-historie 

en bil i flammer
Krimi

Syv turister slået ihjel i USA

alligatorer i vandet
Helt vildt

Flypassagerer overlever 36 timer i sump med alligatorer 

politi på gaden
Krimi

Yngre mand stadig i kritisk tilstand efter skudepisode 

to politikere hilser på hinanden
Nyheder

Inflation og Trump optager australiere ved valg

mand i jakkesæt står og klapper - baggrund med lys
Nyheder

Kommende vicekansler:

Vil se på muligt forbud 

Nyheder

Wegovy-pille får

grønt lys til test i USA

kongelige familie på balkonen
Kongelige

Rystet prins Harry: Far vil ikke tale med mig

mand holder sort hat foran sig
Nyheder

DR-legende er død

fodboldspillere i aktion
Sport

Randers ind i medaljekamp

Nyheder

Kører ind i menneskemængde 

forbudsskilt
Nyheder

Drik det ikke: Sodavand

trækkes nu tilbage

flok mennesker med skilte
Nyheder

Drama ved slagterbutik:

Klamme svin

to mænd og kvinde i midten
Kendte

X Factor:

40 år og pølsefest

Sport

Prins Harry taber sag 

skorstenen på vatikanet
Nyheder

Skorsten er klar i Vatikanet

billede af sort powerbank
Nyheder

Efter strømnedbrud:

Powerbanks hitter

unge mennesker går på gaden
Nyheder

Fire personer

anholdt i svensk drabssag

Nyheder

Efter 75-årigs påkørsel: 

Kørekortregler granskes

Mand smiler
Nyheder

Milliardær død i ulykke

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Bortførte 15-årig

ekskæreste i bagagerum:

- Det var dumt

mand med skjorte og jakke
Kendte

Dennis Knudsen

er flyttet ind i villa

til 12 millioner 

kvinde poserer på slot
Kendte

Sarah Grünewald:

Jeg sked i bukserne

politibil med påskriften politi
Krimi

Kvinde reddede to små

børn ud af varm bil 

skilt på facade på retsbygning
Krimi

Fodboldfan frifundet:

Kaldte betjent for fucking

nørd

Nyheder

Gør det billigere at

have et realkreditlån

person sidder på facebook på computer og telefon
Krimi

Ramt af mystiske links 
i kommentarspor

person går med paraply
Nyheder

Nu skifter vejret 

mand med rødt slips vinker
Nyheder

J.D. Vance: Krigen

slutter ikke foreløbigt

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Retssag begynder:

15-årig pige blev bortført

og fik klippet håret af

Smilende kvinde med solbriller og en taske over skulderen
Kendte

Helle Thorning tjener millioner på lejlighedssalg

Facade på bygning
Nyheder

Ikonisk lampefirma løfter salget til knap 900 millioner kroner

Smilende kvinde i dunjakke ved havnebad
Kendte

Lene Beier med godt nyt: 
Vender tilbage

Mand i dunjakke på fodboldstadion holdende en mikrofon
Sport

Fodboldlegende scorer 
38 år yngre model 

en mand stillet op til fotografering
Krimi

Godsejer tilstår

Mand i jakkesæt med et diasbillede bag sig
Nyheder

Medie: Forlader Det Hvide Hus

Krimi

Alvorlig påkørsel:
75-årig bilist nægter alt

en masse mennesker med røde faner og arme i vejret
Nyheder

1. maj-uro:
Hummelgaard kæmpede
mod båthorn og røgbomber

to mønter
Helt vildt

SE VIDEO:

Lastbil væltede med

otte millioner mønter

Mand i lyst jakkesæt med et WHO's logo bag sig
Nyheder

WHO advarer:
Største krise
i mands minde

udrykningskøretøjer ved ulykke
Krimi

75-årig forlanges fængslet efter massepåkørsel

Glad kvinde med arm hævet
Nyheder

Dronning Margrethe får religiøs pris 

to kvinder griner sammen
Helt vildt

Vandt en mio. i Lotto:
- Jeg købte da bare en ny

en mand taler foran en skærm med en illustration
Nyheder

Konkurs sender stor

millionregning

videre til borgerne

Krimi

LIGE NU: Letbane påkører person - trafikken er spærret

indgangen til en stor bygning
Krimi

Kræftsag stoppes

politi arbejder
Krimi

75-årig sigtet mand tog fejl af speeder og bremse

Nyheder

Mette F.: Danmark

skal igen være en

stor skibsbyggernation

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Dreng overfaldet holdt
og fanget - syv anholdt

et tog set fra siden
Nyheder

Bro stopper tog 
til og fra lufthavn

mange biler på p-plads
Nyheder

Tesla-salg styrtdykker fortsat

en bil sat til opladning
Biler

Elbiler overhaler

snart dieselbilerne

larver går i række
Nyheder

Kamp mod giftig larve fortsætter

store flammer kommer op fra bygning
Krimi

Voldsom gårdbrand

- bygning kollapset

mænd går på vej med sne
Kongelige

Kongen giver ok-tegn 

en bil på ulykkesstedet
Krimi

Påkørsel: Ældre mand er afhørt

en mand taler
Nyheder

USA og Ukraine underskriver aftale

glad mand med smil og stort krøllet hår
Kendte

Høster vild succes

22 år efter sin død

to fodboldspillere i blåt og gult jubler
Sport

Vildt drama i Brøndby

ét øje helt tæt på
Nyheder

Gå ikke til Louis Nielsen: 
Lukker i weekenden

hvide flag med firmalogo
Nyheder

GN Store Nord nedjusterer

ordenspersoner holder pressemøde bag høje borde
Krimi

16-årig: Stak af

fra bosted før drab

fire fodboldspillere i rødt jubler
Sport

Gør klar til Superligaen

rød smadret bil
Krimi

København:

11 skadet ved påkørsel

mand i jakkesæt på talerstol
Nyheder

Betinget dom for

karikatur af Erdogan

plasticbeholder med salat
Nyheder

Solgt over hele landet: 

Spis det ikke

politilogo på bil
Krimi

30-årig sigtet for

vold og trusler på livet

kvindelig tennisspiller på rødt grus
Sport

Tørre tæsk i Madrid

Brandbil ved lejlighedsbyggeri
Krimi

Fugle reddet ud af

brændende lejlighed

Krimi

Politiet leder efter 12-årig dreng: Gik fra sit hjem tirsdag