Administration 

Debat efter TV 2-dokumentar: "Hvem har fortjent at få førtidspension?"

I anledning af TV 2 dokumentaren "Drømmen om førtidspension" genopfrisker Avisen.dk blandt andet Ulla Astrup og Charlotte Pedersens historier. (Foto: Foto: Nicolai Jaquet/Avisen.dk)

Knap hver 17. arbejdsduelige dansker er på førtidspension og i den anledning bringer Avisen.dk en række af de historier, vi har bragt om danskernes kamp på og for førtidspension.

Hvem har fortjent at få førtidspension? Det spørgsmål stiller TV 2 her til aften klokken 20 i dokumentarprogrammet "Drømmen om førtidspension".

I programmet følger vi seks danskere, hvoraf tre har fået førtidspension før førtidspensionsreformen i 2013.

Vi følger blandt andet Peter og Jørgen, der har taget deres førtidspension med til Thailand, hvor de forsørger deres thailandske familie med den.

Peter fejler ifølge ham selv ikke noget, og hvis han ikke havde fået førtidspension, havde han arbejdet herhjemme i Danmark.

Vi følger også Gitte, der har psoriasis-gigt og bor i den tyrkiske by Alanya i en 140 kvm lejlighed med en rengøringskone.

- Den, dag hvor jeg fik min førtidspension, var den mest privilegerede dag i mit liv, siger Gitte i TV 2 dokumentaren og medgiver, at hun nok ikke havde fået førtidspensionen i dag.

Men mens de tre, der fik deres førtidspension før reformen i 2013, lever et liv i sus og dus i udlandet, kæmper flere herhjemme med at få førtidspension. Vi følger blandt andet Ulla Astrup, der har Parkinsons sygdom og Linnea, der lider af diabetis, familiær rystesyge og lige er blevet opereret for kræft.

Programmet slutter af med en fortæller, der stiller seerne følgende spørgsmål:

- Er vores politikere gået for langt i forsøget på at få flere af os i arbejde? Det spørgsmål er i lige nu til debat på Christiansborg. Men hvad mener du? Hvem har fortjent at få førtidspension, og hvem har ikke.

Du kan se hele programmet torsdag aften klokken 20.00 på TV 2.

Ullas kamp for førtidspension

Avisen.dk har dækket spørgsmålet om førtidspension indgående og her kommer et udpluk af de historier, vi i løbet af det seneste år har bragt.


Ulla Astrup fik senest i september afslag på førtidspension. Her ses hun med sin mand Erling Astrup. Foto: Nicolai Jaquet.

Vi var derfor til stede, da Ulla Astrup, der medvirker i "Drømmen om førtidspension", fik afslag på sin anmodning om førtidspension i efteråret. Her forklarede hendes mand, at de nu må ty til desperate tiltag:

- Vi har selvfølgelig en plan B og en plan C. Plan B er, at vi kan blive nødt til at blive skilt. Det er ikke noget, som vi på nogen måde ønsker, men så skal kommunen overtage forpligtelserne. Plan C er, at vi må flytte til en anden kommune, sagde Ullas mand, Erling Astrup dengang til Avisen.dk.

Du kan læse mere om Ullas kamp for førtidspension her: Skæv ryg og Parkinsons: Nu har Ulla Astrup fået afslag på førtidspension

Ulla fik nej til førtidspension: Vil flytte 150 km. for at prøve i ny kommune

En halv time er rigeligt

Flere af de personer som ansøger om førtidspension har overfor Avisen.dk fortalt, hvordan de føler, at de bliver nedbrudt som mennesker af det kommunale system. 

En af dem var 51-årige Pia Steffens fra Langeland, der trods en kronisk smertetilstand med dertilhørende kognitive forstyrrelser kunne fremvise fem fede ringbind, der dokumenterede hendes lange kommunale sagsbehandling. 


Kampen for at opnå førtidspension fik Pia Steffens til at føle sig umenneskeliggjort. Foto: Cecilie Agertoft.

Senest havde hun måtte opgive en jobprøvning på en halv time om ugen.

- Man er en dukke, der bliver kørt rundt i systemet, rundt i et hjul. Du kunne ligeså godt være en hamster i et hamsterhjul. Det kører bare rundt, og du skal bare have energien til at komme igennem det her, sagde Pia Steffens dengang til Avisen.dk.

Læs mere her: En halv times arbejde om ugen var for hårdt for Pia: Kommunen nægter førtidspension

Rockstjerne på førtidspension

At det er blevet sværere at få tilkendt førtidspension har til tider ført til lidt aparte optrin, når det så endelig er lykkedes en borger.

Det kunne Avisen.dk beskrive, da Charlotte Pedersen efter 11 års kamp i august blev indstillet til førtidspension og hundredevis af fremmødte tiljublede hende som en "rockstjerne" ved Jobcenter Lærkevej i København. 


Jublen ville ingen ende tage, da Charlotte Pedersen mødte folk, efter at hun var blevet indstillet til førtidspension. Foto: Avisen.dk.

- Jeg havde det rigtig dårligt, da jeg blev hentet ind og skulle have afgørelsen. Jeg var ved at brække mig, fortalte Charlotte Pedersen efterfølgende til Avisen.dk.

Du kan læse mere om den følelsesvædede dag, samt se video og flere billeder, her: Charlotte tiljublet som en rockstjerne: Indstillet til førtidspension efter 11 år

Hvordan gik det Charlotte Pedersen og fik hun sin førtidspension? Det kan du læse om her: Charlotte hyldet, da hun fik førtidspension: Fortsætter nu kampen for andre

Otte lange år

Med smil kommer man længst. Det erfarede Tina Madsen på 49 fra Esbjerg, der har en lægejournal, som er tyk som en bog. Hele 459 gange havde hun været til læge de sidste tre år.

- Du er fanget i en ond cirkel, som også skaber en masse mistillid og mistro, fordi du bliver mistænkeliggjort hele tiden, for om du nu er så syg, som du siger, sagde Tina Madsen dengang til Avisen.dk.


Det tog Tina Madsen otte år at få sin førtidspension. Foto: Privatfoto.

Men med smil og list endte det alligevel efter otte år med, at hun fik en førtidspension.

- Jeg lærte at sætte mit pokerfjæs på. Jeg lærte, at man bare skal smile til sagsbehandlerne. Og når de så siger, at man skal noget, så skal man bare spørge ind til det - og sætte sagsbehandleren på arbejde. Det hjalp mig, sagde hun dengang.

Du kan læse mere om Tina Madsen her: Smil hjalp Tina til førtidspension efter otte seje år

Er du i tvivl om taksterne for førtidspension? Du kan læse Avisen.dk's guide her: Hvad får man i førtidspension? 

Diogo Jota i liverpooltrøje med medalje om halsen
Sport

Medier: Fodboldstjerne dræbt i ulykke

facade af en bygning på Nørrebro
Krimi

Fire mænd tiltalt for brandattentat mod dansk NGO

Gul parkeringsbøde i forrude
Nyheder

FDM: Nu er kontroversiel parkeringsbøde helt forbudt

Et kæmpe område med åben ild
Nyheder

Skovbrand hærger danskerparadis

Døren til en politibil
Krimi

Vanvidskørsel: 

19-årig kvinde greb rattet med 110 i timen

To voksne kvinder holder om hinanden, den ene har et barn på skødet
Nyheder

Færgeforlis ved tropeø: 
38 meldt savnet

et potourri af billeder
Debat

Søren Baastrup: Den sindssyge sommerguide

lille flyver ligger på hovedet i mark
Krimi

Fly styrtet på mark

redningsfolk slukker brand
Nyheder

Hamas nærlæser

forslag til våbenhvile

annette heick mellem sine forældre
Kendte

Heick optræder

på Roskilde Festival

billede af en vindmølle
Nyheder

Vestas i flot stigning

helikopter på skyet baggrund
Krimi

Drukneulykke ved

Roskilde Festival

folk solbader på strand
Nyheder

DMI:

Meget mere varme på vej 

rødhåret kvinde og mand i sort jakkesæt
Kendte

Reality-stjerne klar

til Vild med dans

Nyheder

Diddy: Her er dommen

frokosttallerken med laks
Nyheder

Spis det ikke: 

Solgt over hele landet

Nyheder

Flertal udenom regeringen

vil forbyde mandatkøb

Mand sidder ved bord med en kvinde på hver sin side.
Kendte

DiCaprio spottet i København

Mand på den røde løber
Kendte

Få dage før starten:

Rolf dropper touren

pollitilogo på hvid baggrund
Krimi

Lade brændt fuldstændig ned 

Mand med solbriller
Kendte

Kanye West har fået visum annulleret

Togstamme
Nyheder

DSB advarer

Forskellige slags solcreme
Sundhed

Denne solfaktor bør du bruge

Vindmølle
Nyheder

Folkeaktie i voldsom stigning

Ambulance holder på vej
Krimi

Fundet død på vej

To personer under solparaply
Rejser

Sådan dækker rejseforsikringen ved ekstrem varme

tagning fra retssal
Kendte

Jury i Diddy-sag er enige om fire ud af fem anklagepunkter

træer i regnvejr
Nyheder

DMI varsler farligt vejr 

person står udenfor i varmt vejr
Nyheder

2-årig dreng død:

Glemt i varm bil

person på festival
Nyheder

Roskilde Festival:

Varmerekord står for skud

par poserer ved galla
Kendte

Meldes klar til

Vild med dans

Sport

Stor dansk overraskelse

i Wimbledon

billede af restaurant der ligger ved sø
Nyheder

Noma åbner i USA

kokosnød med sugerør
Mad og drikke

Tilbagekalder kokosnød

Kassebil fra Forsvaret
Krimi

Fandt dynamit på loftsrum

gade i randers
Krimi

Karatespark og ukvemsord:

Mand terroriserer gade 

tennisspiller i aktion
Sport

Tauson får første sejr

i Wimbledon

et livreddertårn
Nyheder

Det betyder badeflagene

Et fly i luften
Rejser

Gigantisk handel: SAS køber 55 fly

portrætter af iranske politikere
Krimi

Dansker anholdt og mistænkt for at spionere for Iran

Nyheder

Kongelige fejrer Øresundsbroens jubilæum

et supermarked
Mad og drikke

Vi har EU's dyreste fisk og brød 

et cruiseskib
Helt vildt

Far redder barn som falder over bord fra krydstogstskib

en kop kaffe med mønster
Debat

Kaffeparadokset: Danskerne vil have den bedste kop – bare ikke derhjemme

en elbil ved havnen
Biler

Fire ud af fem nye privatbiler er elbiler

Trump og Musk ved en Tesla
Nyheder

Åben krig: Trump vil knække Musk' selskaber

folk på badebroer i varmen
Nyheder

Fantastisk sommerdag i vente

en Tesla Y
Biler

Tesla er tilbage

Trump og en gråhåret kvinde
Nyheder

Hackere vil offentliggøre regeringens e-mails

Udrykningskøretøjer på en vej
Krimi

22-årig dræbt på motorcykel 

Elon Musk i the oval office
Kendte

Elon Musk vil oprette nyt parti 

livredningstårn og strand i baggrunden
Nyheder

Livreddere fik travl

start på sommerferien

ældre kvinde med stort smil og smuk blå kjole
Kendte

Anne Laxholm: 

Det er synd for dem

falckbil holder ved siden af væltet lastbil
Krimi

Lastbil på hovedet i grøft

to mænd i jakkesæt hilser på hinanden
Nyheder

Forsvarsminister

vil besøge Grønland

pige på scene io blå badedragt med dannebrog
Kendte

Afsløring: Fra Grand

Prix til Vild med dans

Nyheder

Danske Vestas lukker i rødt 

varebil holder smadret på motorvej
Krimi

Motorvej blokeret:

Op til tre timers ventetid

meget varmt sydpå i europa
Nyheder

Danske rejseselskaber

giver gæster varmeråd

logo på legoland parken
Nyheder

Legoland i rekordsalg

stor bygning i centrum af aarhus
Krimi

Udvist: Voldtog

og røvede prostituerede 

politi til stede på vej
Krimi

Ramt af bus:

Fodgænger død 

par poserer
Nyheder

Vild med dans-stjerne:

En mavepuster

ødelagt lastbil
Krimi

Lastbil brager ind i gangbro 

par poserer ved galla
Kendte

57-årige Boris Becker:

Far for femte gang 

to fodboldspillere fejrer
Krimi

Bar spansk fodboldtrøje:

Skal i fængsel 

skilt foran bilka
Helt vildt

Efterlyser Bilka-millionær 

mand poserer
Krimi

Jes Dorphs millionkrav

afgøres inden jul 

dansere poserer
Film og TV

Slut med Vild med dans 

Nyheder

Facebook vil bruge

dine private billeder 

mand smiler
Kendte

Thomas Evers:

Det har ændret mit liv

dansepar poserer
Kendte

Tak for dansen:

Her er alle vinderne

i Vild med dans

Nyheder

Snigskytte dræber to

brandmænd 

storke i rede
Dyreliv

Danmarks storke skal klare sig selv 

folk bader
Nyheder

Solrig start på ugen

- men så kommer regnen

politi til stede ved butik
Krimi

Maskeret mand på cykel

skød mod kiosk

Sport

Lionel Messi ydmyget

Nyheder

Skandaliseret politier gør comeback

Fire brudepiger på vej til bryllup
Kongelige

Prinsessens datter

springer ud:

Biseksuel