Administration 

Danmark vil forbyde en plante

Danmark vil forbyde en plante
Bolivianske bønder der tygger koka demonstrerer foran den amerikanske ambassade. De er sure over USA blokerer for at lovliggøre den ældgamle plante i FN. (Foto: POLFOTO/AP Photo/Juan Karita )

Kokabusken vokser i Sydamerika og har været kulturplante i årtusinder. Danmark er blandt 17 lande, der nægter at lovliggøre planten, fordi bladene bruges til fremstilling af kokain.

Bønder og arbejdere, mænd som kvinder i Bolivia, Ecuador, Peru, Colombia, Venezuela og dele af Argentina tygger koka-blade.

Uden det stimulerende koka klarer de ikke hårdt arbejde i Andesbjergenes højder eller i minernes dybde.

Med koka i blodet er man stærk, udholdende og behøver ikke megen mad. Og man fryser ikke og føler mindre smerte.

Tygning er bladene er ikke fysisk vanedannende, men brugere ønsker ikke at undvære deres effekt.

Koka i grundloven

USA og Danmark mener, at koka-busken bør forbydes, fordi dens blade kan bruges til fremstilling af kokain.

Bolivias regering ønsker at slette koka-planten fra FNs liste fra 1961 over ulovlige stoffer.  I 2009 blev koka beskyttet i den bolivianske grundlov, men det skete i strid med FNs regler.

Kulturplante

Arkæologiske fund dokumenterer, at bladene er tygget i Andesregionen i hvert fald siden år 6.000 før vor tidsregning.

Bolivia præsident, selv koka-bonde og leder af koka-bøndernes sammenslutning, gik til valg i 2005 bl.a. på beskyttelse af planten og blev valg med stort flertal.

”Det er diskriminerende at klassificere koka som et ulovligt narkotika, fordi det kriminaliserer koka-tyggere og bønderne, som dyrker planten” siger præsidenten.

Hans udenrigsminister har netop været på rundrejse i Europa for at forsøge at mobilisere støtte til Bolivias krav.

Uden protester ville Bolivias krav om at lovliggøre koka-planten automatisk være accepteret ved FN’s årlige session om narkotiske stoffer senere i år.

Men sådan gik det ikke.

USA styrer

Da deadline for indsigelser var nået den 31. janaur, havde 17 lande med USA i spidsen protesteret.  Blandt dem er Danmark, der i årevis har givet bistand til landbrug i Bolivia.

Udenrigsminister Lene Espersen (K) henviser i en række svar til Folketingets Udenrigsudvalg til, at FN's konvention forbyder anvendelse af koka-blade.

”Eneste undtagelse er, hvis der er tale om anvendelse til medicinske og videnskabelige formål. Det er Indenrigs- og Sundhedsministeriets faglige vurdering, at tygning af koka-blade ikke har et sådant formål”, skriver Lene Espersen.

Hun ønsker dog ikke at svare på, om USA har presset Danmark til at modsætte sig det bolivianske ændringsforslag.

”Den amerikanske regering har tilkendegivet, at man ikke opfatter det som foreneligt med principperne eller formålet med narkotikakonventionen af 1961 at tillade tygning af koka-blade”, lyder det fra udenrigsministeren.

[pagebreak]Bare en grøn plante

Koka-blade er fundamentet for medicinske opdagelser i smertebehandling.

Til hverdag bruges det lokalt imod højdesyge, som hovedpinemiddel, imod gigt, ved behandling af sår og udslæt, ved fødsler og historisk i forbindelse med trepanering af hjerneskallen. Da koka sammenpresser blodårer, virker det godt imod blødninger.

Den oprindelige befolkning, som i sin midte tæller Bolivias præsident Evo Morales, anvendte traditionelt koka imod næsten alt: knoglebrud, malaria, astma, mavesår, fordøjelse, livsforlængende og som elskovsmiddel.

Sælges i pose og sæk

På alle markeder i Andeslandene sælges bladene i pose og sæk.

I Bolivia er den legale handel organiseret via særlige engros markeder.

Den fattige befolkning i Andesregionen anser stadig koka som Gud-givent og baserer deres ofringer til bjergene, solen og jorden på bladene.

På enhver markedsplads i området kan man få sin fremtid spået i koka-blade.

Enhvert rejsegilde for en ny bygning, åbning af en virksomhed eller kontor markeres med koka. Uden koka er man sikker på uheld.

Til salg i supermarked

Selv om tygning af bladene er forbeholdt de oprindelige befolkningsgrupper, kan man i ethvert supermarked købe koka-te.

Hertil kommer sæbe, cremer, shampoo og visse steder kunsthåndværk.

Præsidenten i Peru, Alan Garcia, anbefaler koka til salater, Venezuelas præsident, Hugo Chavez tygger det dagligt og i Bolivia siger sundhedsministeren, at koka-produkter burde være en del af børns madpakker pga. bladenes mange vitaminer og enzymer.

Bolivia forsøger nu at få FN til at afholde en konference om emnet. Der er stadig 167 lande, der også er med i FN aftalen, og som intet har imod det bolivianske ændringsforslag.

Råstof til kokain

Det er et faktum, at koka-bladene bruges til fremstilling af narkotikummet kokain. USA siger, at koka-produktionen i Bolivia og andre lande langt overgår det, de selv kan nå at tygge. Herom er der ingen tvivl.

De officielle statistikker dokumenterer en betydelig overproduktionen, som mystisk forsvinder ud af markedet, mens bønder tjener gode penge. Modstandere af koka-planten mener, at et ”ja” til Bolivia vil inspirere andre lande, der har lyst til at lovliggøre narkotiske stoffer.

Den bolivianske regering har forsøgt at begrænse koka-produktionen uden held.

[pagebreak]Lov trukket tilbage

Sidste efterår blev en ny lov, der skulle reducere det lovlige salg af kokablade fra 7 kilo til 2 kilo om måneden per avler, trukket tilbage. Desuden skulle salget ikke længere overvåges af de lokale myndigheder, men af den centrale regering.

Skeptikere har svært ved at se oprigtigheden i regeringens indgreb overfor overproduktion.

Præsident Evo Morales fastholder, at ”koka ikke er kokain”, og at produktion af det farlige narko ikke foregår i Bolivia, og at hans land slet ikke har den slags narkoproblemer. Helt uden delagtighed er Bolivia ikke.

Det tager mange kilo blade at producere et kilo af den pasta, der senere raffineres til narkotikummet kokain. Det del af processen foregår beviseligt i bjergene.

Ny rival til Coca-Cola

Koka er et kulturprodukt i Andesregionen. Det er en af de få afgrøder, som oprindelige befolkningsgrupper kan tjene penge på.

Derfor er der mange forsøg på at bruge bladene til alskens. I 2005 begyndte en indianergruppe i Colombia at sælge en sodavand med navnet Coca Sek, men to år efter blev den forbudt.

Sidste år blev energidrikken Coca-Colla spottende lanceret i Bolivia. I januar 2011 introducerede et boliviansk firma en ny energidrik kaldet Coca Brynco, der også bliver lavet på koka-blade, på markedet.

Fæld alle planter

FNs konvention fra 1961 imod koka-busken, som Danmark stadig støtter, kræver at selv vilde planter skal fældes, og rødderne fjernes. Den er bygget over en rapport fra 1950 om at tygning af bladene var skadeligt men ikke vanedannende.

Lande som Bolivia har afvist at underkaste sig FNs krav om at udrydde planten. Bolivia er sådan set i konflikt med FNs regler.

Men hver gang nye kontrollove indføres demonstrerer koka-avlere, opretter vejspærringer og lammer landets økonomi og handel.

Nye forhandlinger

Regeringen trækker derfor lovene tilbage og siger, den ville starte nye forhandlinger med koka-avlerne.

Det er vanskeligt, fordi Bolivias præsident Morales selv er koka-bonde og stadig formand for tre af koka-bøndernes brancheforeninger.

I øvrigt importeres der mange tons koka-blade til USA af et firma med særlig licens.

Virksomheden producerer medicinsk kokain og et særligt ekstrakt, der anvendes som smagsstof ved produktionen af læskedrikken Coca Cola og en urtelikør.

Tæt på verden

To af landets mest erfarne u-landsjournalister, Anne Hyll-Müller og Dan Larsen, skriver nyheder om de fattige lande for Avisen.dk. Danida bidrager til projektet.

LOL
Film og TV

Otte komikere får én regel: Hold masken!

folk på bænken
Nyheder

Hver anden savner en ven: Nu rykker FCK ud

stifterne
Iværksætteri

Nu kan juletræet få et liv efter jul

politi dansk
Krimi

Politiet rykkede ud efter klager over lejr: Fire rumænere sendt væk

Det Danske Cyberlandshold ved EM i Tyskland.
Nyheder

Danmarks unge hackere overrasker ved stort europamesterskab

dansk politi
Krimi

Lovede politiet at lade bilen stå - men det var løgn

Too Good To Go
Nyheder

Nu kan du spare penge på meget mere end overskudsmad

Ung fyr i hættetrøje
Krimi

Teenager fløj til England for 25.000 euro: På hotelværelset lå to pistoler

Lastbil på vej
Nyheder

Danskerne har samlet stort beløb ind til Ukraine

roblox
Krimi

Gratis Robux? Her ligger fælden for børn

fadet 6 udsigt
Kendte

TV-vært kan score en svimlende milliongevinst

retten i Århus
Krimi

48 ofre og 150 forsøg: Svindler blev ved og ved

hund og ejer
Dyreliv

Din hund mærker mere, end du måske tror

Zenia Stampe
Nyheder

Dit Facebook-opslag kan få uventede konsekvenser

retten i Svendborg
Krimi

25-årig groomede og afpressede børn online - næsten 70 børn ramt

femern
Nyheder

Cyberangreb ramte Femern: Nu er der nyt

penge
Sport

Mistanke om uregelmæssigheder ved fodboldkamp i Togo

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden

dansk politi
Krimi

Kraftig brand ved vandmølle: Politiet beder om hjælp

ko indien
Helt vildt

Kidnappet og fanget i bil: Så kom der en ko

Skole pakistan tag faldet ned
Nyheder

Pakistansk skole blev dødsfælde: Mange børn har mistede livet

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Svindlere går målrettet efter ældre kvinder

børn på fugletur
Underholdning

Nu kan børn få pip i efterårsferien

Michael Fjeldsør, Centerleder
Nyheder

Fem millioner skal afsløre hemmeligheden bag Carl Nielsens musik

københavn
Nyheder

Boligmarkedet skifter gear: Her går det frem

vestre Landsret
Krimi

Skar bremserør over og oprettede falske sexannoncer

Sara Lygum
Film og TV

Sara Lygum skal afsløre dyre boligfælder

FCM
Sport

Ulvene topper listen: Slår alle danske rivaler

tinyhouse
Nyheder

Flere danskere vil bo småt: Nu reagerer kommunerne

Højesteret
Krimi

Historisk dom: AI-billeder af overgreb straffes som ægte

retten i Roskilde
Krimi

Tvang kæresten til seksuelle handlinger på webcam

løberne
Sport

10.000 løbere indtager København: Her er den gode nyhed

Netflix
Sport

Netflix sikrer stor VM-aftale: Viser alle 104 kampe

dansk politi
Krimi

Efter to overfald i Risskov: DNA-match førte politiet til 19-årig

Retten i Odense
Krimi

81-årig stak sin underbo ihjel: Nu forklarer han hvorfor

retten nykøbing
Krimi

15 butikstyverier på to dage: Nu falder hammeren

ai
Nyheder

Stem her: AI truer jobbet - men danskerne tager det helt roligt

sommerhus
Nyheder

Sommerhusmarkedet vender: Nu rykker danskerne mod vest

cigaret
Nyheder

Millioner på vej: Otte tilbud sikres fast støtte

politi dansk
Krimi

81-årig anholdt efter dødeligt knivstikkeri i Odense

retten frederiksberg
Krimi

Akupunktør slikkede kvinde på brystet under behandling

koncert
Nyheder

Musikmillionerne fordeles skævt: Nye tal afslører store forskelle

retten i Glostrup
Krimi

Rutinekontrol afslørede langt mere end politiet forventede

Ønskeskyen
Nyheder

Falske webshops lokker: Tre tegn bør vække mistanke

Jakob Mark
Nyheder

Hjælper mennesker med demens - men få bruger den

Fodboldspillere
Sport

Danske klubber blander sig i kampen om europæisk finale

Tobias Rahim
Kendte

Popstjerne vender tilbage til dansk festival efter fire år

Kirsten Schwalbe
Nyheder

112 år og 218 dage: Kirsten slår historisk rekord

ambulance
Nyheder

Nu får ambulancer hjælp fra en uventet kant

Infantino
Sport

FIFA oplyste én løn: Dokument viser ekstra millionbeløb til Infantino

motorvej
Biler

Nu sker der noget på Hillerødmotorvejen

puff bar
Krimi

Mistænkelig varebil gemte på en milliondyr overraskelse

Richard Hammond
Biler

Top Gear-stjerne indgår nyt samarbejde om biler

Martin Høgsted
Nyheder

Storebæltsbroen lyser blåt for millioner af danskere

dansk politi
Krimi

Anholdt for afpresning: Kort efter opdagede politiet ham igen

vandhane
Nyheder

Danske forbrugere slipper for ekstra vandregning på milliarder

retten i holbæk
Krimi

Kontrollerede sin kones telefon, penge og færden: Nu er han dømt

mobil politi
Nyheder

Politiet flytter ud og får ny adresse i Skærbæk

mand sover
Livsstil

Danskerne køber søvnteknologi som aldrig før: Ét produkt hitter

retten i Sønderborg
Krimi

Smuglede 35 kilo amfetamin: Nu er straffen faldet

festivalen
Mad og drikke

Gratis madfestival i Aarhus har allerede stor interesse

Sommerhus
Nyheder

Mange sommerhusejere glemmer dette før vinteren

barn og far
Livsstil

Forældre mangler overskud: Her er hjælp til efterårsferien

NSK
Krimi

26-årig gemte våben og store mængder narkotika i hjemmet

ældre par
Nyheder

40 millioner kroner skal få flere ind i fællesskabet

Slot og besøgende
Underholdning

Kongeligt slot åbner dørene til efterårsfestival for hele familien

posen
Livsstil

Ikonisk blå pose får en overraskende forandring

Stresset kvinde
Nyheder

Chefer slipper for bøder trods dårligt psykisk arbejdsmiljø

forskerne bag, postdoc Jonas Holst Wolff og professor Jacob Giehm Mikkelsen. AU foto og privat
Nyheder

Forskere fra Aarhus kan rette fejl i menneskers gener

Karsten Bo Larsen Foto: Jakob Melgaard
Nyheder

Kommunerne har milliarder på kistebunden: Se din kommune

Halloween udklædning
Nyheder

Halloween er ikke sjov for alle børn: Sådan hjælper du bedst

nytår
Krimi

Unge kastede med kanonslag: Politiet advarer forældre

robot
Underholdning

WALL-E, R2-D2 eller Rasmus: Hvad skal robotterne hedde?

folkene bag
Nyheder

Fik diagnosen bipolar lidelse: Nu vil Jesper hjælpe andre

øl
Nyheder

Flere danskere søger hjælp: Nu sikres Alkolinjen millioner