Administration 

Borgmesterkandidater jubler: DF-flirt kan bane vejen for os

Peter Hamborg Faarbæk og Marie Stærke, Soc.dem. (Foto: Foto: Pressefoto/Martin Sylvest/Scanpix)

Det tætte parløb mellem Mette Frederiksen (S) og Kristian Thulesen Dahl (DF) kan gøre det lettere for lokale DF-politikere at pege på en S-borgmester til kommunalvalget i efteråret. Venstre bliver trynet ved kommunalvalget, vurderer forsker.

Socialdemokratiske borgmesterkandidater vejrer morgenluft op til kommunalvalget tirsdag 21. november.

Den nye tilnærmelse mellem Socialdemokratiets leder Mette Frederiksen og DF-leder Kristian Thulesen Dahl kan nemlig skabe et tættere samarbejde mellem de to partier lokalt.

Borgmesterkandidat i Høje Taastrup Peter Hamborg Faarbæk (S) skal forsøge at vælte den konservative borgmesterkonge Michael Ziegler af pinden.

- Jeg tror godt, at det nye tætte samarbejde kan få betydning i en række kommuner, fordi det bliver nemmere for DF's byrådsmedlemmer at pege på en socialdemokratisk borgmesterkandidat, siger han.

Den nye alliance mellem Mette Frederiksen og Thulesen Dahl er en fin anledning til at byde Dansk Folkeparti op til dans i Høje Taastrup og lade dem forstå, at vi meget gerne vil samarbejde.
Peter Hamborg Faarbæk, borgmesterkandidat for S i Høje Taastrup.

Umiddelbart er han ikke sikker på, at det får stor betydning i Høje Taastrup.

- Dansk Folkeparti er for meget gift med borgmesteren. Men den nye alliance mellem Mette Frederiksen og Kristian Thulesen Dahl er en fin anledning til at byde Dansk Folkeparti op til dans i Høje Taastrup og lade dem forstå, at vi meget gerne vil samarbejde, fastslår han.

Bekymret for udlændingepolitik

Peter Hamborg Faarbæk kalder tilnærmelsen mellem S og DF for spændende, fordi den kan betyde noget i forhold til lønmodtagernes rettigheder, de svageste og velfærden.

- Men jeg er en lille smule bekymret for, hvad det kan kan betyde for flygtninge- og indvandrerpolitikken. Hvis vi går et skridt til højre, går Dansk Folkeparti yderligere et skridt til højre, og hele den bevægelse bryder jeg mig ikke om, fastslår han.

Nye signaler løsner op for stærkt samarbejde 

I Køge kommune skal den socialdemokratiske borgmesterkandidat Marie Stærke forsøge at generobre borgmesterposten fra Konservative. Hun glæder sig også over de nye signaler. 

- Jeg bifalder samarbejdet, og især i de tilfælde, hvor vi kan få sat en stopper for de borgerlige-liberale nedskæringer. For mig er det afgørende, at pensionsalderen ikke sættes op, og SU-forringelser forhindres, og det er en fornøjelse hver gang, at S og DF siger nej tak til regeringens liberale linje, siger hun.

I Køge oplever hun, at DF og S har et godt og tillidsfuldt samarbejde. Også selvom DF ikke kunne pege på hende som borgmester efter seneste valg.

- Men jeg både tror og håber, at Mette Frederiksens og Kristian Thulesen Dahls samarbejde får betydning for kommunalvalget, og at det løsner op for et stærkere samarbejde mellem S og DF i kommunerne, siger hun og pointerer, at folkeskole, ældrepleje og andre kernevelfærdsopgaver ligger lige til højrebenet for et samarbejde mellem DF og S.   

DF kan skubbe S-borgmestre ind i varmen 

Kommunalvalgforsker på Danmarks journalisthøjskole, Roger Buch, vurderer, at den nye tætte alliance mellem DF og S kan få betydning for konstitueringsaftaler i nogle men langt fra alle 98 kommuner.

- Men det bliver lettere for Socialdemokratiet og Dansk Folkeparti at samarbejde om konstitueringerne, når det historiske fjendskab mellem de to partier er lagt på hylden, siger han.  

- Det kan gøre det nemmere for Dansk Folkepartis byrådsmedlemmer at pege på en S-borgmester fremfor en borgerlig borgmester, og det kan godt skubbe en eller to ekstra socialdemokratiske borgmestre ind i varmen, siger han. 

Men samtidig understreger Roger Buch, at de personlige relationer samt lokale mærkesager som skolelukninger og flygtninge betyder meget i kommunalpolitik. Derfor er det svært at spå om, hvor stor betydning en DF-S-alliance på Christiansborg får i kommunalpolitik, og den kan meget vel få begrænset betydning, mener han.  

Nedtur for Venstre

Valgforskeren pointerer, at efterårets kommunalvalg under alle omstændigheder tyder på, at blive en nedtur for Venstre, mens Socialdemokratiet står til at erobre flere borgmesterposter.

- Rød blok står i forvejen meget stærkt i meningsmålingerne sammenlignet med 2013, og tommelfingerreglen er, at fremgang i de landsdækkende meningsmålinger slår igennem med halv kraft ved kommunalvalg. Det giver stor medvind til Socialdemokratiet, siger han.

Omvendt har Venstre mistet næsten hver tredje vælger siden kommunalvalgsåret 2013. Med en så voldsom tilbagegang er der ifølge Roger Buch ingen tvivl om, at Venstre får det svært ved efterårets kommunalvalg. Og Mette Frederiksens kinddans med Kristian Thulesen Dahl gør kun livet endnu mere besværligt for Venstre. 

Dark horse 

- Mange steder bliver det rigtig vanskeligt for Venstre at holde på borgmesterposten. Når den nye dark horse så er, at Dansk Folkeparti kraftigt signalerer, at de er villige til at samarbejde med rød blok og forlade blå blok, bliver udfordringen desto meget større for Venstre, siger han.

Udsigten til vælgerlussinger lokalt har fået panikken til at brede sig i Venstre allerede, mener Roger Buch. Han henviser til, at flere borgmestre er blevet væltet allerede nu for at bane vejen for nye spidskandidater. Det gælder blandt andet i København, hvor Pia Allerslev ikke længere er Venstres spidskandidat. Også i Thisted er borgmesteren blevet væltet som spidskandidat.

- Med mindre der sker et mirakel, vil Venstre helt sikkert gå tilbage ved kommunalvalget, siger han.

Konservativ bæven

Men det er ikke kun Venstre-borgmestre, der skal bæve for de nye meldinger, der kan få DF-byrådspolitikere til at pege på en rød borgmester frem for en blå.

Konservative har mistet hver fjerde vælger siden sidste kommunalvalg, pointerer Roger Buch. Hvis det slår igennem ved kommunalvalget, kan Konservative også miste nogle bastioner, mener han.  

Ved kommunalvalget i 2013 fik Venstre 46 borgmesterposter, mens Socialdemokraterne fik 36 og Konservative fik 12. Radikale, SF og lokallister satte sig på fire borgmesterposter. 

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden

dansk politi
Krimi

Kraftig brand ved vandmølle: Politiet beder om hjælp

ko indien
Helt vildt

Kidnappet og fanget i bil: Så kom der en ko

Skole pakistan tag faldet ned
Nyheder

Pakistansk skole blev dødsfælde: Mange børn har mistede livet

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Svindlere går målrettet efter ældre kvinder

børn på fugletur
Underholdning

Nu kan børn få pip i efterårsferien

Michael Fjeldsør, Centerleder
Nyheder

Fem millioner skal afsløre hemmeligheden bag Carl Nielsens musik

københavn
Nyheder

Boligmarkedet skifter gear: Her går det frem

vestre Landsret
Krimi

Skar bremserør over og oprettede falske sexannoncer

Sara Lygum
Film og TV

Sara Lygum skal afsløre dyre boligfælder

FCM
Sport

Ulvene topper listen: Slår alle danske rivaler

tinyhouse
Nyheder

Flere danskere vil bo småt: Nu reagerer kommunerne

Højesteret
Krimi

Historisk dom: AI-billeder af overgreb straffes som ægte

retten i Roskilde
Krimi

Tvang kæresten til seksuelle handlinger på webcam

løberne
Sport

10.000 løbere indtager København: Her er den gode nyhed

Netflix
Sport

Netflix sikrer stor VM-aftale: Viser alle 104 kampe

dansk politi
Krimi

Efter to overfald i Risskov: DNA-match førte politiet til 19-årig

Retten i Odense
Krimi

81-årig stak sin underbo ihjel: Nu forklarer han hvorfor

retten nykøbing
Krimi

15 butikstyverier på to dage: Nu falder hammeren

ai
Nyheder

Stem her: AI truer jobbet - men danskerne tager det helt roligt

sommerhus
Nyheder

Sommerhusmarkedet vender: Nu rykker danskerne mod vest

cigaret
Nyheder

Millioner på vej: Otte tilbud sikres fast støtte

politi dansk
Krimi

81-årig anholdt efter dødeligt knivstikkeri i Odense

retten frederiksberg
Krimi

Akupunktør slikkede kvinde på brystet under behandling

koncert
Nyheder

Musikmillionerne fordeles skævt: Nye tal afslører store forskelle

retten i Glostrup
Krimi

Rutinekontrol afslørede langt mere end politiet forventede

Ønskeskyen
Nyheder

Falske webshops lokker: Tre tegn bør vække mistanke

Jakob Mark
Nyheder

Hjælper mennesker med demens - men få bruger den

Fodboldspillere
Sport

Danske klubber blander sig i kampen om europæisk finale

Tobias Rahim
Kendte

Popstjerne vender tilbage til dansk festival efter fire år

Kirsten Schwalbe
Nyheder

112 år og 218 dage: Kirsten slår historisk rekord

ambulance
Nyheder

Nu får ambulancer hjælp fra en uventet kant

Infantino
Sport

FIFA oplyste én løn: Dokument viser ekstra millionbeløb til Infantino

motorvej
Biler

Nu sker der noget på Hillerødmotorvejen

puff bar
Krimi

Mistænkelig varebil gemte på en milliondyr overraskelse

Richard Hammond
Biler

Top Gear-stjerne indgår nyt samarbejde om biler

Martin Høgsted
Nyheder

Storebæltsbroen lyser blåt for millioner af danskere

dansk politi
Krimi

Anholdt for afpresning: Kort efter opdagede politiet ham igen

vandhane
Nyheder

Danske forbrugere slipper for ekstra vandregning på milliarder

retten i holbæk
Krimi

Kontrollerede sin kones telefon, penge og færden: Nu er han dømt

mobil politi
Nyheder

Politiet flytter ud og får ny adresse i Skærbæk

mand sover
Livsstil

Danskerne køber søvnteknologi som aldrig før: Ét produkt hitter

retten i Sønderborg
Krimi

Smuglede 35 kilo amfetamin: Nu er straffen faldet

festivalen
Mad og drikke

Gratis madfestival i Aarhus har allerede stor interesse

Sommerhus
Nyheder

Mange sommerhusejere glemmer dette før vinteren

barn og far
Livsstil

Forældre mangler overskud: Her er hjælp til efterårsferien

NSK
Krimi

26-årig gemte våben og store mængder narkotika i hjemmet

ældre par
Nyheder

40 millioner kroner skal få flere ind i fællesskabet

Slot og besøgende
Underholdning

Kongeligt slot åbner dørene til efterårsfestival for hele familien

posen
Livsstil

Ikonisk blå pose får en overraskende forandring

Stresset kvinde
Nyheder

Chefer slipper for bøder trods dårligt psykisk arbejdsmiljø

forskerne bag, postdoc Jonas Holst Wolff og professor Jacob Giehm Mikkelsen. AU foto og privat
Nyheder

Forskere fra Aarhus kan rette fejl i menneskers gener

Karsten Bo Larsen Foto: Jakob Melgaard
Nyheder

Kommunerne har milliarder på kistebunden: Se din kommune

Halloween udklædning
Nyheder

Halloween er ikke sjov for alle børn: Sådan hjælper du bedst

nytår
Krimi

Unge kastede med kanonslag: Politiet advarer forældre

robot
Underholdning

WALL-E, R2-D2 eller Rasmus: Hvad skal robotterne hedde?

folkene bag
Nyheder

Fik diagnosen bipolar lidelse: Nu vil Jesper hjælpe andre

øl
Nyheder

Flere danskere søger hjælp: Nu sikres Alkolinjen millioner

Anne Waagstein, formand for Djøf Privat
Nyheder

Medarbejdere skal være forberedt, før krisen rammer arbejdspladsen

fiskekutter
Nyheder

1.900 ton fisk smides ulovligt ud: Minister vil gribe ind

Nickelback
Underholdning

Nickelback kommer til Danmark med stor verdensturné

politi dansk
Krimi

69-årig vagt sendt på hospitalet efter håndboldkamp

Victor Froholdt
Sport

Dansker topper opsigtsvækkende liste: Vurderes til 626 millioner

motion på job
Nyheder

85.000 danskere byttede kontorstolen ud med motion

togskinner
Krimi

Drenge på bare 8, 9 og 12 år lagde sten på togskinner

Statens Naturhistoriske Museum
Underholdning

Efter 130 år lukker museet: Sidste chance for besøg

Kræftpatienternes Hus i Nuuk
Nyheder

Grønland åbner sit første hus for kræftpatienter

TV serien med Rasmus Wallbridge
Film og TV

Rasmus Wallbridge troede, han udviklede en spillefilm

Mette Marie Yde, direktør i Danner
Nyheder

Børn udsat for vold risikerer at miste hjælpen

Folk går i gågaden
Nyheder

To grupper står bag størstedelen af de nye job

AI
Nyheder

Bekymring for borgernes rettigheder ved brug af AI

Klubben Boston River
Sport

Ni år og allerede en agent: Er det alt for tidligt?

løbehjul
Krimi

Politiet gav ulovlige bøder til forældre: Nu får de pengene tilbage

hund
Dyreliv

Kræft hos kæledyr: Disse symptomer skal du kende

Hackere
Nyheder

Unge danske hackere jagter EM-guld i Tyskland