Både den topseedede Viktor Axelsen og tredjeseedede Anders Antonsen spillede sig fredag sikkert videre til semifinalerne i badmintonturneringen Spain Masters.
Axelsen skulle kun bruge 31 minutter på at få semifinalebilletten i hus, da han i to sæt besejrede Kean Yew Loh fra Singapore med cifrene 21-13, 21-10.
Antonsen brugte 45 minutter på at vinde over Rajiv Ouseph fra England i to sæt med cifrene 21-15, 21-16.
Spain Masters rangerer som en Super 300-turnering, hvilket er det næstlaveste på World Touren.
Også herredoublen med Mathias Boe og Carsten Mogensen er videre til semifinalen. De to danskere var dog ude i tre tætte sæt, før sejren kom i hus over et par fra Malaysia.
Første sæt endte 22-20 i dansk favør, mens malaysierne snuppede andet sæt med 21-18, inden Boe og Mogensen tog sejren med 21-19 i tredje sæt.
Anderledes gik det for den anden herredouble med Kim Astrup og Anders Skaarup Rasmussen.
De var seedet ettere i turneringen, men måtte fredag se sig slået af et par fra Taiwan med 15-21, 15-21 i to korte sæt på sammenlagt 36 minutter.
Hos kvinderne spillede både Mia Blichfeldt og Line Kjærsfeldt sig videre til semifinalen i damesingle.
De to danskere skal dog ikke møde hinanden i semifinalen. De møder henholdsvis Cai Yanyan og Han Yue - begge fra Kina.
Vinder begge de danske kvinder, står de over for hinanden i finalen, ligesom de gjorde til DM tidligere på måneden, hvor Kjærsfeldt vandt.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.