Administration 

Anne Linnets musiker-søn taler ud: Det har kostet mig lidt, at hun er min mor

Underholdning
Xander Linnet har blandt andet været dommer i talentkonkurrencen Voice. Men hans berømte mor er faktisk kommet i vejen for hans karriere.

Som søn af Anne Linnet har Xander Linnet brugt de første år af sit musikerliv på at bevise, at han kan selv. Mød en rodløs mand, der har lært at finde roen i sig selv.

Steder, Xander Linnet har boet i sit liv: Frederiksberg, Skagen, Frederiksberg igen. Rom. Christianshavn. Et sted i Hellerup. Et andet sted i Hellerup. Frederiksberg igen-igen. Christianshavn igen. Et sted på Nørrebro. Et andet sted på Nørrebro. I den rækkefølge. Han er 27. 

Xander er et af Anne Linnets syv børn. Evamaria og Marcus fik hun med Holger Laumann, så fik hun Xander med Mads Buhl Nielsen, siden adopterede hun Peter og Maria fra Rumænien, og så fik hun Isolde og Nemo med Tessa Franck. Xander siger selv, at han periodisk har været enebarn i en enorm regnbuefamilie – han har 11 halvsøskende på kryds og tværs.

- Min storebror og storesøster har altid haft deres far også – Holger – som de også boede hos i perioder. Men jeg har aldrig boet hos min far Mads, jeg har altid boet hos min mor. Så i perioder har jeg været i en stor familie, men jeg har også været enebarn i lang tid. Og har sådan kedet mig lidt nogle gange. Jeg har … altid gået lidt på opdagelse i mit eget hoved, siger han til Femina.

”Jeg er en tilstedeværende far”, siger Nikolaj Lie Kaas i et interview

Kastet for løverne

”Man kan ikk’ spole tiden tilbage”, synger Xander på sin seneste single, der er forløber for et kommende album. Det prøver vi så alligevel, og så lander vi søreme i Rom i 1994. Xander er sådan cirka seks år.

– Min mor skulle skrive musik og sange til en forestilling om billedhuggeren Thorvaldsen, som boede mange år i Rom. Plus at medierne havde været lidt efter hende i en periode, og hun havde lige brug for at trække vejret. Så tog vi til Rom. Dér blev jeg lige kastet for løverne i en periode. Jeg kom på en italiensk Montessori-skole, og de første tre måneder brækkede jeg mig HVER morgen på vej til skole. HVER morgen måtte vi holde ind til siden med bilen, og så knækkede jeg mig, fordi jeg skulle hen på den skole. Jeg kunne kun snakke dansk. Alle de andre kunne kun italiensk. Jeg kunne måske sige et par ord på engelsk, men det kunne de heller ikke. Altså ... det var UMULIGT at kommunikere, så det var rigtig hårdt i starten. Det kom heldigvis lynhurtigt. Efter tre måneder begyndte jeg at kunne tale lidt, og da der var gået halvandet år, talte jeg flydende italiensk. Da jeg så begyndte at snakke italiensk til min mor, tænkte hun: Nej, nu rykker vi altså hjem igen.

Var du en rodløs dreng?

– Ja, og det kan jeg stadig mærke. Men det har også sine lyspunkter. Så er man nødt til at finde roen et sted i sig selv eller i sin familie især. Min mor har været min rod. Jeg tror sgu, det er meget sundt, for mit vedkommende tror jeg i hvert fald, det har været en fin ting, men det gør selvfølgelig også, at jeg i perioder kan være lidt rodløs og urolig indeni. Og specielt hvis der er perioder, hvor det ikke fungerer med familien, eller hvis man har uenigheder om et eller andet, så har jeg slet ingen grund at stå på.

Sofie Gråbøl har med årene og efter sin kræftsygdom fået lettere til tårer – læs mere her

Hvilke situationer taler du om?

- Øhm … i alle familier er der vel lidt bøvl en gang imellem. I perioder er der måske nogen, der tænker lidt mere på sig selv …, siger Xander Linnet.

Det er bare forkert

Hvad har det kostet dig at have et ikon som Anne Linnet til mor?

– Jeg synes, det er en pissegod historie, at hun er min mor. Men det har måske kostet mig lidt, at jeg ligesom ikke bare har kunnet komme ud af ingenting. Jeg vil ikke sige, at jeg står i skyggen af hende, for hun er min mor, og man står ikke i skyggen af sine forældre, man står forhåbentlig ved siden af dem og holder dem i hånden. Men jeg tror, det har kostet mig lidt i andres bevidsthed. Fordi de ved, hvor jeg kommer fra, og sætter det, jeg gør, i forhold til det. Men jeg vil jo gerne have, at det, jeg laver, bliver set som det, det er. Så nogle gange ville jeg ønske, at jeg kunne have prøvet, hvordan de første år af min karriere havde været, hvis hun ikke havde været min mor. For i Danmark elsker vi at løfte folk, der kommer ud af ingenting. Til gengæld: Når det kører lidt for godt for folk, så skal de lidt ned. Og det har jeg oplevet. Men jeg er kun mig selv og mine sange og har aldrig følt, at jeg sad på en piedestal, jeg føler, at jeg hele vejen har skullet arbejde mig op. Men i folks øjne har jeg måske været på piedestalen lige fra starten, fordi hun var min mor. Det er bare forkert. Jeg kommer lige så meget fra nul, som alle mulige andre gør. Så i de første år har jeg haft brug for lige at klare mig selv. ”Jeg skal lige lave et par hits, som du ikke har haft noget med at gøre”. Så folk fatter, at de altså ikke er hende, der skriver mine tekster eller laver min musik, det gør jeg selv.

Thomas Vinterberg: Det gør ondt at blive skilt

Skrammer, tak!

Hvad var hun for en mor?

– Øhm. Kærlig. Fuld af kærlighed.

Og så har du et skævt smil?

– Jamen, det er, fordi hun har været kærlig på sådan en HOOARGH måde. Intet filter. Det er også derfor, jeg er lidt bange for det filter, man nogle gange kan tage på sig i livet for at passe på sig selv. For hun har altid været rigtig god til at slippe det filter. Hen ad vejen har hun lært, at det fandeme er vigtigt, man lever 100 procent. Det gør man ikke, hvis man altid har nogle parader oppe. Min mor har fandeme altid været god til ikke at lægge låg på sine følelser.

Derfor hører de to år i Italien trods alt til på pluskontoen:

– Nogle gange har jeg det sådan: TÆNK, at hun kunne udsætte mig for det. På den anden side tror jeg sgu, det er meget sundt, man ikke nurser sine børn for meget. Da min søster fik sin første dreng, slap hun ham ikke af syne og havde hele tiden en hånd i nakken på ham, og man måtte ikke holde ham, og hvis han sagde et kvæk ude på legepladsen, var hun der med det samme, og du ved ... det er ikke den måde, jeg er blevet opdraget på, selv om min mor er meget kærlig. Jeg har aldrig manglet kærlighed, men det er sundt nogle gange lige at blive kastet ud i det og få nogle skrammer. Så jeg bebrejder hende ikke, at jeg havde de dér måneder, hvor jeg knækkede mig. Når jeg selv får børn, så tror jeg sgu også, at det er lige før, de får et skub en gang imellem, så de kan få lidt hudafskrabninger. Selvfølgelig ikke for mange. Men når det er overfladiske skrammer, heler de igen. De indre skrammer tager måske lidt længere tid. Jeg tror bare, det er sundt at få lidt af begge dele. Det har det i hvert fald været for mig, siger Xander Linnet.

tv-værten Melvin med sin mor
Kendte

Dansk tv-vært

køber fodboldklub

tre mennesker sidder i sofa
Kendte

Hit-serie vender tilbage

Bus på siden i grøft
Krimi

Busulykke i Tyskland:

Danskere var ombord

Mand på pressekonference
Sport

Her er Vingegaards nye Tour de France-våben

Nyheder

Tankstation er eksploderet 

Mand med solbriller i panden smiler
Kendte

Tarantino-stjerne død

mennesker på  fetival
Nyheder

Våd weekend i vente

portræt af mand med rød kasket
Nyheder

Trump er skuffet 

en mand kigger ind i kameraet
Kendte

Remee risikerer at

miste sit kørekort

en tennisspiller knytter næven
Sport

August Holmgren i ny

vild sejr i Wimbledon

mange passagerer samlet i lufthavn
Nyheder

Flystrejke rammer 300.000 rejsende

en restaurant set udefra
Nyheder

Kendt hotel og
restaurant lukker

madpandekager i et fad
Nyheder

Solgt i hele landet
- spis dem ikke

bowlingkugler
Nyheder

Bebudet konkurs

to kvinder kommer gående og snakkende
Nyheder

Von der Leyen håber på toldaftale med Trump men forbereder sig på sammenbrud

en mand smiler bredt
Krimi

Dom i største sag
om coronasvindel

sort-hvidt foto af Maude
TV/Streaming

Matador forsvinder fra DR-tjeneste

En mand og en kvinde med en mannequin iført rødt lingeri imellem sig
Nyheder

Sexshop med millionunderskud

Skiltet foran retten i Hjørring
Krimi

Skyldig: Dræbte og voldtog 13-årig pige i Hjallerup

Indgangen til retten i Lyngby
Krimi

Skolepædagog skal i fængsel for krænkelser af piger

Sport

Medier: Fodboldstjerne dræbt i ulykke

facade af en bygning på Nørrebro
Krimi

Fire mænd tiltalt for brandattentat mod dansk NGO

Gul parkeringsbøde i forrude
Nyheder

FDM: Nu er kontroversiel parkeringsbøde helt forbudt

Et kæmpe område med åben ild
Nyheder

Skovbrand hærger danskerparadis

Døren til en politibil
Krimi

Vanvidskørsel: 
19-årig kvinde greb rattet med 110 i timen

To voksne kvinder holder om hinanden, den ene har et barn på skødet
Nyheder

Færgeforlis ved tropeø: 
38 meldt savnet

et potourri af billeder
Debat

Søren Baastrup: Den sindssyge sommerguide

lille flyver ligger på hovedet i mark
Krimi

Fly styrtet på mark

redningsfolk slukker brand
Nyheder

Hamas nærlæser

forslag til våbenhvile

annette heick mellem sine forældre
Kendte

Heick optræder

på Roskilde Festival

billede af en vindmølle
Nyheder

Vestas i flot stigning

helikopter på skyet baggrund
Krimi

Drukneulykke ved

Roskilde Festival

folk solbader på strand
Nyheder

DMI:

Meget mere varme på vej 

rødhåret kvinde og mand i sort jakkesæt
Kendte

Reality-stjerne klar

til Vild med dans

Nyheder

Diddy: Her er dommen

frokosttallerken med laks
Nyheder

Spis det ikke: 

Solgt over hele landet

Nyheder

Flertal udenom regeringen

vil forbyde mandatkøb

Mand sidder ved bord med en kvinde på hver sin side.
Kendte

DiCaprio spottet i København

Mand på den røde løber
Kendte

Få dage før starten:

Rolf dropper touren

pollitilogo på hvid baggrund
Krimi

Lade brændt fuldstændig ned 

Togstamme
Nyheder

DSB advarer

Forskellige slags solcreme
Sundhed

Denne solfaktor bør du bruge

Vindmølle
Nyheder

Folkeaktie i voldsom stigning

Ambulance holder på vej
Krimi

Fundet død på vej

To personer under solparaply
Rejser

Sådan dækker rejseforsikringen ved ekstrem varme

tagning fra retssal
Kendte

Jury i Diddy-sag er enige om fire ud af fem anklagepunkter

træer i regnvejr
Nyheder

DMI varsler farligt vejr 

person står udenfor i varmt vejr
Nyheder

2-årig dreng død:

Glemt i varm bil

person på festival
Nyheder

Roskilde Festival:

Varmerekord står for skud

par poserer ved galla
Kendte

Meldes klar til

Vild med dans

Sport

Stor dansk overraskelse

i Wimbledon

billede af restaurant der ligger ved sø
Nyheder

Noma åbner i USA

kokosnød med sugerør
Mad og drikke

Tilbagekalder kokosnød

Kassebil fra Forsvaret
Krimi

Fandt dynamit på loftsrum

gade i randers
Krimi

Karatespark og ukvemsord:

Mand terroriserer gade 

tennisspiller i aktion
Sport

Tauson får første sejr

i Wimbledon

et livreddertårn
Nyheder

Det betyder badeflagene

Et fly i luften
Rejser

Gigantisk handel: SAS køber 55 fly

portrætter af iranske politikere
Krimi

Dansker anholdt og mistænkt for at spionere for Iran

Nyheder

Kongelige fejrer Øresundsbroens jubilæum

et supermarked
Mad og drikke

Vi har EU's dyreste fisk og brød 

et cruiseskib
Helt vildt

Far redder barn som falder over bord fra krydstogstskib

en kop kaffe med mønster
Debat

Kaffeparadokset: Danskerne vil have den bedste kop – bare ikke derhjemme

en elbil ved havnen
Biler

Fire ud af fem nye privatbiler er elbiler

Trump og Musk ved en Tesla
Nyheder

Åben krig: Trump vil knække Musk' selskaber

folk på badebroer i varmen
Nyheder

Fantastisk sommerdag i vente

en Tesla Y
Biler

Tesla er tilbage

Trump og en gråhåret kvinde
Nyheder

Hackere vil offentliggøre regeringens e-mails

Udrykningskøretøjer på en vej
Krimi

22-årig dræbt på motorcykel 

Elon Musk i the oval office
Kendte

Elon Musk vil oprette nyt parti 

livredningstårn og strand i baggrunden
Nyheder

Livreddere fik travl

start på sommerferien

ældre kvinde med stort smil og smuk blå kjole
Kendte

Anne Laxholm: 

Det er synd for dem

falckbil holder ved siden af væltet lastbil
Krimi

Lastbil på hovedet i grøft

to mænd i jakkesæt hilser på hinanden
Nyheder

Forsvarsminister

vil besøge Grønland

pige på scene io blå badedragt med dannebrog
Kendte

Afsløring: Fra Grand

Prix til Vild med dans

Nyheder

Danske Vestas lukker i rødt 

varebil holder smadret på motorvej
Krimi

Motorvej blokeret:

Op til tre timers ventetid

meget varmt sydpå i europa
Nyheder

Danske rejseselskaber

giver gæster varmeråd

logo på legoland parken
Nyheder

Legoland i rekordsalg