Administration 

1.200 kilo beton faldt ned over Jørgen: “Jeg burde være død”

Jørgen Spanggaards arbejdsulykke tilbage i 2013 har betydet, at han ikke har kunnet arbejde i 3 år og stadigvæk skal opereres i venstre ben. (Foto: Foto: Privatfoto)

Jørgen Spanggaard er i dag taknemmelig for, at han overlevede en meget alvorlig arbejdsulykke tilbage i 2013.

Da et betonelement på 1.200 kilo faldt ned over 40-årige Jørgen Spanggaard en oktoberdag i 2013, var det et held, at han overlevede.

Efter tre år og adskillige operationer i det ene ben, kæmper han i dag stadig for at vende tilbage til sit gamle liv og for igen at kunne forsørge sig selv.

I dag fortæller han historien om, hvad konsekvenserne kan være, når man bliver ramt af en ulykke på arbejdet.

- Det er et rent mirakel, at jeg overlevede. Jeg burde jo have været død, når jeg fik så mange kilo ned over mig. Så heldig er der sgu ingen, der er igen, siger Jørgen Spanggaard til Avisen.dk.

Ulykken gav en bøde på 140.000 kroner til Leth Beton A/S for ikke at have sikret, at arbejdet blev udført på en sikkerhedsmæssig fuldt forsvarlig måde. Det viser en aktindsigt i bødeforlæg for brud på arbejdsmiljøloven fra landets politikredse og Arbejdstilsynet i perioden 2013 til 2016, som Avisen.dk har foretaget.

Men Jørgen Spanggaard bebrejder ikke sin tidligere arbejdsgiver noget.

- Jeg var rigtig glad for at arbejde for Leth Beton og savner det meget. Alle kendte hinanden på den arbejdsplads, og det var et skønt sted at være, siger han.

Avisen.dk har været i kontakt med direktør i Leth Beton, Ole Leth, men han ønsker ikke at kommentere sagen.

Jørgen Spanggaard er uddannet landmand med grønt bevis, men har både været havnearbejder og selvstændigt erhvervsdrivende, inden han i 2006 blev ansat hos Leth Beton og begyndte at arbejde fuld tid ude på byggepladserne.

Brækkede 11 ribben

En dag var han sammen med to kolleger i færd med at montere betonelementer til byggeriet af et nyt bosted i Thisted i Nordjylland. Det var under monteringen af det fjerde element, at det pludselig væltede ned over Jørgen, mens han sad på hug med ryggen til.

- Det blev bare helt stille omkring mig lige pludselig. Jeg blev slået bevidstløs med det samme, og jeg opdagede ingenting, husker han.

Det store betonelement tippede over i et mindre element, som også væltede, og Jørgen Spanggaard blev fanget mellem to betonklodser. Redningshelikopteren fløj ham til intensivafdelingen på Aalborg Universitetshospital, hvor han lå i respirator i en uge og efterfølgende var indlagt i en måned.

Betonklodsen havde knust hans venstre ben fra låret og ned, og han havde i alt 11 brækkede ribben, og et brækket brystben og kraveben. Havde betonklodsen ramt bare lidt højere oppe, havde han været død på stedet.

- Jeg har været svineheldig, og i dag er jeg så taknemmelig for, at jeg ikke har brækket ryggen og er blevet lam. Det var også altafgørende, at mine kolleger havde is i maven og hev den ene klods væk og fik min tunge op af halsen, så jeg kunne trække vejret, siger Jørgen Spanggaard.

Han har overvejet grundigt, om han skulle fortælle sin historie. Alligevel valgte han til sidst at stille op, fordi han synes, at sikkerhed er en vigtig ting at være opmærksom på.

- Man får ikke en chance til, når først det går galt, siger han.

Ind og ud af hospitalet

Det ødelagte ben har gjort de sidste tre år til en lang og smertefuld proces for den nu 43-årige familiefar, og det er ikke slut endnu.

Først fik han skinner i benet i 2014, og så blev han ramt af en voldsom infektion i lårbenet. Et nyt knæ i 2015 viste sig ikke at virke, og adskillige operationer hjalp ikke på bevægeligheden i benet. Til sidst takkede Jørgen Spanggaard ja til at få en stivgørende operation af benet, så det bliev til én lang knogle i 2016.

Det betød, at han i 11 måneder skulle have et såkaldt ‘ilizarov-stativ’ på med pinde, der stak ud af benet. Men da lægerne tog stativet af i marts 2017, knækkede hans knogle igen, og han har nu et nyt stativ på, som han skal gå med i yderligere 12 måneder.

To gange i ugen kommer en sygeplejerske forbi og laver sårbehandling, og en gang om ugen ser han en fysioterapeut.

- Hver gang jeg får en dårlig besked, ryger jeg ned i et hul og bliver lidt trist. Men det nytter ikke noget at sidde i et hjørne og græde snot, for det kommer man ikke videre af. Lige efter ulykken så jeg også, hvor meget det påvirkede mine børn at se mig ked af det, og der besluttede jeg mig for, at jeg ville være optimistisk, siger Jørgen Spanggaard.

Når venstre ben først er blevet stift, skal det forlænges, da det er syv centimeter kortere end det højre.

Ikke bitter

Men selvom ulykken har været en hård omvæltning i Jørgen Spanggaards liv, har han accepteret situationen og er hverken vred eller bitter.

- Man vralter selvfølgelig lidt, når man går, men det er meget bedre end at sidde i rullestol. Og selvom det gør ondt og er irriterende, ligger jeg ikke bare inde i sengen og glor op i loftet hele dagen. Jeg skal bare op på hesten og videre, siger han.

De første måneder efter ulykken fik han fuld løn fra sin arbejdsgiver, og nu er han på sygedagpenge.

Skal han prøve at se det positive i ulykken, så har den på mange måder forsikret ham om sin kones kærlighed til ham.

Hun er ikke engang stukket af, så det er jo helt fantastisk, griner Jørgen Spanggaard.

- Det er ikke småting, hun har været igennem, og hun har skulle sørge for mange af de ting herhjemme, som jeg plejede at tage mig af, siger han.

Vil gerne arbejde igen

Sammen med kommunen lægger Jørgen Spanggaard nu planer om en revalidering. Det betyder en omskoling til et nyt fag med stillesiddende arbejde, og her har han den to-årige uddannelse til produktionsteknolog i tankerne.

- Der er selvfølgelig en masse teori, som jeg ikke ved en dyt om, men den praktiske tilgang har jeg, fordi jeg har været ude og prøve en masse. Derfor synes jeg, at det kunne være en rigtig spændende uddannelse at tage, siger Jørgen Spanggaard.

Der går dog mindst et år, før han vil være i stand til at tage turen til Skive eller Aalborg for at få undervisning. Men udsigten til igen at få kolleger og en hverdag på job er det hele værd.

- Jeg savner at komme hjemmefra ... at have ydet noget. Jeg har altid forsørget mig selv, og hvor der er andre, der er kede af at skulle på arbejde, kan jeg kun sige, at det er helt forfærdeligt, når man lige pludselig ikke kan, siger Jørgen Spanggaard.

Et kæmpe område med åben ild
Nyheder

Skovbrand hærger danskerparadis

Døren til en politibil
Krimi

Vanvidskørsel: 

19-årig kvinde greb rattet med 110 i timen

To voksne kvinder holder om hinanden, den ene har et barn på skødet
Nyheder

Færgeforlis ved tropeø: 
38 meldt savnet

et potourri af billeder
Debat

Søren Baastrup: Den sindssyge sommerguide

lille flyver ligger på hovedet i mark
Krimi

Fly styrtet på mark

redningsfolk slukker brand
Nyheder

Hamas nærlæser

forslag til våbenhvile

annette heick mellem sine forældre
Kendte

Heick optræder

på Roskilde Festival

billede af en vindmølle
Nyheder

Vestas i flot stigning

helikopter på skyet baggrund
Krimi

Drukneulykke ved

Roskilde Festival

folk solbader på strand
Nyheder

DMI:

Meget mere varme på vej 

rødhåret kvinde og mand i sort jakkesæt
Kendte

Reality-stjerne klar

til Vild med dans

Nyheder

Diddy: Her er dommen

frokosttallerken med laks
Nyheder

Spis det ikke: 

Solgt over hele landet

Nyheder

Flertal udenom regeringen

vil forbyde mandatkøb

Mand sidder ved bord med en kvinde på hver sin side.
Kendte

DiCaprio spottet i København

Mand på den røde løber
Kendte

Få dage før starten:

Rolf dropper touren

pollitilogo på hvid baggrund
Krimi

Lade brændt fuldstændig ned 

Mand med solbriller
Kendte

Kanye West har fået visum annulleret

Togstamme
Nyheder

DSB advarer

Forskellige slags solcreme
Sundhed

Denne solfaktor bør du bruge

Vindmølle
Nyheder

Folkeaktie i voldsom stigning

Ambulance holder på vej
Krimi

Fundet død på vej

To personer under solparaply
Rejser

Sådan dækker rejseforsikringen ved ekstrem varme

tagning fra retssal
Kendte

Jury i Diddy-sag er enige om fire ud af fem anklagepunkter

træer i regnvejr
Nyheder

DMI varsler farligt vejr 

person står udenfor i varmt vejr
Nyheder

2-årig dreng død:

Glemt i varm bil

person på festival
Nyheder

Roskilde Festival:

Varmerekord står for skud

par poserer ved galla
Kendte

Meldes klar til

Vild med dans

Sport

Stor dansk overraskelse

i Wimbledon

billede af restaurant der ligger ved sø
Nyheder

Noma åbner i USA

kokosnød med sugerør
Mad og drikke

Tilbagekalder kokosnød

Kassebil fra Forsvaret
Krimi

Fandt dynamit på loftsrum

gade i randers
Krimi

Karatespark og ukvemsord:

Mand terroriserer gade 

tennisspiller i aktion
Sport

Tauson får første sejr

i Wimbledon

et livreddertårn
Nyheder

Det betyder badeflagene

Et fly i luften
Rejser

Gigantisk handel: SAS køber 55 fly

portrætter af iranske politikere
Krimi

Dansker anholdt og mistænkt for at spionere for Iran

Nyheder

Kongelige fejrer Øresundsbroens jubilæum

et supermarked
Mad og drikke

Vi har EU's dyreste fisk og brød 

et cruiseskib
Helt vildt

Far redder barn som falder over bord fra krydstogstskib

en kop kaffe med mønster
Debat

Kaffeparadokset: Danskerne vil have den bedste kop – bare ikke derhjemme

en elbil ved havnen
Biler

Fire ud af fem nye privatbiler er elbiler

Trump og Musk ved en Tesla
Nyheder

Åben krig: Trump vil knække Musk' selskaber

folk på badebroer i varmen
Nyheder

Fantastisk sommerdag i vente

en Tesla Y
Biler

Tesla er tilbage

Trump og en gråhåret kvinde
Nyheder

Hackere vil offentliggøre regeringens e-mails

Udrykningskøretøjer på en vej
Krimi

22-årig dræbt på motorcykel 

Elon Musk i the oval office
Kendte

Elon Musk vil oprette nyt parti 

livredningstårn og strand i baggrunden
Nyheder

Livreddere fik travl

start på sommerferien

ældre kvinde med stort smil og smuk blå kjole
Kendte

Anne Laxholm: 

Det er synd for dem

falckbil holder ved siden af væltet lastbil
Krimi

Lastbil på hovedet i grøft

to mænd i jakkesæt hilser på hinanden
Nyheder

Forsvarsminister

vil besøge Grønland

pige på scene io blå badedragt med dannebrog
Kendte

Afsløring: Fra Grand

Prix til Vild med dans

Nyheder

Danske Vestas lukker i rødt 

varebil holder smadret på motorvej
Krimi

Motorvej blokeret:

Op til tre timers ventetid

meget varmt sydpå i europa
Nyheder

Danske rejseselskaber

giver gæster varmeråd

logo på legoland parken
Nyheder

Legoland i rekordsalg

stor bygning i centrum af aarhus
Krimi

Udvist: Voldtog

og røvede prostituerede 

politi til stede på vej
Krimi

Ramt af bus:

Fodgænger død 

par poserer
Nyheder

Vild med dans-stjerne:

En mavepuster

ødelagt lastbil
Krimi

Lastbil brager ind i gangbro 

par poserer ved galla
Kendte

57-årige Boris Becker:

Far for femte gang 

to fodboldspillere fejrer
Krimi

Bar spansk fodboldtrøje:

Skal i fængsel 

skilt foran bilka
Helt vildt

Efterlyser Bilka-millionær 

mand poserer
Krimi

Jes Dorphs millionkrav

afgøres inden jul 

dansere poserer
Film og TV

Slut med Vild med dans 

Nyheder

Facebook vil bruge

dine private billeder 

mand smiler
Kendte

Thomas Evers:

Det har ændret mit liv

dansepar poserer
Kendte

Tak for dansen:

Her er alle vinderne

i Vild med dans

Nyheder

Snigskytte dræber to

brandmænd 

storke i rede
Dyreliv

Danmarks storke skal klare sig selv 

folk bader
Nyheder

Solrig start på ugen

- men så kommer regnen

politi til stede ved butik
Krimi

Maskeret mand på cykel

skød mod kiosk

Sport

Lionel Messi ydmyget

Nyheder

Skandaliseret politier gør comeback

Fire brudepiger på vej til bryllup
Kongelige

Prinsessens datter

springer ud:

Biseksuel

Politimand ved væltet stillads
Krimi

Kraftigt vindstød vælter stort stillads

Mand op den røde løber smiler
Kendte

Seebach forsonet med sin bror

kontanter og kort i hånd på mand ved hæveautomat.
Nyheder

Nu kommer der gebyr på kontanter