Administration 

Thornings plan kan betyde kortere integration

Nye flygtninge starter livet i Danmark med et treårigt integrationsforløb, før de overgår til det almindelige kontanthjælpssystem. Det vil regeringen måske ændre på. (Foto: FOTO: Polfoto/Jakob Erbahn)

Hvis et treårigt integrationsforløb bliver kortere, kan flygtninge hurtigere blive mødt af samme krav som andre ledige. Det foreslår SF. Radikale bekræfter, at det indgår i overvejelserne til regeringens kommende integrationsudspil.

Flygtninge skal arbejde for kontanthjælpen, lød budskabet i statsministerens nytårstale. Her kom Thorning ikke med konkrete løsninger.

Men meget peger på, at et kortere integrationsforløb for flygtninge i Danmark kan blive en del af det udspil, som regeringen præsenterer til februar.

Den radikale udlændingeordfører Marlene Borst Hansen bekræfter, at et integrationsforløb, der er kortere end de nuværende tre år, indgår i regeringens overvejelser.

- Hvad der helt konkret kommer til at ligge i udspillet, kan jeg ikke sige endnu, men det er noget af det, som vi er i gang med at diskutere, siger hun.

Et kortere integrationsbeløb vil gøre, at flygtninge kan komme hurtigere ud på arbejdsmarkedet. Og det er den helt rigtige vej at gå, mener det tidligere regeringsparti SF.

- Den treårige periode skal gøres kortere og måske mere individuel, så man hurtigere overgår til det normale system, hvor der er mange flere krav, siger integrationsordfører Karina Dehnhardt Lorentzen.

Syrere har gode uddannelser

Et kortere integrationsforløb er da heller ikke en helt ny ide. I 2013, hvor SF stadig sad med i regeringen, foreslog en task force nedsat af daværende integrationsminister Karen Hækkerup (S), at forløbet blev skruet ned til ét år. Og det forslag ser nu ud til at kunne blive til virkelighed.

- Rigtigt mange syrere har jo gode uddannelser med sig, så i min optik er det spild, hvis de skal sidde og rådne op i et treårigt integrationsforløb, inden vi beslutter os til at gøre brug af deres kompetencer, siger Karina Dehnhardt Lorentzen.

Socialdemokraternes politisk ordfører Ole Hækkerup, vil da heller ikke udelukke, at et kortere integrationsforløb er midlet til at opnå statsministerens mål om at flygtninge skal arbejde for at få kontanthjælp.

- Vi udelukker ikke noget på forhånd. For os er det vigtigste ikke, hvilket system, du er en del af, men at flygtninge hurtigt kommer ud i en form for arbejde og bliver en del af samfundet, siger politisk ordfører Ole Hækkerup.

Rydde op på stranden

Store flygtningestrømme fra især Syrien har sat det danske asylsystem under pres. Helle Thorning-Schmidt (S) annoncerede i sin nytårstale, at flygtninge på kontanthjælp for eksempel kan rydde op på stranden eller reparere børnehavens sandkasse

- Jeg vil ændre vilkårene for flygtninge og indvandrere, der er på kontanthjælp. De skal arbejde mere for ydelsen, og det skal helst være på en arbejdsplads. For målet er at få et rigtigt job, sagde statsministeren.

Flygtninge, som får opholdstilladelse i Danmark, indgår i de første tre år i et såkaldt integrationsforløb, hvor de i mindst 30 timer om ugen modtager danskundervisning, uddannelse eller anden aktivering.

Undervejs får de kontanthjælp, men overgår først til det almindelige kontanthjælpssystem efter tre år.

Dansk Flygtningehjælp: God ide

Dansk Flygtningehjælp er positivt indstillet over for forslaget om et kortere integrationsforløb, så længe flygtninge bevarer retten til danskundervisning, når de overgår til det ordinære system.

- Hvis det giver en større fleksibilitet for den enkelte flygtning, vil det være meget positivt - for eksempel i forhold til de virksomheder, hvor flygtninge skal i praktik eller aktivering, siger integrationschef Anette Christoffersen.

Hun understreger dog, at flygtninge i de første tre år også bliver sendt i praktik og jobtilbud.

- Man kan ikke sig, at man lever en særlig beskyttet tilværelse under integrationsforløbet. Så at overgå til det ordinære system betyder ikke, at man så bliver udsat for andre eller skrappere krav, siger hun.

Dansk Flygtningehjælp: God ide

Dansk Flygtningehjælp er positivt indstillet over for forslaget, så længe flygtninge bevarer retten til danskundervisning, når de overgår til det ordinære system.

- Hvis det giver en større fleksibilitet for den enkelte flygtning, vil det være meget positivt - for eksempel i forhold til de virksomheder, hvor flygtninge skal i praktik eller aktivering, siger integrationschef Anette Christoffersen.

Hun understreger dog, at flygtninge i de første tre år også bliver sendt i praktik og jobtilbud.

- Man kan ikke sig, at man lever en særlig beskyttet tilværelse under integrationsforløbet. Så at overgå til det ordinære system betyder ikke, at man så bliver udsat for andre eller skrappere krav, siger hun.

Det sagde Thorning

 

Hvis du kommer til Danmark, skal du selvfølgelig arbejde. Du skal bruge det, du kan. Du skal lære sproget og ud blandt danske kolleger. Du skal opleve, hvordan vi gør tingene her i landet.

 

Så mange som muligt skal i gang på en arbejdsplads. Og andre kan tage fat på nogle af de opgaver, som vi også skal have klaret. Der er strande, hvor der skal ryddes op. Der er daginstitutioner, hvor sandkassen eller gyngen skal repareres.

 

...

 

Derfor vil jeg ændre vilkårene for flygtninge og indvandrere, der er på kontanthjælp. De skal arbejde mere for ydelsen, og det skal helst være på en arbejdsplads. For målet er at få et rigtigt job. I første omgang skal de nye vilkår gælde i to år.

 

Kilde: Nytårstalen 1. januar 2015

 

mand og kvinde på den blå løber
Kendte

Seebach-stjerne

klar til ny rolle

Nyheder

Mette F.: Vi skal igen

vælge rigtigt eller forkert

mand i blåt jakkesæt og blåt slips
Nyheder

Trump: Nu med lyssværd og Star Wars-dragt

kæmpe menneskemængde
Nyheder

Lady Gaga: Afværgede

muligt bombeangreb 

mary og frederik ankommer
Nyheder

Biskop nævnte Matador 

fodboldspillere jubler
Sport

FCM vinder intenst brag 

kop med billeder af biler
Nyheder

Farlig børnekop tilbagekaldes

bil er kørt ind i lygtepæl
Krimi

Voldsomt: Brager

ind i lygtepæl

fodboldspillere i hvidt jubler
Sport

FCK knockouter Brøndby

mand og kvinde i rutchebane
Kendte

Henrik Koefoed:

Ikke tid til pension

Krimi

32-årig død efter

skud i Søborg 

portræt af mand tæt på
Nyheder

Trump afviser en

tredje præsidentperiode

blomster på fortorv efter drab
Nyheder

Kræves fængslet

for trippeldrab

dybt krater efter granat
Nyheder

Houthier tager skyld

for angreb på Israel

en kæmpe krokodille
Dyreliv

Turist angrebet af kæmpe krokodille i zoo

en frysebakke og en vin
Mad og drikke

6 gode køkkenråd

far og søn smiler
Kongelige

Prinsesse Maries pletskud 

en ulv i en skov
Dyreliv

Ulve forsvinder sporløst i Sverige - forsker mistænker ulovlig jagt

en rå bil ved en væg med grafitti
Biler

Test: Toyota GR Yaris

Sjov og vanvittig 

en skuespiller smiler på den røde løber
Kendte

Det sker der med Gene Hackmans kæmpe arv

Fodboldspillere på en bane
Sport

FCK kan løbe med det hele i undervældende sæson

lys ved en mur
Nyheder

FAKTA: Sådan blev Danmark befriet for 80 år siden

menneskemængde på Rådhuspladsen
Nyheder

80-årsdag for befrielsen

Zelinski taler
Nyheder

Kyiv udsat for massive droneangreb i nat

Mand med briller smiler
Nyheder

Efter 60 år:

Milliardær trækker sig

Nyheder

Biskopper til Trump:

Lad være med at

gøre grin med os

Politi og ambulancer på vej
Nyheder

Rejser millionkrav efter dødsulykke

Portræt af kronprinsesse Victoria
Kongelige

Kronprinsesse samlede skrald

Portræt af kvinde
Nyheder

Connie Hedegaard scorer topjob

Fodboldspillere på banen
Sport

Dansker spolerer Bayerns mesterskabsfest

Indgang til retsbygning
Krimi

Fire mænd tiltalt:

Voldtog og plyndrede

prostituerede

kasse med forskellige skrabelod
Helt vildt

Vandt millioner 1. april:

Ingen troede på ham

Portræt af mand foran port.
Kendte

Rachlin fyret

Fly ved at lande i lufthavn
Rejser

Massive forsinkelser i Grønlands nye internationale lufthavn

Krimi

Landsret løslader mand der påkørte flere i København

Trump forklædt som pave
Nyheder

Pave Trump 

to billeder af en gade
Bøger

Fantastisk foto-bog over København – dengang og nu

en skov i maj
Nyheder

Lunt og solrigt vejr på vej

Nyheder

To nye er anholdt i sag om trippeldrab

et par i sengen
Sex og samliv

Generer naboens høje sexlyde dig

en cigaret holdt i en hånd
Sundhed

Chance for at overleve lungekræft er stadig lav 

en sort Rolls
Biler

Topmodel fylder 100 år

pelargonier i blomst
Livsstil

Her er planten sneglene hader

en racerkører jubler
Sport

18-årig skriver Formel 1-historie 

en bil i flammer
Krimi

Syv turister slået ihjel i USA

alligatorer i vandet
Helt vildt

Flypassagerer overlever 36 timer i sump med alligatorer 

politi på gaden
Krimi

Yngre mand stadig i kritisk tilstand efter skudepisode 

to politikere hilser på hinanden
Nyheder

Inflation og Trump optager australiere ved valg

mand i jakkesæt står og klapper - baggrund med lys
Nyheder

Kommende vicekansler:

Vil se på muligt forbud 

Nyheder

Wegovy-pille får

grønt lys til test i USA

kongelige familie på balkonen
Kongelige

Rystet prins Harry: Far vil ikke tale med mig

mand holder sort hat foran sig
Nyheder

DR-legende er død

fodboldspillere i aktion
Sport

Randers ind i medaljekamp

Nyheder

Kører ind i menneskemængde 

forbudsskilt
Nyheder

Drik det ikke: Sodavand

trækkes nu tilbage

flok mennesker med skilte
Nyheder

Drama ved slagterbutik:

Klamme svin

to mænd og kvinde i midten
Kendte

X Factor:

40 år og pølsefest

Sport

Prins Harry taber sag 

skorstenen på vatikanet
Nyheder

Skorsten er klar i Vatikanet

billede af sort powerbank
Nyheder

Efter strømnedbrud:

Powerbanks hitter

unge mennesker går på gaden
Nyheder

Fire personer

anholdt i svensk drabssag

Nyheder

Efter 75-årigs påkørsel: 

Kørekortregler granskes

Mand smiler
Nyheder

Milliardær død i ulykke

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Bortførte 15-årig

ekskæreste i bagagerum:

- Det var dumt

mand med skjorte og jakke
Kendte

Dennis Knudsen

er flyttet ind i villa

til 12 millioner 

kvinde poserer på slot
Kendte

Sarah Grünewald:

Jeg sked i bukserne

politibil med påskriften politi
Krimi

Kvinde reddede to små

børn ud af varm bil 

skilt på facade på retsbygning
Krimi

Fodboldfan frifundet:

Kaldte betjent for fucking

nørd

Nyheder

Gør det billigere at

have et realkreditlån

person sidder på facebook på computer og telefon
Krimi

Ramt af mystiske links 
i kommentarspor

person går med paraply
Nyheder

Nu skifter vejret 

mand med rødt slips vinker
Nyheder

J.D. Vance: Krigen

slutter ikke foreløbigt

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Retssag begynder:

15-årig pige blev bortført

og fik klippet håret af

Smilende kvinde med solbriller og en taske over skulderen
Kendte

Helle Thorning tjener millioner på lejlighedssalg

Facade på bygning
Nyheder

Ikonisk lampefirma løfter salget til knap 900 millioner kroner

Smilende kvinde i dunjakke ved havnebad
Kendte

Lene Beier med godt nyt: 
Vender tilbage

Mand i dunjakke på fodboldstadion holdende en mikrofon
Sport

Fodboldlegende scorer 
38 år yngre model 

en mand stillet op til fotografering
Krimi

Godsejer tilstår

Mand i jakkesæt med et diasbillede bag sig
Nyheder

Medie: Forlader Det Hvide Hus