Administration 

Taxamanden til Løkke & Co: Så indrøm dog, I fører politik for de rige!

Jesper Grunwald er journalist, blogger og taxichauffør. Han er født i 1954 og og har taget hele dannelsesrejsen fra sin opvækst i et grundtvigsk, borgerligt landbo-hjem på Bornholm til en lang karriere i Danmarks Radio med en håndfuld cheftitler. Nåede at blive ridder af Dannebrog, inden han sagde op. I dag realiserer han en gammel drøm om at være taxachauffør. Det sker I den sølvgrå Mercedes med det grønne logo . Med frie arbejdsforhold og udstyr til at skrive og fortælle historier fra den fire-hjulede virkelighed. Det blev til bogen JEG ER BARE TAXAMAND sidste år. I Ekstrabladet EKSTRA om søndagen. På hans blog www.taxamand.dk. Og så her i avisen.dk, hvor han har sin egen blog: Et kig på Danmark og verden gennem forruden på en Mercer....

Jeg har aldrig lagt skjul på, at jeg støtter mig til ”taxiparlamentet”. Altså folkets stemme – eller rettere: (i flertal) folkets stemmer, som jeg hører dem i min for tiden sølvfarvede Mercer. Det passer sikkert ikke ind i statistikernes univers. Men når dagen er omme, afspejler det ofte folkets stemme.

Ånden i taxiparlamentet er den samme, som da jeg startede min chaufførkarriere for præcist 5 år siden: Vi kan tale om alt og med politisk spændvidde fra det blodrøde til det racist-sorte. Jeg har kørt med den vietnamesiske statsborger, der er lige så stolt af sin fars nedskydning af amerikanere i Vietnamkrigen som den danske frihedskæmper, der ikke havde problemer med at nakke stikkere. Og jeg har kørt med kunder, hvis menneskesyn på arabere eller – modsat – på jøder var så racistisk, at jeg i anstændighedens navn,
burde have sat dem af.

Men vi sad altså ved siden af hinanden – og vi talte sammen.
Heldigvis er ekstremerne sjældne. I enkelte tilfælde er reaktionen på verdens gang – lidt overraskende – nærmest stilhed! Man er nødt til at være fintfølende som taxichauffør. Hvis kunden ikke vil tale – eller tale om et særligt emne, rejser han/hun det ikke selv. Stemningen er nærmest i familie med morgenens reaktion på en ægteskabelig diskussion, der gik for vidt i aftes. Våbenstilstand NO GO!

De to sidste gange, jeg har haft oplevelsen i det sidste år er sjovt nok med udenlandske kunder. Lige efter Brexit – om morgenen ville alle danskere tale om det dramatiske, britiske nej til Europa. Om natten kørte jeg en valutahandler. Fanden var løs i Laksegade. Hun var rystet. Men mine britiske kunder (som mestendels er forretningsfolk)var nærmest - stumme!
Og så – naturligvis – præsident Trump! Amerikanerne kan bare ikke ha’ det. Og netop amerikanerne, som plejer at gennem-interviewe mig om Danmark og velfærd og hygge og ”isn’t it so cute?” – og SKATTER. Men de vil godt nok ikke tale amerikansk politik lige nu. De er flove.

Og nu oplever jeg et stumt, - et dansk deja-vu i taxiparlamentet: Kunderne vil ikke tale om regeringens nye skatteudspil. Vi overvejende er ret enige om, at vi er glade for at
leve her, trods de evige kævlerier. Der er ikke optræk til borgerkrig. Ca. halvdelen af os vil stemme blåt næste gang – og den anden halvdel af os rødt. Taxiparlamentet plejer at afspejle den evige danske pendulering mellem lyserødt og lyseblåt. Men tale om skatteudspillet – nixen bixen.

Her er min udlægning: Vi GIDER IKKE deltage i det syntetiske setup, som er skabt af spindoktorer og kommunikationsfolk. Og da slet ikke i diskussion af eksempler, som enten er meget primitive forsøg på manipulation – eller slet og ret – sjusk. Personligt tror jeg mest på den sidste forklaring. Også fordi kommunikationsmæssigt sjusk ofte har rødder tilbage i ønsket om at modellere fakta. En politologisk uvane med, at man kan sukre politiske beslutninger ind i forklaringer og snak, hvis bare man bruger nogle forståelige billeder. Barnagtige samlekort for voksne – vælgere. Når man nu har en universitetsgrad i regneeksempler, - så må man for pokker også kunne skabe nogle forklaringseksempler: Man har en hk’er. Man har en rigmand!

Men jeg ser et helt andet, helt konkret billede. Billedet af de fire borgerlige dukse Jensen, Lauritzen, Ammitzbøll og Mikkelsen ved pressemødet om det blå skatteudspil. Fire nydelige mænd med slips – i mørkeblåt jakkesæt. Sociale højdespringere. Tre af dem har som tidens standard læst statskundskab – en enkelt socialvidenskab. To kandidater og to bachelorer. De
har været politikere siden de var teenagere. Den længste erhvervskarriere udenfor egentlig politik er så vidt jeg har kunne researche – 4 år! Det er formentlig grunden til at tre af dem har brugt længere tid på studier, end de under nutidens ungdom.


De er ypperlige eksempler på kulturen i dansk parlamentarisme: Politik er en karriere!
Måske er det en slags politisk hybris (overmod), at de lader sig rådgive af spindoktorer og
kommunikationsfolk, som bilder dem ind, at barnagtige eksempler og talgymnastik kan få en liberal politik til at se helt socialdemokratisk ud. Paradoksalt nok, var det den mest blå mand, der optrådte som den mest ærlige. Simon Emil, der har det med at sige, hvad han mener: Venner, Vi vil ha’ økonomisk vækst. Det får vi bedst ved at give folk med mange penge - endnu flere. Det er topskatteargumentationen om igen!

At lavtlønsdanskere skal være taknemmelige for en skattelettelse mange af os ikke ønsker os – betragter jeg som en slags befamling. At tallene efterfølgende er forkerte, er amatørisme på akademisk niveau! Men at tiden politikere optræder som manipulerede telefonsælgere – er at håne de vælgere, som betaler deres høje løn. Jeg forstår jo godt tavsheden i min taxi – uanset de politiske farveforskelle.
Hvorfor i alverden er det blevet forbudt at sige tingene, som de er: Vi er borgerlige! Vi ønsker et samfund, hvor drivkraften er de velbjergede - og de, der drømmer om at blive det?

Dette er et blog-indlæg og ikke et udtryk for Avisen.dk's holdning. Hvis du finder, at indlægget er æreskrænkende eller indeholder injurier, så send en mail til tip@avisen.dk.

politi dansk
Krimi

Politiet rykkede ud efter klager over lejr: Fire rumænere sendt væk

Det Danske Cyberlandshold ved EM i Tyskland.
Nyheder

Danmarks unge hackere overrasker ved stort europamesterskab

dansk politi
Krimi

Lovede politiet at lade bilen stå - men det var løgn

Too Good To Go
Nyheder

Nu kan du spare penge på meget mere end overskudsmad

Ung fyr i hættetrøje
Krimi

Teenager fløj til England for 25.000 euro: På hotelværelset lå to pistoler

Lastbil på vej
Nyheder

Danskerne har samlet stort beløb ind til Ukraine

roblox
Krimi

Gratis Robux? Her ligger fælden for børn

fadet 6 udsigt
Kendte

TV-vært kan score en svimlende milliongevinst

retten i Århus
Krimi

48 ofre og 150 forsøg: Svindler blev ved og ved

hund og ejer
Dyreliv

Din hund mærker mere, end du måske tror

Zenia Stampe
Nyheder

Dit Facebook-opslag kan få uventede konsekvenser

retten i Svendborg
Krimi

25-årig groomede og afpressede børn online - næsten 70 børn ramt

femern
Nyheder

Cyberangreb ramte Femern: Nu er der nyt

penge
Sport

Mistanke om uregelmæssigheder ved fodboldkamp i Togo

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden

dansk politi
Krimi

Kraftig brand ved vandmølle: Politiet beder om hjælp

ko indien
Helt vildt

Kidnappet og fanget i bil: Så kom der en ko

Skole pakistan tag faldet ned
Nyheder

Pakistansk skole blev dødsfælde: Mange børn har mistede livet

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Svindlere går målrettet efter ældre kvinder

børn på fugletur
Underholdning

Nu kan børn få pip i efterårsferien

Michael Fjeldsør, Centerleder
Nyheder

Fem millioner skal afsløre hemmeligheden bag Carl Nielsens musik

københavn
Nyheder

Boligmarkedet skifter gear: Her går det frem

vestre Landsret
Krimi

Skar bremserør over og oprettede falske sexannoncer

Sara Lygum
Film og TV

Sara Lygum skal afsløre dyre boligfælder

FCM
Sport

Ulvene topper listen: Slår alle danske rivaler

tinyhouse
Nyheder

Flere danskere vil bo småt: Nu reagerer kommunerne

Højesteret
Krimi

Historisk dom: AI-billeder af overgreb straffes som ægte

retten i Roskilde
Krimi

Tvang kæresten til seksuelle handlinger på webcam

løberne
Sport

10.000 løbere indtager København: Her er den gode nyhed

Netflix
Sport

Netflix sikrer stor VM-aftale: Viser alle 104 kampe

dansk politi
Krimi

Efter to overfald i Risskov: DNA-match førte politiet til 19-årig

Retten i Odense
Krimi

81-årig stak sin underbo ihjel: Nu forklarer han hvorfor

retten nykøbing
Krimi

15 butikstyverier på to dage: Nu falder hammeren

ai
Nyheder

Stem her: AI truer jobbet - men danskerne tager det helt roligt

sommerhus
Nyheder

Sommerhusmarkedet vender: Nu rykker danskerne mod vest

cigaret
Nyheder

Millioner på vej: Otte tilbud sikres fast støtte

politi dansk
Krimi

81-årig anholdt efter dødeligt knivstikkeri i Odense

retten frederiksberg
Krimi

Akupunktør slikkede kvinde på brystet under behandling

koncert
Nyheder

Musikmillionerne fordeles skævt: Nye tal afslører store forskelle

retten i Glostrup
Krimi

Rutinekontrol afslørede langt mere end politiet forventede

Ønskeskyen
Nyheder

Falske webshops lokker: Tre tegn bør vække mistanke

Jakob Mark
Nyheder

Hjælper mennesker med demens - men få bruger den

Fodboldspillere
Sport

Danske klubber blander sig i kampen om europæisk finale

Tobias Rahim
Kendte

Popstjerne vender tilbage til dansk festival efter fire år

Kirsten Schwalbe
Nyheder

112 år og 218 dage: Kirsten slår historisk rekord

ambulance
Nyheder

Nu får ambulancer hjælp fra en uventet kant

Infantino
Sport

FIFA oplyste én løn: Dokument viser ekstra millionbeløb til Infantino

motorvej
Biler

Nu sker der noget på Hillerødmotorvejen

puff bar
Krimi

Mistænkelig varebil gemte på en milliondyr overraskelse

Richard Hammond
Biler

Top Gear-stjerne indgår nyt samarbejde om biler

Martin Høgsted
Nyheder

Storebæltsbroen lyser blåt for millioner af danskere

dansk politi
Krimi

Anholdt for afpresning: Kort efter opdagede politiet ham igen

vandhane
Nyheder

Danske forbrugere slipper for ekstra vandregning på milliarder

retten i holbæk
Krimi

Kontrollerede sin kones telefon, penge og færden: Nu er han dømt

mobil politi
Nyheder

Politiet flytter ud og får ny adresse i Skærbæk

mand sover
Livsstil

Danskerne køber søvnteknologi som aldrig før: Ét produkt hitter

retten i Sønderborg
Krimi

Smuglede 35 kilo amfetamin: Nu er straffen faldet

festivalen
Mad og drikke

Gratis madfestival i Aarhus har allerede stor interesse

Sommerhus
Nyheder

Mange sommerhusejere glemmer dette før vinteren

barn og far
Livsstil

Forældre mangler overskud: Her er hjælp til efterårsferien

NSK
Krimi

26-årig gemte våben og store mængder narkotika i hjemmet

ældre par
Nyheder

40 millioner kroner skal få flere ind i fællesskabet

Slot og besøgende
Underholdning

Kongeligt slot åbner dørene til efterårsfestival for hele familien

posen
Livsstil

Ikonisk blå pose får en overraskende forandring

Stresset kvinde
Nyheder

Chefer slipper for bøder trods dårligt psykisk arbejdsmiljø

forskerne bag, postdoc Jonas Holst Wolff og professor Jacob Giehm Mikkelsen. AU foto og privat
Nyheder

Forskere fra Aarhus kan rette fejl i menneskers gener

Karsten Bo Larsen Foto: Jakob Melgaard
Nyheder

Kommunerne har milliarder på kistebunden: Se din kommune

Halloween udklædning
Nyheder

Halloween er ikke sjov for alle børn: Sådan hjælper du bedst

nytår
Krimi

Unge kastede med kanonslag: Politiet advarer forældre

robot
Underholdning

WALL-E, R2-D2 eller Rasmus: Hvad skal robotterne hedde?

folkene bag
Nyheder

Fik diagnosen bipolar lidelse: Nu vil Jesper hjælpe andre

øl
Nyheder

Flere danskere søger hjælp: Nu sikres Alkolinjen millioner

Anne Waagstein, formand for Djøf Privat
Nyheder

Medarbejdere skal være forberedt, før krisen rammer arbejdspladsen

fiskekutter
Nyheder

1.900 ton fisk smides ulovligt ud: Minister vil gribe ind

Nickelback
Underholdning

Nickelback kommer til Danmark med stor verdensturné