Administration 

Syrisk flygtning: Danmark er det bedste land i verden

Jeg tror, at Danmark er verdens mest fredfyldte land, siger Raafat Audeh, syrisk flygtning.

På baggrund af regeringens annoncer i arabiske aviser forstår Raafat Audeh godt, at syriske flygtninge lige nu siger nej til Danmark. Men den syriske flygtnings egen oplevelse af Danmark er ovenud positiv.

Det er ikke lige det budskab, der trænger igennem fra motorvejene i disse dage, hvor syriske flygtninge i stort tal kæmper sig frem mod deres lykkeland, Sverige, og for alt i verden ikke vil inddrages i et dansk asylprogram.

Men Danmark er set med en syrisk flygtnings øjne det bedste sted i verden at komme til. I hvert fald ifølge 33-årige Raafat Audeh, der kom hertil som flygtning fra Syrien i maj 2014 og i dag bor i Nordsjælland.

- Vi søger sikkerhed og fred, fordi vi har den baggrund, vi har. Det er det, der er attraktivt for os. Og jeg tror, at Danmark er verdens mest fredfyldte land, siger han.

Det bedste for børnene

Raafat Audeh har været i samme situation som de landsmænd, som i den forløbne uge har fyldt TV-skærmene: Han skulle tage stilling til, hvor han ville søge asyl. Og valget faldt på Danmark, fordi han havde læst, at vi scorer højt på alle de parametre, han lægger vægt på.

- Når man kommer til Europa som flygtning, ved man jo ikke hvor længe den krig, man er flygtet fra, varer. Man ved ikke, hvor længe opholdet varer. Men du ønsker det bedste for dine børn, som skal vokse op imens. Og Danmark, vidste jeg, var i top målt på lykke, humanisme, menneskerettigheder og åbenhed i forvaltningen, siger Raafat Audeh, der arbejdede som salgschef i et fødevarefirma i Syrien.

Danmark har ikke skuffet

Og Danmark har ikke skuffet den syriske flygtning. Han fik sin familie, kone og to børn på syv og otte år, herop allerede efter fem måneder, som ifølge ham er hurtigt i en europæisk sammenligning.

Og han supplerer lovsangen om Danmark med en yderst smigrende karakteristik af det store flertal af danskere:

- Danskere er meget venlige og åbne. De får én til at føle sig velkommen og behandler flygtninge med respekt. Der er ingen problemer i lokalsamfundene, siger han.

Gå ikke i panik!

Derfor ville hans budskab til de landsmænd, som i disse dage skyr Danmark som det værste af alle onder, også være:

- Hvis du kan finde et sted, som i højere grad byder dig velkommen, så søg derhen. Men lad være med at gå i panik, hvis politiet tilbageholder dig og får dig til at søge asyl i Danmark. Det er et godt sted for dine børn.

Men Raafat Audeh kan godt følge syrernes reaktion og afvisning af Danmark i den aktuelle situation.

- Det har ikke så meget at gøre med penge og de lavere ydelser. Det er mere signalet i de annoncer, der siger, at ’Vi ønsker jer ikke, og I generer os, hvis I kommer’. Så oplever man som flygtning, at man risikerer de samme problemer som i Saudi Arabien, Jordan og Ægypten, som heller ikke vil vide af os, siger han.

Delvis forståelse af dansk politik

Raafat Audeh synes ikke nødvendigvis, at der er en skærende kontrast mellem ’den venlige og imødekommende befolkning’ og den politik, som føres af de politikere, som den samme befolkning har valgt.

- Jeg kunne forestille mig, at folk ikke har problemer med den enkelte flygtning og person, men bare vil undgå problemerne ved at få for mange, lyder hans diplomatiske udlægning.

Derfor vil han heller ikke komme med en voldsom kritik af stramningerne i flygtningepolitikken, men bare appellere til politikernes omtanke:

- Hvis man efterlader flygtninge med så få penge, at de ikke kan leve af dem, og de ikke kan få et almindeligt arbejde, kan man komme til at tvinge dem ud på et sort marked, som ikke er godt hverken for den enkelte eller samfundet.

Det handler ikke om velstand

Raafat Audehs appel til almindelige danskere er, at de for alvor skal forstå, at det ikke er jagten på penge og materielle goder, der har sendt hundredtusinder af syrere på flugt til Europa.

- I Syrien kan alle blive taget til fange af alle parter i konflikten uden grund, og ingen kan forestille sig, hvad man går igennem, når det sker. Man vil hellere dø inden for den første time end udsættes for lidelserne i torturkamre, hvor man sulter og afstraffes fysisk. I Syrien mister man børn, liv og lemmer. Syrere har derfor intet andet valg end at flygte. Og det er her, der er en bedre fremtid for deres børn, forklarer han.

Arbejdsmarkedet er svært

Syrernes største skuffelse i Danmark er vanskelighederne ved at komme i arbejde. De syriske flygtninge er som hovedregel veluddannede og meget motiverede for at komme i arbejde. Men de har ikke, som de håbede, kunnet gå direkte ud på arbejdsmarkedet, men må affinde sig med den slagne integrationsvej med i første omgang sprogkurser og praktikophold.

- Jeg hører jo også fra mange danskere, at de ikke kan forstå, hvordan jeg med mangelfulde sprogkundskaber skulle kunne få et arbejde, når de ikke selv er i stand til det, lyder det med en vis skuffelse fra Raafat Audeh.

Vi hjælper hinanden

Han er imidlertid ikke typen, der sidder med hænderne i skødet. Han forstod hurtigt den danske tradition for at danne en forening, hvis man er to personer med samme interesser. Så han har dannet en forening, Ascent, for nytilkomne i Gribskov Kommune for at fremme integrationen på ethvert plan.

Foreningen havde 37 medlemmer, sidst der blev gjort status. Den samarbejder både med en frivillig organisation og kommunen, hvis borgmester, Kim Valentin (V), beredvilligt tog imod en middagsinvitation og hørte om de udfordringer, kommunens flygtninge oplever.

- Vi arbejder efter det princip, at nytilkomne kan hjælpe nytilkomne. Som dansker er det måske svært at forstå, men vi står ofte over for udfordringer med forskelle i kultur, lovgivning og socialt liv. Nogle kommer til at gøre noget forkert. Ikke bevidst, fordi de er dårlige mennesker. Men fordi de ikke ved bedre. Der kan vi, der har været her et stykke tid, hjælpe dem, der lige er kommet til, forklarer Raafat Audeh.

Spørgsmål og svar

De erfarne i foreningen står også til rådighed for de mindre erfarne i mødet med myndigheder og til at trække de mere tøvende med i sociale aktiviteter i kommunen.

- ’Integration’ kan for mange være en underlig ting, hvis det er nogle udefra, der forlanger den. Den føles mere naturlig og komfortabel, hvis den finder sted sammen med én, der taler samme sprog, mener den syriske flygtning.

Ascent har også en facebook-side, Ny i Danmark, med 12.000 brugere, hvor der spørges løs, og de erfarne flygtninge svarer efter bedste evne om danske forhold.

- Når det bliver for svært, spørger vi en dansker, forklarer Raafat Audeh.

blomster på fortorv efter drab
Nyheder

Kræves fængslet

for trippeldrab

dybt krater efter granat
Nyheder

Houthier tager skyld

for angreb på Israel

en kæmpe krokodille
Dyreliv

Turist angrebet af kæmpe krokodille i zoo

en frysebakke og en vin
Mad og drikke

6 gode køkkenråd

far og søn smiler
Kongelige

Prinsesse Maries pletskud 

en ulv i en skov
Dyreliv

Ulve forsvinder sporløst i Sverige - forsker mistænker ulovlig jagt

en rå bil ved en væg med grafitti
Biler

Test: Toyota GR Yaris

Sjov og vanvittig 

en skuespiller smiler på den røde løber
Kendte

Det sker der med Gene Hackmans kæmpe arv

Fodboldspillere på en bane
Sport

FCK kan løbe med det hele i undervældende sæson

lys ved en mur
Nyheder

FAKTA: Sådan blev Danmark befriet for 80 år siden

menneskemængde på Rådhuspladsen
Nyheder

80-årsdag for befrielsen

Zelinski taler
Nyheder

Kyiv udsat for massive droneangreb i nat

Mand med briller smiler
Nyheder

Efter 60 år:

Milliardær trækker sig

Nyheder

Biskopper til Trump:

Lad være med at

gøre grin med os

Politi og ambulancer på vej
Nyheder

Rejser millionkrav efter dødsulykke

Portræt af kronprinsesse Victoria
Kongelige

Kronprinsesse samlede skrald

Portræt af kvinde
Nyheder

Connie Hedegaard scorer topjob

Fodboldspillere på banen
Sport

Dansker spolerer Bayerns mesterskabsfest

Indgang til retsbygning
Krimi

Fire mænd tiltalt:

Voldtog og plyndrede

prostituerede

kasse med forskellige skrabelod
Helt vildt

Vandt millioner 1. april:

Ingen troede på ham

Portræt af mand foran port.
Kendte

Rachlin fyret

Fly ved at lande i lufthavn
Rejser

Massive forsinkelser i Grønlands nye internationale lufthavn

Krimi

Landsret løslader mand der påkørte flere i København

Trump forklædt som pave
Nyheder

Pave Trump 

to billeder af en gade
Bøger

Fantastisk foto-bog over København – dengang og nu

en skov i maj
Nyheder

Lunt og solrigt vejr på vej

Nyheder

To nye er anholdt i sag om trippeldrab

et par i sengen
Sex og samliv

Generer naboens høje sexlyde dig

en cigaret holdt i en hånd
Sundhed

Chance for at overleve lungekræft er stadig lav 

en sort Rolls
Biler

Topmodel fylder 100 år

pelargonier i blomst
Livsstil

Her er planten sneglene hader

en racerkører jubler
Sport

18-årig skriver Formel 1-historie 

en bil i flammer
Krimi

Syv turister slået ihjel i USA

alligatorer i vandet
Helt vildt

Flypassagerer overlever 36 timer i sump med alligatorer 

politi på gaden
Krimi

Yngre mand stadig i kritisk tilstand efter skudepisode 

to politikere hilser på hinanden
Nyheder

Inflation og Trump optager australiere ved valg

mand i jakkesæt står og klapper - baggrund med lys
Nyheder

Kommende vicekansler:

Vil se på muligt forbud 

Nyheder

Wegovy-pille får

grønt lys til test i USA

kongelige familie på balkonen
Kongelige

Rystet prins Harry: Far vil ikke tale med mig

mand holder sort hat foran sig
Nyheder

DR-legende er død

fodboldspillere i aktion
Sport

Randers ind i medaljekamp

Nyheder

Kører ind i menneskemængde 

forbudsskilt
Nyheder

Drik det ikke: Sodavand

trækkes nu tilbage

flok mennesker med skilte
Nyheder

Drama ved slagterbutik:

Klamme svin

to mænd og kvinde i midten
Kendte

X Factor:

40 år og pølsefest

Sport

Prins Harry taber sag 

skorstenen på vatikanet
Nyheder

Skorsten er klar i Vatikanet

billede af sort powerbank
Nyheder

Efter strømnedbrud:

Powerbanks hitter

unge mennesker går på gaden
Nyheder

Fire personer

anholdt i svensk drabssag

Nyheder

Efter 75-årigs påkørsel: 

Kørekortregler granskes

Mand smiler
Nyheder

Milliardær død i ulykke

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Bortførte 15-årig

ekskæreste i bagagerum:

- Det var dumt

mand med skjorte og jakke
Kendte

Dennis Knudsen

er flyttet ind i villa

til 12 millioner 

kvinde poserer på slot
Kendte

Sarah Grünewald:

Jeg sked i bukserne

politibil med påskriften politi
Krimi

Kvinde reddede to små

børn ud af varm bil 

skilt på facade på retsbygning
Krimi

Fodboldfan frifundet:

Kaldte betjent for fucking

nørd

Nyheder

Gør det billigere at

have et realkreditlån

person sidder på facebook på computer og telefon
Krimi

Ramt af mystiske links 
i kommentarspor

person går med paraply
Nyheder

Nu skifter vejret 

mand med rødt slips vinker
Nyheder

J.D. Vance: Krigen

slutter ikke foreløbigt

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Retssag begynder:

15-årig pige blev bortført

og fik klippet håret af

Smilende kvinde med solbriller og en taske over skulderen
Kendte

Helle Thorning tjener millioner på lejlighedssalg

Facade på bygning
Nyheder

Ikonisk lampefirma løfter salget til knap 900 millioner kroner

Smilende kvinde i dunjakke ved havnebad
Kendte

Lene Beier med godt nyt: 
Vender tilbage

Mand i dunjakke på fodboldstadion holdende en mikrofon
Sport

Fodboldlegende scorer 
38 år yngre model 

en mand stillet op til fotografering
Krimi

Godsejer tilstår

Mand i jakkesæt med et diasbillede bag sig
Nyheder

Medie: Forlader Det Hvide Hus

Krimi

Alvorlig påkørsel:
75-årig bilist nægter alt

en masse mennesker med røde faner og arme i vejret
Nyheder

1. maj-uro:
Hummelgaard kæmpede
mod båthorn og røgbomber

to mønter
Helt vildt

SE VIDEO:

Lastbil væltede med

otte millioner mønter

Mand i lyst jakkesæt med et WHO's logo bag sig
Nyheder

WHO advarer:
Største krise
i mands minde

udrykningskøretøjer ved ulykke
Krimi

75-årig forlanges fængslet efter massepåkørsel

Glad kvinde med arm hævet
Nyheder

Dronning Margrethe får religiøs pris 

to kvinder griner sammen
Helt vildt

Vandt en mio. i Lotto:
- Jeg købte da bare en ny

en mand taler foran en skærm med en illustration
Nyheder

Konkurs sender stor

millionregning

videre til borgerne

Krimi

LIGE NU: Letbane påkører person - trafikken er spærret

indgangen til en stor bygning
Krimi

Kræftsag stoppes

politi arbejder
Krimi

75-årig sigtet mand tog fejl af speeder og bremse

Nyheder

Mette F.: Danmark

skal igen være en

stor skibsbyggernation