Administration 

Sundhedsprofessor: Drop hysteriet om sygefravær

Det nytter ikke noget med alle de mange tiltag, som skal få sygemeldte hurtigere tilbage på arbejde, siger en ekspert. Kig på de problematiske arbejdspladser i stedet for. (Foto: arkiv/scanpix)

Der bliver postet flere hundrede millioner kroner i projekter, som skal få sygefraværet ned. Men pengene er nærmest spildt. Sådan siger en af forskerne, der selv har været med.

Politikerne går alt for meget op i danskernes sygefravær. Sådan lyder den opsigtsvækkende udmelding fra en ekspert i sygefravær. Hvis man skal gøre noget, skal det være at se på arbejdspladserne, siger Johan Hviid Andersen, der er professor og overlæge på arbejdsmedicinsk klinik på Regionshospitalet Herning.

"Jeg tror, at generelt er der alt for stor bekymring omkring sygefraværet i Danmark. Vi har gennemsnitligt omkring 8-10 sygedage om året, og det har ligget nogenlunde stabilt de sidste 35 år."

Der er selvfølgelig udsving, forklarer Johan Hviid Andersen, men de udsving kan ikke vise et billede af, hvad der får folk til at være mindre syge.

"Politiske og administrative tiltag kan få det til at hoppe lidt op og ned. Men det kan afhænge af, hvordan man gør tallene op. Statistikken for sygefravær påvirkes jo af, hvor mange der kommer over på en førtidspension, bistandshjælp eller andet i stedet for," siger han.

I øjeblikket er det sandsynligvis krisen, der får det til at falde en smule, vurderer eksperten.

Men målrettede tiltag fra det offentlige, der skulle påvirke sygefraværet, har overordnet set ikke nogen effekt.

Johan Hviid Andersen har været med til flere store forskningsprojekter om sygefravær. Og det samlede billede er i langt højere grad et stabilt niveau, end at særlige tiltag virker.

"Min pointe er, at alle de gode kræfter, der prøver at påvirke sygefraværet fra kommuner, jobcentre og så videre – de er sat forkert ind. Forebyggelsesfonden satte for et par år siden 300 millioner af til et stort anlagt projekt, der skulle nedbringe det langvarige sygefravær via jobcentrene. Der kom stort set ikke noget ud af det."

Det handler om arbejdspladsen, ikke den sygemeldte

Johan Hviid Andersen mener, at politikerne begår en stor fejl i den måde, som de hele tiden taler om sygefravær på. Det er blevet til den enkeltes problem, og det stempler de sygemeldte, men hjælper dem ikke.

Hvis man skal holde folk raske, skal man se på organiseringen af samfundet. Det kan for eksempel handle om arbejdspladsernes tilstand.

"Det er indlysende, at der er nogle typer arbejdspladser herhjemme, som har nogle overordnede problemer. Hvis man gik ind og forbedrede dem, så ville man måske også se en positiv virkning på sygefraværet," siger han.

For selvfølgelig er der arbejdspladser med meget højt fravær, hvor det kan forbedres, medgiver Johan Hviid Andersen. Det nytter bare ikke, at pille den enkelte sygemeldte ud.

"Lige nu tager man en langtidssygemeldt og sender vedkommende til et hav af specialister, psykologer og så videre. Så tror man, at det kan forbedre motoren, så at sige. Men det virker ikke," fastslår han.

På arbejdsmedicinsk klinik, hvor Johan Hviid Andersen arbejder, får de sygemeldte sendt ind fra de praktiserende læger, som ikke umiddelbart har kunnet blive raske og vende tilbage på arbejde.

"Det er i stigende omfang stress-relateret og over 80 procent kommer fra offentlige arbejdspladser," fortæller han.

KL: Vi kan godt få sygefraværet længere ned

I kommunerne har man de seneste år gjort meget for at få sygefraværet ned. Næstformand i Løn- og Personaleudvalget i Kommunernes Landsforening, Michael Ziegler (K), er tilfreds med udviklingen og mener, at sygefraværet godt kan sænkes mere.

"Overordnet vil jeg sige, at selvom sygefraværet er faldende i kommunerne, så er vi ikke nået dertil, hvor vi skal være bange for, at vi presser det for langt ned. Jeg er med på, at man kan nå et punkt, hvor det ikke kan komme længere ned, men jeg mener ikke, at vi er der endnu," siger Michael Ziegler, der også er borgmester i Høje Taastrup Kommune.

De kommunalt ansatte har det højeste sygefravær blandt de forskellige sektorer på arbejdsmarkedet. Derfor er kommunerne ofte i fokus, når det handler om sygefravær.

"I kommunerne er vi vant til at blive konfronteret med, at vi har et højere sygefravær, end i den private sektor. Men der er jo nogle faktorer, som gør, at der naturligt er et højere sygefravær," siger Michael Ziegler fra KL.

Han forklarer, at det både handler om typen af jobs, hvor for eksempel pædagoger, lærere og sosu’er er i nærkontakt med mange mennesker, og derfor lettere bliver smittet med sygdom. Men det er også fordi, at kommunerne har en anden personalepolitik end det private arbejdsmarked og gør mere for at beholde syge medarbejdere.

Men når man ser på variationerne i fravær mellem kommuner og arbejdspladser, så er det tydeligt, at der mange steder er plads til forbedring, mener Michael Ziegler.

"De årsager dækker jo ikke alt sygefravær, eller de forskelle der er mellem forskellige kommuner. Derfor er der stadig noget at arbejde med, for at bringe sygefraværet ned, især i nogle kommuner. Hvorfor er man for eksempel mere syge på Vestegnen end i Vestjylland? Det mener jeg ikke, at der burde være nogen grund til," siger han.

husmandsbrug
Nyheder

Landmænd går imod protester: Bakker op om omstridt gødskningslov

dansk politi
Krimi

Politiet slog til under renovering: To mænd anholdt i Hammel

Christian Rabjerg Madsen
Nyheder

36 danskere har talt: Otte bud på bedre forhold for grise

dansk politi
Krimi

Politi til forældre: Interesser jer for jeres børns liv på nettet

Familie i kolonihave
Nyheder

Forbund advarer efter TV 2-dokumentar: Kolonihaver kan blive dyrere

Lego skibet
Underholdning

Originalt Lego-kongeskib fra 1998 sættes nu på auktion

Testflyvning
Iværksætteri

Fra USA til Japan: Dansk iværksætter tester mobilnet fra stratosfæren

aggressiv hund
Krimi

Hund måtte aflives efter angreb - politiet fandt ketamin og sværd

dansk politi
Krimi

Politiet fandt over 6000 flasker med lattergas

kbh lufthavn
Nyheder

Rekordmange fløj fra København: Spanien topper sommerens ferieliste

Penge
Nyheder

Tjek din kommune: Så mange er registreret i RKI

AI
Nyheder

Danske myndigheder går sammen med EU om AI og techgiganter

FCK trøjer
Sport

FCK spiller i særlige trøjer og sender pengene til Røde Kors

elever til valg
Nyheder

Tusindvis af skoleelever går til valg i denne uge

Maria Reumert Gjerding
Nyheder

Nye pesticidtal bekymrer minister: Vil have en ny strategi

Skelet
Nyheder

Arkæologer finder 20 skeletter under København

dansk politi
Krimi

90-årig fik stjålet pung under indkøb: Politiet kommer med fem råd

hjemløs
Nyheder

Over 6.000 er hjemløse: Minister kalder nye tal nedslående

Får
Nyheder

Ny pulje åbner: 60 millioner kroner til ulvesikrede hegn

vinderne
Iværksætteri

Fire iværksættere vinder 250.000 kroner til genbrug af beton

jacob Mark
Nyheder

Ældreminister vil sænke SOSU-medarbejdernes sygefravær

Værterne
Nyheder

Fire kendte værter står i spidsen for årets Knæk Cancer-show

Tupac
Krimi

Efter næsten 30 år er der faldet dom i Tupac-mordet

William Jansen og Simon Jensen
Mad og drikke

Populær pitakæde slår dørene op til endnu to spisesteder

retten i esbjerg
Krimi

Mand får 8 års fængsel for vold med døden til følge

Martin Miehe-Renard
Underholdning

Tivolirevyen vender tilbage i 2027 med kendt instruktør i spidsen

børn i naturen
Nyheder

160.000 børn rykker ud i naturen i denne uge

Krisecentret Dannerhuset
Nyheder

Børn på omkring 40 krisecentre får gratis avis i et år

filmen
Film og TV

Tre danske film kæmper om at blive årets Oscar-kandidat

Ikea
Nyheder

Hundredvis af IKEA-varer bliver billigere: Priser falder op til 25 procent

dansk politi
Krimi

Teenagere bag groft masse-overfald til byfest: Politiet søger vidner

dansk politi
Krimi

16-årig anholdt: Sigtet for fire brande i Præstø og Mern

Olsen Banden
Underholdning

Skide godt Egon - nu fejres danskernes største biografhit

Løbets stiftere
Nyheder

Over 500 har meldt sig: Familieløb udsolgt i fire byer

hacker
Nyheder

Sikkerhedsfolk advarer: Falske drømmejobs skjuler hackerangreb

demo
Nyheder

Traktorer i København: Demonstration kan generere trafikken tirsdag

Fuhlendorff
Underholdning

Fuhlendorff: Hvornår blev jeg den gamle?

indlandsis
Nyheder

30 år i træk: Indlandsisen skrumper igen

retten i holbæk
Krimi

Mor og datter dømt: Smuglede kokain til Danmark

Folkene bag
Iværksætteri

Finsk techgigant køber dansk AI-virksomhed med 50 specialister

Forælderkøb
Nyheder

Boligjagt og studiestart: Hver anden forælder overvejer at træde til økonomisk

medina
Kendte

Nu kan du komme til at bo i Medinas villa

dansk politi
Krimi

Kørte ud over klippe: Bil faldt syv meter

dansk politi
Krimi

Delte nøgenvideo af sin eks: Så gik det galt i detentionen

grafik web
Advertorial

Annonce

Sådan vælger du den rette bredbåndsforbindelse til husstanden

dansk politi
Krimi

17-årig uden kørekort på forrykt køretur: Ramte to huse

Ambassadørerne
Underholdning

Koala, kænguruer og musik: Australia Day indtog København Zoo

dansk politi
Krimi

Speeder i stedet for bremse: Så gik det helt galt på p-pladsen

dansk politi
Nyheder

Bilist på vanvittig farlig køretur gennem Øresundstunnelen

Politikere til Pride
Nyheder

Minister til kamp mod hadforbrydelser: Øget fokus på muslimer

Gustav Salinas
Kendte

Rygterne svirrer: Hvad skal Gustav Salinas nu?

fartkontrol
Krimi

Bilist kørte 126 km/t - så blev han snuppet af politiet

Hvidovre fans
Sport

Lille Malthe blev hånet online - så trådte en ægte fodbold-fan til

dansk politi
Krimi

13-årig trak kniv: Mente at mand talte med de forkerte

Yahya Hassan
Underholdning

Kan du huske Yahya Hassan? Nyt teaterstykke fortæller hans historie

screening bøgerne
Nyheder

Vold mod de yngste børn skal opdages tidligere

Pia Olsen Dyhr
Nyheder

45 kommuner ønskede penge: 22 får del i pulje

Retten i Viborg
Krimi

Dom i Gjern-sagen: Kvinde får 12 år

Køge brand
Nyheder

Kæmpe brand kunne lugtes langt væk

still fra serien
Film og TV

Snart kan du komme med ned i Danmarks dybeste hemmelighed

folkemøde
Nyheder

Børn og unge skal selv forme deres omgivelser

Boligbyggeri
Nyheder

Aarhus bygger: 4.200 nye boliger på vej

politiserien
Film og TV

Seerne får mere Politijagt: Ny sæson er på vej

Glade, danske sølvmedaljevindere ved Montane Adventure Race EM Foto: Martin Paldan for Montane Adventure Race EM
Sport

Dansk dobbelttriumf ved EM på Sjælland

malte Ebert
Underholdning

Malte Ebert går stort: Her kan du opleve ham

gåtur
Sundhed

Mandag starter kampagne med fokus på hjertet: Så lidt skal der til

Jakob Brandt, adm. direktør i SMVdanmark
Iværksætteri

Ny analyse viser skævhed i dansk erhvervsliv

boliger
Nyheder

Op mod 4000 nye almene boliger på vej i København

brande i Avila spanien
Nyheder

Danmark løber for Spanien efter voldsomme skovbrande

Nyhedsbrev grafik
Generelle nyheder

Få vores nyheder direkte i din indbakke

Take that
Underholdning

Husker du dem? Kæmpe 90'er-navn klar til Tinderbox

Mørke online fællesskaber grafik
Krimi

Mænd deler overgreb mod bedøvede partnere online: Her er hele serien

Melvin
Film og TV

Dansk komiker vil hylde sine venner på TV

rejsende i lufthavn
Advertorial

Annonce

3 gode grunde til at have en erhvervsrejseforsikring

ulv skudt
Nyheder

Nye ulveregler på vej: Det bliver lettere at skyde ulve

læge
Advertorial

Annonce

Få overblik over osteopati behandling hos specialister i hele landet

Alice detektor CERN
Nyheder

Forskere skaber et mini-Big Bang: Tættere på universets begyndelse

baby med iltmaske
Nyheder

Markant fald: Over 800 færre spædbørn indlagt med RS-virus

baby med iltmaske
Nyheder

Markant fald: Over 800 færre spædbørn indlagt med RS-virus