Administration 

Sundhedsprofessor: Drop hysteriet om sygefravær

Det nytter ikke noget med alle de mange tiltag, som skal få sygemeldte hurtigere tilbage på arbejde, siger en ekspert. Kig på de problematiske arbejdspladser i stedet for. (Foto: arkiv/scanpix)

Der bliver postet flere hundrede millioner kroner i projekter, som skal få sygefraværet ned. Men pengene er nærmest spildt. Sådan siger en af forskerne, der selv har været med.

Politikerne går alt for meget op i danskernes sygefravær. Sådan lyder den opsigtsvækkende udmelding fra en ekspert i sygefravær. Hvis man skal gøre noget, skal det være at se på arbejdspladserne, siger Johan Hviid Andersen, der er professor og overlæge på arbejdsmedicinsk klinik på Regionshospitalet Herning.

"Jeg tror, at generelt er der alt for stor bekymring omkring sygefraværet i Danmark. Vi har gennemsnitligt omkring 8-10 sygedage om året, og det har ligget nogenlunde stabilt de sidste 35 år."

Der er selvfølgelig udsving, forklarer Johan Hviid Andersen, men de udsving kan ikke vise et billede af, hvad der får folk til at være mindre syge.

"Politiske og administrative tiltag kan få det til at hoppe lidt op og ned. Men det kan afhænge af, hvordan man gør tallene op. Statistikken for sygefravær påvirkes jo af, hvor mange der kommer over på en førtidspension, bistandshjælp eller andet i stedet for," siger han.

I øjeblikket er det sandsynligvis krisen, der får det til at falde en smule, vurderer eksperten.

Men målrettede tiltag fra det offentlige, der skulle påvirke sygefraværet, har overordnet set ikke nogen effekt.

Johan Hviid Andersen har været med til flere store forskningsprojekter om sygefravær. Og det samlede billede er i langt højere grad et stabilt niveau, end at særlige tiltag virker.

"Min pointe er, at alle de gode kræfter, der prøver at påvirke sygefraværet fra kommuner, jobcentre og så videre – de er sat forkert ind. Forebyggelsesfonden satte for et par år siden 300 millioner af til et stort anlagt projekt, der skulle nedbringe det langvarige sygefravær via jobcentrene. Der kom stort set ikke noget ud af det."

Det handler om arbejdspladsen, ikke den sygemeldte

Johan Hviid Andersen mener, at politikerne begår en stor fejl i den måde, som de hele tiden taler om sygefravær på. Det er blevet til den enkeltes problem, og det stempler de sygemeldte, men hjælper dem ikke.

Hvis man skal holde folk raske, skal man se på organiseringen af samfundet. Det kan for eksempel handle om arbejdspladsernes tilstand.

"Det er indlysende, at der er nogle typer arbejdspladser herhjemme, som har nogle overordnede problemer. Hvis man gik ind og forbedrede dem, så ville man måske også se en positiv virkning på sygefraværet," siger han.

For selvfølgelig er der arbejdspladser med meget højt fravær, hvor det kan forbedres, medgiver Johan Hviid Andersen. Det nytter bare ikke, at pille den enkelte sygemeldte ud.

"Lige nu tager man en langtidssygemeldt og sender vedkommende til et hav af specialister, psykologer og så videre. Så tror man, at det kan forbedre motoren, så at sige. Men det virker ikke," fastslår han.

På arbejdsmedicinsk klinik, hvor Johan Hviid Andersen arbejder, får de sygemeldte sendt ind fra de praktiserende læger, som ikke umiddelbart har kunnet blive raske og vende tilbage på arbejde.

"Det er i stigende omfang stress-relateret og over 80 procent kommer fra offentlige arbejdspladser," fortæller han.

KL: Vi kan godt få sygefraværet længere ned

I kommunerne har man de seneste år gjort meget for at få sygefraværet ned. Næstformand i Løn- og Personaleudvalget i Kommunernes Landsforening, Michael Ziegler (K), er tilfreds med udviklingen og mener, at sygefraværet godt kan sænkes mere.

"Overordnet vil jeg sige, at selvom sygefraværet er faldende i kommunerne, så er vi ikke nået dertil, hvor vi skal være bange for, at vi presser det for langt ned. Jeg er med på, at man kan nå et punkt, hvor det ikke kan komme længere ned, men jeg mener ikke, at vi er der endnu," siger Michael Ziegler, der også er borgmester i Høje Taastrup Kommune.

De kommunalt ansatte har det højeste sygefravær blandt de forskellige sektorer på arbejdsmarkedet. Derfor er kommunerne ofte i fokus, når det handler om sygefravær.

"I kommunerne er vi vant til at blive konfronteret med, at vi har et højere sygefravær, end i den private sektor. Men der er jo nogle faktorer, som gør, at der naturligt er et højere sygefravær," siger Michael Ziegler fra KL.

Han forklarer, at det både handler om typen af jobs, hvor for eksempel pædagoger, lærere og sosu’er er i nærkontakt med mange mennesker, og derfor lettere bliver smittet med sygdom. Men det er også fordi, at kommunerne har en anden personalepolitik end det private arbejdsmarked og gør mere for at beholde syge medarbejdere.

Men når man ser på variationerne i fravær mellem kommuner og arbejdspladser, så er det tydeligt, at der mange steder er plads til forbedring, mener Michael Ziegler.

"De årsager dækker jo ikke alt sygefravær, eller de forskelle der er mellem forskellige kommuner. Derfor er der stadig noget at arbejde med, for at bringe sygefraværet ned, især i nogle kommuner. Hvorfor er man for eksempel mere syge på Vestegnen end i Vestjylland? Det mener jeg ikke, at der burde være nogen grund til," siger han.

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Røs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen

mand taler i mikrofon
Livsstil

Her er sommerens mest populære podcasts

Skilt om larver
Debat

DEBAT: Det farligste dyr i Danmark er mennesket

Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Ledige seniorer diskrimineres på alder: Minister kræver handling

tandlæger
Sundhed

Tandlægeregningen kan variere voldsomt: Det har du krav på

bus flexbus
Biler

Nu kan du tage en grøn bus til sygehuset

retten i Kolding
Krimi

Brød ind i kirke: 29-årig får straksdom

håndværkere laver badeværelse
Nyheder

Her er boligens dyreste rum at renovere

retten i Sønderborg
Krimi

Dom: Udvist efter bølge af indbrud

depressiv kvinde skygge
Nyheder

Mangel på sengepladser kan skabe psykiatriske svingdørs-patienter 

Teen
Nyheder

Te tilbagekaldes: Drik den ikke

politi dansk
Krimi

Taget af politiet med over 130.000 ulovlige piller

Unge spiller fodbold.
Sport

F.C. København opretter ny forening for børn og unge

 tyv stjæler vin
Nyheder

Købmænd giver op: Anmelder ikke butikstyvene mere

bison i Yellowstone
Helt vildt

Video: Bison slynger bedstefar flere meter op i luften

Lego kunst
Underholdning

Millioner af LEGO-klodser bliver til kunst i København

Rodet køkken
Livsstil

Rod koster dig penge - og cirka 25 minutter af din tid hver dag

Livredder
Nyheder

I år er risikoen ekstra stor, hvis du bader

far med barn
Nyheder

Færre børn sparer samfundet milliarder

Barn med laptop
Nyheder

Nul skærm til små børn: Dansk forsker sår tvivl om EU-råd

Dør
Rejser

Airbnb i sommerferien? Denne fejl kan koste dig boligen