Administration 

Rødt pres på Corydon: Brug penge på nye job

Både de borgerlige og regeringens bagland kræver yderligere handling og jobskabelse fra finansminister Bjarne Corydon (S).  (Foto: Ernst van Norde)

Samlet kor bestående af Enhedslisten, LO og Arbejderbevægelsens Erhvervsråd kalder på investeringer i job. Vismænd giver dem ny ammunition.

Finansminister Bjarne Corydon (S) bør lette låget på statskassen og smide flere penge efter tiltag, der skaber nye job i både den offentlige og private sektor.

Sådan lyder det fra Enhedslisten, LO og Arbejderbevægelsens Erhvervsråd, efter De Økonomiske Vismænd her til middag anbefaler regeringen at lette den stramme finanspolitiske kurs.

"Vi ønsker at lave investeringer, der skaber job og gavner miljøet," konstaterer Enhedslistens finansordfører, Frank Aaen, over for Avisen.dk.

"Vækstplanen og de mange infrastrukturinvesteringer trækker i den rigtige retning. Men vi kan godt få brug for mere hjælp," siger LO's formand, Harald Børsting.

Enhedslisten kræver energirenovering og offentlig transport

Enhedslisten lægger forud for efterårets finanslovsforhandlinger pres på finansministeren for at skabe job med de milliarder, som partiet mener, en mindre skrap økonomisk politik vil give.

"Det giver os optimisme i retning af at få presset noget beskæftigelse igennem, når vi går i gang med finansloven," fastslår Frank Aaen.

Han vurderer, at regeringen kan bruge op imod fire til fem milliarder ekstra kroner på finansloven. Konkret peger Enhedslisten på øgede investeringer i energirenovering og offentlig transport - eksempelvis letbanen langs Ring 3 i København.

Samtidig skal kommunerne have lov at bruge flere penge på den daglige drift.

"Der er virkelig skåret ind til benet de seneste år. Det er helt oplagt at give kommunerne lov at lave noget mere," påpeger Frank Aaen.

LO udpeger kommuner som joblokomotiver

Også lønmodtagernes hovedorganisation, LO, er overbevist om, at regeringen må gøre mere for at skubbe til en positiv udvikling i dansk økonomi til gavn for de mange ledige.

Harald Børsting peger derfor også på, landets kommuner bør gives løsere tøjler.

I de senere år har kommunerne nemlig ikke opfyldt de aftalte budgetter og kommunernes forbrug har derfor været mindre end aftalt. Det har skadet både beskæftigelsen og økonomien generelt, lyder det fra LO.

"Derfor bør det sikres, at kommunerne og i øvrigt alle offentlige myndigheder opfylder deres budgetter. Samtidig bør den såkaldte sanktionsmulighed i budgetloven ophæves, så kommunerne ikke er nervøse for at blive straffet, hvis de nærmere sig grænsen for, hvor meget de må forbruge," påpeger Harald Børsting.

AE stemmer i

Også Arbejderbevægelsens Erhvervsråd bakker op om behovet for øgede investeringer i job herhjemme.

"Vi er enige med Vismændene i, at det er hensigtsmæssigt at stimulere væksten. Og hele meningen hermed er jo at få skabt nogle job," fastslår direktør Lars Andersen.

AE-rådets direktør vurderer, på linje med Enhedslistens Frank Aaen, at der er plads til yderligere offentlige investering for cirka fire til fem milliarder kroner.

Konkret foreslår Lars Andersen, at regeringen forlænger den skatterabat, som tilfalder virksomheder, der køber nye maskiner og udstyr.

Præcis hvor mange job en forlængelse ind i 2014 af det såkaldte investeringsvindue giver, ønsker AE-rådet dog ikke at vurdere.

"Men når du øger investeringerne, så skal der produceres. Og det skal der bruges nogle folk til," siger Lars Andersen.

Når finansloven ligger klar til november, håber han således, at den afspejler behovet for øgede offentlige investeringer til gavn for beskæftigelsen.

S: Slå koldt vand i blodet

Trods de mange stemmer, som kræver penge til jobskabelse, holder Socialdemokraterne pt. på pengene.

Finansordfører John Dyrby Paulsen (S) kalder Vismændenes anbefaling "interessant", men afviser samtidig initiativer her og nu.

"Der er ikke ændret grundlæggende på dansk økonomi. Så det er vigtigt, at Danmark har is i maven," siger han.

Ordføreren kalder det "en teknisk regulering af beregningsmetoden fra EU", som gør, at Vismændene åbner for en slappere kurs. Derfor holder han fast i den "påpasselige kurs".

Hvad der kommer til at ske i forbindelse med efterårets finanslov, vil John Dyrby Paulsen ikke spekulere i på nuværende tidspunkt. Han konstaterer blot:

"Regeringen implementerer ikke nye tiltag næste weekend."

Derfor er der penge til løsere tøjler

Vismændenes halvårlige anbefalinger bygger på komplicerede prognoser for dansk økonomi. Men der er ifølge økonomer populært sagt to årsager til, at regeringen med fordel kan føre en lidt mindre stram finanspolitik.

For det første åbner EU for, at underskuddet på de offentlige finanser renset for konjunkturer kan vokse med en kvart procent.

Og for det andet er udsigterne til væksten herhjemme så kedelige (0,2 procent i år, 1,8 næste år), at den stramme finanspolitik risikerer at bidrage negativt til mulighederne for et spark til finanserne i den rigtige retning.

Anbefalingen kommer dog en smule bag på økonomiprofessor Bo Sandemann Rasmussen fra Aarhus Universitet.

"Det er lidt den omvendte verden. Normalt er det vismændene, der vil stramme og regeringen, som vil bruge løs. Men det understreger blot, at det er svært at være strammere i den økonomiske politik, end regeringen er i øjeblikket," siger han.

Professoren vurderer, at regeringens forsigtige stil hænger sammen med en frygt for, at initiativer rettet mod nye job bliver en fiasko.

"De er skræmt af, hvor lidt der kom ud af kickstarten," lyder Bo Sandmann Rasmussens vurdering.

Regeringen alene

Også de borgerlige partier på Christiansborg lægger pres på regeringen for at skabe grobund for flere nye job.

Ovenpå de dystre udsigter for væksten i dansk økonomi, som økonomi- og indenrigsminister Margrethe Vestager (R) fremlagde mandag, siger Venstres finansordfører Peter Christensen til Børsen tirsdag:

"Vi kan ikke bare sidde og håbe på, at Tyskland og Sverige får det bedre. Vi er også nødt til at gå ind og understøtte jobskabelsen i Danmark og det indenlandske privatforbrug," siger han.

mange passagerer samlet i lufthavn
Nyheder

Flystrejke rammer 300.000 rejsende

en restaurant set udefra
Nyheder

Kendt hotel og
restaurant lukker

madpandekager i et fad
Nyheder

Solgt i hele landet
- spis dem ikke

to kvinder kommer gående og snakkende
Nyheder

Von der Leyen håber på toldaftale med Trump men forbereder sig på sammenbrud

bowlingkugler
Nyheder

Bebudet konkurs

en mand smiler bredt
Krimi

Dom i største sag
om coronasvindel

sort-hvidt foto af Maude
TV/Streaming

Matador forsvinder fra DR-tjeneste

En mand og en kvinde med en mannequin iført rødt lingeri imellem sig
Nyheder

Sexshop med millionunderskud

Skiltet foran retten i Hjørring
Krimi

Skyldig: Dræbte og voldtog 13-årig pige i Hjallerup

Indgangen til retten i Lyngby
Krimi

Skolepædagog skal i fængsel for krænkelser af piger

Sport

Medier: Fodboldstjerne dræbt i ulykke

facade af en bygning på Nørrebro
Krimi

Fire mænd tiltalt for brandattentat mod dansk NGO

Gul parkeringsbøde i forrude
Nyheder

FDM: Nu er kontroversiel parkeringsbøde helt forbudt

Et kæmpe område med åben ild
Nyheder

Skovbrand hærger danskerparadis

Døren til en politibil
Krimi

Vanvidskørsel: 
19-årig kvinde greb rattet med 110 i timen

To voksne kvinder holder om hinanden, den ene har et barn på skødet
Nyheder

Færgeforlis ved tropeø: 
38 meldt savnet

et potourri af billeder
Debat

Søren Baastrup: Den sindssyge sommerguide

lille flyver ligger på hovedet i mark
Krimi

Fly styrtet på mark

redningsfolk slukker brand
Nyheder

Hamas nærlæser

forslag til våbenhvile

annette heick mellem sine forældre
Kendte

Heick optræder

på Roskilde Festival

billede af en vindmølle
Nyheder

Vestas i flot stigning

helikopter på skyet baggrund
Krimi

Drukneulykke ved

Roskilde Festival

folk solbader på strand
Nyheder

DMI:

Meget mere varme på vej 

rødhåret kvinde og mand i sort jakkesæt
Kendte

Reality-stjerne klar

til Vild med dans

Nyheder

Diddy: Her er dommen

frokosttallerken med laks
Nyheder

Spis det ikke: 

Solgt over hele landet

Nyheder

Flertal udenom regeringen

vil forbyde mandatkøb

Mand sidder ved bord med en kvinde på hver sin side.
Kendte

DiCaprio spottet i København

Mand på den røde løber
Kendte

Få dage før starten:

Rolf dropper touren

pollitilogo på hvid baggrund
Krimi

Lade brændt fuldstændig ned 

Mand med solbriller
Kendte

Kanye West har fået visum annulleret

Togstamme
Nyheder

DSB advarer

Forskellige slags solcreme
Sundhed

Denne solfaktor bør du bruge

Vindmølle
Nyheder

Folkeaktie i voldsom stigning

Ambulance holder på vej
Krimi

Fundet død på vej

To personer under solparaply
Rejser

Sådan dækker rejseforsikringen ved ekstrem varme

tagning fra retssal
Kendte

Jury i Diddy-sag er enige om fire ud af fem anklagepunkter

træer i regnvejr
Nyheder

DMI varsler farligt vejr 

person står udenfor i varmt vejr
Nyheder

2-årig dreng død:

Glemt i varm bil

person på festival
Nyheder

Roskilde Festival:

Varmerekord står for skud

par poserer ved galla
Kendte

Meldes klar til

Vild med dans

Sport

Stor dansk overraskelse

i Wimbledon

billede af restaurant der ligger ved sø
Nyheder

Noma åbner i USA

kokosnød med sugerør
Mad og drikke

Tilbagekalder kokosnød

Kassebil fra Forsvaret
Krimi

Fandt dynamit på loftsrum

gade i randers
Krimi

Karatespark og ukvemsord:

Mand terroriserer gade 

tennisspiller i aktion
Sport

Tauson får første sejr

i Wimbledon

et livreddertårn
Nyheder

Det betyder badeflagene

Et fly i luften
Rejser

Gigantisk handel: SAS køber 55 fly

portrætter af iranske politikere
Krimi

Dansker anholdt og mistænkt for at spionere for Iran

Nyheder

Kongelige fejrer Øresundsbroens jubilæum

et supermarked
Mad og drikke

Vi har EU's dyreste fisk og brød 

et cruiseskib
Helt vildt

Far redder barn som falder over bord fra krydstogstskib

en kop kaffe med mønster
Debat

Kaffeparadokset: Danskerne vil have den bedste kop – bare ikke derhjemme

en elbil ved havnen
Biler

Fire ud af fem nye privatbiler er elbiler

Trump og Musk ved en Tesla
Nyheder

Åben krig: Trump vil knække Musk' selskaber

folk på badebroer i varmen
Nyheder

Fantastisk sommerdag i vente

en Tesla Y
Biler

Tesla er tilbage

Trump og en gråhåret kvinde
Nyheder

Hackere vil offentliggøre regeringens e-mails

Udrykningskøretøjer på en vej
Krimi

22-årig dræbt på motorcykel 

Elon Musk i the oval office
Kendte

Elon Musk vil oprette nyt parti 

livredningstårn og strand i baggrunden
Nyheder

Livreddere fik travl

start på sommerferien

ældre kvinde med stort smil og smuk blå kjole
Kendte

Anne Laxholm: 

Det er synd for dem

falckbil holder ved siden af væltet lastbil
Krimi

Lastbil på hovedet i grøft

to mænd i jakkesæt hilser på hinanden
Nyheder

Forsvarsminister

vil besøge Grønland

pige på scene io blå badedragt med dannebrog
Kendte

Afsløring: Fra Grand

Prix til Vild med dans

Nyheder

Danske Vestas lukker i rødt 

varebil holder smadret på motorvej
Krimi

Motorvej blokeret:

Op til tre timers ventetid

meget varmt sydpå i europa
Nyheder

Danske rejseselskaber

giver gæster varmeråd

logo på legoland parken
Nyheder

Legoland i rekordsalg

stor bygning i centrum af aarhus
Krimi

Udvist: Voldtog

og røvede prostituerede 

politi til stede på vej
Krimi

Ramt af bus:

Fodgænger død 

par poserer
Nyheder

Vild med dans-stjerne:

En mavepuster

ødelagt lastbil
Krimi

Lastbil brager ind i gangbro 

par poserer ved galla
Kendte

57-årige Boris Becker:

Far for femte gang 

to fodboldspillere fejrer
Krimi

Bar spansk fodboldtrøje:

Skal i fængsel 

skilt foran bilka
Helt vildt

Efterlyser Bilka-millionær 

mand poserer
Krimi

Jes Dorphs millionkrav

afgøres inden jul 

dansere poserer
Film og TV

Slut med Vild med dans