En mand, der søndag aften blevet livsfarligt såret af skud ved en restaurant i Malmø, er død af sine skudsår.
Det oplyser svensk politi.
- Jeg kan bekræfte, at den skudsårede mand i 20'erne er død på hospitalet af sine kvæstelser, siger Anna Goransson, pressechef hos politiet, til nyhedsbureauet TT.
Hun tilføjer, at politiet betragter sagen som en drabssag.
Manden blev ramt af skud uden for en restaurant i Malmø søndag aften omkring klokken 18.40.
Ifølge politiet i den sydsvenske storby blev manden livsfarligt såret af skuddene. Han blev omgående bragt til behandling på skadestuen.
Kvällsposten skriver, at manden blev skudt flere gange i hovedet.
Øjenvidner oplyser til Sydsvenskan, at de hørte tre skud. Derefter så de en mand blive båret ind i en bil, som kørte af sted i høj fart.
Avisen skriver, at to mænd blev set forlade stedet efter skyderiet.
Politiet i Malmø vil ikke umiddelbart kommentere de oplysninger, der er kommet frem i medierne.
Siden nytår har der været flere tilfælde af skyderi og drab i Malmø.
3. januar blev en 22-årig mand dræbt af skud i bydelen Fosie, og omkring en uge senere blev en 16-årig dreng skudt og dræbt ved et busstoppested i den berygtede bydel Rosengård.
Samtidig har flere personer, som i forvejen er kendt af politiet, været udsat for skyderi i de seneste måneder.
Natten til onsdag blev en vicevært ramt af skud, da han var ude for at salte fortov i et boligområde i Malmø. Han er fortsat indlagt med livstruende skader.
Sidste år registrerede svensk politi mindst 23 skyderier med dødelig udgang i hovedstaden Stockholm samt i Gøteborg og Malmø.
Ti af dem fandt sted i Stockholm-området, syv i Malmø og seks i Gøteborg.
/ritzau/TT
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.