Administration 

Læge med opsigtsvækkende kritik: Bandeagtig mentalitet hersker i politisektion

Hundesektionen i Københavns Politi er fortsat martret af et yderst betændt arbejdsmiljø, mener overlæge (genrefoto). (Foto: Foto: Jørgen Kirk/Ritzau Scanpix/arkiv)

Selvom Københavns Politis hundesektion efterlevede et påbud fra Arbejdstilsynet for få år tilbage, er der fortsat store problemer med arbejdsmiljøet i sektionen. Det bekræfter arbejdsmedicinsk overlæge Jane Frølund Thomsen, der mener, der hersker en bandeagtig mentalitet blandt hundeførere. Københavns Politi erkender problemet.

Unge hundeførere i politiet fryses ude og mobbes, hvis de sætter spørgsmålstegn ved den hierarkiske hakkeorden.

En hakkeorden, der betyder, at de garvede medarbejdere sætter dagsorden og dikterer arbejdsmetoderne med tjenestehundene.



Sådan lyder beskrivelserne fra de patienter, Arbejds- og Miljømedicinsk Afdeling på Bispebjerg Hospital fortsat bliver ved med at modtage fra Københavns Politis hundesektion. Det er den enhed i politiet, der rykker ud, når DNA-spor i mordsager skal findes, og voldsoptøjer i gaderne skal holdes nede.

I 2016 gav Arbejdstilsynet hundesektionen et påbud om at få styr på det betændte arbejdsmiljø, der havde eksisteret i en årrække. Påbuddet blev efterlevet i 2017, og det fik arbejdsmiljøleder i Københavns Politi, Bjørn Sørensen, i august 2017 til Radio24syv til at konkludere, at mobningen var ophørt.

Men ifølge overlæge Jane Frølund Thomsen fra Bispebjerg Hospital florerer arbejdsmiljøproblemerne fortsat i stort stil. Arbejds - og Miljømedicinsk Afdeling har haft en lille håndfuld personer fra sektionen som deres patienter. 

Bandeagtig mentalitet

- Det er helt tydeligt ikke blevet løst. Vi får beretninger om, at der stadig foregår grov mobning, latterliggørelse, og at man fryses ud af kollegafællesskabet. At man tvinges til at holde op og blive sygemeldt, siger Jane Frølund Thomsen til Avisen.dk.

Der hersker en bandeagtig mentalitet. Hvis man ikke følger et bestemt kodeks og gør, hvad der bliver sagt, risikerer man at blive groft chikaneret.
Overlæge Jane Frølund Thomsen


Det er især de yngre hundeførere, der må lægge øre og hån til meget. Specielt, hvis de modsætter sig eller sætter spørgsmålstegn ved arbejdsgange og metoder med hundetræningen, fortæller hun.

- Der hersker en bandeagtig mentalitet. Hvis man ikke følger et bestemt kodeks og gør, hvad der bliver sagt, risikerer man at blive groft chikaneret. Hvis man rejser problemstillinger, der ikke ønskes rejst, bliver man forfulgt indtil man er ude. Det er en kultur, man ellers ser i bandekulturer, slår Jane Frølund Thomsen fast.

Københavns Politi erkender problemer

Københavns Politi erkender, at der fortsat er udfordringer i hundesektionen.

Udfordringerne skyldes gnidninger mellem de unge hundeførere og den ældre garde af medarbejdere. Der er også uenigheder om træningsmetoderne med tjenestehundene, erkender Rikke Laulund, stabschef i Københavns Politi.

- Vi er ikke nået i mål med udfordringerne endnu, men vi er et andet sted nu, end hvor vi stod i 2016. Det er klart, vi accepterer ikke mobning i Københavns Politi, og det er alle lige fra ledelse, medarbejdere og tillids- og arbejdsmiljørepræsentanter selvfølgelig enige om, siger hun til Avisen.dk.

Mobningen har ikke kun været af verbal karakter. Faktisk har der siden efteråret 2018 kørt en arbejdsskadesag, hvor en medarbejder oplevede at blive fysisk afstraffet i forbindelse med en hundetræning.

Hundefører oplever fysisk afstraffelse

Afstraffelsen, som medarbejderen opfattede det var, skulle være sket i form af et hundebid. Medarbejderen skulle angiveligt have sagt en sjov bemærkning til sin holdfører i forbindelse med en ordre, han fik fra vedkommende. 

Københavns Politi bekræfter, at episoden er blevet anmeldt, men de genkender ikke billedet af, at det skulle have været et overlagt bid.

- Der er anmeldt en arbejdsskade i august 2018, hvor en medarbejder under en hundetræning desværre kom til skade med skulderen. Under en demonstration kom hunden til at ruske ham i armen, men medarbejderen havde et korrekt monteret bideærme på. Det var på kommando, at tjenestehunden bed, forklarer Rikke Laulund.

- Vi tager alle henvendelser seriøst og vil nu undersøge den pågældende sag til bunds. Vi ser på sagen med stor alvor, siger hun. 

Stabschefen fortæller, at de har sat flere initiativer i værk for at ordne op i det betændte arbejdsmiljø i hundesektionen. Så sent som i efteråret 2018 har ledelsen ført individuelle samtaler med alle medarbejdere i sektionen, hvor mobning og trivsel var på dagsorden.

Desuden er der blevet afholdt temadage for medarbejderne, og der er blevet drøftet konkrete mål og værdier for politiarbejdet. Og så er en ny lederstilling i sektionen blevet besat. Vedkommende skal være med til at rette op på arbejdsmiljøet, fortæller Rikke Laulund.

Ledende medarbejdere afhørt

Den tidligere bølge af mobning og chikane i hundesektionen fandt sted fra 2014-16. Her blev fire-fem medarbejdere frosset ude af kollegafællesskabet og udsat for systematisk mobning. Flere af dem måtte af egen vilje eller tvang forflyttes til andre afdelinger i Københavns Politi.

Han sagde, at han nok skulle finde ud, hvem der havde skrevet det (den anonyme klage, red.). Han har også sagt, at ingen tør vidne mod ham i retten, og at han godt forstår, hvorfor rockere slår stikkere ihjel.
Jack, sygemeldt hundefører


Den lille håndfuld medarbejdere blev set som stikkere, fordi de var med til at iværksætte en redegørelse om arbejdsmiljøet i sektionen i 2014 efter længere tid med dårligt arbejdsmiljø.

Redegørelsen udløste en anonym klage til Københavns Politi, hvor træningsmetoder med tjenestehundene blev stærkt kritiseret. Klagen indeholdt blandt andet historier om, at ledende medarbejdere skulle have beordret hundeførere til at bruge stødhalsbånd på deres hunde.

Den Uafhængige Politiklagemyndighed (DUP) har undersøgt sagen, og flere fra sektionen er blevet afhørt. Politiklagemyndigheden er den myndighed, der efterforsker strafbare forhold begået af politifolk i tjeneste. 

DUP har også undersøgt, om ledende medarbejdere skulle have haft økonomiske interesser i at avlskåre deres hanhunde med det formål at sælge afkommet videre til Københavns Politi. 

Hundeføreren Jack, der blev mobbet ud af hundesektionen, og som i dag er sygemeldt, mener, at flere ledende medarbejdere har direkte økonomiske interesser i at anvende deres tjenestehunde til avl.

- De bestemmer suverænt over, hvilke hvalpe der skal indkøbes, og valget falder ofte på hvalpe fra deres egne parringer, siger han. 

Ifølge Københavns Politi er den videre efterforskning i forhold til anklager om stødhalsbånd og økonomiske interesser blevet afsluttet af statsadvokaten.

Derudover har ledende medarbejdere i hundesektionen været til tjenstligt forhør og blevet idømt tjenestebøder for 'intimiderende adfærd' mod kollegaer.

Ifølge Jack handler den "intimiderende adfærd" om, at en ledende medarbejder skulle have truet kollegaer. 

- Han sagde, at han nok skulle finde ud, hvem der havde skrevet det (den anonyme klage, red.). Han har også sagt, at ingen tør vidne mod ham i retten, og at han godt forstår, hvorfor rockere slår stikkere ihjel, fortæller Jack. 

Rigspolitiet bekræfter i en mail sendt til Arbejds- og Miljømedicinsk Afdeling på Bispebjerg Hospital, at der har været "disciplinæropfølgning" i sagen. I mailen, som Avisen.dk har fået aktindsigt i, fremgår det ikke, hvorvidt en ledende medarbejder skulle have opført sig truende. 

Forsøgte at råbe rigspolitichefen op

I samme mailkorrespondance forsøgte Jane Frølund Thomsen og hendes kollega, overlæge Jens Peter Bonde, at råbe rigspolitichef Jens Henrik Højbjerg op om arbejdsvilkårene i hundesektionen.

Rigspolitiet forklarede, at man tog situationen alvorligt, og at de var glade for, at Arbejds- og Miljømedicinsk Afdeling stod til rådighed med yderligere oplysninger i sagen.

Rigspolitiet har det overordnede ansvar for politiets tjenestehunde i Danmark, og derfor håbede Jane Frølund Thomsen, at der ville ske ændringer i hundesektionens arbejdsmiljø ved at tage kontakt til den øverste myndighed.

- Man har ikke grebet fat om nældens rod. Man har åbenbart lavet lidt reparationer her og der, men man har ikke grebet fat i den rigtige problemstilling, siger Jane Frølund Thomsen.

"Folk var nødt til at tæve hundene"

Jack medvirkede i redegørelsen om arbejdsmiljøet. Han afviser at have stået bag den anonyme klage, der blev indgivet til Københavns Politi. Alligevel er han blevet udsat for systematisk mobning af kollegaerne, fordi de troede, den kom fra ham. 

Ifølge Jack er der blevet brugt stødhalsbånd i sektionen, og han har gennem mange år forsøgt at få politiet til at bruge en anden type tjenestehund, der er mindre aggressiv, end de schæferhunde, der primært benyttes.

- Det havde mange konsekvenser, at vi brugte de hårde og aggressive tjenestehunde. Der fulgte en masse utilsigtede bid med sig mod almindelige borgere og gerningsmænd. Folk var nødt til at tæve hundene på træningsbanen for at kunne styre dem.

- Hvis man ytrede sig kritisk til ledelsen om arbejdsmetoderne, blev man verbalt sat på plads, fortæller Jack.

Det har ikke være muligt at få Københavns Politi til at konkretisere, hvad de konkrete uenigheder i arbejdet med tjenestehundene drejer sig om.

Jack er bekendt en episode, hvor en ung hundefører oplevede at blive fysisk afstraffet. 

Københavns Politiforening, der er organiseret under Politiforbundet, mener, at det er Københavns Politis ledelse at rette op på det dårlige arbejdsmiljø. 

- Såfremt en kollega i Københavns Politi føler sig udsat for mobning, er det ledelsens ansvar at agere på henvendelsen. Det samme gør sig gældende, hvis en kollega, mener sig udsat for et kriminelt forhold i forbindelse med udøvelse af sin tjeneste, fortæller Michael Bergmann Møller, formand i Københavns Politiforening. 

Jack' er ikke hundeførerens rigtige navn. Af hensyn til sin jobmæssige fremtid har han ønsket at være anonym, hvilket Avisen.dk har imødekommet. Avisen.dk er bekendt med hans fulde identitet, ligesom redaktionen har fået fuld indsigt i hans arbejdsskadesag og afgørelsen i denne.

Her står der blandt andet følgende: 

‘Udvalget vurderer, at det er sandsynliggjort, at du har været udsat for mobning og chikane fra dine kollegaer - især i efteråret 2014. Udvalget har lagt vægt på, at din arbejdsgiver har bekræftet, at der foregik mobning i afdelingen samt at din tidligere kollega har bekræftet hele din arbejdsbelastning og været direkte vidne til, at du har været udsat for mobning’.

juice
Nyheder

Nu kan bilister få juice på farten

Caroline Wozniacki  med datteren
Kendte

Rørende Wozniacki-fødselsdag: Fylder 5 år

dansk politi
Krimi

Politiet kontrollerede massageklinikker: Fire er anholdt

Brøndbyfans
Krimi

Angreb kvinde i kørestol i Brøndby-kamp: Nu er han sigtet

AI foto fra Muskelsvindfonden hvor unge i en klasse alle ligner hinanden
Nyheder

Tænk hvis alle unge havde det samme ansigt

Dronningen og kunstneren sammen
Kongelige

Dronningen sætter pris på dansk digter

højesteret
Krimi

Oversergent voldtog værnepligtig på kaserne

Slagteriarbejdere
Nyheder

Særlig udsat gruppe af arbejdere får nu ekstra opmærksomhed

mand i jakke
Advertorial

Annonce

Sommerens overshirts, der løfter din stil som mand

politi dansk
Krimi

Spritbilist udvises: Påkørte mor og datter

cykelløb
Nyheder

Stort cykelløb kan drille trafikanterne

Pokemon box
Helt vildt

Er det her Danmarks største Pokémon-fan?

ulvehvalpe
Nyheder

Eksperter advarer: Ulve-hvalpe kan sulte ihjel

fodboldfans
Sport

Danmark er ikke med: Nu hepper danskerne på Norge

hundehvalp
Dyreliv

Dyrlægens priser er steget med 50 procent på få år

Lortetoilet
Helt vildt

Ville du købe denne lejlighed for over 3 millioner?

Kvinde der græder
Krimi

Er det psykisk vold? Syv tegn du skal kende

Offer for vold
Krimi

32-årig dømt: Voldtog og delte intime foto af eks-kæreste

To unge spiller basketball imens de regner brøker
Nyheder

Basketball gør børn bedre til brøkregning

Affaldssortering
Nyheder

87-årig oprører får opbakning fra skraldemænd

Børnehave
Nyheder

Næsten hvert femte forsøg på at ansætte en pædagog mislykkes

Cykelløb
Nyheder

Stort folkecykelløb i hjertet af København

Jesper Stein
Advertorial

Annonce

Markant krimiforfatter er klar med ny bog

lader elbil
Biler

Flere lader bilen i indkørslen

Intelligens test
Nyheder

Forskere: Tosprogede klarer sig dårligere i udbredt IQ-test

ældre kvinde på kontor
Nyheder

Ældre ansatte presses af højere krav i jobbet

Penge
Nyheder

God for millioner: Får alligevel en fødevarecheck

villavej på Sjælland
Nyheder

Presset boligmarked vokser ud af København

dansk politi
Krimi

Dødsulykke med bus: Nu sigtes chaufføren

penge sedler danske
Nyheder

Snart sidste chance: Flere deltidsansatte kan miste deres penge

Kantine dame
Nyheder

Flere københavnerne skal spise mindre kød 

retten i Sønderborg
Krimi

Udnyttede 96-årig og stjal mandens penge

dansk politi
Krimi

Affyrede panserværnsraket: Nu er syv personer anholdt

dansk politi
Nyheder

Banker og politi slår til mod overgreb på børn i Filippinerne

Kylian Mbappé
Sport

Dette land vinder VM ifølge danskerne

vestre Landsret
Krimi

Vanvittig motorcykelflugt: Nu er han dømt

Tesla
Biler

Afstemning: Er du tryg ved udsigten til selvkørende danske biler?

Hans Pilgaard
Kendte

Hans Pilgaard sætter ord på svær tid

dansk politi
Krimi

Revisor dømt: Snød staten for mere end 4 millioner

Pia Olsen Dyhr
Nyheder

Pia Olsen Dyhr står foran en stor opgave

ældre ved vindue
Nyheder

Blærebetændelse og dehydrering sender tusindvis af ældre på akut: Nu vil Ældre Sagen stoppe det

Køer på mark
Krimi

21 magre køer sultede i vintervejret

Selvkørende bil
Biler

Selvkørende biler er godkendt i Danmark: Her er hvad du må og ikke må

opioider
Nyheder

Dobbelt så mange unge skadet af farlige piller på fem år

dansk politi
Krimi

Teenager skød med automatvåben mod hoveddør

Avisen.dk
Nyheder

Googles AI-søgning rammer medierne hårdt

Team Rynkeby løbet
Nyheder

Skolebørn indsamler millioner til syge børn

København
Nyheder

Afstemning: Er du tryg ved at bo i København?

biler på motorvej
Nyheder

Leje af bil: Sådan undgår du at blive snydt

Slikkepind med kødbollesmag
Helt vildt

Det var ikke en joke: Smag den nye kødbolle-slikkepind

dansk politi
Krimi

Politiet fandt 470.000 piller i varebil

vestre Landsret
Krimi

Landsretten: Drabsmand skal 12 år i fængsel

Mand ved PC
Nyheder

Arbejdsstyrken skrumper - Nordjylland rammes hårdest

Martin Johannes Larsen
Film og TV

Er du loyal eller er du forræder?

Ai kontor
Nyheder

Nye EU-regler: Frygter for lønmodtagernes rettigheder

Roblox spil
Nyheder

Danske børn vil hellere game end dyrke sport og lege

Jobcenter
Nyheder

Kontanthjælp 6.400 danskere røg ned på mindstesats på ét år

tre kongelige heste i stalden
Kongelige

Se de kongelige heste komme på sommmergræs

Børn dyrker idræt
Nyheder

Børn fra hele landet er til OL-fest i København

Aalborg Portland
Nyheder

Her er den største klimastøtte nogensinde til en dansk virksomhed

Brøndby IF
Sport

Susanne må blive hjemme, når resten af familien tager til fodbold

kvinde snakker i mobil
Nyheder

Dansk ø stod pludselig uden adgang til 112

Skæve agurker
Nyheder

Danskerne er vilde med de krumme

dansk politi
Krimi

Ni anholdte i større narko-sag

oplader bil
Nyheder

Lader du også din elbil for meget? Se her hvordan du bør gøre

Aberne i junglen
Dyreliv

Dyrevenner jubler: Danse-aber vender hjem til regnskoven

Skildpadde fanget i dansk sø
Helt vildt

Morten kastede med majs - og fangede noget helt uventet

Bind og tamponer
Debat

DEBAT: Gratis menstruationsprodukter er et spørgsmål om ligestilling

Dame indløser pant
Nyheder

Danske dåser og flasker bliver lettere at genanvende

børn vasker hænder
Nyheder

Det kan blive sværere at beskytte børnene mod kemi

Plastik emballage
Nyheder

Hver dansker bruger i gennemsnit 161 kg plastik hvert år

Jomfru Ane Gade
Nyheder

Politikerne tog på vandring med politiet

Mand i Afrika får briller
Nyheder

Nu kan du sende dine brugte briller til Afrika

Natasha Swerdloff og Mette Bender
Advertorial

Annonce

Forfattere udfordrer: Sådan skaber du indre ro

prideflag ved rådhuset i KBH
Nyheder

Kommune støtter Pride med ekstra penge

Kamp Dnamark Ukraine
Sport

Afstemning: Bør Christian Eriksen stoppe med fodbolden nu?

Strøget mange mennesker
Nyheder

Løsningen på stress på jobbet? Ansæt det andet køn

Skoleklasse
Nyheder

Hver tiende elev forlader folkeskolen uden basale færdigheder

dansk politi
Krimi

Tiltalt: Fik teenager til at dræbe kvinde