Administration 

Kold luft: Skoleledere vil skilles fra lærere

Lockouten var med til at få det hidtil varme forhold mellem skoleledere og lærere til at fryse til is. Under lockouten viste en rundspørge blandt 672 skoleledere, at seks ud af ti ledere var enige i, at lærernes arbejdstidsregler skulle afskaffes. (Foto: POLFOTO arkiv)

Konflikten har slidt på forholdet mellem skolelederne og lærere, der indtil nu har været i samme fagforening. Nu vil skolelederne have deres egen. Lærernes formand advarer imod et brud.

De har holdt sammen i tykt og tyndt, men nu ser det ud til at være slut. Forårets lockout har slidt så meget på forholdet, at skolelederne er tæt på at slå op med lærerne.

Skolelederne, der hidtil har været medlemmer af Danmarks Lærerforening, vil have deres egen fagforening.

På et repræsentantsskabsmøde sidst i maj blev det vedtaget, at Skolelederforeningens mål nu er "uafhængighed af Danmarks Lærerforening".

"Vi har svært ved at se, at vi skal være i samme organisation - ledere og medarbejdere. Lockouten har understreget, at der er ting, der ikke matcher," siger Anders Balle, formand for skolelederne.

Lærernes formand advarer imod skilsmisse.

"Efter en højdramatisk situation, som ingen af os ønskede eller havde ansvaret for, skulle skolelederne måske lige få krudtrøgen til at lægge sig og lave analysen på et andet tidspunkt," lyder opfordringen fra Anders Bondo Christensen.

"Tiden er inde"

Under forårets lockout af 42.000 lærere gik både skolelederne og de tjenestemandsansatte lærere på arbejde. Kommunernes Landsforening (KL) valgte at holde hånden over skolelederne, selv om de lige som lærerne er medlemmer af Danmarks Lærerforening.

Striden om lærernes forberedelse og undervisning startede, da regeringen og KL i forbindelse med lærernes overenskomst-forhandlinger forlangte, at deres arbejdstid frit skulle kunne tilrettelægges af skolelederne, sådan at hver enkelt skoleleder selv kunne fordele timerne hos den enkelte lærer.

Mange steder forsøgte skolelederne at holde sig neutrale under lockouten, men en uge inde i konflikten viste en rundspørge i Jyllands-Posten blandt 672 skoledere, at seks ud af ti var enige i KL's krav - at afskaffe lærernes arbejdstidsaftale.

"Hidtil har skoleledere følt sige mere som medarbejdere end som arbejdsgivere, men der er sket et skred nu. Tiden er inde til en gradvis løsrivelse," siger formanden for skolelederne, Anders Balle.

Slut med solidariteten

Ifølge skoleleder Pia Traugott var lockouten kulminationen på en forandring i måden, som danske folkeskoler ledes på.

"I gamle dage var det mere sådan, at lederen udviklede undervisningen i samarbejde med lærerne, men sådan er det ikke længere. Lederrollen har ændret sig på grund af den centrale styring og de centrale mål, som vi er forpligtede af," forklarer skolelederen på Jyderup Kommuneskole.

Hun uddyber:

"Vi får i højere grad en lederkasket på, end vi har haft tidligere. Derfor bliver det nødvendigt at løsrive os fra Danmarks Lærerforening. Det bliver skide svært at forhandle tjenestetid med den enkelte lærer, hvis vi er i sammen fagforening. Det ville være mærkeligt."

"Lederne bør smides ud"

Skolelederforeningen vil forhandle sig ud af Danmarks Lærerforening. Derfor har foreningen nedsat en arbejdsgruppe, der næste år skal fremlægge en tidsplan for vejen mod selvstændighed.

Ifølge to skolelærer, der debatterer på Folkeskolen.dk, kan det ikke gå hurtigt nok.

"Balle vil forhandle sig ud. Jeg mener han/de bør smides ud. Hvor er de så uden egen forhandlingsret? Forræderi skal koste!" skriver Søren von Bülow.

"Det er åbenlyst, at lederne ikke hører til i DLF (Danmarks Lærerforening, red.). Der er ingen grund til at forhandle noget som helst med dem. De kan bare melde sig ud af DLF," skriver Jens Hareskov Christensen.

Trods kritikken fastholder lærernes formand, at det er vigtigt at bevare et tæt samarbejde mellem lærerne og skolelederne - for elevernes skyld.

"Politikerne har smækket aben videre til lærerne og lederne ude på skolerne. Hvis vi ender i en konflikt om arbejdstiden, så risikerer vi, at det får meget negative konsekvenser for undervisningen," siger Anders Bondo Christensen.

HELE HISTORIEN

 

Danmarks Lærerforening blev stiftet den 4. maj 1874 og er en af de ældste lønmodtagerorganisationer i Danmark samt en af de første landsdækkende organisationer af tjenestemænd.

 

Ved udgangen af 1874 havde foreningen 900 medlemmer. I begyndelsen var foreningen kun for landsbyskolelærere og hed Danmarks Landsbyskolelærerforening.

 

Fra 1876 omfattede foreningen alle lærere i folkeskolen og fik sit nuværende navn.

 

I årene forud for stiftelsen i 1874 var lærernes løn- og arbejdsvilkår blevet kraftigt forringet, og foreningen prioriterede derfor dette tema højt i de første mange år.

 

Foreningens organisationsprocent har altid været usædvanlig høj, både sammenlignet med danske forhold og i international sammenhæng.

 

I 1899 var 83 % af folkeskolens lærerpersonale medlem af Danmarks Lærerforening. I 1920 var medlemstallet på 10.000 medlemmer. I 1975 var det vokset til 50.000 medlemmer.

 

Kilde: Danmarks Lærerforening

cykelferie
Livsstil

Efteråret nærmer sig: Du kan stadig nå en weekend på cykel

hospital med gæster
Nyheder

Hospitaler åbner dørene: Her kan du komme med bag kulissen

råvarer og hygge på åbent hus
Nyheder

36 steder åbner dørene søndag: Se hvad der sker nær dig

Frihedsgudinden
Nyheder

Dansk eksport til USA bremser efter mange års voldsom vækst

Vejarbejde
Nyheder

Hastighedsgrænsen ved vejarbejder er ikke for sjov

Vinderne
Nyheder

Murstensbyggeri fra 1940'erne vinder stor renoveringspris

regn
Nyheder

Advarsel efter skybrud: Skaderne kan vise sig flere uger senere

dansk politi
Krimi

På flugt fra politiet: Ramte lygtepæl og stak af igen

Limfjorden Rundt
Underholdning

47 skibe indtager Limfjorden med stor finale i Skive

marked
Underholdning

Gratis høstmarked søndag byder på smagsprøver, musik og historie

dansk politi
Krimi

Fartgal bilist målt til 165 km/t på motorvejen: Risikerer kørekortet

samlingen
Kendte

Peter Lund Madsens store passion: Nu sælges over 1.000 plader

Skuespillerne
Film og TV

Nu kommer filmen om historien om Soundboks

Claude AI
Nyheder

AI breder sig: Halvdelen af virksomheder prioriterer kun lidt træning

Fårup sommerland
Nyheder

Nordmændene vender tilbage: Fårup oplever markant fremgang

Hund bange gemmer sig under sofa
Dyreliv

Torden kan skræmme hunden: Sådan hjælper du, når uvejret rammer

Kampagne
Nyheder

Det bedste klimaråd til boligen? Gør ingenting

København
Nyheder

København vil slå EU: Hver tredje kommunale bygning skal løftes

Dagligvarer
Nyheder

Ny måling: Flere vil have lavere skat end billigere fødevarer

folkeskole
Nyheder

Skoler kan blive ramt: Hver anden kommune varsler besparelser

Frederiksborg Slot
Kongelige

Nyt officielt portræt af kong Frederik afsløres senere i september

politi dansk
Krimi

Bil faldt syv meter ned: Politiet søger vidner

bro
Krimi

Bil ramt: Hvem kaster igen sten fra motorvejsbroer?

Helene Toxværd
Nyheder

København sætter flere penge af: Skal bremse ulovlig udlejning

 Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Nyt id-kort på byggepladser skal bekæmpe social dumping

Lasse Boje
Nyheder

Alvorlig fejl hos politiet: Børneattester og våbentilladelser sat i bero

kort
Nyheder

Politiet lukker luftrummet for droner over store dele af København

Psykisk syg
Nyheder

Har du oplevet det? Nu søger LAP danskere fra hele landet

Regnbueflag
Nyheder

Regeringen vil hjælpe udsatte LGBT+-personer ud af hjemløshed

Cold Hawaii Big Air
Sport

Vildt vejr på vej: Verdenseliten indtager Cold Hawaii

elløbehjul
Krimi

Politiet beslaglagde elkøretøjer: Ét kunne indstilles til 85 km/t

Messen
Underholdning

Ny stor KREA-messe rykker ind i Valby Hallen i weekenden

Skole elever med tasker
Nyheder

Elever bortvist fra eksamen efter AI-snyd på flere skoler

Festuge Aarhus
Underholdning

Aarhus midtby bliver til én stor fest på lørdag

Udeservering
Nyheder

Lavere gebyr kan give bedre vilkår for Københavns udeserveringer

Børn i pool
Rejser

Efterårsferien er næsten udsolgt: Her er de billigere alternativer

Karoline Lindgaard
Nyheder

Gratis bind og tamponer på vej til alle københavnske folkeskoler

CARLLO YABOY
Underholdning

Trygheden er steget i Greve Nord: Fredag fejres udviklingen

Harry Potter
Film og TV

HBO viser nyt glimt af Harry Potter før premieren til jul

Svømmehal
Nyheder

København skærper kontrollen med kønsopdelt svømning

Cirkusrevyen holdet
Underholdning

Cirkusrevyen 2027: Her er holdet

Partnervold modelfoto
Krimi

Markant strafskærpelse: Grov vold straffes 100 procent hårdere

FB opslag med børn og drikke
Nyheder

To sommerlande får kritik for sodavandsreklamer rettet mod børn

iltsvind
Nyheder

Ny kvælstoflov er vedtaget: Minister glæder sig

mark
Nyheder

Landbrugets organisation efter ny lov: Det bliver sværere og dyrere

møde
Nyheder

Færre på magten: De største virksomheder får direkte adgang til politikerne

parkeringsplads
Nyheder

Flertal foretrækker digital parkering: Nu foreslår DI fælles regler

elever i skole
Nyheder

Undersøgelse: Her er unge mest i fare for at droppe ud af uddannelsen

Natasja Crone
Underholdning

Populært debat-program vender tilbage til skærmen

Partierne bag
Nyheder

Budgetaftale i København: Milliarder til skoler og socialområdet

dansk politi
Krimi

Politiet efter endnu et svindelnummer: Sådan undgår du dem

Løbet
Nyheder

Nyt halvmaraton vil undgå at lukke store dele af København

D-vitaminer
Sundhed

Forskere finder mulig vitamin-effekt mod svær åreforkalkning

medicin
Nyheder

Flere danskere frygter ulighed i adgangen til bedste medicin

Ejendom
Nyheder

Kendt fra TV 2: Nu er den spektakulære lade til salg

cykel
Krimi

Er dette din cykel? Politiet efterlyser ejere til flere cykler

Mads Pedersen
Sport

Mads P. sælger Tour-udstyr: Pengene går til unge cykeltalenter

sorte køer
Krimi

Ubudne gæster i haven: En flok køer var på udflugt

retten i Roskilde
Krimi

Forældre dømt: Vold slog deres søn ihjel

elbil og kvinde der lader
Nyheder

Elprisen eksploderede i august: Dyreste måned siden energikrisen

Maritime dage
Nyheder

525 unge får dørene åbnet til Det Blå Danmark

Vejarbejde
Nyheder

Kø og forsinkelser: Vejarbejde rammer Svendborgmotorvejen i fire uger

iltsvind
Nyheder

Se video: 38 danske kystvande ramt af iltsvind efter varm sommer

ukrudtsbrænder
Krimi

Brændte partner med ukrudtsbrænder: Nu er han dømt

Beredskabsstyrelsen
Nyheder

Borgere kan møde udrykningskøretøjer og omkørsler torsdag

husmandsbrug
Nyheder

Landmænd går imod protester: Bakker op om omstridt gødskningslov

dansk politi
Krimi

Politiet slog til under renovering: To mænd anholdt i Hammel

Christian Rabjerg Madsen
Nyheder

36 danskere har talt: Otte bud på bedre forhold for grise

dansk politi
Krimi

Politi til forældre: Interesser jer for jeres børns liv på nettet

Familie i kolonihave
Nyheder

Forbund advarer efter TV 2-dokumentar: Kolonihaver kan blive dyrere

Lego skibet
Underholdning

Originalt Lego-kongeskib fra 1998 sættes nu på auktion

Testflyvning
Iværksætteri

Fra USA til Japan: Dansk iværksætter tester mobilnet fra stratosfæren

aggressiv hund
Krimi

Hund måtte aflives efter angreb - politiet fandt ketamin og sværd

dansk politi
Krimi

Politiet fandt over 6000 flasker med lattergas

kbh lufthavn
Nyheder

Rekordmange fløj fra København: Spanien topper sommerens ferieliste

Penge
Nyheder

Tjek din kommune: Så mange er registreret i RKI

AI
Nyheder

Danske myndigheder går sammen med EU om AI og techgiganter

FCK trøjer
Sport

FCK spiller i særlige trøjer og sender pengene til Røde Kors

elever til valg
Nyheder

Tusindvis af skoleelever går til valg i denne uge