Der er søndag blevet fundet olie i vandet ved As Vig nær Juelsminde.
Det oplyser vagtholdslederen ved Forsvarets Operationscenter.
Containerskibet Victoria har siden fredag aften ligget det samme sted nordøst for Fyns Hoved, efter at det stødte på grund.
Man kan dog endnu ikke endelig konstatere, at olien stammer fra skibet Victoria.
- Det gør vi meget for at understrege. Det skal undersøgelser og test vise. Men de foreløbige beregninger siger, at olien godt kan stamme fra skibet, siger vagtholdslederen.
Der er også blevet fundet olie i strandkanten ved As Vig.
- Det er ikke store pøler. Vi holder selvfølgelig øje med, om mængden bliver større, og hvor det driver hen. Men når det ikke er mere, giver det ikke mening at bekæmpe det.
En dykker skal undersøge, om der er hul i skibets olietank. Men på grund af vejret, bliver det først mandag.
- Det er ikke roligt nok i vejret før mandag morgen, siger vagtholdslederen.
Mens man venter på bedre vejrforhold, har Forsvaret indsat miljøskibene Marie Miljø og Gunnar Thorsen og to af patruljefartøjerne af Diana-klassen, Najaden og Diana.
De er i området og holder øje med farvandene, og de er klar til at udsætte flydespærringer, hvis det skulle vise sig nødvendigt.
Skibet fra Portugal var på vej mod Fredericia, da Forsvarets Operationscenter fredag aften klokken 19.15 får en melding om, at skibet har haft en såkaldt grundberøring.
Der er formentlig tale om et hændeligt uheld.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.