Administration 

Fængselsbetjente i stress-panik i Danmarks sikreste fængsel: "Vi er færdige"

Fængselsbetjent Kim Knudsen, tillidsmand ved Politigårdens Fængsel. (Foto: Foto: Privat)

Sygdom og overarbejdstimerne hober sig op blandt de ansatte i Politigårdens Fængsel. Men man kan ikke trylle rekrutteringsproblem væk, lyder det.

Lørdag skulle en håndfuld fængselsbetjente fra Politigårdens Fængsel til fødselsdag hos en af deres kolleger.

Men de vidste alle, at hvis telefonen pludselig ringede med ukendt nummer på displayet, ville det med stor sandsynlighed være chefen, der endnu engang ville beordre de hårdt prøvede tjenestemænd på arbejde.

- Folk tør ikke tage telefonen, siger Kim Knudsen, tillidsmand for 22 kolleger på Politigårdens Fængsel i København - også kaldet Danmarks hårdeste fængsel.

Sådan er det hver weekend. Sygdom, opsigelser og gedigne dynger af overarbejde piner det topsikrede fængsel. Alene i december mangler 600 timer at blive besat, fortæller Kim Knudsen. Og en af kollegerne arbejdede i oktober måned over 300 timer.

"Vi kan ikke længere"

Reglerne for de tjenestemandsansatte fængselsbetjente siger, at du skal gå på arbejde, hvis du bliver beordret til det, og at medarbejdergruppen er selvafløsende. Men nu kan der snart ikke vrides mere ud af de udkørte fængselsbetjente.

- Vi kan ikke længere nu. Vi er færdige, siger Kim Knudsen og uddyber:

- Jeg kan høre og se det på dem. Folk går ned med stress. Almindelig sygdom, der normalt tager et par dage at komme over, varer nu en uge. Nu gider deres koner ikke mere. Familierne splitter, siger 45-årige Kim Knudsen.

(Artiklen fortsætter under billedet)

 

Billede fra Politigårdens Fængsels åbningsdag i 2004. Foto: Lars Møller/Ritzau Scanpix/arkiv

Lørdag kunne Avisen.dk fortælle, at der mangler flere hundrede fængselsbetjente over hele landet, efter at 732 har forladt jobbet siden 2013. Den helt store udfordring er, at man simpelthen ikke kan rekruttere nok nye folk.

Ekstremt voldsparate

Det gælder også på Politigårdens Fængsel, hvor man bliver nødt til at låne folk fra andre fængsler. Men man kan ikke tage hvem som helst ind til at passe på de hårdkogte fanger. En vis erfaring er nødvendig.

Politigårdens Fængsel huser kun 25 indsatte, og der er hele fem fængselsbetjente på arbejde ad gangen. Men det er nødvendigt. De ekstremt voldsparate fanger sidder her, fordi de overfalder hinanden eller medarbejdere i andre fængsler. Der skal være fire mand tilstede, når en celledør skal åbnes.

Politigårdens Fængsel

Også kaldet Danmarks sikreste og hårdeste fængsel.

Politigårdens Fængsels nuværende indretning og benyttelse stammer fra 2004. Her blev fængslets 25 pladser taget i brug som en særlig arrestafdeling for blandt andet negativt stærke klienter.

Dette begreb dækker fx over indsatte, som optræder voldeligt eller alvorligt truende i de eksisterende stærkeafdelinger eller i arresthusene.

Det, som blandt andet er med til at gøre Politigårdens Fængsel til noget særligt i forhold til de andre af Københavns Fænglser, er, at de klienter her er underlagt langt flere sikkerhedsmæssige restriktioner.

Det betyder fx, at en klient på Politigårdens Fængsel kun må have fællesskab med én anden klient. Der er dermed aldrig låst mere end 2 klienter ude af gangen.

Kilde: Kriminalforsorgen.

 

UDVID

Trods overfald med kogende vand, knytnæver og knivangreb, sætter de ansatte pris på deres job. De elsker at kunne gøre fangerne til bedre mennesker, fortæller Kim Knudsen. Men når den ene døgnvagt bare afløser den anden, og du hele tiden skal være klar til vold og trusler, er der flere, der siger op.

- Kollegerne holder hinanden oppe, men man kan bare ikke holde til at arbejde så meget. Vi knokler, selvom vi er småsyge, for vi ved, at de andre bare skal arbejde endnu mere, hvis vi lægger os.

Mange af kollegerne er skilt, men kan ikke vide sig sikre på at se børnene i den weekend, hvor de ellers har fri.

- Nogle bliver kaldt på arbejde, når de endelig har en friweekend med børnene. Så gider folk altså ikke mere. Så søger de væk, siger Kim Knudsen.

Ledelsen ved, at den er gal

Han er også selv begyndt ”at sætte plusser og minusser” og overveje, om det efter 18 år som fængselsbetjent er det hele værd.

- Jeg har selv været ude for tre-fire voldsomme episoder. Jeg er kommet hjem med en brækket hånd og stik med kniv. Det er familien ikke så glad for.

Hvad siger ledelsen til det hele?

- Ledelsen ved godt, den er gal. Men de kan ikke gøre så meget ved det, de kan ikke trylle flere mand frem. De har problemer med at rekruttere, siger Kim Knudsen.

"Jeg kan ikke trylle"

I Kriminalforsorgen er direktør Thorkild Fogde bekymret for beskrivelserne af situationen på Politigårdens Fængsel.

- Politigårdens Fængsel er en hjørnesten for Kriminalforsorgen. Det er meget vigtigt, at vi holder dampen oppe her, siger Thorkild Fogde til Avisen.dk.

Der er stor politisk bevågenhed på området, ligesom der er sat flere penge af, forklarer han. Men Thorkild Fogde erkender, at der er store rekrutteringsproblemer, ligesom den negative kurve med vold og trusler også skal knækkes.

Men kan et sted som Politigårdens Fængsel ikke få lov til at ansætte flere folk?

- Man kan ikke tage nyuddannede ind til Danmarks hårdeste fængsel. Man kan tage erfarne folk fra næste lag, og de kan så afløses af dem med lidt mindre erfaring og så fremdeles. Men jeg kan ikke trylle 10 kolleger op ad jorden. Det er et langt sejt træk for at få vendt udviklingen, siger han.

Thorkild Fogde forklarer dog, at en særlig akut situation kan give områdecheferne i København mulighed for at hive ekstra folk ind.

Sport

Medier: Fodboldstjerne dræbt i ulykke

facade af en bygning på Nørrebro
Krimi

Fire mænd tiltalt for brandattentat mod dansk NGO

Gul parkeringsbøde i forrude
Nyheder

FDM: Nu er kontroversiel parkeringsbøde helt forbudt

Et kæmpe område med åben ild
Nyheder

Skovbrand hærger danskerparadis

Døren til en politibil
Krimi

Vanvidskørsel: 

19-årig kvinde greb rattet med 110 i timen

To voksne kvinder holder om hinanden, den ene har et barn på skødet
Nyheder

Færgeforlis ved tropeø: 
38 meldt savnet

et potourri af billeder
Debat

Søren Baastrup: Den sindssyge sommerguide

lille flyver ligger på hovedet i mark
Krimi

Fly styrtet på mark

redningsfolk slukker brand
Nyheder

Hamas nærlæser

forslag til våbenhvile

annette heick mellem sine forældre
Kendte

Heick optræder

på Roskilde Festival

billede af en vindmølle
Nyheder

Vestas i flot stigning

helikopter på skyet baggrund
Krimi

Drukneulykke ved

Roskilde Festival

folk solbader på strand
Nyheder

DMI:

Meget mere varme på vej 

rødhåret kvinde og mand i sort jakkesæt
Kendte

Reality-stjerne klar

til Vild med dans

Nyheder

Diddy: Her er dommen

frokosttallerken med laks
Nyheder

Spis det ikke: 

Solgt over hele landet

Nyheder

Flertal udenom regeringen

vil forbyde mandatkøb

Mand sidder ved bord med en kvinde på hver sin side.
Kendte

DiCaprio spottet i København

Mand på den røde løber
Kendte

Få dage før starten:

Rolf dropper touren

pollitilogo på hvid baggrund
Krimi

Lade brændt fuldstændig ned 

Mand med solbriller
Kendte

Kanye West har fået visum annulleret

Togstamme
Nyheder

DSB advarer

Forskellige slags solcreme
Sundhed

Denne solfaktor bør du bruge

Vindmølle
Nyheder

Folkeaktie i voldsom stigning

Ambulance holder på vej
Krimi

Fundet død på vej

To personer under solparaply
Rejser

Sådan dækker rejseforsikringen ved ekstrem varme

tagning fra retssal
Kendte

Jury i Diddy-sag er enige om fire ud af fem anklagepunkter

træer i regnvejr
Nyheder

DMI varsler farligt vejr 

person står udenfor i varmt vejr
Nyheder

2-årig dreng død:

Glemt i varm bil

person på festival
Nyheder

Roskilde Festival:

Varmerekord står for skud

par poserer ved galla
Kendte

Meldes klar til

Vild med dans

Sport

Stor dansk overraskelse

i Wimbledon

billede af restaurant der ligger ved sø
Nyheder

Noma åbner i USA

kokosnød med sugerør
Mad og drikke

Tilbagekalder kokosnød

Kassebil fra Forsvaret
Krimi

Fandt dynamit på loftsrum

gade i randers
Krimi

Karatespark og ukvemsord:

Mand terroriserer gade 

tennisspiller i aktion
Sport

Tauson får første sejr

i Wimbledon

et livreddertårn
Nyheder

Det betyder badeflagene

Et fly i luften
Rejser

Gigantisk handel: SAS køber 55 fly

portrætter af iranske politikere
Krimi

Dansker anholdt og mistænkt for at spionere for Iran

Nyheder

Kongelige fejrer Øresundsbroens jubilæum

et supermarked
Mad og drikke

Vi har EU's dyreste fisk og brød 

et cruiseskib
Helt vildt

Far redder barn som falder over bord fra krydstogstskib

en kop kaffe med mønster
Debat

Kaffeparadokset: Danskerne vil have den bedste kop – bare ikke derhjemme

en elbil ved havnen
Biler

Fire ud af fem nye privatbiler er elbiler

Trump og Musk ved en Tesla
Nyheder

Åben krig: Trump vil knække Musk' selskaber

folk på badebroer i varmen
Nyheder

Fantastisk sommerdag i vente

en Tesla Y
Biler

Tesla er tilbage

Trump og en gråhåret kvinde
Nyheder

Hackere vil offentliggøre regeringens e-mails

Udrykningskøretøjer på en vej
Krimi

22-årig dræbt på motorcykel 

Elon Musk i the oval office
Kendte

Elon Musk vil oprette nyt parti 

livredningstårn og strand i baggrunden
Nyheder

Livreddere fik travl

start på sommerferien

ældre kvinde med stort smil og smuk blå kjole
Kendte

Anne Laxholm: 

Det er synd for dem

falckbil holder ved siden af væltet lastbil
Krimi

Lastbil på hovedet i grøft

to mænd i jakkesæt hilser på hinanden
Nyheder

Forsvarsminister

vil besøge Grønland

pige på scene io blå badedragt med dannebrog
Kendte

Afsløring: Fra Grand

Prix til Vild med dans

Nyheder

Danske Vestas lukker i rødt 

varebil holder smadret på motorvej
Krimi

Motorvej blokeret:

Op til tre timers ventetid

meget varmt sydpå i europa
Nyheder

Danske rejseselskaber

giver gæster varmeråd

logo på legoland parken
Nyheder

Legoland i rekordsalg

stor bygning i centrum af aarhus
Krimi

Udvist: Voldtog

og røvede prostituerede 

politi til stede på vej
Krimi

Ramt af bus:

Fodgænger død 

par poserer
Nyheder

Vild med dans-stjerne:

En mavepuster

ødelagt lastbil
Krimi

Lastbil brager ind i gangbro 

par poserer ved galla
Kendte

57-årige Boris Becker:

Far for femte gang 

to fodboldspillere fejrer
Krimi

Bar spansk fodboldtrøje:

Skal i fængsel 

skilt foran bilka
Helt vildt

Efterlyser Bilka-millionær 

mand poserer
Krimi

Jes Dorphs millionkrav

afgøres inden jul 

dansere poserer
Film og TV

Slut med Vild med dans 

Nyheder

Facebook vil bruge

dine private billeder 

mand smiler
Kendte

Thomas Evers:

Det har ændret mit liv

dansepar poserer
Kendte

Tak for dansen:

Her er alle vinderne

i Vild med dans

Nyheder

Snigskytte dræber to

brandmænd 

storke i rede
Dyreliv

Danmarks storke skal klare sig selv 

folk bader
Nyheder

Solrig start på ugen

- men så kommer regnen

politi til stede ved butik
Krimi

Maskeret mand på cykel

skød mod kiosk

Sport

Lionel Messi ydmyget

Nyheder

Skandaliseret politier gør comeback

Fire brudepiger på vej til bryllup
Kongelige

Prinsessens datter

springer ud:

Biseksuel