Administration 

Blogger: "Jeg vil blive kaldt højreorienteret mandschauvinist"

Johnny Larsen er opvokset på Nørrebro i København. Mod alle odds fik han en uddannelse som journalist i 1987 - efter 17 år som ufaglært og derfor temmelig nedslidt.

Han har skrevet en bog, sange og en opera, og lidt af manglende evne til at holde mund. Johnny været ramt af depression siden børneårene og har været selvbehandlet, indtil han blev ramt af svær sygdom i 2009.

 

Følg Johnny Larsen på Twitter

I MIN FACEBOOK-VENNEKREDS er der nogle højtråbende individer, som har stærke meninger. Disse meninger er jeg ofte enig i og kan bare trykke ”synes godt om”.

Til min overraskelse lader nogle få af disse til at forlede sig af Facebooks hurtighed, der tydeligvis har fortrængt evnen og eller lysten til at læse ordret, og gjort det helt umuligt at læse indenad.

Respekt og forståelse for at der findes forskellige synspunkter på smag og behag, er gået helt fløjten.

DISCIPLINEN HARDCORE fornærmelse dyrkes massivt, og må skammeligt nok siges at trives rigtig godt på hele 'venstrefløjen'. Formaster man sig til at skrive det mindste, der går imod 1970’ernes hadske mandeopfattelse, eller nævne at mænd er aggressive og voldelige pr. natur, og derfor skal lære at tøjle deres testosteron, og at kvinder (og andre mænd) ofte kan drage fordel af ikke at vække udyret, så får man dæleme på puklen.

Ikke fra alle, langt fra, men fra nogle højtråbende furier og deres halehæng af (gætter jeg på) hykleriske mænd, der pakker deres seksuelle forhåbninger ind i søstersolidaritet.

Ved at skrive ovennævnte har jeg allerede bragt pis i kog flere steder i landet, og jeg kan se frem til lange tråde om, at jeg er en højreorienteret mandschauvinist, der mener, at kvinder bare skal stå stille og holde mund, mens deres mand banker dem helt eller halvt ihjel… og jeg finder det også naturligt, at mænd bagefter trøster sig selv ved at knalde en lykkelig luders sjæl i stykker, mens jeg drikker bajer, prutter og ser fodbold.

TRÅDENE VIL ofte fyldes med den slags. For er der noget, der er uacceptabelt på 'venstrefløjen', så er det normbrud og sex. Man skal absolut ikke komme her og sige, at uimodsagte beslutninger fra et eller andet plenum på bagsiden af en hashrus i 1970 muligvis ikke er lige så fantastiske, som de så ud, den dag de blev pustet op.

Man skal på 'venstrefløjen' forholde tavst eller i værste fald ja-sigende, når talen falder på kvinder, mænd, klima, gluten, hørfrø og smoothies… men bestemt også på sex.

SEKSUALITET er måske godt nok, men man skal ikke gå og være liderlig, og man kan kun elske… Det er helt umuligt at begive sig ud i et knald, og er man så doven, heldig, tyk, grim eller handicappet at den eneste måde, man kan have et aktivt seksualliv på er at betale for det. Så mener 'venstrefløjen', at man er et sexistisk svin, der vil holde kvinder som slaver. Til trods for at en undersøgelse om sexarbejdere i Norden muligvis påpeger, at der er flere mænd end kvinder, der har taget penge for seksuelle ydelser. 'Venstrefløjen' har for længst besluttet sig for, at kun kvinder er sexslaver, og en sexslave er en, der tager penge af en mand for at give manden en mere eller mindre tilfredsstillende seksuel oplevelse.

Al denne holdnings-missioneren har altid generet mig. Givet sne på flimmerkassen så at sige, alene fordi, det oftest er baseret på fordomme frem for viden. Sten Hegeler sagde det så krystalklart for 40-50 år siden:

”Man kan efterhånden få en mening på hvert eneste gadehjørne, fra hver eneste bananvogn. Jeg har valgt at beskæftige mig med noget andet. Noget jeg kalder oplysning”.

Siden Hegeler sagde disse bevingede ord, er der kommet endnu flere gadehjørner og endnu flere bananvogne, og i stedet for at stå og råbe for at få folk til at købe bananer, står sælgerne og sparker alle i hovedet, hvis ikke de køber.

I MINE AKTIVE havnearbejderdage, var jeg vel også venstreorienteret, men jeg foretrækker at kalde mig orienteret. Ikke ligefrem velorienteret, dertil havde jeg for mange selvfede ungdommelige meninger om mine egne fordommes uangribelighed.

Men jeg vågnede lidt efter lidt. Tiden som havnearbejder var en vigtig del af processen. Ikke mindst da jeg blev udvalgt af Kommunistisk Forbund til at være del af revolutionens fortrop i Europa, en ting jeg meget hurtigt takkede nej til. Den var sgu for tyk.

DEN LILLE VÆKKELSE, hvor jeg morede mig kongeligt over tjeneren fra det socialistiske værtshus, der skulle være min general, førte frem til at jeg sammen med 20-30 andre etablerede et kup mod venstrefløjen… et stykke aktionsteater, som efter min opfattelse forløb ganske godt. Vi fjernede venstresocialisten Jørgen Lenger fra talerstolen og lod vores egen Hollywood-nazist holde en fascistisk tale med happy ending. Det kunne man dengang, fordi den fysiske kontakt og selvironien stadig virkede. I dag er der meget lidt af begge dele, fordi det er lagt som depositum for at bruge sociale medier.

Nu er jeg jo ikke en af de mest ordfornægtende eller pladsbesparende på 'SoMe', som det hedder så smukt om de ”asociale medier”, der har berøvet os al fællesskab, al handlekraft og alt overblik. Så ligesom så mange andre sidder jeg dagligt og kæmper for ikke at falde i vandet og hoppe på limpinden alt for ofte, men det lykkes ikke altid…

Det lykkes heller ikke at holde kæft, selv om jeg burde, men for hunde da, hvor ville lidt ro i trussen og lidt tid til fordybelse gøre underværker.

 

 

Dette er et blog-indlæg og ikke et udtryk for Avisen.dk's holdning. Hvis du finder, at indlægget er æreskrænkende eller indeholder injurier, så send en mail til tip@avisen.dk.

dansk politi
Krimi

Fartgal bilist målt til 165 km/t på motorvejen: Risikerer kørekortet

Hund bange gemmer sig under sofa
Dyreliv

Torden kan skræmme hunden: Sådan hjælper du, når uvejret rammer

samlingen
Kendte

Peter Lund Madsens store passion: Nu sælges over 1.000 plader

Kampagne
Nyheder

Det bedste klimaråd til boligen? Gør ingenting

København
Nyheder

København vil slå EU: Hver tredje kommunale bygning skal løftes

Dagligvarer
Nyheder

Ny måling: Flere vil have lavere skat end billigere fødevarer

folkeskole
Nyheder

Skoler kan blive ramt: Hver anden kommune varsler besparelser

Frederiksborg Slot
Kongelige

Nyt officielt portræt af kong Frederik afsløres senere i september

politi dansk
Krimi

Bil faldt syv meter ned: Politiet søger vidner

bro
Krimi

Bil ramt: Hvem kaster igen sten fra motorvejsbroer?

Helene Toxværd
Nyheder

København sætter flere penge af: Skal bremse ulovlig udlejning

 Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Nyt id-kort på byggepladser skal bekæmpe social dumping

Lasse Boje
Nyheder

Alvorlig fejl hos politiet: Børneattester og våbentilladelser sat i bero

kort
Nyheder

Politiet lukker luftrummet for droner over store dele af København

Psykisk syg
Nyheder

Har du oplevet det? Nu søger LAP danskere fra hele landet

Regnbueflag
Nyheder

Regeringen vil hjælpe udsatte LGBT+-personer ud af hjemløshed

Cold Hawaii Big Air
Sport

Vildt vejr på vej: Verdenseliten indtager Cold Hawaii

elløbehjul
Krimi

Politiet beslaglagde elkøretøjer: Ét kunne indstilles til 85 km/t

Messen
Underholdning

Ny stor KREA-messe rykker ind i Valby Hallen i weekenden

Skole elever med tasker
Nyheder

Elever bortvist fra eksamen efter AI-snyd på flere skoler

Festuge Aarhus
Underholdning

Aarhus midtby bliver til én stor fest på lørdag

Udeservering
Nyheder

Lavere gebyr kan give bedre vilkår for Københavns udeserveringer

Børn i pool
Rejser

Efterårsferien er næsten udsolgt: Her er de billigere alternativer

Karoline Lindgaard
Nyheder

Gratis bind og tamponer på vej til alle københavnske folkeskoler

CARLLO YABOY
Underholdning

Trygheden er steget i Greve Nord: Fredag fejres udviklingen

Harry Potter
Film og TV

HBO viser nyt glimt af Harry Potter før premieren til jul

Svømmehal
Nyheder

København skærper kontrollen med kønsopdelt svømning

Cirkusrevyen holdet
Underholdning

Cirkusrevyen 2027: Her er holdet

Partnervold modelfoto
Krimi

Markant strafskærpelse: Grov vold straffes 100 procent hårdere

FB opslag med børn og drikke
Nyheder

To sommerlande får kritik for sodavandsreklamer rettet mod børn

iltsvind
Nyheder

Ny kvælstoflov er vedtaget: Minister glæder sig

mark
Nyheder

Landbrugets organisation efter ny lov: Det bliver sværere og dyrere

møde
Nyheder

Færre på magten: De største virksomheder får direkte adgang til politikerne

parkeringsplads
Nyheder

Flertal foretrækker digital parkering: Nu foreslår DI fælles regler

elever i skole
Nyheder

Undersøgelse: Her er unge mest i fare for at droppe ud af uddannelsen

Natasja Crone
Underholdning

Populært debat-program vender tilbage til skærmen

Partierne bag
Nyheder

Budgetaftale i København: Milliarder til skoler og socialområdet

dansk politi
Krimi

Politiet efter endnu et svindelnummer: Sådan undgår du dem

Løbet
Nyheder

Nyt halvmaraton vil undgå at lukke store dele af København

D-vitaminer
Sundhed

Forskere finder mulig vitamin-effekt mod svær åreforkalkning

medicin
Nyheder

Flere danskere frygter ulighed i adgangen til bedste medicin

Ejendom
Nyheder

Kendt fra TV 2: Nu er den spektakulære lade til salg

cykel
Krimi

Er dette din cykel? Politiet efterlyser ejere til flere cykler

Mads Pedersen
Sport

Mads P. sælger Tour-udstyr: Pengene går til unge cykeltalenter

sorte køer
Krimi

Ubudne gæster i haven: En flok køer var på udflugt

retten i Roskilde
Krimi

Forældre dømt: Vold slog deres søn ihjel

elbil og kvinde der lader
Nyheder

Elprisen eksploderede i august: Dyreste måned siden energikrisen

Maritime dage
Nyheder

525 unge får dørene åbnet til Det Blå Danmark

Vejarbejde
Nyheder

Kø og forsinkelser: Vejarbejde rammer Svendborgmotorvejen i fire uger

iltsvind
Nyheder

Se video: 38 danske kystvande ramt af iltsvind efter varm sommer

ukrudtsbrænder
Krimi

Brændte partner med ukrudtsbrænder: Nu er han dømt

Beredskabsstyrelsen
Nyheder

Borgere kan møde udrykningskøretøjer og omkørsler torsdag

husmandsbrug
Nyheder

Landmænd går imod protester: Bakker op om omstridt gødskningslov

dansk politi
Krimi

Politiet slog til under renovering: To mænd anholdt i Hammel

Christian Rabjerg Madsen
Nyheder

36 danskere har talt: Otte bud på bedre forhold for grise

dansk politi
Krimi

Politi til forældre: Interesser jer for jeres børns liv på nettet

Familie i kolonihave
Nyheder

Forbund advarer efter TV 2-dokumentar: Kolonihaver kan blive dyrere

Lego skibet
Underholdning

Originalt Lego-kongeskib fra 1998 sættes nu på auktion

Testflyvning
Iværksætteri

Fra USA til Japan: Dansk iværksætter tester mobilnet fra stratosfæren

aggressiv hund
Krimi

Hund måtte aflives efter angreb - politiet fandt ketamin og sværd

dansk politi
Krimi

Politiet fandt over 6000 flasker med lattergas

kbh lufthavn
Nyheder

Rekordmange fløj fra København: Spanien topper sommerens ferieliste

Penge
Nyheder

Tjek din kommune: Så mange er registreret i RKI

AI
Nyheder

Danske myndigheder går sammen med EU om AI og techgiganter

FCK trøjer
Sport

FCK spiller i særlige trøjer og sender pengene til Røde Kors

elever til valg
Nyheder

Tusindvis af skoleelever går til valg i denne uge

Maria Reumert Gjerding
Nyheder

Nye pesticidtal bekymrer minister: Vil have en ny strategi

Skelet
Nyheder

Arkæologer finder 20 skeletter under København

dansk politi
Krimi

90-årig fik stjålet pung under indkøb: Politiet kommer med fem råd

hjemløs
Nyheder

Over 6.000 er hjemløse: Minister kalder nye tal nedslående

Får
Nyheder

Ny pulje åbner: 60 millioner kroner til ulvesikrede hegn

vinderne
Iværksætteri

Fire iværksættere vinder 250.000 kroner til genbrug af beton

jacob Mark
Nyheder

Ældreminister vil sænke SOSU-medarbejdernes sygefravær

Værterne
Nyheder

Fire kendte værter står i spidsen for årets Knæk Cancer-show

Tupac
Krimi

Efter næsten 30 år er der faldet dom i Tupac-mordet

William Jansen og Simon Jensen
Mad og drikke

Populær pitakæde slår dørene op til endnu to spisesteder

retten i esbjerg
Krimi

Mand får 8 års fængsel for vold med døden til følge

Martin Miehe-Renard
Underholdning

Tivolirevyen vender tilbage i 2027 med kendt instruktør i spidsen

børn i naturen
Nyheder

160.000 børn rykker ud i naturen i denne uge