I to uger har det danske vejr vist sig fra sin våde, kolde og overskyede side. Et vejr, der har fået turister og odenseanere til at holde sig væk fra byens udendørs attraktioner.
Både Den Fynske Landsby og Odense Zoo har kunnet mærke, at det dårlige vejr har påvirket besøgstallet for juni måned i negativ retning.
»Det har kostet gæster, men det er jo også helt naturligt. Folk gider jo ikke gå ude i regnvejr. Så kan vi gøre nok så meget for at trække folk til med aktiviteter,« siger kommunikationsmedarbejder på Odense Bys Museer Lene Pedersen. Hun oplyser, at Den Fynske Landsby i juni måned i år har haft omkring 1.000 gæster færre end sidste år i samme måned.
Ingen dyr i regnvejr
Heller ikke dyrene i Odense Zoo har kunnet lokke særligt mange til at trække i regntøj og gummistøvler og tilbringe en dag under åben himmel.
»Det er ikke gået helt så godt, som hvis der ikke havde været så meget regn. Vi havde budgetteret med 7.000 flere gæster i juni måned, end der er kommet,« fortæller formidlingschef Nina Collatz Christensen. Hun understreger dog, at junis lave besøgstal ikke får katastrofal betydning for det samlede besøgstal.
»Det lune forår og forsommer gør at vi på nuværende tidspunkt alligevel er foran med 19.000 i besøgstal.«
I Odense Friluftsbad har der også været god plads i bassinerne de seneste par uger.
»Onsdag i sidste uge var der kun to gæster på en hel dag. I går (søndag, red.) var der næsten ingen, og i dag (mandag, red.) forventer vi heller ikke, at der kommer ret mange,« siger Peter Chalk fra billetlugen i friluftsbadet, der til sammenligning har op mod 2.600 på de rigtigt varme sommerdage.
Håber på bedre vejr
Efter de senere ugers heftige regnskyl håber både Den Fynske Landsby og Odense Zoo nu på bedre vejr. Men begge er de enige om, at det ikke må blive alt for varmt. Når solen skinner fra en skyfri himmel, og termometeret viser 25-30 grader, så vælger folk nemlig stranden frem for museum eller zoologisk have.
Derfor lyder drømmevejrudsigten på let overskyet, lidt vind, tørvejr og ikke meget varmere end 20-22 grader.