Administration 

Ledelses-guru: Fagbevægelsen skal skifte spor

Fagbevægelsen skal ruste medlemmerne til et langt arbejdsliv på et stresset arbejdsmarked og ikke bruge al krudtet på at kæmpe for individuelle erstatninger imod arbejdsgiveren, siger ledelsesrådgiver Christian Ørsted. (Foto: Foto: Pressefoto)

Fagbevægelsen skal kræve bedre ledelse og hjælpe medlemmerne med at forvalte et stressende arbejdsliv, siger bogaktuel ledelsesrådgiver.

1.400 danskere dør hvert år af stress, og mange flere overlever - men får et alvorligt psykisk knæk.

Motiverede medarbejdere brænder uforskyldt ud bag maskiner og skriveborde.

Alligevel er fagbevægelsen generelt mere optaget af at skaffe medlemmerne materielle goder som overenskomster, fridage og erstatninger end at sikre et godt arbejdsliv og en ledelse, der forstår de stærke værktøjer, de har mellem hænderne.

Det siger ledelsesrådgiver Christian Ørsted. Han er aktuel med bogen Livsfarlig ledelse, der fortæller om den uhyggelige bagside, de stærke psykologiske mekanismer og ledelsesprincipper, vi i dag anvender til at motivere medarbejderne, har.

- Fagbevægelsen kæmper nogle helt håbløse kampe, fordi man er fanget i paradigmet om, at der er en begrænset kage, der skal deles, og at det handler om at tilkæmpe sig et stadig større stykke, siger Christian Ørsted.

Han er forundret over, at lønmodtagernes repræsentanter stadig vælger at betragte ledelsen som en fjerde snarere end en medspiller.

- Nogle fagforeninger kører kampagne om, hvor meget man har givet sine medlemmer i erstatninger i kampen mod arbejdsgiverne. Prøv at hør: De mennesker, der betragter deres arbejdsgiver som deres fjende, er i mindretal, siger Christian Ørsted, der bl.a. er kendt som ledelsesekspert fra DR2' Deadline, Aftenshowet og Dagbladet Børsen.

- Mange har til gengæld svært ved at forvalte deres arbejdsliv. De er stressede og tror, at det er deres egen skyld. Og her har fagbevægelsen en rolle, for fagbevægelsens rolle var oprindelig at passe på den svage part. Den, der havde mindre magt, siger Christian Ørsted, der i 15 år har undervist tusindvis af ledere.

Han kalder det et paradoks, at vi på den ene side ofte udråbes til at være verdens lykkeligste nation, og alligevel brænder ansatte ud som aldrig før.

Forklaringen på paradokset skal findes i de moderne ledelsesværktøjer, der er udviklet gennem de sidste 100 år, og som gør os ekstremt motiverede og nærmest tændt af en hellig ild.

De nye metoder er bl.a. personlig udvikling, anerkendelse, coaching, teamwork, uddelegering af ansvar og det, Christian Ørsted kalder "Al-Qaeda-metoden," hvor vi identificerer os så meget med jobbet, at det bliver selve livets mening - også selvom arbejdsprojektet dybest set ikke er vores.

I den svære kunst at balancere engagement og overengagement, at brænde for og ikke brænde ud, har lønmodtageren brug for en stærk partner.

- Ikke i kamp mod sin arbejdsgiver, men i støtte af sig selv og sin evne til at blive ved med at være værdifuld på arbejdsmarkedet. Der er brug for efteruddannelse i, hvordan man forvalter sit arbejdsliv i forskellige brancher. Der er så mange, der får forkortet deres karriere eller må fortsætte på lavt blus, fordi de er blevet knækket, siger Christian Ørsted, der selv har været tæt på at brænde ud i forbindelse med et stort millionprojekt.

Han understreger, at der ikke er noget galt med hverken lønmodtagere eller arbejdsgivere. Det handler om samspillet og de overordnede rammer.

- Som ledelse skal man tage ansvar, som man har magt. Når fem ud af 20 i en afdeling går ned med stress, så er det ikke dem, der skal sendes til psykolog, så er det ledelsen, den er gal med. Jeg er vred over alle de coaches og psykologer, der hyres af cheferne, til at træne folk i at sige fra, for der er ikke noget galt med folk. Virksomhederne lever af folk med mindreværd, siger Christian Ørsted, der mener, at fagbevægelsen skal kræve bedre ledere.

Generelt vurderer Christian Ørsted den danske lederstand til at have bedre psykologisk indsigt end ledere i andre lande. Til gengæld overvurderer de ofte deres egne evner.

- Problemet er gabet mellem deres selvvurdering og det faktuelle. Man kan sagtens være en god leder, selvom man råber og holder kæft, trit og retning. Men hvis man bilder sig selv ind, at man er den store demokratiske leder, fordi man har været på et to ugers coach-kursus, så er man dødsens farlig, siger han.

Christian Ørsted fraråder generelt ledere at tage de mere avancerede psykologiske metoder i brug, medmindre de mestrer dem.

Appellen til ansatte, der føler sig presset, er ikke at kigge indad og forsøge at finde ud af, hvad der er galt med dem.

- Kig i stedet ud og vær nysgerrig på, hvad der sker i samspillet med andre. I stedet for at tænke på, om chefen er idiot eller psykopat eller finde sine egne fejl så prøv at undersøg, hvad der sker, hvis du gør noget andet, end du plejer siger Christian Ørsted.

Nummer ét trick for at få et bedre forhold til sin leder er at vise oprigtig interesse i lederens mening om, hvordan tingene skal gribes an, påpeger han.

- Ikke at forveksle med, at man automatisk skal gøre det, der bliver sagt. Man kan sige nej, man kan sige ja, man kan spørge hvorfor eller komme med et bedre forslag. Det vigtigste er, at lederen føler sig hørt, fordi det åbner for en dialog.

Har man svært ved at sige fra, skal man bare sige: "Tak, det vil jeg tænke over", når chefer kommer med forslag.

- På den måde giver man sig selv tid til at mærke efter og disponere i forhold til alle de andre bolde, man jonglerer med, siger Christian Ørsted og understreger, at man som ansat skal lære at sætte grænser for sit arbejde.

- Hvis man tør det, bliver man mere værd for sit arbejde. Hvis du undlader at tjekke mails lørdag aften, bliver du mere kreativ og innovativ. Du skal have en forankring i noget andet end arbejde som det vigtigste i dit liv. Medmindre arbejdet virkelig er det vigtigste i dit liv, siger ledelsesrådgiveren.

Kærestepar
Rejser

Danskerne jager den eneste ene på ferien - også når de er gift

Vingegaard og Pogacar
Sport

Vingegaard er på alles læber: Hilsner strømmer ind

syg kvinde nyser
Sundhed

Syg i din ferie: Her er reglerne

retten i Glostrup
Krimi

Tysker bag tremmer: Mistænkes for drabsforsøg

fest
Nyheder

Danskerne: Alkohol fylder for meget

kvinde i kemobehandling
Nyheder

Lægemiddelindustrien: Pris fylder for meget i vurdering af kræftmedicin

dansk politi
Krimi

Falske bankbude stoppet: Ofre får deres penge retur

Kvinde tjekker dæk
Rejser

Ekspert: Campingferien starter i indkørslen

ung der står udenfor
Nyheder

Politikerne lovede færre unge på kanten: Målet er ikke nået

Butik
Nyheder

Kunde på Reddit: Ansat deler mine indkøbsvaner - må man det?

træstammer
Krimi

Træstammer lå på togskinner: Nu efterlyser politiet vidner

Lotto kupon
Nyheder

12 millioner søger deres ejer

politi dansk
Krimi

Skud-episoden i Nørresundby: Politiet får fortsat henvendelser i sagen

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Ræs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen

mand taler i mikrofon
Livsstil

Her er sommerens mest populære podcasts

Skilt om larver
Debat

DEBAT: Det farligste dyr i Danmark er mennesket

Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Ledige seniorer diskrimineres på alder: Minister kræver handling

tandlæger
Sundhed

Tandlægeregningen kan variere voldsomt: Det har du krav på

bus flexbus
Biler

Nu kan du tage en grøn bus til sygehuset

retten i Kolding
Krimi

Brød ind i kirke: 29-årig får straksdom

håndværkere laver badeværelse
Nyheder

Her er boligens dyreste rum at renovere